طرح فروش پوست خشکبار

انواع پوست خشکبار جزو ضایعات کارخانه­‌های بسته بندی و فرآوری این خوراکی ها به حساب می‌­آید. چنین ضایعاتی در ایران بعد از جمع آوری یک راست به کارخانه‌­های تولید خوراک دام می­روند، البته در صنعت حفاری هم از آن­ها بهره می­برند. اما بیشتر آن­ها به کشورهای ترکیه و چین صادر می­شود. در آن­جا از این پوست­ها در تنور­های نانوایی، موتورخانه‌­های مکان­های عمومی نظیر هتل­ها و دانشگاه­ها و تولید کف پوش و لمینیت استفاده می­شود.

درآمد فوق العاده از فروش پوست خشکبار

بنابراین صادر کردن این پوست­های سود آور، خیلی جواب می­‌دهد به شرطی که راه صادرات آن را بلد باشید:« از آن جا که برای صادر کردن و فروش انواع پوست­ها مجوز خاصی لازم نیست صادرات این محصول­ راحت­ است. این کسب و کار خیلی جدید است برای همین هنوز مجوز خاصی برایش تعریف نشده. فقط کافی است که خریداران این ضایعات را بشناسید و بتوانید با آن­ها ارتباط برقرار کنید. در رابطه با چگونگی صادرات هم باید بگویم این محصولات یا مستقیم برای مشتری مورد نظر ارسال می­‌شود یا به دست صادر کننده­‌ها سپرده می­شود.

معرفی کارهای جذاب با پوست خشکبار

درست است که شما می­توانید پوست­ پسته و گردو را بفروشید اما در رابطه با این دو محصول لازم است کمی با دقت­ترعمل کنید. پوست پسته و گردو به دو قسمت تبدیل می­شود. یکی پوسته­ ی نازک و دیگری پوسته­ ی چوبی.

در گردو اغلب روی پوسته ­ی سبز یا نازک زیاد مانور نمی­دهند. چرا که برای خشک کردن آن باید تجهیزات و ابزار خاصی را از کشورهای خارجی وارد کنید. با این حال این پوست­ها برای تهیه رنگ طبیعی و زغال به مشتریان فروخته می‌­شود:« پوست چوبی گردو معمولا به دو سایز ریز و درشت آسیاب شده و دانه بندی می­شود.

سایزهای ریز به کربن سازی­ها و کارگاه­های زغال سازی فروخته می­شود و مشتری سایزهای بزرگ­تر شرکت­‌های حفاری هستند. اما در رابطه با پوست پسته ماجرا کمی متفاوت­تر است. پوست­‌های نازک پسته سرند و دانه چینی می­شوند بعد از آن درون بسته‌­هایی قرار می­گیرند در این مرحله ما به آن پودر سایز صفر می‌­گوییم. این پودر شبیه آرد گندم است.آن­ها معمولا برای خوراک دام و طیور استفاده می­شوند.

علاوه بر آن پوست استخوانی پسته بعد از دانه بندی برای تولید زغال یا ساخت آتل به مقصد مورد نظر ارسال می­شود. در کل استفاده‌­های زیادی از پوست‌­های استخوانی خشکبار می­شود. اما چنین کسب و کارهایی هنوز در دست تحقیق و بررسی است. کسانی که بتوانند برای اولین بار این کارها را راه‌اندازی و معرفی کنند برد کرده‌­اند.

 

هسته ی خرما و هسته ­ی زردآلو

هسته‌­ی خرما و هسته ی زرد آلو هم جزو ضایعاتی است که فروخته می­‌شود. نوع فروش هر کدام از این هسته‌­ها با یکدیگر متفاوت است. هسته­‌ی خرما برای خوراک دام و تولید کربن اکتیو وارد دستگاه­های آسیاب می­شود و هسته‌­ی زردآلو به ترکیه صادر می­شود:« برای صادرات پوسته خشک ما باید هسته­‌ها را یکی یکی درون دستگاه مخصوصی بشکنیم، سپس مغزهای هسته‌­ی زرد آلو جدا می­‌شود در آب نمک خوابانده می­شود و پوست های خشک هم به برای صادرات به ترکیه بسته بندی می­‌شود. در ترکیه از این هسته‌­ها به عنوان سوخت استفاده می­کنند.

