طرح تولید کلر و پودر کلر

مجتمع های کلر آلکالی کارخانجاتی هستند که در آنها سودسوز آور و کلر با استفاده از الکترولیز نمک طعام تولید میشود. در این کارخانجات معمولا محصولاتی مانند اسید کلریدریک، هیپوکلریت کلسیم و هیپوکلریت سدیم (آب ژاول) که از مشتقات سود سوز آور و کلر هستند بدلیل در دسترس بودن مواد اولیه ی مورد نیاز برای تولید این محصولات و فرآیند تولید ساده ی آنها در صورت پیدا کردن بازار مصرف مناسب تولید میشوند. نمک طعام به طور مستقیم سود سوزآور و کلر را تولید میکند و ترکیب این دو محصول با هم آب ژاول تولید میکند. اگر کلر و سود تولیدی را با آب آهک ترکیب کنند، هیپوکلریت کلسیم یا پودر کلر را نتیجه میدهد. همچنین برای تولید اسید کلریدریک کافی است که سود سوزآور را با کلر و نمک طعام ترکیب کنند. برای تولید دی اکسید کلر (پودر کلر) نیز که یکی از اهداف اصلی در این طرح است کافی است که کلرید سدیم را با اسید سولفوریک واکنش دهیم.

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت ساخت کلر و پودر کلر

طرح توجیهی تولید کلر مایع: ۲۴۱۱۱۲۱۰
طرح توجیهی تولید کلر بسته بندی شده: ۲۴۱۱۱۳۱۴
طرح توجیهی تولید سود سوزآور مایع: ۲۴۱۱۱۴۱۱
طرح توجیهی تولید سود سوزآور جامد: ۲۴۱۱۱۴۱۲

موارد مصرف و کاربرد کلر و پودر کلر

زمینه ی مصرف اصلی کلر تولید مواد شیمیایی آلی میباشد. ماده ی اصلی تولیدی از کلر، اتیلن دیکلراید میباشد که در تولید مونومر وینیل کلراید استفاده میشود. این مونومر در نهایت در تولید پلیوینیل کلراید مورد استفاده قرار میگیرد. سایر محصولات تولیدی از گاز کلر، اکسید پروپیلن، ایزوسیانات ها و اپوکسی ها می باشند. کلر همچنین در تهیه ی مواد شیمیایی معدنی مانند دی اکسید تیتانیوم، هیپوکلریت کلسیم و سدیم و اسید کلریدریک مورد استفاده قرار میگیرد.

اهمیت تولید کلر و پودر کلر در کشور

محصول کلر در دنیا اهمیت زیادی دارد. به علت اینکه این ماده، ماده ی اولیه ی تولید مواد زیادی از قبیل پی وی سی ، اسید کلرید ریک، و… است و نیز در صنایع تصفیه آب که امروزه بسیار مورد توجه قرار میگیرد، کاربردهای وسیعی دارد، به این نتیجه میرسیم که هم در صنعت پتروشیمی به عنوان یک محصول واسطه برای تولید مواد انواع لوله ها و مواد پلاستیکی میباشد و هم به صورت مستقیم کاربردهای زیادی دارد. یعنی میتوان گفت که نمیتوان نقش کلر را در صنایع کشورها نادیده گرفت. البته موادی مانند ازن نیز میتوانند در گند زدایی و تصفیه آب به جای کلر استفاده شود ولی نقش کلر در صنایع پتروشیمی و تولید مواد مختلف غیر قابل انکار است. پس در حالت کلان میتوان گفت که این محصول نقش به سزایی در دنیای امروز دارد.

طرح تولید کلر و پودر کلر

میزان سرمایه مورد نیاز واحد ساخت کلر و پودر کلر

بودجه: بالای ۱۰ میلیارد تومان
ظرفیت تولید سالیانه: ۱۰۰۰۰ تن
مساحت زمین مورد نیاز: ۵ هکتار
مساحت سالن تولید: ۲۰۰۰ مترمربع
میزان اشتغال طرح: ۱۴۰ نفر
طول دوره ساخت پروژه: ۱ سال
سرمایه ثابت: ۱۱۰۰۰۰ میلیون ریال

نکته مهم:
امکان سرمایه گذاری با ظرفیتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمایه گذاری کمتر و بیشتر از میزان اعلام شده نیز وجود دارد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)