طرح تولید ﭘﻠﯽ اﺗﯿﻠﻦ ﺗﺠﺰﯾﻪ ﭘﺬﯾﺮ

پلاستيك هاي سنتزي بطور گسترده در زندگي روزمره مصرف مي شوند. از جمله اين پليمرها مي توان به پلي استيرن، پلي پروپيلن و پلي اتيلن اشاره كرد كه به دليل سهولت روش توليد و كاربرد، ارزاني، زيبايي شكل ظاهري و همچنين بي خطر بودن در تماس با مواد غذايي در صنعت بسته بندي از آنها استفاده مي شود. اين وضعيت موجب افزايش آلودگي محيط زيست مي شود. بنابراين، تلاشهاي زيادي براي حل مشكل ضايعات پلاستيكي با افزودن مواد زيست تخريب پذير به آنها انجام شده است. از آنجا كه پلي اتيلن يكي از پر مصرف ترين مواد بسته بندي است، پژوهشهاي گسترده اي براي تخريب پذير كردن آن انجام گرفته است.

امروزه پلاستيك ­ها به عنوان يك ماده سنتزي و مصنوعي نقش بسيار مهمي در توليدات صنايع مختلف ايفا مي­ كنند. خواص منحصر به فرد و بسيار خوب پلاستيك­ ها و نيز آلياژهاي آن­ها باعث شده جايگزين بسيار مناسبي براي فلزات، چوب، شيشه و لاستيك ­ها در كاربردهاي مختلف باشند. از طرف ديگر كاربردهاي وسيع و توليدات روز افزون پلاستيك­ ها سبب مشكلات عمده از نظر زيست محيطي گرديده، به طوري كه پلاستيك­ ها به عنوان يكي از عمده ­ترين آلاينده­ هاي محيط زيست از طرف سازمان جهاني محيط زيست معرفي شده ­اند. در ميان پلاستيك ­هاي سنتزي (غير طبيعي)، پلي اتيلن، پلي پروپيلن، پلي استايرن و پي وي سي بيشترين مصرف را (با بيش از 75 % مصرف) در دنياي امروز دارد، بنابراين مشكلات محيط زيست امروزه، عمدتاً ناشي از مصرف اين دسته از پلاستيك ­ها هستند.

پلي اتيلن به عنوان يك پلاستيك پر مصرف در بيشتر صنايع از جمله خودروسازي، لوازم خانگي، بسته­ بندي، بهداشتي و پزشكي مورد استفاده قرار گرفته به طوري كه صنايع بسته بندي بيشترين سهم را در مصرف اين پليمر مصنوعي دارد. لذا بيشترين آلودگي زيست محيطي ناشي نيز از مصرف پلي اتيلن در صنعت بسته بندي دیده می­ شود. كاربردهاي متنوع پلي اتيلن در صنعت بسته بندي از جمله موادغذايي، نانوايي ­ها، خشكشوئي، سوپر ماركت ­ها و نيز مصرف فيلم­ هاي كشاورزي و بسته بندي قطعات صنعتي باعث استفاده ­ی روز افزون آن مي ­شود. آلودگي زيست محيطي ناشي از اين محصولات اصولاً به ماندگاري و عدم تجزيه اين پلاستيك در محيط به مدت 300 الي 400 سال باز مي­ گردد. پلاستيك مصنوعي پلي اتيلن با توجه به ساختار مولكولي آن كه حاوي زنجير بلند با 300 هزار مونومر به هم پيوسته است؛ توسط موجودات زنده و نيز موجودات ذره بيني قابل مصرف و تجزيه نبوده و به مدت طولاني به همان شكل در محيط، پايدار مي ­مانند.

در طول چند دهه اخير و با توجه به مسائل زيست محيطي، صنايع پلاستيك به خصوص صنايع بسته بندي تشويق به مصرف پلاستيك ­هاي تخريب پذير (تجزيه پذير) شده ­اند. پلاستيك­هاي تجزيه­پذير، جايگزين بهتري براي پلاستيك­هاي معمولي بوده چرا كه طي مدت زماني حداكثر تا چند سال تجزيه و تفكيك شده و به چرخه محيط زيست باز مي گردند. فرآيند تجزيه پذيری اين پلاستيك­ ها توسط تابش، گرما، uv ، تنش و آكسايش صورت گرفته و با شكسته شدن زنجيرهاي بلند مولكولي و تبديل شدن آن­ها به زنجيرهاي كوتاه امكان مصرف اين پلاستيك­ ها را توسط ميكرو ارگانيسم­ ها هموار مي­ كند. در واقع ميكرو ارگانيسم ­هايي چون باكتري­ ها، قارچ­ ها و كپك­ ها زنجير­هاي كوتاه و شكسته شده پلي اتيلن را مصرف و هضم نموده و در نهايت، آن­ها را به آب و دي اكسيد كربن تبديل مي كنند. به گزارش سازمان محيط زيست جهاني، سالانه بيش از ده ­ها هزار ميليارد كيسه پلاستيكي در كل كشورهاي جهان توليد شده به طوري كه تنها در حدود 8/0-6/0 درصد از اين ميزان توسط روش بازيافت به چرخه صنعت بازگردانده مي ­شود. آژانس جهاني محيط زيست و سازمان ملل طي يك گزارش هشدار دهنده استفاده از كيسه­ هاي پلاستيكي معمولي را محدود و به جاي آن پيشنهاد مصرف كيسه­ هاي پلاستيكي تخريب پذير (تجزیه پذیر) را ارائه نمود. در ابتدا انجمن هاي بازيافت پلاستيك اروپا و آمريكاي شمالي به مخالفت با اين طرح برخاسته و اعلام كردند به­ دليل هزينه­ هاي بالاي مواد اوليه و نيز قيمت نفت، تخريب پذير نمودن پلاستيك­ ها مقرون به صرفه نبوده و هزينه زيادي را به دوش دولت ­های مختلف مي­ گذارد. در واقع آن­ ها بازيافت و برگرداندن مجدد كيسه­ هاي پلاستيكي به چرخه صنعت را بهترين راه حل دانسته؛ حال آنكه با عنايت به گزارش بازيافت توسط آژانس محيط زيست تنها در خوش بينانه ترين حالت ا% از كل كيسه­ هاي پلاستيكي بازيافت مي­ شوند، به همين دليل در چند سال اخير بيشتر كشورهاي توسعه يافته و نيز در حال توسعه توليد كيسه­ هاي تخريب پذير را آغاز نموده و به عنوان جايگزين­ هاي پلاستيكي معرفي كرده­ اند. در دهه اخير دانمشندان و محققين موادي پيشنهاد نمودند كه زيست تخريب بوده و انواع آن عبارتند از :

1. پلي استرهاي آليفاتيك شامل:

· پلي هيدروكسي آلكونات­ها (PHAs)مانند پلي-3 -هيدروكسي بوتيرات (PHP) ، پلي هيدروكسي والدات (PHV)و پلي هيدروكسي هگزانوات (PHH)

· پلی لاکتیک (PLA)

· پلی بوتیلن ساکسینات (PBS) و پلی کاپرولاکتون (PCL)

2. پلی ان هایدرید ها (polyanhydrides)

3. پلی وینیل الکل (PVA)

4. استرهای سلولز

5. ترکیبات نشاسته مثل نشاسته ذرت، سیب زمینی و … (starch based compound)

6. استفاده از مواد افزودنی اکسید کننده در پلاستیک های الفینیک

از ميان اقسام فوق پلي آن هايدرايدها براي كاربرد قطعات پزشكي و داروئي مورد استفاده قرار مي­گيرند و پلي وينيل الکل (PVA) و استرهاي سلولز مانند استات به­ دليل قيمت بالاي آن­ها به ندرت براي كيسه­ هاي پلاستيكي پيشنهاد شده­ اند.

