طرح تولید فیبر نوری (1)

طرح تولید فیبر نوری

رشته های بلند و نازکی نازكی از شیشه بسیار خالصند كه ضخامتی در حدود قطر موی انسان دارند . آنها در بسته هایی بنام كابل های نوری كنار هم قرار داده می شوند و برای انتقال سیگنا ل های نوری در فواصل دور مورد استفاده قرار می گیرند .

تاریخچه فیبر نوری

در سال 1880 میلادی الكساندر گراهام بل، 4 سال بعد از اختراع تلفن موفق به اخذ امتیاز نامه ای در زمینه مخابرات امواج نوری برای دستگاه خود با عنوان فوتو تلفن گردید . اگرچه شاید بت وان این واقعه را اولین علائم برای انتقال اطلاعات از طریق نور دانست اما در آن زمان و تا سالها بعد این ایده زیاد مورد توجه قرار نگرفت. بعد از اختراع لیزر در سال 1960 میلادی، ایده بكارگیری فیبر نوری برای انتقال اطلاعات شكل گرفت . خبر ساخت اولین فیبر نوری در سال 1966 همزمان در انگلیس و فرانسه اعلام شد. فیبر تولید شده در هر دو كشور بطور یكسان ضعیف و عملا در انتقال اطلاعات مخابراتی قابل استفاده نبود . اما در سال 1976 با كوشش فراوان محققین تلفات فیبر نوری تولیدی شدیدا كاهش داده شد و به مقداری رسید كه قابل مقایسه با سیم های كوكسیكال مورد استفاده در شبكه مخابرات بود. فناوری فیبرنور ی از سال 1980 میلادی به بعد به شكل سریعی توسعه یاقت و سبب شد كه همواره مخابرات نوری بعنوان یك انتخاب مناسب مطرح باشد . در فاصله 5 سال تا سال 1985 میلادی در دنیا نزدیك به 2 میلیون كیلومتر كابل نوری نصب شده و مورد بهره برداری قرار گرفت.

كاربرد فیبر نوری

مهم ترین مصرف فیبر نوری استفاده در صنایع مخابراتی، به عنوان یك سیستم انتقال اطلاعات با سرعت زیاد می باشد.متشكل از بزرگراههایی (Tr Hz) شبكه یكپارچه نوری ایران با پهنای باندی در حدود ترا هرتز برای ارسال و دریافت بهنگام اطلاعات است . بطوریكه بدون وجود این فناوری دقیق و حساس، امكان ارائه خدمات چند رسانه ای میسر نیست . با وجود شبكه یكپارچه نوری ایران ، می توان حجم اطلاعات بسیار زیادی را جابجا نمود و شركت ارتباطات زیرساخت ایران با استفاده از توانمندی های آن قادر است بعنوان قطب مخابراتی در منطقه عمل نموده و كشورهای مختلف همسایه را نیز به هم متصل سازد .

كاربرد در احساس گرها

استفاده از احساس گرهای فیبر نوری برای اندازه گیری كمیت های فیزیكی مانند جریان الكتریكی، میدان مغناطیسی فشار، حرارت ، جابجایی، آلودگی آبهای دریا سطح مایعات، تشعشعات پرتوهای گاما و ایكس در سال های اخیر شروع شده است . در این نوع احساس گرها ، از فیبر نوری ب ه عنوان عنصر اصلی احساس گر بهره گیری می شود بدین ترتیب كه خصوصیات فیبر تحت میدان كمیت مورد اندازه گیری تغییر یافته و با اندازه شدت كمیت تاثیر پذیر می شود.

كاربردهای نظامی

فیبرنوری كاربردهای بی شماری در صنایع دفاع دارد كه از آن جمله می توان برقراری ارتباط و كنترل با آنتن رادار، كنترل و هدایت موشك ها ، ارتباط زیر دریایی ها (هیدروفون( را نام برد .

