طرح مجتمع کارگاهی فرش بافی

قالی بافی یکی از پردرآمد ترین شغل ها محسوب میشه البته بیشتر برای افرادی که کارگاه قالی بافی راه اندازی کرده اند ولی برای بافنده ها درآمدی معمولی را دارد که البته اگر شناخت دقیقی از بازار و نیاز بازار داشته باشند هر بافنده ای میتواند به درآمدهای بیشتری برسد. هدف از راه اندازی و تأسیس یک کارگاه قالیبافی در درجه اول تولید فرش اصیل ایرانی و در درجه دوم کسب درآمد و استقلال مالی میباشد.یکی دیگر از اهداف احداث کارگاه جذب نیرویی کاری و آموزش به آنها بوده که پس از گذراندن مراحل آموزشی میتوانند در همین واحد مشغول به کار کسب درآمد شوند و خود نیز در آینده یک نفر از افراد آموزش دهنده باشند که هنر قالیبافی و کسب درآمد از این هنر را به دیگران آموزش دهند. هدف دیگر، بهبود بخشیدن به صنایع فرش ایرانی است. یکی بهبود بخشیدن به وضعیت تولید از نظر کمی و کیفی محصولات است. فرش دستباف ، از اهداف مهم کارگاه های قالی بافی ایران با داشتن سابقه ای ای چند هزار ساله، از دیر باز تا کنون مورد توجه مردم دنیا بوده و امروز در تمام دنیا نام قالی با نام ایران پیوندی نا گسستنی خورده است.فرش دستباف ایران محصولی چند بعدی است ودارای جنبه های فنی ، هنری ، اجتماعی واقتصادی بسیار گسترده می باشد.
کارگاه قالی بافی یا به قولی کارگاه تولید فرش دست بافت نوعی مؤسسه تولیدی است. این موسسه تلاش می کند تا نیاز جامعه به قالی دست باف را تامین کرده و آن را به بازارهای جهانی نیز عرضه کند.
هدف از بر پایی و ایجاد یک کارگاه قالی‌ بافی در وحله نخست تولید قالی اصیل ایرانی و در وحله دوم کسب درآمد حلال و خودکفایی اقتصادی و مالی می باشد.
هدف مهم دیگر یک کارگاه‌ قالی‌ بافی جذب نیروی کار و آموزش دادن به آن ها است تا این هنرجویان پس از طی مراحل آموزشی قادر باشند در همین کارگاه مشغول به کار گردند و حتی خود نیز در آینده بتوانند یک کارگاه‌ قالی‌ بافی راه اندازی کنند و به آموزش این هنر به دیگران بپردازند.
خدمات و محصولاتی که در یک کارگاه قالی بافی تولید و عرضه می شوند را می تواند به صورت زیر فهرست کرد.
آموزش قالی بافی به افراد علاقه مند به این هنر با هدف توانمند سازی آن ها
تولید فرش دست بافت با کیفیت ایرانی
تولید انواع محصولات بافتی همچون پشتی های قالیچه ای، پرده های ابریشمی و تابلو فرش ها

فرش ها و کفپوش ها به صورت زیر تقسیم میشوند:
۱.گره باف    ۲.بافته شده    ۳.منگوله باف    ۴.نمدی      ۵.غیره
مواد اولیه، کمکی و مصرفی مواد اولیه این واحد به شرح جدول زیر  می باشد که منابع تامین آن واحدهای داخلی می باشد.
طرح مجتمع کارگاهی فرش بافی

معرفی محصول، مشخصات و ویژگی های آن
فرش و قالیچه و انواع محصولات نساجی، از کالا هایی هستند که از دیرباز، مورد توجه عموم افراد با هر نوع سلیقه ای، قرار داشته اند. فرش، یکی از با ارزش ترین هنرهایی است که با هدف جان بخشیدن به انواع مکان ها و فضاها و دکوراسیون داخلی، ابداع شده است. یکی از محبوب ترین و کهن ترین انواع فرش در کشورمان، فرش دستباف است. قالی دستباف، یکی از زیباترین و جذاب ترین هنرهای ایرانی بوده که در جای جای جهان آوازه داشته و دارای محبوبیت ویژه ای است.
از انواع فرش دستباف می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
قالی تمام ابریشم: که پرز و چله آن از نخ ابریشم مرغوب بافته شده است.
گل ابریشم: نوع دیگری از قالی دستباف است که در اطراف حاشیه ‌ها و در نقش‌ های آن به جای پرز پشمی، از ابریشم استفاده شده است.
قالی کف ابریشم: نوع دیگری از قالی دستباف بوده که در زمینه آن به جای پشم، از ابریشم استفاده می ‌شود.
سوف: نوع دیگری از فرش دستباف است که زمینه آن متشکل از پود ضخیم و نازک است و نقش گل و بوته پرز دار دارد.

