طرح تولید کود کلات مس

مس یک عنصر ضروری برای رشد گیاه است. خاک ها به طور طبیعی حاوی مس به شکلی هستند که بین ۲ تا ۱۰۰ قسمت در میلیون (ppm) و به طور متوسط ​​حدود ۳۰ ppm است. بیشتر گیاهان حاوی ۸ تا ۲۰ پی پی ام هستند. بدون مس کافی، گیاهان به درستی رشد نمی کنند. بنابراین، حفظ مقادیر مناسب مس برای باغ مهم است. در این مقاله به موضوع کلات مس خواهیم پرداخت.

کلات مس چیست؟

کلات مس یک ماده مغذی کلات شده بسیار کارآمد و به راحتی در دسترس است که از محصول شما در تولید محصول بیشتر، از نهال تا استفاده از آن، در اواسط فصل از طریق آبیاری و محلول پاشی حمایت می کند. مس یک عنصر ضروری برای تشکیل کلروفیل و سنتز پروتئین در گیاه است. عوامل کیلیت مانند کلات اسید فنولیک روی عناصر کمیاب نگه داشته و از اتصال آنها به سایر عناصر کمیاب جلوگیری می کند. نتیجه کلات نامیده می شود. کمبود مس در رشد گیاه به طور متوسط ​​دو عاملی که معمولاً بر مس تأثیر می گذارند pH خاک و مواد آلی هستند. خاکهای پیازی و اسیدی به احتمال زیاد کمبود مس دارند. خاک هایی که قبلاً دارای محتوای قلیایی بالایی هستند (بالاتر از ۷.۵)، و همچنین خاک هایی که سطح pH آنها افزایش یافته است، منجر به دسترسی کمتر مس می شود. سطح مس نیز با افزایش مقدار مواد آلی کاهش می‌یابد، که معمولاً با کاهش تثبیت مواد معدنی و شسته شدن خاک، دسترسی به مس را با مشکل مواجه می‌کند. با این حال، هنگامی که مواد آلی به اندازه کافی تجزیه شد، مس کافی می تواند در خاک آزاد شود و توسط گیاهان جذب شود. سطوح ناکافی مس می تواند منجر به رشد ضعیف، تاخیر در گلدهی و عقیمی گیاه شود.
از آنجا که خاک ناهمگن و پیچیده است، ریز مغذی های طبیعی آن به آسانی اکسید می شوند. کود کلات، ریز مغذی را از واکنش های نامطلوب در محلول و خاک حفظ می کند. درحقیقت، کود کلات شده فراهمی زیستی را بهبود می بخشد.
عناصر ریز مغذی مانند آهن، مس، منگنز و روی، به نوبه خود به بهره وری و سودآوری تولید محصولات تجاری کمک می کند. کودهای کلات دار می توانند عملکرد تجاری بیشتری را نسبت به عناصر غذایی معمولی افزایش دهند. به منظور رشد یک محصول خوب، نیازهای مغذی محصول (CNR)، از جمله ریز مغذی ها، ابتدا باید از خاک تأمین شوند. اگر خاک نمی تواند CNR را برآورده کند، منابع کلاته بایداستفاده شوند.
این روش به نفع گیاه است. اعمال مواد مغذی مانند آهن، منگنز، روی و مس به طور مستقیم در خاک ناکارآمد است؛ زیرا در محلول خاک به عنوان یونهای فلزی دارای بار مثبت وجود دارند و به راحتی با اکسیژن و یا یونهای هیدروکسید با بار منفی (OH-) واکنش نشان می دهند. اگر با یونهای اکسیژن یا هیدروکسید واکنش نشان دهند، ترکیبات جدیدی تشکیل می دهند که برای گیاهان زیستی در دسترس نیست. وقتی درختان دارای برگهای زرد و میوه های کوچک و غیر طبیعی هستند، استفاده از کودهای کلات یک روش تصحیح آسان و عملی برای جلوگیری از این اختلال در مواد مغذی است. این مواد مغذی در دسترس گیاهان نیستند و کوددهی مواد کلات دار به طور قابل ملاحظه ای موثرتر و کارآمدتر است. بنابراین، کوددهی کلاته می تواند کارآیی استفاده از ریزمغذی ها را افزایش داده و کودهای ریز مغذی را به میزان بیشتری موثر کند.

