طرح ساخت ماشین آلات و تجهیزات استخراج و فرآوری مواد معدنی

دنیای صنعت و تکنولوژی مدرن با روندی که امروزه در پیش گرفته است هر روز نیاز بیشتری به مواد معدنی پیدا می کند و در جهت تأمین نیازها، بهره وری از معادن نیز روز به روز افزایش می یابد.مستقل زیستی و استقلال صنعتی در جامعه زمانی به وجود م یآید که مواد اولیه صنعت در داخل کشورتأمین شود.در کشور ما نیز چنانچه بخواهیم از وابستگی به اقتصاد تک محصولی نفت رهایی یابیم، باید اهمیت و ارزش بیشتری برای مواد معدنی قائل شویم. در این راستا مجموعه فعالیت های معدنی را از زمین شناسی و اکتشاف گرفته تا استخراج و فرآوری باید به صورت سیستماتیک دنبال کنیم.
بدین ترتیب نیازهای مواد اولیه صنایع کشور را که از عمده ترین وابستگیها و مشکلات صنعت است،تأمین خواهیم کرد و حتی شرایط صادرات آنها را نیز فراهم خواهیم ساخت.
نقش معادن و مواد معدنی از دیرباز مشخص بوده و بشر همواره جهت رفع نیازها در جستجو و تکاپوی مواد معدنی بوده است. هیچ صنعتی نیست که به طور مستقیم و یا غیرمستقیم با مواد معدنی در ارتباط نباشد.به عنوان مثال می توان صنایع سیمان با ماده اولیهٔ سنگ آهک ، دولومیت ، رس وغیره، صنایع فولاد آهن، مواد غیرفلزی متالورژیکی مانند زغال، کمک ذوب، عایق و مواد دیرگداز.مواد شیمیایی کلسیت، نمک ها، گوگرد و موارد مشابه، سنگهای ساختمانی گچ، شن، ماسه،مرمر، گرانیت، لابرادوریت و موارد مشابه، صنایع شیشه سیلیس، فلدسپات ، سلستین، کربنات سدیم و موارد مشابه، صنایع سرامیک پودرکائولین، تالک، فلدسپات های سدیک و موارد مشابه، صنایع کاغذ دیاتومیت و موارد مشابه، صنایع رنگسازیدیاتومیت، میکا، ایلمنیت، آهک و موارد مشابه،صنایع ریخته گری ماسه های سیلیسی، خاک نسوز، بنتونیت و موارد مشابه، صنایع لاستیک سازی کائولین، دیاتومیت و موارد مشابه، صنایع ساینده ها گرونا و موارد مشابه، صنایع اتمی اورانیوم،توریوم، رادیوم و موارد مشابه، صنایع نظامی مس، مولبیدن و موارد مشابه، صنایع سنگین، صنایع الکترونیک و حتی صنایع کشاورزی بدون استفاده از مواد معدنی مانند، فسفات، ورومیکولیت و پرلیتنم یتواند به تولید بهینه دسترسی یابند.
بنابراین مواد معدنی را می توان از عمده ترین و اساسی ترین مواد اولیه صنعت دانست و با توجه به رشد جمعیت و بالطبع افزایش نیاز به مواد اولیه و اینکه رشد صنایع مادر، جز با توسعه سریع تولید مواد اولیه امکانپذیر نیست، منابع معدنی را کشف کنیم، استخراج و بهره برداری از معادن را با طراحی صحیح انجام دهیم و در نهایت بتوانیم کانیها و عناصر با ارزش را بازیابی کنیم.
افزایش تولید مواد معدنی به عنوان مادهٔ اولیه مورد مصرف در صنعت، موجب ایجاد معادن بزرگ تر و در نتیجه کم عیارتر می شود و پیشرفت تکنولوژی، استفاده از مواد اولیه با مشخصات فنی دقیق تری را ضروری م یسازد. بنابراین کاهش ذخایر معدنی با عیار بالا و ترکیبات کان یشناختی ساده،سبب شده است که معادنی با عیار بسیار پایین و ترکیبات کانی شناختی بسیار پیچیده مورد استفاده قرار گیرند و به موازات آن، فرآوری مواد معدنی نیز اهمیت بیشتری یابند.
ذخیره مواد معدنی، محل معدن، عیار نسبی، ترکیبات کانی شناختی، بافت و ترکیب مواد معدنی از یک سو و هزینه های استخراج (روباز و زیرزمینی) و تغلیظ پذیری از سوی دیگر از پارامترهای مهم در سنجش اقتصادی یک معدن به شمار می رود. به عنوان مثال در بسیاری مواد هزینه های استخراج به روش زیرزمینی گرانتر از استخراج به روش روباز است که در این راستا عیار ماده معدنی پارامتر تعیین کننده ای به شمار می رود.
بنابراین هرچه عیار ماده معدنی مورد نظر بیشتر باشد ارزش بیشتری خواهد داشت و در نتیجه هزینه های فرآوری نیز به همان نسبت کمتر خواهد بود. حداقل فلز موجود درکانساری که بتوان آن را کانسنگ قلمداد کرد از فلزی به فلز دیگر تغییر می کند و یکسان نیست. به عنوان مثال بیشتر کانسنگ های غیرآهنی عیاری کمتر از یک درصد دارند و از طرفی این عیار برای طلا کمتر از
کانسنگ آهنی که کمتر از 15 درصد آهن داشته باشد کانسنگ کم عیار نامیده می شود.

