طرح تولید ضد کف

ضد کف یا آنتی فوم یا دفومر یک ماده افزودنی شیمیایی است که باعث جلوگیری از تشکیل فوم یا کف در مایعات فرآیندی صنعتی می شود. اصطلاحات ضد کف و دفومر اغلب به صورت متناوب مورد استفاده قرار می گیرند. در فرآیندهای صنعتی، کف ها مشکلات جدی را ایجاد می کنند. آنها باعث ایجاد نقص در پوشش های سطح می شوند. ضد کف ها از پر شدن کارآمد ظروف جلوگیری می کنند. انواع فرمول شیمیایی ضد کف برای جلوگیری از تشکیل کف وجود دارد.
کف به معنای “مایع حباب” نیز به عنوان یک محصول جانبی، اغلب به طور ناخواسته در تولید مواد مختلف تولید می شود. بعنوان مثال، کف مخصوصاً در فرآیندهای بیوشیمیایی یک مشکل جدی در صنایع شیمیایی است. بسیاری از مواد بیولوژیکی، به عنوان مثال پروتئین، به راحتی فوم را با بر هم زدگی و یا هوادهی ایجاد می کنند. فوم یک مشکل است زیرا جریان مایع را تغییر می دهد و انتقال اکسیژن از هوا را مسدود می کند (از این طریق از تنفس میکروبی در فرآیندهای تخمیر هوازی جلوگیری می کند). به همین دلیل، برای جلوگیری از بروز این مشکلات، مواد ضد عفونی کننده مانند روغن های سیلیکون اضافه می شوند. روش های شیمیایی کنترل کف همیشه با توجه به مشکلات (به عنوان مثال آلودگی و کاهش انتقال جرم) مد نظر نیستند چون ممکن است به ویژه در صنایع غذایی و دارویی ایجاد شود، جایی که کیفیت محصول از اهمیت بالایی برخوردار است. به منظور جلوگیری از تشکیل فوم، در چنین مواردی روش های مکانیکی بیشتر از روش های شیمیایی غالب هستند.

خصوصیات ضد کف

عموماً یک ضد کف در محیط کف نامحلول است و خواص فعال سطحی دارد. یک ویژگی اساسی یک محصول ضد کف، ویسکوزیته کم و امکان گسترش سریع آن روی سطوح فوم است. این ماده به سطح مایع هوا وابسته است و در آن لایه های کف را بی ثبات می کند. این باعث پارگی حباب های هوا و از بین رفتن سطح کف می شود. حباب های هوای ورودی جمع می شوند و حباب های بزرگتر با سرعت بیشتری به سطح مایع بالا می روند.
اولین ضد کف ها با هدف از بین بردن کف قابل مشاهده در سطح بود. نفت سفید، روغن سوخت و سایر محصولات روغن سبک برای تجزیه کف، مورد استفاده قرار گرفت. روغن های گیاهی دیگر نیز استفاده کمی دارند. الکل های چرب (C7 – C22) ضد کف های موثر اما گران بودند. این دسته از آنتی فوم ها برای افزایش راندمان به محصولات نفتی اضافه شدند.
در طول دهه ۱۹۵۰ آزمایش با ضد کف مبتنی بر سیلیکون آغاز شد. این ضد کف ها بر پایه پلی دی متیل سیلوکسان (روغن سیلیکون) پراکنده در آب یا روغن سبک بودند. روغن های سیلیکون به خوبی کار می کنند، اما باعث ایجاد اختلال در سطوح مختلف در بسیاری از کاربردها مانند رنگ و کاغذ سازی می شوند. در سال ۱۹۶۳ اولین آنتی فوم ها با ذرات آبگریز (سیلیسای آبگریز) در روغن سبک ثبت اختراع شدند. در اوایل دهه ۱۹۷۰ ، موم های آبگریز مانند اتیلن بی استارامید در روغن های تولید شده، پراکنده شدند. این نوع ضد کف ها بسیار موثر بودند، اما بحران نفت ۱۹۷۳ این دسته از ضد کف ها را بسیار گران کرد و منجر به فشار برای کاهش محتوای روغن شد. راه حل اضافه کردن آب بود. بنابراين آب و امتداد آب (امولسيون در روغن) و آب (روغن در امولسيون آب) گسترش يافت.
توسعه ضد کف های مبتنی بر سیلیکون با استفاده از امولسیفایرهای مختلف و روغن های اصلاح شده سیلیکون ادامه دارد. در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی، از ضد کف سیلیکونی امولسیون که باعث ایجاد اختلال در سطح می شد، در صنعت خمیر چوب با موفقیت بسیار خوبی استفاده شد. این ضد کف ها باعث شستشوی بهتر، کاهش تقاضای بیولوژیکی اکسیژن (BOD) در رسوبات پساب می شدند.