اما گیر آوردن هسته­‌های زردآلو کار چندان آسانی نیست. شما باید با کارخانه­ های کمپوت سازی و یا کارخانه‌­هایی که تولید برگه‌­های زرد آلو دارند ارتباط برقرار کنید. مصرف کننده­‌های خانگی هم می­توانند این هسته­‌ها را به صورت کیلویی به ما بفروشند. اگر بتوانید هسته‌­های زردآلو را بخرید و برای فروش آماده کنید سود بیشتر و بهتری خواهید برد. چرا که این محصول خواهان زیادی در کشور ترکیه دارد و روی دست­تان نمی‌ماند. در رابطه با هسته‌­ی خرما هم باید اشاره کنم که مشتریان این هسته‌­ها را تنها به صورت پودر شده خریداری می­‌کنند. بنابراین این محصولات بعد از آسیاب به کارگاه­‌های تولید کربن اکتیو و کارخانه­‌های تولید خوراک دام فرستاده می­‌شود.

 

 

درآمد فروش پوست خشکبار

سود حاصل از فروش پوست­های خشکبار به خصوص پوست گردو و پسته قابل قبول است، آن­قدر که شما از فروش آن­ها هیجان زده خواهید شد. پوست­های هشت میلیون تومانی

اگر بخواهید یک کارگاه فروش پوست خشکبار راه اندازی کنید، قبل از هرکاری باید هزینه­‌ی خرید آسیاب را مد نظر بگیرید. می­ماند هزینه­‌ی خرید این پوست­‌های هیجان انگیز از کارخانه­‌های فرآوری خشکبار این پوست­ها به قیمت­‌های متفاوتی فروخته می­‌شود.

مهمترین نکات برای نگهداری پوست خشکبار

نگهداری نادرست خشکبار در فضای گرم و مرطوب، باعث آفت‌زدگی و رشد قارچ سمی مانند آفلا توکسین (Afla Toxin) می‌شود، که برخی از انواع آن کشنده است. زیان این قارچ برای سلامت انسان به اندازه‌‌ای است که اتحادیه اروپا مقدار بالاتر از دو میکروگرم قارچ آفلاتوکسین در یک کیلوگرم (دو بخش آفلاتوکسین در یک میلیارد بخش محصول پسته) پسته را غیر مجاز اعلام کرده و از واردات آن جلوگیری می‌کند. بسته‌بندی نامناسب، نگهداری و انتقال در محیط‌های گرم و مرطوب کیفیت این محصولات با ارزش را کاهش می‌دهد. بنابراین برای جلوگیری از رشد این قارچ‌ها لازم است شرایط نگهداری پوست خشکبار و مخصوصا پودر حاصل از فرآوری آنها، باید استاندارد بوده و انتقال، فرآوری، بسته‌بندی و انبارداری در شرایط دمايی مطلوب و در محیط بهداشتی و عاری از هرگونه رطوبت انجام پذیرد.

بازیافت پوست خشکبار

امروزه در اکثر صنایع مساله بازیافت پسماندها مورد توجه خاص قرار گرفته است. صنایع تبدیلی دیگر مانند گذشته پسماندها را جزء ضایعات به حساب نمی‌آورند و سعی می‌کنند با فرآوری آنها، ارزش افزوده بیشتری برای صنایع خود ایجاد نمایند و همچنین به محیط زیست آسیب کمتری برسانند. یکی از پسماندهایی که اخیرا در کشور ما به شکل محدود مورد توجه قرار گرفته است مساله پسماندهای حاصل از پوست کنی، فرآوری و بسته بندی خشکبار است. پوست پسته، گردو، بادام، فندوق، هسته خرما و هسته زردآلو که حالت چوب مانند دارند.

کاربردهای پوست خشکبار

پوست خشکباری که حالت چوب مانند دارند، به عنوان مواد اولیه صنایع زیر مورد استفاده قرار می‌گیرند:
نئوپان
MDF
فیبر
کف پوش
لمینت
تولید کاغذ و مقوا
تولید کربن خالص
تولید خوراک دام
صنایع حفاری
تولید کربن خالص به عنوان مواد اولیه برای صنایع دیگر

فروش پوست خشکبار و صادرات آن

طبیعی است که اگر به فروش پوست پسته، پوست گردو و سایر خشکبارها اهمیت مضاعفی داده می شد سود سرشاری از این ناحیه نصیب تولید کنندگان این محصول و همچنین تاجران می شد.

این کسب و کار فرصت بسیار نابی را در اختیار تولید کنندگان پسته، بادام، گردو و… گذاشته تا با صادرات پوست بادام، صادرات پوست پسته، صادرات پوست گردو، صادرات پوست فندق و.. به ترکیه و اروپا و سایر کشورها ارزش افزوده بسیار مضاعفی برای کشور به ارمغان بیاورند.

از آن جا که برای صادر کردن و فروش انواع پوست­ها مجوز خاصی لازم نیست صادرات این محصول­ راحت­ است.

