تولید-گچ-ساختمانی

طرح تولید گچ ساختمانی

گچ یکی از سیمانهایی است که از گذشته‌های دور ، مورد استفاده بوده است. گچ را از حرارت دادن سنگ گچ بدست می‌آورند. در ایران ، سنگ گچ بوفور یافت می‌شود. این سنگها عمدتاً بصورت سنگهای رسوبی است که در دریا رسوب کرده‌اند. این رسوبات، هم بصورت بلوری است و هم غیر بلوری. سنگ گچ خالص، سفید رنگ است و ناخالصیها، آنرا به رنگهای گوناگون در می‌آورند. قابلیت حل شدن سنگ گچ در آب بسیار کم می‌باشد؛ بطوریکه یک قسمت از سنگ گچ، در ۴۹۵ قسمت آب حل می‌شود. ویژگی این سنگ، حل شدن آن در اسید کلریدریک غلیظ است. ولی در اسید سولفوریک حل نمی‌شود. (از این ویژگی جهت تشخیص سنگ گچ می‌توان استفاده کرد.) همچنین باید دانست که روی سنگ گچ رستنی نمی‌روید و گیاهی سبز نمی‌شود. اما توجه به این نکته نیز لازم است که با مشاهده پوشش گیاهی در یک منطقه نمی‌توان به عدم وجود این سنگ در آن ناحیه پی برد. زیرا در بسیاری از مناطق ، روی لایه‌های سنگ گچ را لایه ای از خاک مناسب جهت رویش گیاه مییپوشاند و رستنیها در این لایه مناسب مییرویند.