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید ضد کف

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.

مواد ضد کف (آنتی فوم) : 2429412542

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید ضد کف

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.

با جستجو در اطلاعات گمرک تا امروز تعرفه گمرکی اختصاصی به این محصول اختصاص نیافته لذا میزان واردات و صادرات آن نا مشخص میباشد.

نتيجه استفاده نا بجا و بی اندازه پديدارمی شود . نياز به تزريق ضد کف بصورت گهگاهی درمانی موقت است . راه حل اساسی حذف عوامل کف زا می باشد.

دسته بندی ضد کف ها
ضد کف های پایه روغن

ضد کف های نفتی دارای حامل روغن هستند. این روغن ممکن است روغن معدنی، روغن نباتی، روغن سفید یا هر روغن دیگری باشد که غیر از روغن سیلیکون در ناحیه کف نامحلول است. یک ضد کف پایه روغن همچنین حاوی موم و / یا سیلیس آبگریز برای تقویت عملکرد است. واکس های معمولی عبارتند از واکس های پارافین ، واکس های استر و واکس های الکل چرب. این محصولات همچنین ممکن است دارای سورفاکتانت برای بهبود امولسیون و گسترش در محیط کف باشند. این ضد کف ها سنگین هستند و معمولاً در از بین بردن کف سطحی بهترین حالت را دارند.

ضد کف پودری

ضد کف پودری در اصل دفع کننده های پایه روغن بر روی حامل ذره ای مانند سیلیس هستند. اینها به محصولات پودری مانند سیمان، گچ و مواد شوینده اضافه می شوند.

ضد کف پایه آبی

ضد کف پایه آب انواع مختلفی از روغن ها و موم های پراکنده در یک پایه آب هستند. روغن ها معمولاً روغنهای سفید یا گیاهی، روغن ها و موم ها، الکل های چرب با زنجیره طولانی، صابون های اسیدهای چرب یا استرها هستند. اینها به طور معمول به عنوان هوازداها از بهترین ها هستند.

ضد کف پایه سیلیکون

ضد کف پایه سیلیکون پلیمرهایی با شاخه اصلی سیلیکون هستند. این ضد کف ها ممکن است به صورت روغن یا امولسیون مبتنی بر آب تحویل داده شوند. ترکیب سیلیکون از یک سیلیس آبگریز پراکنده در روغن سیلیکون تشکیل شده است. برای اطمینان از پخش شدن سیلیکون، امولسیفایرها اضافه می شوند. ترکیب سیلیکون ممکن است حاوی گلیکول های سیلیکون و سایر مایعات سیلیکونی اصلاح شده باشد.این ضد کف ها دفع کننده های خوبی برای کف هستند و با ضربه زدن به سطح کف و آزاد کردن هوای فرو رفته، کف را از بین می برند.
ضد کف های مبتنی بر سیلیکون همچنین در سیستم های کف بدون آب مانند روغن خام و پالایش روغن مناسب هستند. برای برنامه های بسیار خواستار سیلیکون های فلورو مناسب هستند.

ضد کف های بر پایه EO / PO

ضد کف های بر پایه EO / PO حاوی کوپلیمرهای پلی اتیلن گلیکول و پلی پروپیلن گلیکول هستند. آنها به صورت روغن، آب و محلول ها یا امولسیون های پایه آب تحویل داده می شوند. کوپلیمرهای EO / PO به طور عادی دارای خواص پراکندگی خوبی هستند و معمولاً در هنگام بروز مشکل در سپرده ها، مناسب هستند.

آلکیل پلی آکریلات

آلکیل پلی آکریلات های برای استفاده به عنوان ضد کف در سیستم های غیر آب که در آن آزاد شدن هوا از شکست سطح کف مهم است، مناسب هستند. این ضد کف ها اغلب در حامل حلال مانند قطران نفت تحویل داده می شوند.

 

مشکلات صنعتی

قابل توجه ترین شکل کف، کف شناور در سطح است. نظارت بر آن بسیار آسان است و کار با آن بسیار آسان است. سطح کف ممکن است باعث ایجاد مشکل در سطح مایع شده و باعث سرریز شود. این فرآیند ممکن است سرعت فرآیند و در دسترس بودن تجهیزات پردازش را کاهش دهد.