مته‌های معدنی

-ابزارهای انفجار معدنی
-بولدوزرها و کامیون‌ها معدنی
-تجهیزات خرد کردن
-تجهیزات انتقال و تحلیل معدنی

یکی از متداول‌ترین تجهیزات استخراج معادن، مته‌ها هستند که قسمت مهمی از عملیات استخراج زیرزمینی به‌شمار می‌روند. استخراج زیرزمینی زمانی انجام می‌شود که سنگ‌ها یا مواد معدنی در فاصله مناسبی در زیر زمین قرار داشته باشند. اما پس از آن باید آن‌ها را به سطح زمین آورد. دستگاه‌های ویژه استخراج معدن زیرزمینی همچون کامیون، لودر، حفار و … جهت حفاری مواد به کار برده می‌شود و به‌طور معمول با پردازش یا بالابر جهت پردازش بیشتر به سطح زمین انتقال داده خواهد شد. به‌طور کلی جهت قرار دادن بارهای انفجاری برای آزاد سازی مواد معدنی از مواد سنگین، این تکنیک باید انجام شود. فرآیندهای استخراج زیرزمین در طول دهه‌های گذشته، از جمله استفاده از ماشین آلات کنترل از راه دور، پیشرفت چشمگیری داشته‌است.
ناگفته نماند که مته‌ها به ایجاد سوراخ‌هایی که به زیر زمین می‌روند کمک می‌کنند. اگر استخراج کنندگان به زیر زمین احتیاج دارند، می‌توان از مته‌ها نیز اطمینان حاصل کرد که سوراخ‌ها به اندازه کافی بزرگ هستند و به عنوان درگاهی برای ورود معدن کاران هستند. حفاری جهت دار نیز نوعی فناوری استخراج معدن است که در آن معدن کاران از ابزارها و روش‌های خاصی برای حفر چاه استفاده می‌کنند.