انواع گچ ساختمانی
 1. گچ سفیدکاری (گچ سفید) : گچی که برای سفیدکاری ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد گچ روکار است که در مقایسه با انواع دیگر گچ قیمت پایین تری دارد. این گچ رنگ سفید فوق العاده ای دارد و برای پرداخت، نازک کاری و سفیدکاری به کار می رود. میزان چسبندگی این گچ بالاست و نیازی به زیرکاری ندارد.
 2. گچ میکرونیزه :  گچ میکرونیزه به نسبت گچ های معمولی کاربرد بیشتری دارد و برای سفیدکاری دیوار، کشته کشی، قالب گیری، مجسمه سازی، گچ بری های دکوراتیو و تولید گچ پلیمری و ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرد. گچ معمولی پس از تولید وارد آسیاب شده و دانه بندی آن تغییر می کند. ذرات این گچ بسیار ریز و در حدود ۱۷۵ میکرون و یا کمتر از آن می باشند.
 3. گچ ساتن : گچ ساتن برای سفیدکاری لایه نهایی سطوح مورد استفاده قرار می گیرد. برای تولید این ماده گچ را با مواد افزودنی همانند پرلیت مخلوط می کنند. از ویژگی های آن می توان به قابلیت شستشو، مقاومت در برابر خراشیدگی، مقاومت در برابر رطوبت و عدم ترک خوردگی اشاره نمود.
 4. گچ پاششی :  این نوع گچ توسط دستگاه گچ پاش بر روی سطوح پاشیده می شود و پس از خشک شدن سطحی یکدست و مقاوم ایجاد می نماید. گچ پاششی مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت و حرارت دارد، از این رو به طور مستقیم بر روی سقف یا دیواری که گچ و خاک نشده مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از گچ پاششی زمان اجرای پروژه را کوتاه تر می کند و با تمام اقلیم های آب و هوایی سازگار است. این گچ تمام منافذ سطح را به صورت یکدست پر کرده و قابل اجرا بر روی انواع سطوح آجری، بتنی، سیمانی و … می باشد.
 5. گچ عاج :  دانه بندی این نوع گچ بسیار نرم است و برای مصارفی مانند مجسمه سازی، ساخت قطعات پیش ساخته گچی، تولید رنگ لعابی، کشته کشی ساختمان و … مورد استفاده قرار می گیرد. این گچ از خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر بفرد برخوردار است و متریالی دیرگیر محسوب می شود.
 6. گچ سیوا :  ترکیب گچ میکرونیزه با افزودنی های خاص منجر به تولید گچ سیوا می شود. این گچ نسبت به گچ های معمولی مقاومت بالاتری در برابر رطوبت دارد و ضریب انتقال صوتی و حرارتی آن کمتر است. گچ سیوا قابل اجرا بر روی انواع سطوح می باشد و به دلیل ویژگی های منجصر بفرد خود برای انجام عملیات زیرکاری مناسب است. بر روی سطوحی که با گچ سیوا پوشانده شده اند می توان از انواع رنگ های روغنی، پوشش های اکریلیکی، دیوارپوش های PVC، گچ پلیمری ساتن، بلکا و … استفاده نمود.
 7. گچ گیپتون :  این نوع گچ در مقایسه یا گچ معمولی دارای زمان گیرش و چسبندگی بالاتری است، به همین دلیل از آن برای پوشش سطوح فومی، بتنی، سیمانی و … استفاده می شود. گچ گیپتون پس از پخت درون کوره، با انواع مواد افزودنی مخلوط می شود تا مقاومت لازم برای پوشش سطوح بتنی را بدست آورد. این گچ را می توان هم به صورت تک لایه و هم به صورت دو لایه بر روی آجر، سطوح بتنی متخلخل، سطوح سیمانی، بلوک های سیمانی و بلوک های بتنی اجرا نمود. گچ گیپتون قابلیت چسبندگی را بالا می برد و میزان جذب آب آن از ۳ درصد کمتر نیست.
 8. گچ ژیپس :  ژیپس نمونه ای از ماده مواد معدنی سولفات کلسیم می باشد. رنگ این ماده در حالت خالص سفید بوده و از آن در تولید سنگ گچ نیز استفاده می شود. به طور کلی ژبپس در چند نمونه مختلف وجود دارد. نمونه ای از آن که در ساخت گچ مورد استفاده قرار می گیرد به صورت متبلور می باشد. برای خرید گچ ژیپس باید به مواردی هم چون سفید بودن و نرمی گچ توجه نمایید.
گچخصوصیات گچ ساختمانی
 1. زمان گیرش: ۶۷ تا ۸۸ گرم گچ در یک لیتر آب حل می شود. حداقل زمان گیرش گچ ساختمانی ۴ دقیقه و حداکثر آن ۸ یا ۱۰ دقیقه است. همچنین کمینه زمان گیرش گچ اندود ۸ دقیقه و بیشینه آن،۶۰ دقیقه می‌باشد .
 2. جمع شدگی : گچ ساختمانی ۱% افزایش حجم دارد. در نتیجه مسأله انقباض خوردن پس از گیرش که در مورد سیمان مطرح است، در مورد گچ وجود ندارد و بعنوان مثال اگر در دیواری ترک وجود داشته باشد، می‌توان آنرا با گچ پر کرد. به همین دلیل در گذشته و قبل از دستیابی به تکنولوژی جدید (پوشش رنگ، کاشی، سرامیک و …) سطوح ساختمانها را فقط با گچ ، اندود می‌کردند. البته باید دانست که سطح گچ بعلت نداشتن سوراخهای ریز، یک سطح صاف و بهداشتی است. از همین خاصیت گچ استفاده کرده ، آنرا جهت پوشش سطوح وسیعی که نباید درز انبساط داشته باشند، بکار می‌برند.
 3. اثر بر فلزات: یکی از خصوصیات گچ اینست که فلزات را سولفاته می‌کند. در نتیجه فلزات نباید مستقیماً در تماس با گچ باشند و لازم است پیش از تماس با گچ ، از پوشش ضد زنگ برخوردار شوند.
 4. محافظ در برابر آتش: یکی دیگر از امتیازات گچ ، آنست که لایه‌ ای است محافظ در برابر آتش . فرایند محافظت در برابر آتش توسط گچ چنین است که فرض کنید روی یک ستون فولادی ، با لایه‌ای از گچ پوشیده شده باشد. در صورت آتش سوزی ،آب تبلور تبخیر شده ، لایه‌ای از بخار آب روی فولاد را می‌گیرد . در نتیجه با وجودی که دمای محیط در اثر آتش سوزی بالا می‌رود، دمای ستون فولادی تا مدتی روی می‌ماند و همین مقدار زمان برای رسیدن نیروهای آتش سوزی و اطفاء حریق کافی است.
 5. مقاومت : مقاومت گچ به مقدار آب موجود در خمیر گچ و همچنین به دمایی که در آن گیرش حاصل می‌شود، بستگی دارد. مقاومت گچ برخلاف سیمان، بسرعت زیاد می‌شود و بعد ثابت می‌ماند.. با افزودن ماسه به گچ ، می‌توان مقاومت فشاری آنرا افزایش داد. در بعضی موارد ، این عدد به نیز می‌رسد.
 6. واکنش در برابر رطوبت و سایر خواص: یکی از معایب گچ آنست که در برابر رطوبت مقاوم نیست و اصطلاحاً ًطبلهً می‌کند. البته می‌توان با افزودن ترکیبات پلیمری به گچ ، گچ ضد آب بدست آورد. لکن گچ معمولی توانایی مقاومت در برابر رطوبت را ندارد. گچ از سایر مصالح ساختمانی سرامیکی سبکتر است . وزن مخصوص دانه‌ای آن ، ۸/۲ و وزن مخصوص انبوهی آن، ۸۵/۰ می‌باشد. باید توجه کرد که سبک بودن گچ ، یکی از امتیازات آنست. سطوح گچی در برابر انتقال حرارت و همچنین صوت، عایق محسوب می‌شوند. در نهایت یادآوری می‌شود که گچ ،جزء مصالح سرامیکی است.
کاربرد های گچ ساختمانی