طرح تولید فیبر نوری (4)

كاربردهای پزشكی

فیبرنوری در تشخیص بیماری ها و آزمایش های گوناگون در پزشكی كاربرد فراوان دارد كه از آن جمله دزیمتری غدد سرطانی ، شناسایی نارسایی های داخلی بدن، جراحی لیزری استفاده در دندانپزشكی و اندازه گیری مایعات و خون بدن را می توان نام برد .

اهمیت صنعت در جهان و ایران

امروزه اینترنت صنعتی است كه سریع ترین توسعه در جهان را دارا بوده و پیش بینی می شود در سال های بر آینده میزان رشد آن افزوده گردد. مهم ترین عامل گسترش ارتباطات شبكه ای فیبر نوری است . این تارهای مویی شیشه ای سیگنال های ارتباطی لیزری را به سرعت در كل جهان جابجا می كنند. سرعت رشد صنعت مدرن فیبر نوری در جهان به حدی بوده كه در فاصله ای كمتر از 30 سال ، امروزه تقریبا كلیه كشورهای جهان ، كم یا زیاد به تجهیزات آن دسترسی دارند. فیبر نوری توانسته در مدت كم ، اهمیت سایر ابزار ارتباط ی، حتی ماهواره ها را كمرنگ سازد. اهمیت فیبر نوری در جهان امروز بسیار زیاد ارزیابی شده زیرا آینده بشر امروز به میزان كارآیی ابزار ارتباطی وابسته است . این مهم تنها از طریق اینترنت تامین شده و آخرین و مهم ترین ابزار استفاده از اینترنت در جهان امروز فیبر نوری است.

عمده کشورهای تولید کننده فیبر نوری

آمریكا و ژاپن می باشند شركت های چند ملیتی مختلفی نیز در زمینه فیبر نوری فعالیت می كنند . امروزه بعضی دیگر از كشورهای جنوب شرقی آسیا نیز در تولید فیبر نوری فعال شده اند . یكی از بزرگترین تولید كنندگان كابل های مخابراتی جهان نیز در ایران قرار دارد.

طرح تولید فیبر نوری (3)

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید فیبر نوری

1. فیبر نوری : 3320412350

بازار داخلی فیبر نوری

در حال حاضر 33 هزار كیلومتر شبكه ی فیبر نوری اصلی و 47 هزار كیلوم تر فیبر نوری فرعی در استان ها وجود دارد . از این مقدار 33 هزار كیلومتر آن در راه های اصلی و مابقی در داخل شهر هاست، شبكه یكپارچه ی نوری ایران ، نه تنها اساس تمامی زیرساخت های مخابراتی كشور است بلكه همچنین به طور كلی زیربنائی ترین پروژه ملی در حال حاضر به شمار می آید.

بررسی بازار فیبر نوری

بررسی ها و مطالعات انجام شده در جهان و ایران نشان می دهد كه فیبر نوری نیز مانند سایر كالاهای جدید وابسته به ارتباطات و شبكه های جهانی آن در جهان امروز بازار خوبی داشته و در سال های آینده نیز از شرایط بهتری برخوردار خواهد شد. با توجه به حجم كابل های نصب شده در ایران و نیاز به گسترش شبكه كابل نوری در كشور، حتی با وجود رقبای قدرتمند، نیاز داخلی برآورده نشده است

وضعیت واردات و صادرات فیبر نوری

در نمودار زیر وضعیت واردات و صادرات فیبر نوری در کشور به تفکیک سال آمده است .

طرح تولید فیبر نوری (6)

وضعیت واحد های فعال تولید فیبر نوری

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید کننده فیبر نوری در کشور به تفکیک استان آمده است .

طرح تولید فیبر نوری (7)

خلاصه بررسی اقتصادی طرح تولید فیبر نوری

ظرفیت تولید سالیانه : 10000 کیلومتر
نرخ برابری دلار : 14000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 8000 مترمربع
زیربنای ساختمان ها : – مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز :55 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 12 میلیارد تومان
ارزش ماشین آلات و تجهیزات : – میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : 23 درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.