منظور از کود کلات شده چیست؟

یک فرایند ساده و طبیعی است که فلزات با ترکیبات آلی، بهم می پیوندند. وقتی سلولهای گیاه مواد مغذی را جذب می کنند فورا با اسیدهای آلی از جمله اسید سیتریک، اسید مالونیک، اسیدهومیک و آمینواسید به شکل کلات شده در می آیند. همچنین به معنی دیگر کلات در صنعت کودهای کشاورزی به مواد غذایی غیر آلی که توسط یک مولکول از ماده آلی محصور شده می‌گویند.
زمانی که عنصری مغزی در کنار مولکول‌های پایدار و مرکبی که آلی‌اند (عوامل کلات) نگهداری شود کود کلات شده گویند. کلات عناصر ریز مغذی، مانند آهن، مس، منگنز و… به صورت گسترده در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. فرم کلات یک عنصر در مقایسه با نوع معمولی‌اش خیلی راحت‌تر در خاک توسط گیاه جذب می‌گردد. عنصر کلاته شده پتانسیل بار بیشتری ایجاد می‌نماید و بنابراین بسیار بهتر از کانال ریشه عبور خواهد کرد. اگر بخواهیم عناصری که به فرم کلات هستند را با عناصر آزاد و یا غیر کلات در خاک مقایسه کنیم، عنصر به فرم کلات ثبات بیشتری داشته و با آب‌شویی کمتر از دسترس ریشه خارج می‌گردند.
نکته مهم این است که مواد کلات ساز نباید در سوخت و ساز گیاه اختلال ایجاد نماید و برای گیاه مضر باشد. باید توجه شود که فقط عنصرهای آهن، کلسیم، روی، منگنز، منیزیم و مس قابلیت کلات شدن و قابل استفاده بعنوان کود ریز مغذی هستند.
کلات کردن خاک باعث مزایای بسیار مفیدی برای گیاه می شود که عبارت است از:
کمک به تحرک و جنبش مواد مغذی و مواد فلزی
قابل دسترس قرار گرفتن مواد ریز مغزی در خاک برای گیاه
نقش مهم در سیستم حیات گیاه
ممانعت از تثبیت عناصر معدنی ریزمغذی مخصوصاً در شرایط قلیایی خاک
کود کلات شده قابل جذب برای گیاه در pH های ۳ تا ۱۱ می باشد.
جذب بسیار عالی در مقایسه با کودهای شیمیایی و محصولات مشابه موجود در بازار
کود کلات شده باعث پایداری دیواره سلول و غشاهای سلولی همچنین توسعه سلولی می شود.
کلات کردن باعث تعادل کاتیون و آنیون می شود.
توسعه ریشه و افزایش مقاومت در برابر صدمات ناشی از تغییرات آب و هوایی و مقاومت در برابر باد
افزایش کیفیت و رنگ پذیری محصول
مانع از آبشویی توسط عوامل کلاته
کود کلات شده کاملاً محلول در آب است.
پایداری بیشتر یون‌های فلزی کلات به نسبت یون‌های آزاد
ممانعت نمودن از بروز بیماری یا همان رشد پاتوژن در گیاهان
کلات کردن باعث جلوگیری از، از دست دادن مواد مغزی موجود در خاک می شود.