فرآوری پوست خشکبار

اغلب، انواع پوست­ها برای فروش داخل گونی­‌هایی بسته بندی شده و برای مشتری ارسال می­‌شود. اما عده‌­ای از مشتریان این محصولات را به صورت پودر خریداری می­کنند برای همین اگر بخواهید در این کار حرفه‌­ای عمل کنید به یک کارگاه که دستگاه آسیاب در آن قرار می­گیرد نیاز دارید.

یکی از ساده‌ترین را‌ه‌های فرآوری پوست خشکبار آسیاب کردن و تبدیل آنها به پودر است. با خرید یک دستگاه آسیاب مناسب جهت انجام این کار می توان پودر بدست آمده را به شکل ماده اولیه سایر صنایع به فروش رساند. قیمت پودر به دست آمده 3 تا 4 برابر قیمت پوست خشکبار است. در صورت نداشتن توان مالی جهت خرید دستگاه آسیاب می‌توان با کارگاه‌‌هایی که دارای این دستگاه‌ها هستند همکاری نموده تا با بستن قرارداد و دریافت مبلغی این پوست‌ها را آسیاب کرده و پودری شبیه آرد سفید تحویل دهند.

نوع دوم فرآوری که در آن نیاز به سرمایه بالاتر و جذب سرمایه گذار است تولید کربن فعال می باشد. کربن فعال ماده‌ای است که برای تصفیه استفاده می‌شود و از آن می‌توان در تصفیه خانه‌های بزرگ آب، صنایع پتروشیمی، نفت و گاز، صنایع غذایی و دارویی و همچنین پزشکی استفاده کرد. هم اکنون چین بیشترین صادرات کربن فعال به کشورمان را دارد.

متاسفانه در کشور ما بخش زیادی از پوست خشکبار به شکل خام و با قیمت بسیار پایین به دو کشور چین و ترکیه صادر می‌شود. در حالیکه با راه‌اندازی صنایع فرآوری مربوطه، از این پتانسیل قدرتمند برای ایجاد کسب و کاری پرسود به عنوان تولید مواد اولیه برای صنایع مختلف بهره فراوان برد و از خروج ارز از کشور جلوگیری کرد. از فواید دیگر این صنعت این است که سلولزهای پوست خشکبار می‌تواند جایگزین مناسبی برای چوب درختان و کاهش نیاز به سلولز درختان در صنعت بوده و کمک شایانی به بهبود شرایط زیست‌محیطی و نابودی کمتر جنگلهای کشورمان نماید.

سرمایه‌گذاری لازم و میزان سود

برای شروع در این کار لازم نیست در همان اول کار مکان اجاره کرد و دستگاه های آسیاب کن خرید کنید و می توانید پوست ها را از کارخانجاتی که آنها را به عنوان ضایعات تولید میکنند بخرید و در بازار بفروشید. اگر هم به فکر سود بیشتری هستید میتوانید این کار را به صورت حرفه ای آغاز کنید و با اجاره یک محل و خرید دستگاه های آسیاب؛ انواع پوست خشکبارهای مثل گردو، پسته، بادام و… یا هسته میوه ها به پودر تبدیل کنید و در بازار داخلی بفروشید یا به ترکیه و دیگر کشورهای اروپایی صادر کنید. قیمت خرید هر تن پوست از کارخانجات از 50 تا 100 هزار تومان با توجه به اینکه پوست چه خشکباری باشد متفاوت است. پیش‌بینی میشود که میتوان آنها را به قیمت های 150 تا 200 هزار تومان هم در بازار فروخت. همچنین پودرهای تولیدی را میتوان قیمت های 3 تا 4 برابری در داخل و خارج از کشور فروخت.

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار طرح فروش پوست خشکبار

ظرفیت تولید سالیانه : 3 هزار تن
نرخ برابری دلار : 20000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 4 مترمربع
زیربنای کل : 500 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 10 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 1.5 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 250 میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : 35درصد

درخواست خدمات مشاوره سرمايه گذاری

براي تحقق يک ايده به کسب وکار موفق بايد آن را از ابعاد گوناگون مانند بازار، توجيه اقتصادی، شرايط سرمايه گذاری، مدل سازی کسب وکار، زيرساخت های فنی و فرآيند های توليد مورد مطالعه قرار گيرد.
در صورت تمايل به دريافت خدمات (مطالعه فرصت سرمايه گذاری، تحقيقات بازار، طراحی مدل کسب و کار و سيستم سازی کسب و کار) می توانيد پرسشنامه درخواست خدمات مشاوره را تکميل نمايئد و يا با دفتر شرکت تماس حاصل فرمائيد.

درخواست تهیه طرح توجیهی

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقريبی است.

امکان سرمايه گذاری با ظرفيتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاری کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهی می توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.

 

 


درصورت تمايل به اين مطلب امتياز دهيد: