طرح تولید چیلر برقی و تراکمی

چیلر دستگاهی است که با گرفتن گرما از مایع (آب) در یک سیکل تبرید تراکمی یا جذبی، آب سرد تولید می­کند. آب سرد شده از طریق سیستم لوله­کشی و پمپ­های مربوطه در مبدل­های حرارتی به گردش در می­آید و با توجه به کاربری مورد نیاز منجر به خنک شدن هوا، آب یا یک تجهیز می­گردد. چیلر از طریق یکی از سیکل های حرارتی گرما را از مایع می گیرد و مبدل های زیادی را برای خنک کردن تجهیزات و یا جریان فرایندی استفاده می کند. و به دلیل قابلیت تولید آب خنک در نرخ جریان بالا و ظرفیت برودتی بالا به عنوان سیستم تهویه مطبوع مرکزی نامیده می شوند. گاز مبرد چیلر ها به سه روش آب خنک، هوا خنک و تبخیری خنک می گردد.
چیلر نوعی از تجهیزات تبرید است که باعث خنک شدن و بازیافت آب می شود تقریبا آبی مصرف نمی کند استفاده طولانی مدت می تواند آب زیادی را ذخیره کند و به یک مولفه اساسی از طیف گسترده ای از امکانات تجاری از جمله هتل ها و رستوران ها و بیمارستان ها و عرصه های ورزشی و کارخانه های صنعتی و تولیدی و منازل و… تبدیل شود.

کاربرد چیلر برقی
مصارف برودت صنعتی

صنایعی مانند: پلاستیک، فلزکاری، جوشکاری، پتروشیمی، کاغذ و سیمان، راهسازی و … برای خنک کاری مکانیزم‌ها ماشین آلات خطوط تولید از آب سرد تولید شده توسط چیلر تراکمی یا همان چیلر برقی استفاده می کنند. شیرهای صنعتی با توجه به میزان حساسیت و اهمیت ثبات در فرایند تولید و بسته به الزامات خنک کاری برای تولید آب سرد از ۴۰- درجه سانتی گراد تا ۳ درجه سانتی گراد به صورت مرکزی و غیر مرکزی به کار گرفته می شوند.

مصارف تهویه مطبوع

آب سرد تولید شده توسط چیلر تراکمی درون مبدل های حرارتی هوایی نظیر فن کویل، ایر کولر، هواساز گردش می یابند و برای ساختمان و فضاهای اداری، تجاری و مسکونی هوای خنک را برای ایجاد سرمایش فراهم می کنند. بعد از اینکه هوا انرژی را منتقل نمود و گرما را دریافت کرد، جریان آب دوباره به چیلر باز می‌گردد و تا دمای استاندارد تهویه سرد می شود. از آنجا که در چیلر های تراکمی گرمای نهان محیط و گرمای محسوس، طی فرآیند سرمایش هر دو به سرما و هوای سرد تبدیل می شوند، می توانند در مقایسه با دیگر سیستم های سرمایشی، سیستم تهویه مطبوع بهتری تلقی شوند.

انواع چیلر چیست

چیلر ها به دو دسته چیلر تراکمی و چیلر جذبی تقسیم می شوند. البته بعضی چیلر ها بر مبنای خنک کردن ماده مبرد است که به سه دسته هوا خنک و تبخیری و آب خنک تقسیم بندی می شوند. چیلر های تراکمی توسط انرژی الکتریکی و چیلر های جذبی توسط انرژی حرارتی سبب ایجاد سرما و برودت می شوند. در چیلر های تراکمی عمل تراکم گاز ابتدا در کمپرسور انجام می شود.
این گاز پس از وارد شدن به کندانسور بوسیله آب و یا هوای محیط خنک می گردد و سپس به مایع تبدیل می شود. این مایع با عبور کردن از لوله مویین یا شیر انبساط وارد اواپراتور (خنک کننده) می شود که در فشار کمتری قرار دارد و همین فشار است که باعث تبخیر مایع می گردد و در نتیجه مایع سرد کننده، از محیط خنک کننده، حرارت نهان تبخیر خود را می گیرد مواردی را که در ارتباط با خنک کننده می باشند را خنک می کند و در نهایت گاز ناشی از تبخیر، به کمپرسور منتقل می گردد.

چیلر تراکمی چیست

چیلر های تراکمی از چهار قسمت تشکیل شده است که شامل کندانسور و اواپراتور و شیر انبساط و کمپرسور می باشد. در اواپراتور مبرد به صورت مایع اشباع یا نزدیک به مایع اشباع در دمای پایین و فشار پایین وارد می شود و با عمل گرفتن گرما از هوا یا آب(سیال ناقل) در همان فشار پایین به بخار تبدیل می شود. این گرما باید از مبرد جدا شود. اساس کار سیستم های تراکمی یا ضربه ای و همچنین جذبی ایجاد شرایطی می باشد که در آن امکان انتقال حرارت به محیط های اطراف ایجاد گردد. گرمای مبرد باید به این محیط ها منتقل گردد، در مورد نحوه کار و انواع چیلر تراکمی در مطالب بعدی توضیح بیشتری خواهیم داد. خب بعد از توضیح اینکه چیلر چیست و آشنایی با انواع آن، نوبت به آن رسیده است که مزایای چیلر جذبی را نسبت به چیلر تراکمی توضیح دهیم.

انواع چیلر های تراکمی

دستگاه های چیلر تراکمی بسته به نوع کمپرسوری که در آن قرار داده‌ شده است به چهار دسته زیر تقسیم می‌شوند:
رفت و برگشتی: این کمپرسور که به پیستونی نیز معروف است با استفاده از حرکت پیستون در داخل سیلندر فشرده‌سازی مبرد را انجام می‌دهند. چیلرهایی با کمپرسور رفت و برگشتی، برای محیط‌های بسیار گرم و مرطوب مناسب هستند.
اسکرال: کمپرسور های اسکرال برای چیلرهای با ظرفیت پایین کاربرد دارند. و معمولاً از چند کمپرسور اسکرال به‌طور هم‌زمان در یک چیلر استفاده می‌شود تا ظرفیت آن افزایش یابد. این چیلرها معمولاً بین ۲ تا ۲۵ تن تبرید را پاسخگو می‌باشند.
اسکرو: کمپرسور اسکرو یا مارپیچی از دو روتور دوار ساخته‌شده‌اند که توسط نیروی محرکه‌ای مانند الکتروموتور به حرکت درآمده و عمل تراکم مبرد بین این دو روتور اتفاق می‌افتد. این چیلرها برای ظرفیت‌های بین ۵۰ تا ۴۵۰ تن و گاهی ۸۰۰ تن تبرید را نیز پاسخگو هستند.
سانتریفیوژی: چیلرهای تراکمی که لازم است به‌طور مداوم روشن باشند از کمپرسورهای سانتریفیوژ استفاده می‌کنند. این کمپرسورها با سنجیدن دمای محیط سرمای مورد نیاز را تولید نموده و متناسب با نیاز مصرف کننده ظرفیت خود را تغییر می‌دهند. از این کمپرسور در چیلرهایی با نیاز ۱۵۰ تا ۲۴۰۰ تن تبرید استفاده می‌شود.

چیلر جذبی

چیلر جذبی ، دستگاهی تبریدی است که در آن به جای انرژی الکتریکی، از حرارت استفاده می شود.
در این سیکل از یک مادۀ جاذب به عنوان سیال ثانویه استفاده می گردد.
این ماده، گازهای حاصل از تبخیر مبرد در تبخیرکننده را که موسوم به سیال اولیه است را جذب می کند.
در چیلرهای جذبی برخلاف چیلرهای تراکمی از جذب‌کننده (Absorber) و مولد حرارتی (ژنراتور) به جای کمپرسور استفاده می‌گردد.
عمومی‌ترین خنک‌کننده در چیلرهای جذبی سیستم برمید لیتیم (لیتیوم برماید) است.
در این سیستم، در قسمت جذب‌ کننده، بخار آب توسط لیتیوم برماید غلیظ جذب شده و در قسمت مولد حرارتی، آب بر اثر حرارت تبدیل به بخار می‌شود. بخار آب در کندانسور که دارای فشار ۱/۰ اتمسفر است به حالت مایع در می‌آیدو سپس در خنک‌کننده که تحت فشار ۰٫۰۱ اتمسفر دوباره به بخار تبدیل می‌گردد و آب برای اینکه تبخیر گردد گرمای نهان خود را از محیط خنک‌کننده می‌گیرد و باعث ایجاد برودت می‌گردد سپس بخار آب ایجاد شده در خنک‌کننده به جذب‌کننده منتقل می‌گردد و دوباره این چرخه تکرار می‌شود.

انواع چیلر جذبی
۱- گروه تک اثره (Single effect)

که خود به سه دسته چیلرهای تک اثره با تغذیه بخار، تک اثره با تغذیه آب داغ (دمای بالای ۱۰۰ درجه سانتیگراد) و تک اثره با تغذیه آب گرم) دمای زیر۱۰۰ درجه سانتیگراد) تقسیم می‌شوند که نحوه کار آن‌ها مشابه بوده و همگی دارای حداقل یک مولد حرارتی می‌باشند.

۲- گروه دو اثره (Double effect)

که به دو دسته دو اثره با تغذیه بخار و دو اثره با شعله مستقیم طبقه‌بندی می‌شوند.
این چیلرها، جز نسل جدید چیلرهای جذبی بوده و دارای سیکل تبرید کاملتری نسبت به چیلرهای جذبی تک اثره‌است.

اجزای چیلر برقی
کمپرسور

یکی از مهم ترین اجزایی که در عملکرد این سیستم موثر است، کمپرسور است و در صنعت از کمپرسور به عنوان قلب تپنده این سیستم یاد می شود.

کندانسور

وسیله اصلی این قطعه تبدیل کردن بخار به مایع است و پس از کمپرسور نصب می شود، مبرد به صورت بخار وارد کندانسور و در فاز مایع از آن خارج می شود.

اواپراتور

از دیگر اجزای چیلر برقی اواپراتور و یا تبخیر کننده است. در دستگاه های برودتی اواپراتور باعث می شود که مبرد با بخار شدن به سردن شدن سیال ( که معمولا آب است) کمک کند و آب خنک شده مجددا وارد سیکل می شود.

شیر انبساط و یا اکسپنشن ولو

شیر انبساط وظیفه کم کردن فشار مبرد خروجی از کندانسور را به عهده دارد. مبرد هنگامی که از کندانسور خارج می شود دارای فشار بسیار زیادی است که نیاز است کنترل شود، برای کم کردن این فشار از شیر انبساط استفاده می شود. شیر انبساط قبل از اواپراتور و در ورودی آن نصب می شود، همچنین این شیر قادر است که میزان مبرد ورودی را با توجه به بار سرمایشی و سایر پارامتر های دیگر تنظیم کند.
از چیلرهای تراکمی در تهویه مطبوع ساختمان های مسکونی، صنایع غذایی، داروسازی، شیمیایی و … استفاده می شود.

انواع چیلر برقی بر اساس نوع کندانسور
چیلر تبخیری

کندانسور تبخیری مانند برج خنک کننده در مدار بسته می‌شود و انرژی گرمایی بخار مبرد را منتقل می کند. نحوه عمل کرده چیلر تراکمی تبخیری به این صورت است که بخار داغ مبرد از لوله های کندانسور شده خارج می شود از طرف دیگر آب به شکل اتمیزه روی لوله ها پاشیده می شود. با تبخیر بخشی از آبی که روی لوله پاشیده شده به وسیله گرمای دیواره های لوله، دمای بخار مبرد کاهش می یابد.

چیلر آب خنک

کندانسور آبی مبدل حرارتی پوسته و لوله است که به وسیله آب سرد تولید شده توسط برج خنک کننده، گرما را از بخار مبرد ورودی می گیرد و دفع می کند. در چیلر آب خنک آب با دمای ۳۰ درجه سانتی گراد از برج خنک کننده خارج می گردد و وارد کندانسور می شود. بخار داغ مبرد نیز از کمپرسور خارج و وارد قسمت پوسته کندانسور می گردد. به دلیل تماس بخار داغ با سطح سرد لوله دما کاهش پیدا می کند و بخار به مایعی اشباع تبدیل می شود.