کاربرد گچ بصورت سنتی در طاق ضربی است. اصول کلی طاق ضری چنین است که در طول فضایی که می‌خواهند سقف بزنند ، تعدادی تیرآهن به موازات هم قرار می‌دهند و بعد بین این تیرآهنها، آجرها را بصورت قوس‌دار می‌چینند تا با استفاده از خاصیت انتقال نیرو در قوس ، نیروی بار وارد بر سقف ، به تیرآهنها منتقل شود. در این نوع سقف، چون آجرها باید سریع به یکدیگر بچسبند، با توجه به اینکه زمان گیرش گچ بسیار کوتاه است، بعنوان ملات از گچ استفاده می‌کنند. امروزه با پیدایش صنعت بتن و سیمان پرتلند، در سقفها از تیرچه بلوک استفاده‌می‌شود و کاربرد گچ بیشتر در سفیدکاری بروز یافته است. اما نکته قابل توجه اینست که سفیدکاری بصورت سنتی ، بسیار پرهزینه و یافتن استادکار ماهر ، مشکل است. به این دلیل هم اکنون روشهای جدیدی از کاربرد گچ در ساختمان جهت کاهش هزینه بکار گرفته می‌شود. این روشها عمدتاً تولید و استعمال فرآورده‌ها و قطعات پیش ساخته گچی است.
در صنعت فرآورده‌های گچی ، پیش ساخته در کارخانه تولید و در کارگاه فقط نصب می‌شوند. انواع مختلفی از فرآورده‌های گچی وجود دارد. در تولید این قطعات ،‌از مواد پرکننده هم استفاده می‌شود. بعنوان مثال،‌با افزودن ماسه، قطعات سنگین‌تر و البته با مقاومت بیشتر بدست می‌آورند. تولید گاز کند و ایجاد تخلخل نماید. مثلاً افزودن آب اکسیژنه سبب تولید هیدروژن و ایجاد تخلخل می‌شود . از مواد زائد دیگر مانند کاه، خاک اره، نی خردشده ـ که در صنعت نیشکر بنام ًباگاسً شناخته می‌شودـ و مواد زائد کشاورزی و صنعتی ، بعنوان پرکننده استفاده می‌شود. قطعات گچیِ ساخته شده به دو صورت است: تیغه‌های گچی ، ورقه‌های گچی.