انواع کلات مس

نمک های مس (سولفات مس)، معمولا به عنوان کود به خاک اضافه می شوند. با این حال، این اشکال مس به راحتی با سایر مواد شیمیایی موجود در خاک واکنش داده و از دسترس گیاه خارج می شود. به منظور محافظت از مس در برابر واکنش با سایر مواد شیمیایی، تولید کنندگان کود کلات مس را تولید می کنند. این عمل با ایجاد یک پوسته شیمیایی در اطراف مس می شود. هنگامی که کلات مس در داخل گیاه قرار گرفت، پوسته جدا می شود و مس برای انجام کار در گیاه آزاد می شود.
مواد مختلفی وجود دارد که می توان از آنها به عنوان کلات کننده برای ساختن پوسته در اطراف مس استفاده کرد. یک عامل کلاته کننده رایج، اتیلن دی آمین تترااستیک اسید (EDTA) است. این ماده به صورت مصنوعی ساخته می شود و برای استفاده در محصولات غذایی دارای گواهی ارگانیک مناسب نیست. EDTA محکم به مس می چسبد و آن را به راحتی رها نمی کند. به عنوان مثال، به افراد مبتلا به مسمومیت با فلزات سنگین (مانند سرب یا جیوه) EDTA داده می شود تا به فلز متصل شود و به طور فیزیکی آن را دفع کند.
علاوه بر این، EDTA فلز خود را رها نمی کند، مگر اینکه فلز دیگری برای جایگزینی وجود داشته باشد. بنابراین، افرادی که با EDTA برای مسمومیت با فلزات سنگین درمان می شوند، اغلب دچار کمبود کلسیم می شوند. در گیاهان هم همینطور است. به عنوان مثال، گیاهانی که EDTA آهن دریافت می کنند اغلب دچار کمبود منگنز می شوند، بنابراین در واقع، شما یک کمبود را با کمبود دیگری مبادله می کنید.
نوع دیگری از کلات موجود در بازار، کلات اسید آمینه است. این محصولات از اسیدهای آمینه (ساختمان های پروتئین) به عنوان پوسته استفاده می کنند. این پوسته با اسید سیتریک به عنوان یک چسب بر روی مس نگه داشته می شود. این محصولات به طور کلی به عنوان کودهای آلی شناخته می شوند.
کلات های اسید آمینه (یا اسید سیتریک) مولکولی کوچکتر از EDTA هستند، بنابراین راحت تر به برگ های گیاه نفوذ می کنند و زمان جذب بسیار کاهش می یابد. همچنین، گیاهان اسید آمینه را به عنوان یک بلوک ساختمانی می شناسند و به راحتی آن را جذب می کنند. هنگامی که داخل گیاه قرار می گیرند، پوسته آمینواسید مانند مس جدا شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

تاثیرات کلات مس بر روی گیاهان

کلات مس یک عنصر کمیاب مایع با استفاده آسان است. کمبود مس را برطرف می کند. کمبود مس با زرد شدن برگهای جوانتر و خشک شدن نوک در شاخه های جوان نشان داده می شود. این کمبود در خاک های شنی یا اسیدی بیشتر از خاک های رسی دیده می شود. به عنوان یک محلول پاشی توصیه می شود، این مس را مستقیماً به برگ های کمبود می رساند تا نتایج سریع تری داشته باشد. کاربردهای محلول پاشی همچنین در مقایسه با کاربردهای سنتی خیس کردن خاک منجر به افزودن مس بسیار کمتر به خاک می شود که منجر به هدر رفتن کمتر و خطر کمتر سمیت خاک می شود.

کلات مس در هیدروپونیک (Hydroponics) یا آب کشت

مواد آلی محکم تر از هر ریز مغذی دیگری به مس متصل می شوند. این پیوند با مس یکی از علل شایع کمبود مس در سیستم های خاکی است. اگر سطح مس در محلول شما در سطح بالایی باشد این ویژگی ممکن است بر انتخاب بستر شما تأثیر بگذارد. انتخاب خاک ارگانیک به جای یک بستر شنی، می تواند اثر غلظت بالای مس را در محلول شما را کاهش دهد.
افزایش سطح pH باعث افزایش مقدار مس نگهداری شده توسط مواد آلی یا خاک رس می شود که میزان دسترسی گیاهان به مس را کاهش می دهد. اگر گیاهانی را روی بستر خاکی با pH بالای ۷.۵ می‌ کارید، باید به ‌طور دوره‌ ای علائم کمبود مس را در گیاهان خود بررسی کنید.
فلز مس بسیار چکش خوار است و مانند سایر فلزات در برابر خوردگی حساس نیست. به همین دلیل است که امروزه برای ساخت لوله ها استفاده می شود. علاوه بر این، مس دارای خواص ضد باکتریایی است که به دفع میکروارگانیسم کمک می کند. با این حال، محتوای مس در یک سیستم هیدروپونیک بسته باید به حداقل برسد، تا از تجمع مس در محلول غذایی و در گیاهان جلوگیری شود. اگر سطح مس در آب منبع شما زیاد شود، باید لوله های مسی را با لوله های PVC پرفشار جایگزین کنید.