چیلر هوا خنک

کویل هوا خنک یا کندانسور هوا خنک به شکل میکرو کانال، فین یا تیوب طراحی می شوند و می توانند جریان هوای محیط را عبور بدهند. جریان هوا به کمک چند فن محوری از روی کل کندانسور شکل می گیرد و از طرف دیگر بخار داغ مورد خارج شده است کمپرسور وارد لوله های کویل می شود. جریان هوا با سطح داغ کویل تماس می یابد و تا زمانی که دما اشباع شود، چگالش پیدا می کند.

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید چیلر برقی

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
کد آیسیک چیلر جذبی صنعتی ۲۹۱۹۵۱۲۳۰۴
کد آیسیک چیلر تراکمی ۲۹۱۹۵۱۲۳۰۵

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید چیلر برقی

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
کد تعرفه گمرکی چیلر ۸۴۱۸۶۹۹۰ / ۸۴۱۸۶۹۱۰ میباشد.

صادرات چیلر به کشور های خاورمیانه

صادرات و واردات چیلر به کشور های خاورمیانه چند سالی است که در دستور کار شرکت های معتبر داخلی قرار گرفته است. تولیدات چیلر در کشور ما به رشد و شکوفایی فوق العاده مطلوبی رسیده است و بر همین اساس علاوه بر پوشش دادن کلیه بازار های داخلی، امروزه شاهد صادرات این کالا ها به اقصا نقاط جهان نیز هستیم. علاوه بر بازار حضوری، امروزه شاهد عرضه آنلاین چیلر نیز هستیم.

وضعیت واحد های فعال تولید چیلر برقی

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید چیلر برقی در کشور به تفکیک استان آمده است .

جدول واحد های فعال تولید چیلر برقی

در جدول زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید چیلر برقی در کشور به تفکیک استان آمده است .

وضعیت واردات و صادرات چیلر برقی

نمودار واردات و صادرات چیلر برقی در کشور به تفکیک سال در شکل زیر آمده است.

پیش بینی وضعیت سرمایه گذاری طرح تولید چیلر برقی و تراکمی

ظرفیت تولید سالیانه : ۵۴۰ دستگاه
نرخ برابری دلار : ۲۳۰۰۰ تومان
مساحت زمین موردنیاز : ۱۵۰۰۰ مترمربع
زیربنای کل : ۶۰۰۰ مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : ۱۱۰ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : ۵۶ میلیارد تومان (بدون احتساب هزینه زمین)
ارزش ماشین آلات و تجهیزات : ۲۲ میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی در سال مبنا : ۳۳ درصد

درخواست تهیه طرح توجیهی

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقریبی است.

امکان سرمایه گذاری با ظرفیتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمایه گذاری کمتر و بیشتر از میزان اعلام شده نیز وجود دارد.

درصورت نیاز به تدوین طرح توجیهی می توانید با شرکت تماس حاصل فرمایید یا فرم اولیه سفارش طرح را تکمیل نمائید.

درخواست خدمات مشاوره سرمایه گذاری

برای تحقق یک ایده به کسب وکار موفق باید آن را از ابعاد گوناگون مانند بازار، توجیه اقتصادی، شرایط سرمایه گذاری، مدل سازی کسب وکار، زیرساخت های فنی و فرآیند های تولید مورد مطالعه قرار گیرد.
در صورت تمایل به دریافت خدمات (مطالعه فرصت سرمایه گذاری، تحقیقات بازار، طراحی مدل کسب و کار و سیستم سازی کسب و کار) می توانید پرسشنامه درخواست خدمات مشاوره را تکمیل نمایئد و یا با دفتر شرکت تماس حاصل فرمائید. کارشناسان گروه ایطرح آمادگی دارند پیشنهادهایی شامل شرح خدمات متناسب با نیاز کسب و کار شما را تنظیم نموده و با قیمت رقابتی جهت تصمیم‌گیری در اختیار تیم‌های راه انداز، استارتاپ‌ها و مدیران کسب و کارها قرار دهند.

 

 


درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۲ امتیاز)