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید گچ ساختمانی

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات، مدارک و اموال، سالها است که در سطح شرکت ها و زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد. کد آیسیک گچ ساختمانی در زیر آمده است:

کد آیسیک انواع گچ (انواع گچ   – type of plaster ): 2694312326

کد آیسیک گچ ساختمانی (گچ ساختمانی – construction plaster ): 2694412330

کد آیسیک گچ سفید کاری پلیمری (گچ سفید کاری پلیمری – polymeric construction white plaster ): 2694512331

کد آیسیک گچ سفید کاری معمولی (گچ سفید کاری معمولی  – Conventional white plaster construction ): 2694512332

کد آیسیک گچ زیرکاری معمولی (گچ زیر کاری معمولی  – Conventional red plaster construction): 2694512334

کد آیسیک گچ زیرکاری پلیمری (گچ زیرکاری پلیمری (مخصوص پاشش)  – polymeric construction red plaster (for spraying)): 2694512335

کد آیسیک گچ صنعتی (گچ صنعتی   – Industrial plaster): 2694412333

کد آیسیک گچ قالب سازی   : ۲۶۹۴۵۱۲۳۴۰

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید گچ ساختمانی 

تعرفه یا به عبارت دیگری (TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسایی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک، آمار، حمل و نقل، بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد. کد تعرفه گمرکی گچ ساختمانی عبارت است از:

کد تعرفه گمرکی انواع گچ   : ۲۵۲۰

کد تعرفه گمرکی گچ ساختمانی : ۲۵۲۰۲۰۱۰

کد تعرفه گمرکی گچ سفید پلیمری  : ۲۵۲۰۲۰۱۰

کد تعرفه گمرکی گچ زیرکاری معمولی  : ۲۵۲۰۲۰۱۰

پیش بینی بازار مصرف جهانی گچ

ارزش بازار: ارزش بازار جهانی گچ از ۲.۴۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ به ۳.۵۶ میلیارد دلار تا سال ۲۰۳۰ برآورد می شود.

رشد تقاضا: تقاضا برای گچ افزایش می یابد که ناشی از نیاز روزافزون به مصالح ساختمانی مانند دیوارهای خشک، گچ تخته و سیمان است. انتظار می رود مصرف گچ روند صعودی را در بازار مواد شیمیایی ساختمانی دنبال کند که ۱۱.۵% بازار جهانی را تشکیل می دهد.

تمرکز منطقه ای: رشد در درجه اول در کشورهای در حال گذار خواهد بود که شامل تمام آسیا می شود. این نشان دهنده پتانسیل قابل توجهی برای گسترش بازار در کشورهای آسیایی است.پیش-بینی-اندازه-بازار-صنعت-تولید-گچ--طی-سالهای-2022-2032

تولید: داده های جهانی معدن نشان می دهد که چین ممکن است همچنان بر تولید گچ تسلط داشته باشد، که برای رشد ساخت و ساز مسکونی و توسعه در کشورهای در حال توسعه ضروری است.

روندهای صنعت: وضعیت شکوفایی صنعت ساختمان، فرصت های گسترده ای را برای رشد بازار جهانی پودر گچ ایجاد کرده است. تولید سولفات کلسیم اخیراً افزایش یافته است و بین ۲٪ تا ۳٪  در تولید مواد معدنی گچ مشارکت دارد.

این پیش بینی ها اهمیت گچ را به عنوان یک مصالح ساختمانی و ارتباط روزافزون آن در صنعت ساخت و ساز در سطح جهان نشان می دهد. انتظار می رود این بازار از گسترش زیرساخت ها و صنایع ساختمانی، شهرنشینی و رشد صنعت معدن بهره مند شود. شرکت‌های پیشرو روی استراتژی‌های رشد تمرکز می‌کنند تا پایگاه مشتریان خود را گسترش دهند و درآمد سالانه خود را افزایش دهند.