کاربردهای پلی اتیلن:

بسته بندی: فیلم‌های بسته بندی، محصولات بسته بندی، صلب و سخت (rigid) و نیمه سخت.
حمل و نقل: باک بنزین‌های خودرو
کاربرد‌های طبی: محصولات بهداشتی، سینی‌های با کاربرد پزشکی و مخازن نگهداری دارو.
کالاهای مصرفی: اسباب بازی‌ها، بطری‌هایی که به طریقه بادی قالب گیری می‌شوند، درب های بطری، مخازن قابل حمل، اسباب و اثاثیه گردش صحرایی در هوای آزاد و آبیاری.
لوازم خانگی : کالاهای خانگی، ظروف آشپزخانه.
صنعتی: لوله های پلی اتیلن، اتصالات، سطل ها، مخازن، تجهیزات فرایندی و کالاها و قطعات سخت افزاری ویژه صنعت ساختمان کالاهای الکتریکی. کمپاند پلی اتیلن کاربرد آن تولید کابل های برق می‌باشد.
کابل های پلی اتیلنی:
از فیلم‌های پلی اتیلنی برای بسته بندی مواد غذایی، البسه، کیسه‌های پلاستیکی، فیلم‌های محافظ درکاربردهای ساختمانی، عایق‌های رطوبت، گلخانه‌ها، پوشش های صندلی اتومبیل های نو، تارپولین‌ها و غیره استفاده کرد.
از کاربردهای دیگر آن می‌توان به استفاده از آن در عایق‌های الکتریکی کابل ها وسیم ها، ظروف خانگی، قطعات مختلف مصرفی در صنایع خودروسازی، قطعات تزریقی، انواع لوله‌ها، مخزن های نگهداری مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی و از پودر آن برای بهبود خواص مختلف رزین‌های گرمانرم و گرماسخت و غیره اشاره کرد.

 

انواع پلی اتیلن ها

پلی اتیلن ها به طور کلی بر اساس ویژگی های ساختاری مانند چگالی، وزن مولکولی و … به انواع مختلف تقسیم بندی می شوند. پلی اتیلن‌ها بر اساس میزان چگالی،به چهار نوع پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE)، پلی اتیلن با چگالی کم خطی (LLDPE)، پلی اتیلن با چگالی متوسط (MDPE) و پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) تقسیم می‌شوند. در ادامه می توانید با ویژگی های ساختاری و کاربرد انواع پلی اتیلن ها به تفکیک آشنا شوید:

HDPE (پلی اتلین های با چگالی بالا): این نوع پلی اتیلن دارای استحکام و چگالی بالایی بوده و ساختار کریستالین بالایی دارد. این نوع پلی اتیلن در دمای ۱۳۵ درجه سانتیگراد ذوب می شود. از این نوع پلی اتیلن برای ساخت پاکت های لبنیاتی، بسته های شوینده ها، سطل های زباله و … استفاده می شود.
LDPE (پلی اتیلن های با چگالی پایین): این پلی اتیلن در دمای ۱۱۵ درجه سانتیگراد ذوب می شود. در این نوع پلی اتیلن مولکول های اتیلن به صورت تصادفی به هم متصل شده و ساختار نامنظمی را ایجاد می کنند که باعث انعطاف پذیری بالای این نوع پلی اتیلن و مشتقات حاصل از آن می شود. این ویژگی باعث می شود برای ساخت وسایلی مانند ساک های خرید بسیار مناسب باشد.
LLDPE (پلی اتیلن های سبک خطی): زمانی که در ساختار پلی اتیلن شاخه های جانبی وجود نداشته باشد به آن پلی اتیلن خطی می گویند. این نوع پلی اتیلن شباهت بسیار زیادی به پلی اتیلن نوع سبک داشته با این تفاوت که نسبت به پلی اتیلن های سبک زنجیره ساخت آسان تر و ارزان تری دارد و به میزان انرژی کمتری نیاز دارد.
UHMWPE (پلی اتیلن های با وزن مولکولی بالا): پلی اتیلن هایی با وزن مولکولی بین ۳ تا ۶ میلیون را در دسته پلی اتیلن های با وزن مولکولی بالا قرار می دهند. این نوع پلی اتیلن ها از پلی مریزاسیون متالوسن تولید می شوند. این ماده دارای درجه نفوذپذیری بسیار بالایی بوده و بنابراین برای ساخت لباس هایی مانند جلیقه های ضد گلوله، لباس های آتش نشانی، لباس های آزمایشگاهی مخصوص کار با پرتوهای مضر بسیار مناسب می باشد.
از سایر گروه های پلی اتیلنی می توان COPOLYMERS ها (کوپلیمرهای اتیلنی)، PERT ها (پلی اتیلن های مقاوم به گرما)، VLDPE ها (پلی اتیلن های خیلی سبک) و … را نام برد .