ابزارهای انفجار معدنی

ابزارهای انفجار بخشی اساسی در صنعت معدن است و برای تجزیه و شکستن مواد (معمولاً سنگ‌ها) با استفاده از مقدار محاسبه شده مواد منفجره استفاده می‌شود تا محصول مورد نظر را از مواد زائد آزاد کند. انفجار همچنین برای از بین بردن مواد ناخواسته ای که مانع از رسیدن ماشین آلات و پرسنل استخراج به محل حاوی مواد مورد نظر است، استفاده می‌شود. سکوهای حفاری بدون سرنشین سوراخ‌هایی را در عمق و موقعیت‌های از پیش تعیین شده روی سطح انفجار حفاری می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که کسری از اندازه خاص حاصل می‌شود و مقدار کمی از بار اضافی با انفجار آزاد می‌شود تا هزینه‌های جابجایی مواد کاهش یابد. بعد از پایان این مرحله از کار، از بیل مکانیکی جهت جمع کردن سنگ‌های منفجر شده و سایر آوارهایی که در حین انفجار از آن جدا شده‌اند، استفاده می‌شود.
کاربرد تجهیزات انفجار جهت استفاده در عملیات استخراج زیرزمینی و مکان‌های باز است و به عنوان یکی از مراحل خطرناک کار شناخته شده‌است. برای موفقیت در استخراج معادن، طراحی خوب انفجار کاملاً حیاتی است زیرا عملکردهای ضعیف و مواد منفجره بیش از حد می‌تواند منجر به آسیب به سازه‌های سنگی شود و باعث غارنوردی ناخواسته شود.

بولدوزرها و کامیون‌ها معدنی

برای استخراج از سطح زمین، به‌طور منظم از محرک‌های زمین برای حمل خاک سست از یک مکان به مکان دیگر استفاده می‌شود. حرکات زمینی نقش مهمی در صنعت معدن بازی می‌کنند، زیرا این تجهیزات بطور خاص برای کار در پروژه‌های بزرگ حرکتی و معدنی برای روند سریعتر و عملی تر طراحی شده‌اند.
از محرک‌های زمین به‌طور معمول برای از بین بردن بارهای اضافی یا مواد زائد استفاده می‌شود، که بیل مکانیکی را قادر می‌سازد مواد معدنی مورد نظر را حذف کند. از بولدوزرها برای جابجایی این مواد سنگین استفاده می‌شود تا سطح کاری برای تجهیزات دیگر مانند کامیون‌های حمل و نقل و بیل ایجاد شود.

تجهیزات خرد کردن

با توجه به اسم آن کاملاً مشخص است که از تجهیزات سنگ‌شکن برای خرد کردن سنگ استفاده می‌شود. تجهیزات خرد کن استخراج شده برای دستیابی به حداکثر بهره‌وری و میزان کاهش زیاد طراحی شده‌است که در انواع مختلف برای انواع مشاغل موجود است.
این تجهیزات به‌طور خاص برای تجزیه ماده سنگ سخت یا شن به اندازه قابل کنترل برای حمل و نقل یا انتقال پیکربندی شده‌است. آن‌ها تجهیزات ارزشمندی در صنعت هستند زیرا هزینه‌های مربوط به دست زدن به مواد با اندازه بزرگ را کاهش می‌دهند و همچنین آزاد سازی کارآمد عناصر مورد علاقه در پردازش پایین دست مواد را تضمین می‌کنند. در یک عملیات استخراج معادن آزاد یا نواری، مواد معدن (ROM) به‌طور معمول توسط ماشین‌های حمل و نقل به سنگ‌شکن اولیه منتقل می‌شود.

