طرح تولید پودر و روغن گوشت

آرد یا پودر گوشت فرآورده‏اي است كه مازاد كشتار گاهي , كنسرو سازي (كنسرو گوشتي) , لاشه و اندامهاي ضبطي حيواناتي كه در كشتارگاه به علل مختلف براي انسان غير قابل مصرف تشخيص داده مي‏شوند و همچنين ضمائم قرمز لاشه (كبد , قلب , ريه‏ها) و ضمائم سفيد لاشه (معده و روده كه خالي و شسته شده باشد) و دستها و پاها بدست مي‏ آيد .
پودر گوشت
پودر گوشت در حدود 55% پروتئين خام دارد و تجزيه كردن و داشتن آناليز آن بدليل متغير بودن ماده اوليه بصورت موردي، نياز مي باشد. ميزان متيونين ، سيستئين و تريپتوفان آن كم و ليزين بالاست. ميزان انرژي پودر گوشت به ميزان چربي موجود در آن بستگي دارد. وجود يك آنتي اكسيدان در پودر گوشت براي جلوگيري از فساد آن اهميت دارد . پودر گوشت به اين دليل كه حرارت مي بيند و رطوبتش گرفته مي شود آلودگي ندارد. ولي بزودي ممكن است آلودگي به آن منتقل گردد. پودر گوشت اگر حاوي استخوان باشد بايد با قيمت ارزانتري در اختيار مصرف كننده قرار گيرد و در اين حالت 40 تا 50% پروتئين خام دارد و منبع خوبي براي كلسيم و فسفر مي باشد البته هر چه فسفر آن پائين تر باشد بهتر است چون ممكن است محدود كننده باشد.

روغن گوشت

در مورد معرفی روغن گوشت نیز می‌توان اینگونه عنوان نمود که، Stearin ، یک نمک آلی گلیسیرینه از اسید سیتریک است که از چربی حیوانات به عنوان محصول جانبی فراورده های گاوی تهیه میشود. این ماده به عنوان چربی در تولید صابون به کار میرود. برای این کار آن را با محصول هیدروکسید سدیم در آب مخلوط میکنند. با این روش، صابون و گلیسیرین تولید میشود.
البته Stearin معنی عامی دارد چنانچه به چربی جامد گیاهان نیز همین نام اتلاق میشود.

اما Tallow به چربی استخراج شده از گوسفند، گاو یا سایر دام ها میباشد که از پیه بدست می آید. به چربی استخراج شده از خوک Lard میگویند. این ماده را میتوان برخلاف پیه، به مدت بیشتری بدون نیاز به یخچال نگهداری کرد. این محصول را برای جلوگیری از هوازدگی در ظروف در بسته نگه میدارند.

از Tallow برای تغذیه دام، تولید صابون، غذای طیور استفاده میکنند. البته در گذشته در تولید شمع نیز کاربرد داشته است و امروزه نیز میتواند به عنوان مواد اولیه سوخت های زیستی به کار رود.

نام تجاري محصول

عنوان تجاري اين محصول در ايران همان پودر گوشت است. اما در دنيا اين محصول را با نام Meat meal (خوراكي تهيه شده از گوشت) مي شناسند، گرچه به این محصول Meat Flour نیز گفته میشود ولی تقريبا در تمامي دنيا با همان عنوان meat meal مبادله ميشود.

اما به پودر گوشت و استخوان به طور عام MBM (Meat and Bone Meal) نیز گفته میشود و به روغن استحصال شده از گوشت Tallow يا Stearin گفته ميشود.

كاربرد پودر گوشت

از آنجائيكه مصرف پروتئينهاي نباتي در جيره غذائي دام و طيور به تنهائي از لحاظ تعادل اسيدهاي آمينه گاهي با اشكالاتي مواجه مي‏شود بنابراين بايد از منابع پروتئين حيواني مختلف از جمله آرد گوشت در جيره غذائي دام و طيور استفاده نمود تجربه ثابت كرده است كه استفاده از اين گونه منابع از لحاظ اقتصادي نيز مقرون به صرفه است . البته این محصول بعدا از پودر ماهی از اولیت دوم برخوردار است.
پودر گوشت به عنوان منبع پروتئين و اسیدهای امینه در تغذيه دام، طيور و آبزيان دارای حساسیت های بسیاری در ایران و جهان میباشد.
در حال حاضر اين محصول در صنعت مرغداري كه دومين صنعت كشور مي باشد، مصرف دارد و میتواند تا 5 درصد از ماده تشكيل دهنده دانه مرغ گوشتی را در بر گيرد همچنین در دامپروری، ميزان مصرف پودر گوشت بطور متوسط 5 تا 7% و حداكثر 10% مي باشد. اگر مقدار پروتئين پودر گوشت نامشخص باشد بهتر است بيشتر از 4 تا 5% درجيره استفاده نشود.

از طرفی دیگر، سیاست دولت ها برای پودر گوشت ذهن سرمایه گذار را با کمی تردید مواجه خواهد کرد، چرا که چندی است استفاده از پودر گوشت را دلیل گسترش بیماری جنون گاوی میدانند. و به همین دلیل استفاده از آن به عنوان غذای حیوانات پستاندار نشخوار کننده در بسیاری از کشور های دنیا ممنوع اعلام شده است. اما این موضوع قطعیت ندارد و همچنان از این محصول برای تغذیه حیوانات یک معده ای در بعضی از کشور ها (از جمله امریکا) استفاده میشود.

استفاده از پودر گوشت در غذای حیوانات خانگی از جمله سگ و گربه از دیگر کاربرد های این محصول بشمار میاید، چنانچه امروزه نیز در ایالات متحده امریکا بازار خوبی در این حوزه دارد.

در اروپا نیز وضع تقریبا همینطور است ولی در این قاره، از پودر گوشت بیشتر به عنوان جایگزین سوخت فسیلی در بسیاری از نیروگاه های تولید انرژی از جمله کوره های کارخانه های سیمان استفاده میکنند. گفته میشود پودر گوشت و استخوان حاوی حدود 66 درصد انرژی سوخت های فسیلی از جمله ذغال است.

در انگلستان از این محصول برای تولید برق نیز استفاده میشود، این موضوع در زمان بحران جنون گاوی در این کشور بسیار شیوع یافت. نیروگاه گلانفورد (Glanford) یک نمونه از این سری نیروگاه ها میباشد که 13.5 مگا وات توان تولیدی آن است ( این میزان برای انرژی مصرفی 32000 خانه کافی میباشد).

در نتیجه این موضوع استفاده از این محصول بیشتر در مزارع پرورش ماهی آنهم به عنوان غذای نامرغوب و درجه دو (پس از خوراک سویا و پودر ماهی) رواج دارد.

البته استفاده از اين محصول براي تغذيه خاك در صنعت كشاورزي نيز كمابيش رواج دارد. به طور كلي به كود هايي كه از بقاياي موجودات زنده بوجود آمده اند، Organic Fertlizer گفته ميشود. استفاده از پودر گوشت براي اين كاربرد در كشور هاي مختلف اروپايي تقريبا شرايط يكساني دارد، به عنوان مثال قوانين كشور هاي آلمان، فرانسه و سوئيس براي استفاده از پودر گوشت يا خون بسيار سخت گيرانه تر از قوانين آنها براي استفاده از كودهاي نيتراتي هستند و اين موضوع نيز ريشه در بيماري جنون گاوي دارد. در برخي از كشور هاي اروپايي مانند اسلواكي استفاده از اين محصول همراه با ماليات و جريمه است.

 

کاربرد روغن گوشت

از آنجا كه روغن گوشت از انواع بي كيفت روغن هاي خوراكي به حساب مي آيد، اين محصول تقريبا در هيچ جاي دنيا به طور مستقيم مورد استفاده انسان قرار نميگيرد. از طرفي ديگر استفاده آن براي مصارف دام نيز اقتضايي ندارد چرا كه اصولا جيره غذايي دام به روغن و چربي وابسته چندان وابسته نيست، اما كاربردي كه ميتوان براي اين روغن نام برد استفاده از آن در صنعت صابون سازي و همچنین در صنایع دیگر است است.

اما يكي از معيارهاي اصلي روغن گوشت، ميزان اسيد چرب آزاد آن (Free Fatty Acid) ميباشد كه عموما هرچه اين ميزان كمتر باشد، قيمت روغن گوشت نيز بيشتر ميشود.

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید پودر و روغن گوشت

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.

 

شرح محصول کد آیسیک
تولید، عمل آوری و بسته بندی انواع پودرهای آماده و غذاهای آماده و نیمه آماده حاصل از گوشت دام و طیور(شامل کنسرو، ناگت، برگر و غذاهایی که در جای دیگر طبقه بندی نشده) 1511312400
انواع پودر آماده و غذای نیمه آماده از گوشت قرمز 1511412401
پودر عصاره گوشت قرمز حاوی افزودنی (خوراک انسان) 1511512405
انواع پودر آماده و غذای نیمه آماده از گوشت طیور 1511412406
تولید پودر گوشت قرمزحاصل از کشتارگاه دام (خوراک انسان) 1511512415
تولید پودر گوشت طیور حاصل از کشتارگاه طیور(خوراک انسان) 1511512422
تولید پودر گوشت قرمزحاصل از کشتارگاه دام (خوراک حیوان) 1511512428
تولید پودر گوشت طیورحاصل از کشتارگاه طیور(خوراک حیوان) 1511512433
کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید پودر و روغن گوشت

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.