وضعیت بازار گچ در ایران

بازار گچ در ایران در سال های اخیر با نوساناتی همراه بوده است. در اینجا خلاصه ای از وضعیت فعلی بر اساس آخرین داده ها آمده است:

– قیمت صادراتی: در سال ۲۰۲۲ میانگین قیمت صادراتی گچ ۶۴ دلار در هر تن بوده که نسبت به سال قبل ۳۳ درصد کاهش داشته است. قیمت صادرات قبل از کاهش قابل توجه در سال ۲۰۲۱ به ۹۶ دلار در هر تن به اوج خود رسیده بود.

قیمت واردات: متوسط قیمت واردات گچ ۷۳۸ دلار در هر تن در سال ۲۰۲۲ بود که نسبت به سال ۲۰۲۱ ۱۱.۳% کاهش داشت. بالاترین قیمت واردات ثبت شده ۸۳۲ دلار درسال ۲۰۲۱ درهر تن بود .

بازارهای صادراتی: ایران در سال ۲۰۲۲ به ارزش ۱.۹۷ میلیون دلار محصولات گچ صادر کرد. مقاصد اصلی صادرات شامل قطر، ارمنستان و آذربایجان بود. بازارهای صادراتی ایران که سریع‌ترین رشد را داشتند، آذربایجان، امارات متحده عربی و روآندا بودند.

منشاء واردات: در همان سال، ایران محصولات گچی را به ارزش ۴۴۱ هزار دلار، عمدتاً از ترکیه وارد کرد. ترکیه همچنین سریعترین بازار وارداتی در حال رشد برای ایران بود.

چشم-انداز-منطقه-ای-صنعت-تولید-گچ--طی-سالهای-2022-2032
وضعیت واردات و صادرات گچ ساختمانی

در نمودار زیر وضعیت واردات و صادرات گچ در کشور به تفکیک سال آمده است .

وضعیت واحد های فعال تولید گچ ساختمانی

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید کننده گچ ساختمانی در کشور به تفکیک استان آمده است .

تحلیل SWOT صنعت تولید گچ در جهان 

نقاط قوت:

 1. منابع فراوان: گچ به طور گسترده در سطح جهانی در دسترس است، که تضمین کننده عرضه ثابت و قابل اعتماد برای صنعت است.
 2.  تطبیق پذیری: گچ کاربردهای متنوعی در صنایعی مانند ساخت و ساز، کشاورزی و تولید دارد و جریان های درآمدی متعدد و فرصت های بازار را فراهم می کند.
 3.  پایداری: گچ یک ماده معدنی طبیعی است و می تواند بازیافت شود، که با افزایش مقررات زیست محیطی و اهداف پایداری هماهنگ است.
 4.  مقاومت در برابر آتش: محصولات گچ دارای خواص ضد آتش عالی هستند که آنها را در ساخت و ساز برای افزایش ایمنی ضروری می کند.
 5.  عایق صدا: مواد مبتنی بر گچ عایق صوتی موثری را ارائه می دهند و به بهبود آکوستیک در ساختمان ها کمک می کنند.

نقاط ضعف:

 1.  انرژی بر: تولید محصولات گچ می تواند انرژی بر باشد که منجر به هزینه های عملیاتی بالا و اثرات زیست محیطی می شود.
 2.  تقاضای فصلی: تقاضا برای محصولات مبتنی بر گچ، به ویژه در ساخت و ساز، ممکن است در معرض نوسانات فصلی باشد و بر برنامه ریزی تولید و درآمد تأثیر بگذارد.
 3. نگرانی های زیست محیطی:  استخراج و فرآوری گچ می تواند منجر به از هم گسیختگی زیستگاه، آلودگی آب و فرسایش خاک شود که نیازمند اقدامات پایدار و رعایت مقررات است.
 4. رقابت از سوی جایگزین ها: گچ با رقابت مواد جایگزین مانند سیمان، فولاد و گچ مصنوعی مواجه است، که ممکن است مزایای هزینه یا عملکرد را در کاربردهای خاص ارائه دهد.
 5. هزینه های حمل و نقل: حمل و نقل گچ از معادن به کارخانه های فرآوری و مراکز توزیع می تواند هزینه های قابل توجهی را به خصوص در مناطقی که زیرساخت های محدودی دارند متحمل شود.

