طرح تولید گرانول با پایه نشاسته

نشاسته یک پلی ساکارید گیاهی ذخیره شده در ریشه ها، جوانه و دانه های گیاهان است. چنان چه تعداد واحدهای قند یا مونوساکارید در یک کربوهیدرات بیش از ۱۰ واحد باشد آن ترکیب قندی، پلی ساکارید نامیده می شود. در صورتی که چنین کربوهیدراتی از یک نوع واحد قندی تشکیل شده باشد مثل نشاسته و سلولز هموپلی ساکارید گفته می شود و وقتی از بیش از یک نوع واحد قندی درست شده باشد مثل اکثر همی سلولزها، متروپلی ساکارید نامیده می شود. بنابراین نشاسته یک هموپلی ساکارید است که در آندوسپرم همه دانه ها وجود دارد. نشاسته ممکن است به گلوکز هیدرولیز شود و برای بدن انسان تامین انرژی کند. گلوکز برای مغز و اعمال سیستم عصبی مرکزی لازم است و به هنگام مصرف در رژیم انسانی چهار کالری به ازای هر گرم تولید می کند. دانه های نشاسته یا گرانول ها شامل پلیمرهای بلند زنجیره ای از مولکول های گلوکز هستند که در آب نامحلولند. برخلاف مولکول های کوچک نمک و شکر پلیمرهای بزرگ تر نشاسته تشکیل یک حلال واقعی را نمی دهند. گرانول های نشاسته به هنگام هم زدن در آب تشکیل یک سوسپانسیون موقت را می دهند. گرانول های خام و نپخته نشاسته به محض جذب به آرامی متورم می شوند. تورم گرانول ها به هنگام پختن نشاسته بسیار مهم است و سبب خروج نشاسته شده که این امر سبب می شود نشاسته به عنوان یک غلظت دهنده کاربرد داشته باشد . به طور کلی ویژگی های یک فراورده غذایی تمام شده به وسیله منبع نشاسته، دمای حرارت بدن، غلضت نشاسته استفاده شده در فرمولاسیون و سایر ترکیبات استفاده شده همراه نشاسته مثل اسید و شکر تعریف می شود این مطلب اهمیت نشاسته و کاربردش در صنایع غذایی مختلف و همچنین فراورده های گوناگون را آشکار می سازد. بر این اساس انواع زیادی از نشاسته و همچنین نشاسته اصلاح شده برای نیازهای رژیمی ویژه و کاربردهای غذایی طراحی و تولید شده اند .محصولات کوتاه زنجیره و متوسط زنجیره حاصل از شکستن نشاسته ممکن است به عنوان شبیه ساز چربی در تزیین سالاد و دسرهای منجمدشده استفاده شود. برای مثال نشاسته گندم و سیب زمینی و مالتودکسترین های تایپوکا ممکن است به عنوان جایگزین های چربی استفاده شود. این مواد قوام و احساس خوب دهانی مربوط به چربی را در یک فراورده غذایی تامین می کنند ضمن این که در مقایسه با چربی کالری کمتری دارند .