 

شرح محصول کد تعرفه گمرکی
پودر عصاره گوشت قرمز حاوی افزودنی (خوراک انسان) 02109900|16029000
تولید پودر گوشت قرمزحاصل از کشتارگاه دام (خوراک انسان) 02109900
تولید پودر گوشت طیور حاصل از کشتارگاه طیور(خوراک انسان) 02109900
تولید پودر گوشت قرمزحاصل از کشتارگاه دام (خوراک حیوان) 02109900
تولید پودر گوشت طیورحاصل از کشتارگاه طیور(خوراک حیوان) 02109900
وضعیت واحد های فعال تولید پودر و روغن گوشت

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید پودر و روغن گوشت در کشور به تفکیک استان آمده است .

 

وضعیت واردات وصادرات پودر و روغن گوشت

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای پودر و روغن گوشت در کشور به تفکیک استان آمده است .

ماشین آلات اشاره شده در طرح پودر و روغن گوشت در ذیل آمده است

دیگ پخت ضایعات به ظرفیت ۵۰۰۰ لیتر
هوپر کانوایر انتقال پودر
چربی گیر ( سانتریفوژ )
مخزن ۷۵ لیتر با همزن ( مخزن کوچک روغن )
پمپ انتقال روغن
مخزن ذخیره روغن ۱۵۰۰ لیتری
جرثقیل یک تن سقفی
دستگاه آسیاب ۱ تن در ساعت
سیلو و نقاله کیسه گیری
سایکلون تمام استیل مدل با دو درریچه ۳۰۰
کندانسور استیل مدل ۳۰۰۰ تمام استیل
پمپ سیرکولاسیون برج خنک کن ۲۰۰-۶۵
پمپ وکیوم ۲۰۰pvi
مخزن جداکننده
پمپ کندانس
دستگاه بوگیر
تابلو برق برای کل سیستم
نیروی انسانی لازم به منظور اجرای این پروژه شامل موارد زیر است :
مدیر کارخانه
تکنسین آزمایشگاه
کارگر
تعمیرگاه و تاسیسات
مالی و اداری
خدماتی

ساختمان ها و محوطه سازی مورد نیاز که در طرح توجیهی پودر و روغن گوشت دیده شده به شرح زیر است

سالن تولید همراه با تاسیسات مکانیکی و زیربنایی
انبار مواد اولیه
انبار محصول
تعمیرگاه و تاسیسات و آزمایشگاه
ساختمان های اداری
ساختمان های رفاهی و خدماتی
جمع تولیدی
خیابان کشی و پارکینگ
فضای سبز

کالاهای جایگزین پودر گوشت

اصولا از آنجایی که پودر گوشت به عنوان منبع پروتئین وارد غذای دام میشود، هر ماده ای که بتواند پروتئین مورد نیاز دام و طیور را براورده کند، نیز میتواند جایگزین آن باشد. از آنجمله میتوان به مواد با منشا پروتئین حیوانی مثل پودر ماهی، پودر کشک، پودر شیر خشک حیوانی، پودر خون و پودر پر از طرفی و از طرف دیگر مواد با منشا پروتئین گیاهی مانند کنجاله سویا، کنجاله تخم پنبه، کنجاله آفتابگردان، کنجاله کنجد، کنجاله بادام زمینی، کنجاله بذر کتان و گلوتن اشاره کرد.

از بین پروتئین های حیوانی، کشک و شیر استفاده انسانی دارد و عملا تغذیه دام و طیور با آنها چندان به صرفه به نظر نمیرسد. اما ضایعات گوشت قابلیت تبدیل به پودر را دارند. گرچه میزان پروتئین موجود در آن (55 درصد) از پروتئین پودر ماهی (65 تا 70 درصد) کمتر میباشد.

همچنین به دلیل رواج بیماری جنون گاوی، با در نظر گرفتن این نکته که این بیماری با حرارت از بین نمیرود، موارد استفاده از آن در بحث بین المللی محدود گشته و حتی در بعضی کشورها با ممنوعیت مواجه شده است، لذا حرکت به سوی استفاده از سایر جایگزین‌ها یا پودر گوشت، با پایه غیر گاوی (مانند استفاده از ضایعات طیور، شتر و…) شتاب بیشتری یافته است.

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار طرح تولید پودر و روغن گوشت

ظرفیت تولید سالیانه : 1300 تن
نرخ برابری دلار : 20000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 4000 مترمربع
زیربنای کل : 1400 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز :22 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 4 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 1.5 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی : 35 درصد

نکته مهم

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاري مطرح مي شود. جداول و نمودارها تقريبي است.

امکان سرمايه گذاري با ظرفيتهاي مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاري کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهي مي توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.