طرح تولید فیوز برق خانگی (1)

طرح تولید فیوز برق خانگی

فیوز مینیاتوری یا کلید مینیاتوری Miniature Circuit Breaker که اختصارا MCB نامگذاری شده است تجهیزات الکتریکی خانگی و صنعتی را در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار ( عبور جریان غیر مجاز ) محافظت میکند. به عبارت ساده می توان گفت فیوز یک وسیله حفاظتی است که در تجهیزات و مدارات الکتریکی به کار برده می‌شود تا در مواقعی که جریانی بیشتر از حد انتظار از وسیله عبور می کند مدار قطع شود تا سایر تجهیزات آسیبی نبینند. فیوز مینیاتوری از دو مکانیزم برای عملکرد خود استفاده میکند : عملکرد بیمتالی برای حفاظت اضافه بار و عملکرد مغناطیسی جهت حفاظت از اتصال کوتاه.

كاربرد فیوز برق خانگی

در کلیه تاسیسات الکتریکی برای جلوگیری از صدمه دیدن و معیوب شدن وسایل و نیز برای قطع کردن دستگاه های معیوب از شبکه که بر اثر عوامل مختلف از قبیل نقصان عایق بندی، ضعف استقامت الکتریکی یا مکانیکی و ازدیاد بیش از حد جریان مجاز (اتصال کوتاه)، وسایل حفاظتی مختلف به کار می رود. این وسایل باید طوری انتخاب شوند که در اثر اضافه بار یا اتصال کوتاه در کوتاهترین زمان ممکن و قبل از اینکه صدمه ای به سیم ها و شبکه الکتریکی شبکه برسد، مدار قسمت معیوب را قطع کنند. یکی از این وسایل حفاظتی فیوز می باشد. فیوزهای مینیاتوری به عنوان یکی از قطع کننده های مدار امروزه در بیشتر خانه ها و دستگاههای حساس جهت محافظت و ایمنی افراد و در مقابل جریانهای هجومی و اتصال کوتاه به کار گرفته می شود.

طرح تولید فیوز برق خانگی (2)

مشخصات روی فیوز مینیاتوری و تیپ فیوز های مینیاتوری

بر روی فیوز های مینیاتوری حروف و اعدادی نوشته شده است مانند : c6 که c تیپ فیوز و۶ جریان نامی (حداکثر جریان مجاز) فیوز می باشد.
تیپ های معمول فیوز ها عبارتند از : تیپ B تیپ C تیپ D تیپ K تیپ Z
تیپ B : این فیوز ها مخصوص روشنایی می باشد که به سرعت در مقابل جریان اضافه عکس العمل نشان می دهد، این فیوز ها به فیوز های تند کار نیز معروف هستند
تیپ C : این فیوز ها برای راه اندازی متور هایی که توان کم داشته و جریان راه اندازی بالایی ندارند مورد استفاده قرار می گیرند مانند متور کولر های گازی یا پمپ ها آب خانگی
تیپ D : از این فیوز ها برای موتور های با جریان هجومی بالا که جریان راه اندازی بالایی دارند استفاده می شود، این فیوز ها تحمل جریان لحظه ۱۰ تا ۱۴ برابر جریان نامی خود را دارد این فیوز ها کند کار هستند.
تیپ K : این نوع فیوز ها معمولاً در مدارات قدرت مورد استفاده قرار می گیرد، حساسیت در اضافه بار در این نوع فیوز نسبت به سایر فیوز ها بیشتر است یعنی اگر موتور بار اضافه را تحمل کند این فیوز سریع ، موتور را خاموش کند این فیوز ها برای موتور هایی که زیر با هستند توصیه می شود.
تیپ Z : فیوز های تند کار حساس ، در این فیوز ها هنگامی که جریان عبوری از جریان نامی بیشتر شود در یک مدت زمان خاص ( که از تمامی تیپ ها کمتر است ) خیلی سریع فرمان قطع را صادر میکند، حساسیت این نوع فیوز ها هم در موقع اضافه بار و هم هنگام بروز اتصال کوتاه از تمامی فیوز ها بیشتر است و در صورت بروز خطا مدار را سریع قطع میکند، بنابر این کاربرد این نوع فیوز مینیاتوری در مدارات با حساسیت بالا از جمله مدارات الکترونیکی می باشد.

انواع فیوزها از نظر ساختار

1. فیوز ذوب شو (ساده)
2. فیوز گروهی
3. فیوز پیچی یا فشنگی
4. فیوزهای تیغه‌ای
5. فیوزهای مخصوص سیم

کشورهای تولید کننده فیوز برق خانگی

از كشور های عمده تولید كننده فیوزهای مینیاتوری می توان به اسپانیا، فرانسه، چین، آلمان، جمهوری كره و تركیه اشاره نمود و به این دلیل كه این محصول كاربرد فراگیر در سرتاسر جهان دارد تمامی كشورهای دنیا مصرف كننده این محصول می باشند.

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید فیوز برق خانگی

1. فیوز فشار قوی : 3120412400
2. فیوز فشارضعیف : 3120412404

فرآیند تولید فیوز برق خانگی

طرح تولید فیوز برق خانگی (3)

بررسی بازار فیوز برق خانگی

جهت مواجه نشدن بازار این محصول با كسری آن طی سالهای آتی بایستی درحدود ٣٥ تا ٤٠ درصد از عرضه این كالا از طریق واردات صورت گیرد كه این میزان واردات از مقدار آن طی سالهای آتی توجیهپذیر خواهد بود. تولیدكنندگان این كالا بایستی به این نكته توجه نمایند كه با وجود شركتهای بزرگ تولید كننده قطعات الكتریكی حضور در این عرصه با مشكلاتی همراه است كه جهت رفع آنها بایستی به جذب بازار این شركتها اقدام نموده بدین معنی كه مذاكره با شركتهای بزرگ تولیدكننده فیوز های مینیاتوری جهت مشاركت در سرمایهگذاری را در راس فعالیت های خود قرار دهند تا بتوان از این طریق حداقل بخشی از بازار تولید این محصول را با این سرمایه گذاری مشترك تضمین نمایند. همچنین میتوان از طریق مذاكره با شركتهای خارجی تولیدكننده این نوع از فیوز و اخذ تائید فنی جهت مونتاژ داخلی این محصول با نام تجاری آن شركتها به تكنولوژی روز ساخت این دستگاه دست یافت و زمینه را جهت تولیدات قابل رقابت با كالای خارجی ایجاد نمود. خاطر نشان مینماید كه با توجه به پیشنهادات مذكور، واحدهای تولید این كالا در كشور بایستی انعطاف لازم جهت تولید انواع فیوز های دیگر را داشته باشند تا بتوانند با توجه به حضور صاحبان بزرگ این صنعت در كشور امكان جذب بازار و فروش محصولات خود را افزایش دهند.

جدول موازنه صادرات و واردات فیوز برق خانگی

طرح تولید فیوز برق خانگی (6)

وضعیت واردات و صادرات فیوز برق خانگی

در نمودار زیر وضعیت واردات و صادرات فیوز برق خانگی در کشور به تفکیک سال آمده است .

طرح تولید فیوز برق خانگی (5)

وضعیت واحد های فعال تولید فیوز برق خانگی

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید کننده فیوز برق خانگی در کشور به تفکیک استان آمده است .

طرح تولید فیوز برق خانگی (4)

خلاصه بررسی اقتصادی طرح فیوز برق خانگی

ظرفیت تولید سالیانه : 120.000 عدد
نرخ برابری دلار : 12000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 2000 مترمربع
زیربنای ساختمان ها : 900 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 20 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 2.1 میلیارد تومان
میزان فروش : – میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : – درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.