معرفی کد آیسیک مرتبط با طرح تولید گرانول با پایه نشاسته

طرح توجیهی تولید گرانول با پایه نشاسته: ۱۵۱۳۲۰۱۹

موارد مصرف و کاربرد طرح تولید گرانول با پایه نشاسته

نشاسته به عنوان ماده اولیه در بسیاری از رشته های صنایع غذایی استفاده می شود که برای هر مورد نشاسته خاص آن مناسب است. در تولید دکستروز، دکسترین، گلوکز مایع و سایر انواع سیروپ، ماده اولیه اصلی نشاسته است و برای بسیاری دیگر از رشته های صنایع، برای نقشی که در بهبود ویژگی های فیزیکی، بالا بردن ثبات سیستم های کلوییدی و اثر غلظت دهندگی دارد از آن استفاده می شود. در پودرهای نانوایی و مواد بهبود دهنده پخت به عنوان پرکننده یا filler و جلوگیری از واکنش های شیمیایی بین بیکربنات و اسید پیش از ساختن خمیر، در سس ها برای حفظ امولسیون روغن و سرکه و جلوگیری از دو فاز شدن سیستم، در بیسکویت و کراکر برای بهبود بافت و تردی فراورده و کنترل PH ، در صنایع پخت پیش از قالب گیری و برای جلوگیری از چسبیدن خمیر به قالب، در تولید انواع سوپ به عنوان غلظت دهنده و در صنایع کنسروسازی، صنایع گوشت، صنایع غذاهای منجمد، بیسکویت سازی، کیک سازی و نیز کاکائو، بستنی، آدامس، قهوه، شیر کندانسه و خردل از نشاسته استفاده می شود . همچنین قابل ذکر است که از انواع نشاسته در فرمول داروهای گوناگون استفاده می شود. به علاوه از نشاسته های درجه دو یا انواع ویژه ای از نشاسته در تولید غذای دام، نساجی، حفاری، چاه های نفت، چسب سازی، کاغذسازی و پودرهای آرایشی صورت استفاده می شود .برای انتخاب بهترین و مناسب ترین نشاسته برای هر یک از مواد گفته شده در بالا، لازم است آزمون های مربوطه مانند: آزمون میزان ناخالصی ها، مواد جامد محلول، اکی والان دکستروز، حلالیت اندازه گرانول ها، میزان گرانول های ژلاتینه نشده، شفافیت، ثبات فیزیکی و شیمیایی، طعم، رنگ، ویژگی های کریستالی، قدرت ژل، قابلیت انتشار ذرات، باقی مانده ۲SO ، دانسیته، قابلیت تخیمر، وزن مخصوص، فشار اسمزی ویسکوزیته، ساختمان میکروسکوپی و بالاخره شناسایی الگوی قندی و میزان مونو، دی و پلی ساکاریدها بر روی نشاسته مورد نظر انجام گیرد تا براساس آن به توان نسبت به کاربرد آن تصمیم گیری کرد .

اهمیت طرح تولید گرانول با پایه نشاسته

ایجاد اشتغال
ارایه خدمات و همکاری با تولید کنندگان بخش کشاورزی جهت ارتفاع میزان تولید
کنترل بخش آفات و بیماری مربوط به انباری
افزایش راندمان تولید در مساحت ( هکتار )
نگهداری و توزیع بذر سالم در بین کشاورزان
جلوگیری از تلفات تبخیر و تنفس
جلوگیری از مسن شدن غده های بذری
نگهداری از غده های سیب زمینی با شرایط مطلوب و به دور از هرگونه آلودگی
نگهداری غده های بذری در خارج از شهر و روستا جهت حفظ مسایل بهداشت عمومی و زیست محیطی

طرح تولید گرانول با پایه نشاسته

تجهیزات و ماشین آلات طرح تولید گرانول با پایه نشاسته

تمیز کننده (خاک گیر)
الواتر انتقال به سیستم شستشو
سیستم شستشو و اسپری مضاعف
پمپ تخلیه
پمپ گردشی
خشک کن
پلات فورم
میز جداسازی ضایعات
سیستم ضدعفونی کننده
و …

قیمت خط تولید گرانول با پایه نشاسته

قیمت کل تجهیزات مورد نیاز خط تولید بر پایه استعلام قیمت از شرکت‌های تأمین کننده خط تولید گرانول با پایه نشاسته برابر با ۱۵۵۷۲۵۰۰ هزار ریال برآورد شده است.

میزان سرمایه مورد نیاز واحد ساخت گرانول با پایه نشاسته

بودجه: بالای ۱۰ میلیارد تومان
ظرفیت تولید سالیانه: ۵۰۰۰ تن
مساحت زمین مورد نیاز: ۱۵۰۰۰ مترمربع
مساحت سالن تولید: ۱۵۰۰ مترمربع
میزان اشتغال طرح: ۲۷ نفر
طول دوره ساخت پروژه: ۱ سال
سرمایه ثابت: ۴۲۷۳۹۱۲۲.۵ هزار ریال
سرمایه در گردش : ۵۰۲۳۶۶۰ هزار ریال
سرمایه کل: ۴۷۷۶۲۷۸۲.۵ هزار ریال

نکته مهم:
امکان سرمایه گذاری با ظرفیتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمایه گذاری کمتر و بیشتر از میزان اعلام شده نیز وجود دارد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)