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید ﭘﻠﯽ اﺗﯿﻠﻦ ﺗﺠﺰﯾﻪ ﭘﺬﯾﺮ

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطه شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
کامپاند پلیمری تجزیه پذیر بر پایه پلی اتیلن               2413512524

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید ﭘﻠﯽ اﺗﯿﻠﻦ ﺗﺠﺰﯾﻪ ﭘﺬﯾﺮ

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
با جستجو در اطلاعات گمرک تا امروز تعرفه گمرکی اختصاصی به این محصول اختصاص نیافته لذا میزان واردات و صادرات آن نا مشخص میباشد.

چگونگی تولید پلی اتیلن

پلی اتیلن از تقطیر سوخت هیدورکربن حاصل می شود. به طور کلی پلی اتیلن های مختلف به روش های مختلفی همراه با پلی مریزاسیون اتن حاصل می شوند. اتن نیز در مرحله اول از تخلیص اتان، پروپان و سایر مشتقات نفتی حاصل می شود. اتن هم چنین می تواند به صورت سوخت های زیستی به نام بیواتانول از گیاهان مختلف حاوی قند بالا مانند سورگوم بدست آید. به همین ترتیب به پلی اتیلنی که از سوخت های زیستی حاصل می شود پلی اتیلن های زیست محور می گویند که از نقطه نظر زیست محیطی دارای اهمیت می باشند. چرا که از سوختن آن ها آب بدست آمده و بنابراین منجر به آلودگی های زیست محیطی حاصل از سوزاندن نفت و مشتقات آن نمی شوند. در ادامه با نحوه ساخت انواع پلی اتیلن ها آشنا خواهید شد.

نتیجه پایانی

امروزه پلی اتیلن دارای مزایای رطوبت ناپذیری و مقاومت الکتریکی عالی است. به طور گسترده ای برای ساخت مخزن آب پلی اتیلن ، ظروف، عایق کابل سیم، لوله، پوشش، پوشش و فیلم های مهندسی استفاده می شود. هم چنین برای انتقال قدرت، کالاهای مصرفی، در امور بسته بندی، لوازم خانگی و موارد دیگر استفاده می شود. شاید بتوان گفت معضل اصلی آن استحکام مکانیکی ضعیف آن است با این حال پیشرفت های تکنولوژی همچنان به بهبود عملکرد آن کمک می کند و به نظر می رسد در آینده شاهد تفاوت های چشمگیری در زمینه تولیدات مرتبط با این ماده باشیم. در حال حاضر پلی اتیلن بزرگترین پلیمر حجم دهنده تولید شده در سطح جهانی است و بیش از ۹۰ میلیون تن در سال تولید می شود.

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار طرح ﭘﻠﯽ اﺗﯿﻠﻦ ﺗﺠﺰﯾﻪ ﭘﺬﯾﺮ

ظرفیت تولید سالیانه : 26 هزار تن در سال
نرخ برابری دلار : 18000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 18000 هزار مترمربع
زیربنای کل : 6500 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 136نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 7 میلیون یورو
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 3.5 میلیون یورو
نرخ بازده داخلی : 39 درصد

نکته مهم

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاري مطرح مي شود. جداول و نمودارها تقريبي است.

امکان سرمايه گذاري با ظرفيتهاي مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاري کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهي مي توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.