کلات مس در سیستم آکواپونیک (Aquaponic)

مس فلز نرم است که به ویژه در محیط های اسیدی مانند محیط آکواپونیک، به آسانی یونیزه می شود. مس به عنوان یک فلز سنگین در نظر گرفته می شود و ماهی ها به راحتی مس را در بدن خود جمع می کنند. سیستم ‌های آکواپونیک امکان قرار گرفتن در معرض و تجمع زیستی مس را در ماهی ها و انسان ها افزایش می ‌دهد. مس در سطوح پایین برای ماهی ها و در سطوح کم برای سخت پوستان سمی است. همچنین از مبدل های مسی در آبگرمکن های خورشیدی استفاده نکنید و استفاده از لوله های مسی را در سیستم آکواپونیک به حداقل برسانید. امروزه اکثر سیستم های آکواپونیک تقریبا به طور انحصاری از لوله های PVC پلاستیکی استفاده می کنند.

کلات مس در سیستم ایروپونیک یا هواکشت

در سیستم‌های ایروپونیک محلول مغذی به طور دوره ‌ای روی ریشه‌ های معلق در هوا مه ‌آلود می ‌شود. از آنجایی که ریشه ها در محلول غوطه ور نیستند، بعید است که گیاهان به اندازه کافی مس جذب کنند و مسموم شوند. در این سیستم خیلی ضروری نیست که لوله کشی مسی از سیستم حذف شود.
مس نه تنها یک ماده مغذی ضروری برای گیاه است، بلکه ابزاری است که می تواند برای عملیات رشد داخلی شما بسیار مفید باشد. زمانی که مس در محیط مناسب یا به شکل مناسب استفاده نشود، می تواند یک مشکل بزرگ باشد.

مزایای کودکلات مس برای گیاهان

در زیر برخی از راه‌هایی که کلات‌ها می توانند برای گیاهان مفید باشند، برای شما آورده شده است.

یون ها را محلول می کند

برخی از یون های مواد مغذی نسبت به سایرین کمتر در آب حل می شوند. این یون ها تا زمانی که در آب حل نشوند، گیاهان نمی توانند از آنها استفاده کنند. کلاسیون (Chelation) این یون ها را محلول تر می کند و آنها را برای گیاهان قابل دسترس تر قرار می دهد.

جلوگیری از رسوب کردن

در pH بالاتر برخی از یون های فلزی مانند آهن با یون دیگری به نام هیدروکسل (OH-) واکنش می دهند. وقتی این دو یون به هم می پیوندند، دیگر در آب محلول نخواهند بود و رسوب می کنند. این امر به توضیح این موضوع کمک می کند که چرا برخی از گیاهان کلروتیک می شوند و علائم کمبود آهن را در خاک قلیایی نشان می دهند.

کاهش سمیت یون های فلزی

برخی از یون های فلزی در غلظت های بالاتر برای گیاهان سمی می شوند. کلاته یون ها را از آب خارج می کند و غلظت آنها را کاهش می دهد. از آنجایی که گیاهان مستقیما در معرض یون ها نیستند، اثرات سمی یون ها نیز کاهش می یابد.

کاهش شستشو

کلات ها یون ها را جذب کرده و آنها را از آب موجود در خاک دور نگه می دارند. آبی که از کنار مولکول ‌های کلاته شده عبور می‌ کند، دیگر یون ‌ها را نمی ‌شوید و باعث کاهش میزان مواد مغذی در خاک نمی ‌شود. کمبود کلاته ها منجر به زرد شدن برگ ها، تاخیر در رشد و به طور کلی تولید محصولات با کیفیت پایین می شود. ترکیبات کلاته شده پایدارتر از ترکیبات دیگر هستند. بنابراین، کلات های فلزی به طور گسترده در کشاورزی به عنوان کودهای ریز مغذی برای تامین آهن، منگنز، روی و مس مورد استفاده قرار می گیرند. رایج ترین کلات های مورد استفاده در کشاورزی EDTA، DTPA و EDDHA هستند.

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید کود کلات مس

با جستجو در اطلاعات گمرک تا امروز تعرفه گمرکی اختصاصی به این محصول اختصاص نیافته لذا میزان واردات و صادرات آن نا مشخص میباشد.درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۱ امتیاز)