مواد تشکیل دهنده ضد کف

روغن های غیر قطبی مختلف (روغن های معدنی، روغن های سیلیکون) و روغن های قطبی (الکل های چرب، اسیدها و استرها، آلکیل آمین ها و آلکیل آمیدها، تری بوتیل فسفات ها، تیواترها و بسیاری دیگر) به عنوان اجزای ضد کف استفاده می شوند. در لوازم آرایشی، مراقبت های شخصی و برخی محصولات دارویی، روغن سیلیکون پلی دی متیل سیلوکسان (PDMS) کاربرد گسترده ای را با نام تجاری “dimethicone” پیدا کرده است. ذرات جامد معمولاً اکسیدهای معدنی آبگریز (سیلیس ، Al2O3 ، (TiO2 یا ذرات واکسی هستند (به عنوان مثال منیزیم استئارات).
این ضد کف ها همچنین حاوی پراکنده سازها، امولسیفایر و سایر مؤلفه های کلیدی هستند که فعالیت سطح محصولات را تغییر می دهند. بسیاری از ترکیبات ضد کف تجاری به صورت امولسیون های روغن در آب فروخته می شوند، زیرا اینگونه ضد کف در دوز کاربردی در هنگام استفاده راحت تر است.
امولسیون ممکن است به عنوان یک سیستم ناهمگن تشکیل شده از دو فاز مایع غیر قابل رؤیت تعریف شود که یکی از آنها به صورت قطرات کوچک که قطر آنها از ۰٫۱ میکرومتر بیشتر است تقسیم می شود. در بیشتر موارد یکی از مایعات آب است. جزء سوم ضد کف، به عنوان یک سورفاکتانت (عامل امولسیون کننده یا تثبیت کننده) شناخته می شود، برای جلوگیری از انسجام فاز پراکنده، باید در مقادیر کافی موجود باشد.
هنگامی که روغن به عنوان قطرات بسیار ریز در یک فاز مداوم از آب پراکنده می شود، امولسیون روغن در آب (O / W) است. امولسیون از این نوع قابل رقیق شدن در آب است. هنگامیکه روغن فاز مداوم با آب توزیع شده در روغن به عنوان قطرات کوچک باشد، امولسیون آب در روغن (W / O) است. این نوع امولسیون با آب قابل رقیق سازی نیست اما با روغن رقیق می شود. نوع امولسیون تشکیل شده تا حد زیادی به ماهیت سورفاکتانت مورد استفاده در آن بستگی دارد. دو عملکرد اصلی سورفاکتانت عبارتند از: (۱) کاهش کشش سطحی فازهای روغن و آب و (۲) جلوگیری از انباشت، انسجام و شکستن قطرات پراکنده پس از تشکیل آنها (APV).
عوامل بسیاری که باعث عدم ثبات کف ها می شوند، به خوبی باعث بی ثباتی امولسیون ها هستند. به همین دلیل است که فقط چند امولسیفایر (مانند برخی از سورفاکتانت های غیر محلول که یک سپر از ذرات جامد را بر روی سطح گلوبول های مرکب ایجاد می کنند) یافت شده اند تا بتوانند به طور موثر امولسیون های ضد کف را تثبیت کنند.
برخی از مفاهیم عملکرد در مورد محصولات ضد کف وجود دارد که ممکن است برای درک، مفید باشد:
• فعالیت ضد کف، عملکرد ضد کف را (در حین همزن) را سبب می شود و یا توانایی ضد کف برای از بین بردن سریع کف تولید شده از قبل مشخص می شود (به عنوان مثال، پس از متوقف کردن همزن).
• فرسودگی ضد فرایندی، فرایندی است که در آن ضد کف فعالیت خود را در جریان تخریب کف از دست می دهد.
• قبل از، از بین رفتن توانایی ضد کف، قابلیت ضد کف برای از بین بردن مقدار مشخصی از کف مشخص می شود. اصطلاح کارایی ضد کف برای توصیف ضد کف به معنای کیفی با توجه به فعالیت ضد کف و دوام آن استفاده می شود.
عوامل مهمی از جمله اندازه ذرات آنتی فوم، پخش شدن روغن، سینتیک جذب سورفاکتانت، آبگریز بودن ذرات جامد در آنتی فوم های با روغن جامد مخلوط و وجود مواد افزودنی آمفی فیلیک (تقویت کننده فوم) وجود دارد که بر راندمان آنتی فوم تأثیر می گذارد.