تجهیزات انتقال و تحلیل معدنی

زمانی که ماشین‌های حمل و نقل مواد اولیه را جهت پردازش به دستگاه سنگ‌شکن منتقل می‌کنند، دستگاه تغذیه مواد را به درون دستگاه سنگ‌شکن تغذیه می‌کند و در عوض مواد غربال می‌شود و تمام مواد بزرگ مجدداً به سنگ‌شکن هدایت می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که اندازه صحیح بدست آمده‌است. این تجهیزات «تغذیه» کمربند که معمولاً «دستگاه‌های توزین کننده» نامیده می‌شوند، مواد غذایی را به منظور بهبود کارایی دستگاه خرد کن، به دستگاه خرد کن منتقل و کنترل می‌کنند.
تجهیزات تغذیه و انتقال به صنعت معدن برای جابجایی و کنترل جریان مواد در یک عملیات استخراج و فرآوری برای تسهیل کارایی کارآمد تجهیزات و تعیین میزان عملکرد و بازده لازم است. در بعضی موارد قبل از پردازش مواد، خرد کردن ثانویه مورد نیاز است. هنگامی که مواد در اندازه صحیح قرار گرفت، پردازش کسری می‌تواند رخ دهد که می‌تواند شامل، فرز، شناور سازی، شستشو و … باشد.
سیستم‌های مقیاس تسمه برای شما این امکان را فراهم می نمایدکه بر فرایند ساخت و موجودی کالا نظارت داشته باشید، یا درصد بارگذاری کالا را تنظیم کنید، در حالی که اطلاعات حیاتی را برای مدیریت مؤثر و عملکرد کارآمد کسب و کار خود ارائه می‌دهید. تجزیه و تحلیل‌های مقدماتی متقاطع وجود دارد که تجزیه و تحلیل کیفیت زمان واقعی جریان‌های مهم را برای تسهیل مرتب‌سازی، ترکیب و کنترل دقت خارج از درز ارائه می‌دهد. در حالی که مواد روی نوار نقاله تسمه خراب هستند، یک سیستم نمونه‌گیری اتوماتیک (که می‌تواند یک یا چند مرحله ای باشد) می‌تواند یک نمونه نماینده را مستقیماً از جریان مواد متحرک بگیرد. فیدرهای کمربند توزین که میزان تغذیه را به‌طور دقیق و قابل اعتماد انتقال و کنترل می‌کنند، می‌توانند مصرف مواد را کاهش دهند و به حفظ قوام مخلوط و افزایش سود کمک کنند.
سیستم‌های اندازه‌گیری جریان اندازه‌گیری جریان مداوم و در زمان واقعی مواد در حال سقوط آزاد یا مواد فله متراکم و جامد را که به صورت پنوماتیک منتقل می‌شوند، فراهم می‌کنند که برای اطمینان و حفظ کیفیت محصول و کارایی فرایند مهم است.
همه این ابزارهای معمول استخراج برای صنعت بسیار مهم است و به شما در انجام کار با کارایی و صرفه اقتصادی کمک می‌کند.

کد آیسیک مرتبط با صنعت ساخت ماشین آلات و تجهیزات استخراج و فرآوری مواد معدنی

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.