فرصت ها:

 1. توسعه زیرساخت: افزایش سرمایه‌گذاری در پروژه‌های زیربنایی در سطح جهانی باعث افزایش تقاضا برای محصولات مبتنی بر گچ در ساخت‌وساز، مانند گچ و دیوار خشک می‌شود.
 2. پیشرفت های تکنولوژیکی: پذیرش فناوری های پیشرفته در استخراج، پردازش و توسعه محصول می تواند کارایی را افزایش دهد، هزینه ها را کاهش دهد و عملکرد محصول را بهبود بخشد.
 3. روش‌های پایدار: پذیرش روش‌های استخراج و تولید پایدار، و همچنین توسعه محصولات گچ سازگار با محیط زیست، می‌تواند برای مصرف‌کنندگان آگاه از محیط‌زیست جذاب باشد و از مقررات پیروی کند.
 4. تنوع بازار: کاوش در بازارها و کاربردهای جدید برای محصولات گچ، مانند کشاورزی، داروسازی، و مواد شیمیایی خاص، می تواند جریان های درآمدی را متنوع کند و وابستگی به بخش ساخت و ساز را کاهش دهد.
 5. نوآوری در طراحی محصول: توسعه مواد مبتکرانه مبتنی بر گچ با خواص افزایش یافته، مانند استحکام، دوام و عایق، می تواند فرصت های جدید بازار را باز کند و نیازهای در حال تکامل مشتری را برآورده کند.

تهدیدها:

 1. عدم اطمینان اقتصادی: رکود اقتصادی، تنش های ژئوپلیتیکی و نوسانات ارزی می تواند بر فعالیت ساخت و ساز و هزینه های مصرف کننده تأثیر بگذارد و بر تقاضا برای محصولات گچ تأثیر بگذارد.
 2. تغییرات نظارتی: تغییرات در مقررات زیست محیطی، قوانین ساختمانی یا سیاست های تجاری می تواند بر عملیات صنعت گچ تأثیر بگذارد و نیاز به تدابیر انطباق و سازگاری دارد.
 3. جایگزینی: محصولات گچ با تهدید جایگزینی ناشی از مواد جایگزین یا روش های ساخت و ساز روبرو هستند که ممکن است عملکردهای مشابه یا مزایای هزینه ای را ارائه دهد.
 4. اختلالات زنجیره تامین: اختلالات در زنجیره تامین گچ به دلیل بلایای طبیعی، درگیری های ژئوپلیتیکی یا محدودیت های تجاری می تواند منجر به کمبود عرضه و نوسان قیمت شود.
 5. نوسانات قیمت: نوسانات در قیمت گچ، ناشی از عواملی مانند پویایی عرضه و تقاضا، هزینه های تولید و سفته بازی بازار، می تواند بر سودآوری و رقابت در صنعت تأثیر بگذارد.

این تجزیه و تحلیل SWOT بینش هایی را در مورد نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدهای پیش روی صنعت گچ ارائه می دهد و به ذینفعان کمک می کند تا تصمیمات آگاهانه بگیرند و استراتژی هایی برای هدایت چالش ها و استفاده از فرصت ها ایجاد کنند.