چرا استفاده از ضد کف محدود است ؟

بيشتر توليدکنندگان و فروشندگان محلول های آمين توصيه می کنند در کوتاه مدت و به نسبت محدود از ضد کف در کاربرد محصولشان استفاده شود و بندرت دلايل قانع کننده و کافی در رابطه با کف کنندگی ارائه می نمايند . همانطور که در مقدمه اين مقاله اشاره شد بنظر نمی رسددر بيشتر واحدهای تصفيه گاز کف کردن مشکل حادی باشد با تزريق ضد کف عمليات ادامه داشته و خود را به يک روز کاری ديگر می رسانند توليدکنندگان و فروشندگان راست گفته اند اگر مجبوريم به يک واحد ضدکف تزريق کنيم يقينا واحدتصفيه گاز با مشکلی مواجه است که بايستی آن مشکل را از بين برد . در زير نتايجی که از تزريق ضدکف که بيش از موارد گهگاهی استفاده گرديده آورده شده است :
1 – هرگونه ماده شيميايی که در کنار مولکول های آمينی در فرآيند جذب گازهای اسيدی که در سطح انتقال جرم از گاز به مايع وارد گردد و در فرآيند جذب دخالت کند اجبارا” کارايی حذف گازهای اسيدی را کاهش خواهد داد .ترکيبات شيميايی فعال در سطح طبيعتا در سطح تماس بين گاز و مايع تجمع می کنند . مطالعات انجام شده ممانعت انتقال جرم گاز به مايع توسط مواد فعال در سطح را تاييد کرده اند . يک مطالعه که اخيرا انجام شده و ضد کف به عنوان مواد فعال درسطح بوده است کاهش 55% در کارايی MDEA را نشان داده است . همچنين مطالعات در باره توانايی تاثير مواد فعال در سطح روی انتفال حرارت را نشان داده اند .
2 – مطالعات انجام شده روی بعضی از ضد کف ها با فرمولاسيون معين بيانگر غير فعال شدن آنها با افزايش تمرکز در سطح می باشد .
3 – ضد کف عوامل کف زا را حذف و يا از نظر شيميايی غيرفعال نمی کند . ضد کف بطور موقت پايداری ساختار کف ها ی توليد شده را کاهش می دهند .
4 – ذغال فعال بسياری از مولکول های مواد آلی و نا محلول در آب همانند مايعات هيدروکربوری را جذب می کند . هيدروکربورهای با ساختار مولکولی بزرگتر و پرشاخه بصورت موثرتری جذب می شوند . از گذشته دور مشخص شده است که ذغال فعال با راندمان بالا ضد کف های سيليکونی را جذب می کند و مطالعات همچنين نشان داده است ذغال فعال ضد کف های غير يونی را جذب سطحی می کند .
5 – عکس های ميکروسکوپی دريافت شده مربوط به يک واحد تصفيه گاز حباب های ضد کف که در محلول آمين ذرات سولفيد آهن را جذب نموده و تشکيل توده بهم فشرده ای را داده است . اين عکس ها نشانگر خروج قطرات ضد کف بهم چسبيده همراه ديگر مواد زائد از بستر ذغال فعال که سبب گرفتگی صافی های مکانيکی و مسدود شدن نا بهنگام آنها می شود را نشان می دهد.
6 – ضد کف ها خودشان مواد فعال در سطح هستند و در اندازه کشش سطحی موثرند استفاده از اطلاعات کشش سطحی توليدکنندگان و فروشندگان محلول های آمين و يا نتايج آزمايشگاهی برای نشان دادن حضور کف در حلال ناشی از مواد فعال در سطح را غير ممکن می سازد . 7 – حضور ضد کف در سيستم شديدا از تفکيک عوامل مکانيکی به نسبت شيميايی که تمايل به کف کردن دارند پيشگيری می کند اگر چه هردو تحت تاثير چند درجه کاهش نسبت از کشش سطحی واقع شده اند .

وضعیت واحد های فعال تولید ضد کف

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید ضد کف در کشور به تفکیک استان آمده است .

 

 

وضعیت واردات و صادرات ضد کف

نمودار واردات و صادرات ضد کف در کشور به تفکیک سال در شکل زیر آمده است.

با جستجو در اطلاعات گمرک تا امروز تعرفه گمرکی اختصاصی به این محصول اختصاص نیافته لذا میزان واردات و صادرات آن نا مشخص میباشد.

نتيجه گيری

فرآيند کف کردن يک مشکل عملياتی است که نيازمند اقدام سريع در تمامی صنايع بويژه در فرآيندهای شيرين سازی گاز طبيعی و پالايشگاه های نفت می باشد .ياد گيری و آموزش به نسبت لازم در باره ماهيت و تاثيرات مواد شيميايی افزودنی به واحدهابرای افراد در گير در عمليات ضروری می باشد .تزريق مواد شيميايی ضد کف در محلول آمين درگردش کار روزانه اوپراتورهادر واحد های تصفيه گاز می باشد . اين مطلب بخوبی بايستی درک شود اگر چه ضد کف ممکن است در کوتاه مدت درمانی برای عمليات باشد ولی بصورت بالقوه مشکلات حادی دارد.

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار طرح تولید ضد کف

ظرفیت تولید سالیانه : 1400 تن
نرخ برابری دلار : 17000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 3000 مترمربع
زیربنای کل : 1200 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 22 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 2.5 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 700 میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : 37 درصد

 

نکته مهم

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقريبی است.

امکان سرمايه گذاری با ظرفيتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاری کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهی مي توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.