نام محصول کدآیسیک
بالابر زیرزمینی 2924412302
دستگاه سیم برش 2924412439
ماشین گل گذار چال های آتشکاری 2924412448
امولشن تراک 2924412447
نقاله زیرزمینی 2924412303
لوکوموتیو و واگن های ریلی معدن 2924412304
انواع دستگاه حفاری ضربه ای – دورانی (معدنی-عمرانی) 2924412305
ماشین حفر تونل 2924412306
ماشین حفر میکروتونل 2924412403
ماشین حفاری دریایی 2924412307
دستگاه حفاری دورانی (معدنی-عمرانی) 2924412422
دستگاه حفاری تاپ درایو 2924412418
تمپرها (پر کننده حفره ها با ضربه) 2924412308
مته رباتیک حفاری 2924412394
هیدروبگ استخراج سنگ 2924412395
ماشین سرند کردن مواد معدنی 2924412310
دستگاه جداکننده مغناطیسی فرآوری مواد معدنی 2924412443
ماشین جدا کردن مواد معدنی 2924412311
ماشین دسته بندی مواد معدنی 2924412312
ماشین آلات ساییدن مواد 2924412313
ماشین تعویض لاینر آسیاب 2924412416
دستگاه گندله ساز با فیلتر دیسکی 2924412419
سلول فلوتاسیون 2924412430
انواع آسیاب غلتکی مواد معدنی 2924412432
ماشین شستن مواد معدنی 2924412314
ماسه شور حلزونی 2924512315
دستگاه ماسه شویی خشک (بدون آب) 2924512433
سنگ شکن فکی 2924512317
سنگ شکن کوبیت 2924512318
ماسه ساز 2924512319
سنگ شکن مخروطی 2924512392
انواع ماشین برش (فرآوری) سنگ ساختمانی 2924512413
انواع خشک کن (درایر) سنگ ساختمانی 2924512410
خشک کن طبقاتی سنگ ساختمانی 2924612411
خشک کن خطی سنگ ساختمانی 2924612412
ساخت ماشین آلات راه سازی و خاک برداری 2924312320
گریدر 2924412321
انگلدوزر 2924412322
بولدوزر 2924412323
تسطیح کن راه 2924412324
بیل مکانیکی 2924412325
بیل بکهو 2924412446
لودر 2924412326
مینی لودر 2924412393
ترنچر 2924412405
مینی ترنچر 2924412406
نهرکن راهسازی 2924412404
اسکریپر 2924412328
ماشین قیرپاش 2924412329
ماشین آسفالت بر 2924412400
ماشین آسفالت ریز (آسفالت گرم) 2924412330
غلتک جاده ای 2924412327
ماشین خط کشی معابر 2924412331
گارد ریل کوب 2924412399
ماشین شمع کوب 2924412333
ماشین شمع درآور 2924412334
دستگاه بوش گردان 2924412335
ماشین جدول زنی 2924412336
تراکتورهای ریل گذار 2924412337
دستگاه ترمیم روکش آسفالت 2924512414
ساخت انواع ماشین آلات ساختمانی 2924312338
بتونیر 2924412339
بونکر 2924412391
دامپر 2924412340
دامپ تراک 2924412417
تراک میکسر 2924412341
ویبراتور بتن 2924412342
دستگاه بلوک زنی 2924412343
دستگاه ساخت قطعات بتنی 2924412344
دستگاه ساخت تیرهای بتنی 2924412345
بچینگ پلانت 2924412346
کمپکتور سیمان 2924412347
ماشین آلات بتن ریزی 2924412348
ماشین خشت کشی 2924412349
دستگاه خودکار آرماتوربند 2924412350
دستگاه سنگ ساب 2924412351
موزاییک ساب 2924412352
ماشین آلات خط تولید سازه ها و دیوارهای پیش ساخته 2924412353
سایر ماشین آلات مورد استفاده در عملیات ساختمانی طبقه بندی نشده در جای دیگر 2924412354
دستگاه سورتر سنگ نمای ساختمان 2924512459
ماشین آلات مربوط به تولید گچ، آهک، سیمان و آسفالت 2924312355
تجهیزات تولید سیمان 2924412356
تجهیزات تولید آهک 2924412360
تجهیزات تولید گچ 2924412363
ماشین آلات تولید آسفالت 2924412367
ساخت ماشین آلات نگهداری راه (راهداری) 2924312374
ماشین برف روب 2924412375
ماشین/دستگاه لکه گیر بازیافتی آسفالت 2924412449
دستگاه درزگیر کاتر و برش آسفالت 2924412450
ماشین آلات ساخت آسفالت سرد 2924412451
ماشین برف خور (برف پاش) 2924412376
ماشین آلات تولید قیر امولسیون 2924412452
ماشین آلات تولید قیر پلیمری 2924412453
دستگاه گرم کن قیر بشکه ای و کیسه ای 2924412454
مخزن حمل آسفالت 2924412455
دستگاه لکه گیر جت پاش آسفالت (بلوپچر) 2924412458
دستگاه چیپسیلر (آسفالت ریز سرد سطحی) 2924412457
دستگاه میکرو سرفیسینگ آسفالت (حفاظتی لایه نازک) 2924412456
قطعات ماشین آلات معدنی، ساختمانی و راه 2924312379
رولیک ماشین آلات چرخ زنجیری 2924412440
قطعات ماشین آلات راه سازی 2924412382
تیغه بولدوزر 2924512383
تیغه گریدر 2924512384
سایر قطعات ماشین آلات راه سازی طبقه بندی نشده در جای دیگر 2924512385
باکت لودر و بیل مکانیکی 2924512438
قطعات ماشین آلات فرآوری مواد معدنی 2924412381
درام جداکننده مغناطیسی فرآوری مواد معدنی 2924512444
قطعات ماشین آلات حفاری 2924412386
منیفولد هیدرولیک دستگاه حفاری 2924512424
پایدار کننده رشته ابزار حفاری (استابیلایزر) 2924512434
چکش ضربه زن دستگاه حفاری 2924512425
وایپ استاک 2924512435
چکش هیدرولیک بیل مکانیکی 2924512431
گیرنده مغزه دستگاه حفاری 2924512441
انواع لوله های رشته ابزار حفاری 2924512426
لوله سنگین رشته ابزار حفاری 2924612427
لوله وزنه رشته ابزار حفاری 2924612428
لوله حفاری 2924612429
قطعات ماشین آلات ساختمانی 2924412380
تیغه دستگاه ماله موتوری 2924512442
رولیک ماشین آلات چرخ زنجیری 2924512445
قطعات ماشین آلات راهداری 2924412389
تیغه برف روب 2924512390
انواع کابین ماشین آلات معدن، استخراج و راه و ساختمان 2924312396
انواع کابین ماشین آلات استخراج و حفاری 2924412397
انواع کابین ماشین آلات راه سازی، خاک برداری و راهداری 2924412398
بازسازی و نوسازی ماشین آلات معدن، استخراج و ساختمانی 2924312401
بازسازی و نوسازی ماشین آلات راه سازی، خاکبرداری و ساختمانی 2924412402
بازسازی و نوسازی ماشین آلات استخراج و حفاری 2924412420
بازسازی و نوسازی ماشین آلات فرآوری مواد معدنی 2924412421
بازسازی و نوسازی ماشین آلات مربوط به تولید گچ، آهک، سیمان و آسفالت 2924412423
تجهیزات استخراج نفت و گاز طبقه بندی نشده در جای دیگر 2924312407
لوله جداری چاه‌های نفت و گاز(کیسینگ) 2924412436
هم مرکز کننده محور حفاری (سنترالایزر) 2924412437
تجهیزات و لوازم تکمیلی استخراج چاه های نفت و گاز 2924412408
وضعیت واحد های فعال تولید ساخت ماشین آلات و تجهیزات استخراج و فرآوری مواد معدنی