فرآیند تولید گچ ساختمانی
 1.  دپو و آماده سازی سنگ گچ
  سنگ گچ مصرفی کارخانه از بهترین وخالص ترین معادن گچ منطقه رباط سفید به نامهای کلاته سازنده ها و تکروک استخراج و به دپوی کارخانه حمل می گردد.سپس کراشر یا آسیاب چکشی مواد خام ، سنگ گچ را تا دانه بندی مناسـب آسیـاب می نـماید. خاک یا دانه های سنگ ریزتر وارد آسیاب نشده و مستقیما به نوار زیر آسیاب منتقل می گردد و از آنجا به همراه خروجی آسیاب به سیلوی مواد خام منتقل می شود . مواد خام خروجی از آسیاب به قسمت پخت هدایت می گردد.
 2.  قسمت پخت
  مواد خام ورودی به کوره ها منتقل میگردد تا عملیات پخت با ۱۵۰ درجه حرارت تکمیل و در انتهای کوره مواد پخته شده وارد آسیاب میگردند تا به دانه بندی مورد نظر برسند .
 3.  آسیاب و دانه بندی
  پس از آسیاب مواد پخته شده جهت همسان سازی دانه بندی از سرند انتهایی عبور می نماید مانده روی سرند به دو آسیاب که بصورت موازی با یکدیگر کار می کنند منتقل می گردند . خروجی آسیاب ها مجدداً به سرند مواد پخته هدایت می شود وسیکل بالا دوباره تکرار می گردد.محصول خروجی از سالن پخت به دو سیلوی ذخیره ۳۵۰ تنی منتقل و از آنجا به قسمت بسته بندی حمل می گردد .
 4.  بسته بندی و بارگیری
  محصول ۲ سیلوی مورد نظر به دو دستگاه بسته بندی منتقل می شود که در مجموع بسته بندی با ۸ شیر انجام می گیرد . محصول پس از بارگیری در کامیون ، روانه بازار مصرف می شود.

فرآیند-تولید-گچ-در-کارخانه 

ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز در یک کارخانه گچ

تولید گچ ساختمانی یک فرآیند پیچیده و تا حدودی سخت میباشد که عوامل زیادی بر کیفیت محصول نهایی تولید شده تاثیرگذار خواهد بود ماشین آلات و تجهیزات موجود در یک خط تولید گچ ساختمانی یکی از همین عوامل می باشد.

برای تولید انواع گچ ساختمانی روشهای مختلفی وجود دارد اما مهمترین و پر کاربردترین روش تولید گچ های ساختمانی که حدود ۹۵ کارخانجات تولید کننده گچ در ایران از آن استفاده می کنند روش تولید کوره دوار است.

در این روش تولید گچ ساختمانی سنگ گچ پس از استخراج از معدن به محل کارخانه حمل شده و در د دستگاه های سنگ شکن تا حدود ابعاد حداکثر ۷۵ الی ۲ سانتی متر مکعب خرد می.شود سپس این سنگ گچ خام به تدریج وارد کوره دوار شده و تحت حرارت کنترل شده ای قرار گرفته و پس از طی مسیر کوره دوار از سمت دیگر کوره خارج می شود.

بعد از خروج گچ پخته شده از کوره گچ بخشی از آب مولوکولی خود را از دست داده و مناسب برای تهیه ملات می باشد. پس از آن با استفاده از انواع آسیابها و دستگاههای جدا کننده سپراتور و دیگر تکنولوژی های دانه بندی گچ انواع گچ ساختمانی مخصوص سفیدکاری و مخصوص زیرکار با دانه بندیهای مختلف تولید و بسته بندی شده و برای حمل به بازارهای داخل و خارج آماده می گردند.

لیست برخی ماشین آلات و تجهیزات تولید گچ ساختمانی
 •  هایر قیف سنگ شکن
 •  قیدر سنگ شکن
 •  آسیاب فکی
 • نوار نقاله
 • آسیاب چکشی
 •  الواتور
 • سیلوی مواد خام
 • فیدر زیر سیلو
 •  نوار انقال بار به کوره
 •  مشعل
 • پیش کوره
پیش بینی میزان سرمایه گذاری و سودآوری طرح تولید گچ ساختمانی 

ظرفیت تولید سالیانه :۵۰۰۰ تن
مساحت زمین موردنیاز : ۶۰۰۰ مترمربع
زیربنای کل : ۱۴۰۰ مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : ۱۵ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : ۷۶.۹ هزار دلار
ارزش ماشین آلات و تجهیزات :۲۱.۵ هزار دلار
نرخ بازده داخلی در سال مبنا : ۲۶ درصددرصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید: 

۵/۵ - (۲ امتیاز)