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای ساخت ماشین آلات و تجهیزات استخراج و فرآوری مواد معدنی در کشور به تفکیک استان آمده است .

جدول واحد های فعال ساخت ماشین آلات و تجهیزات استخراج و فرآوری مواد معدنی

در جدول زیر تعداد و ظرفیت واحدهای ساخت ماشین آلات و تجهیزات استخراج و فرآوری مواد معدنی در کشور به تفکیک استان آمده است .

 

پیش بینی وضعیت سرمایه گذاری طرح ساخت ماشین آلات و تجهیزات استخراج و فرآوری مواد معدنی

ظرفیت تولید سالیانه : 320 دستگاه
نرخ برابری دلار : 27000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 20000 مترمربع
زیربنای کل : 6500 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 60 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 39 میلیارد تومان(بدون احتساب هزینه زمین)
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 11.5 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی در سال مبنا : 34 درصد

درخواست تهيه طرح توجيهی

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقريبی است.

امکان سرمايه گذاری با ظرفيتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاری کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهی می توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.

درخواست خدمات مشاوره سرمايه گذاری

برای تحقق يک ايده به کسب وکار موفق بايد آن را از ابعاد گوناگون مانند بازار، توجيه اقتصادی، شرايط سرمايه گذاری، مدل سازی کسب وکار، زيرساخت های فنی و فرآيند های توليد مورد مطالعه قرار گيرد.
در صورت تمايل به دريافت خدمات (مطالعه فرصت سرمايه گذاری، تحقيقات بازار، طراحی مدل کسب و کار و سيستم سازی کسب و کار) می توانيد پرسشنامه درخواست خدمات مشاوره را تکميل نمايئد و يا با دفتر شرکت تماس حاصل فرمائيد. کارشناسان گروه ايطرح آمادگی دارند پيشنهادهايی شامل شرح خدمات متناسب با نياز کسب و کار شما را تنظيم نموده و با قيمت رقابتی جهت تصميم‌گيری در اختيار تيم‌های راه انداز، استارتاپ‌ها و مديران کسب و کارها قرار دهند.

 

 


درصورت تمايل به اين مطلب امتياز دهيد:
:

5/5 - (1 امتیاز)