تاریخچه استفاده از قالی
استفاده از انواع قالی و قالیچه، از دوره سلوکیان و اشکانیان در ایران رواج داشته است. شواهدی از وجود قالی های نفیس، در دوره ساسانیان نیز مشاهده شده است. بعضی از آثار و شواهد مورخان عرب نیز بیانگر رواج هنر قالیبافی در ایالت های مازندران، گیلان، فارس و قاینات، می باشد.

اهمیت استراتژیک کالا در دنیای امروز
صنعت قالی بافی و فرش بافی در ایران، متاثر از ایفای سهم به سزای کشورمان در تولید فرش جهان، پیشرفت به سزایی داشته است. ایران، از دیرباز، مهد تولید انواع قالی و قالیچه و گلیم و غیره بوده است. امروزه در اکثر فضاها و مکان های ایرانی، متناسب با ذوق و سلیقه و دکوراسیون داخلی افراد، حضور فرش و قالی و قالیچه نمایان است. چه بسا که فرهنگ استفاده از قالی و قالیچه، به دیگر کشورهای جهان نیز سرایت کرده است و آن ها نیز از لذت داشتن این هنر بی نظیر، محروم نبوده اند؛ لذا کشورمان ایران، یکی از منابع عظیم صادرات فرش به اکثر نقاط دنیا، اعم از کشور های آمریکا، امارات، لبنان، پاکستان، ایتالیا، فرانسه و آلمان می باشد.

تحلیلی بر بازار هنر-صنعت فرش دستباف ایران
تولید فرش دستباف ایران از ابتدایی‏ترین مراحل تولید تا رسیدن به دست مصرف‏‌کننده حدود ۳۰ فرصت شغلی را در خود جای می‏‌دهد، این صنعت به لحاظ حجم اشتغال جزء صنایع دارای بیشترین حجم است. هزینه‏‌های ایجاد اشتغال در صنعت فرش دستباف یک دهم میزان متوسط هزینه اشتغال در صنعت است. همچنین این صنعت به دلیل ارزش افزوده بالا، ارزش صادراتی و کسب درآمد ارزی، باعث افزایش درآمد ملی کشور می‌‏گردد.
فرش به‌‏عنوان یکی از محصولات صنایع دستی ایران، جایگاه مهمی در اقتصاد ایران به ویژه در صادرات غیرنفتی ایران دارد به نحوی که هویت این محصول با نام ایران در بازارهای بین‏‌المللی عجین شده است. با این حال صرف‏نظر از تجربه چند صد ساله تولید این محصول در کشور، در حدود سه دهه اخیر به واسطه جهانی شدن بازارها و گسترش تجارت بین‏‌المللی، کشورهای دیگری به تولید این محصول روی آورده و خواهان سهمی از بازار جهانی این محصول شده‏‌اند که بالطبع باعث کاهش سهم بازار ایران به‏‌عنوان رهبر بازار جهانی این محصول شده و موجب گردیده جایگاه فرش دستباف ایران در جهان دچار تزلزل شود.
با توجه به مزایایی که رونق و توسعه این صنعت برای اقتصاد کشور دارد، لزوم توجه به آن و رفع مشکلات این صنعت باید به‌‏عنوان یکی از اولویت‏ها در تصمیمات سیاستگذاران قرار گیرد. لذا جهت شناسایی چالش‏های این صنعت و ارایه راهکارهای مناسب، در این پژوهش ابتدا جایگاه فرش دستباف ایرانی مورد بررسی قرار گرفته سپس وضعیت تولید، عرضه و تقاضا، اشتغال،سرمایه‏‌گذاری و صادرات با هدف شناسایی فرصت‏‌های جذب سرمایه‌‏گذاری و رونق تولید و صادرات تحلیل می‏‌شود.

چالش‌­های صنعت فرش دستباف
چالش‏‌های صنعت فرش دستباف به دو دسته کلی، چالش‏‌های بالادستی (کلان) و درو بخشی تقسیم می‏‌گردد. چالش‌‏های بالادستی به نبود یک برنامه راهبردی مشخص تحت نظر یک متولی واحد با ضمانت‏‌های اجرایی لازم در بازه زمانبندی شده اشاره دارد. چالش‌‏های درون بخشی نیز به مشکلات فرایند تولید، و عرضه یعنی تامین مواد اولیه، تولید توزیع، بازاریابی و فروش فرش اشاره دارد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز کارگاه قالی بافی
برای اخذ مجوز احداث یک کارگاه تولیدی فرش دست باف می بایست ضمن همراه داشتن مدارک زیر به اتحادیه فرش دستبافت شهر خود مراجعه کنید و مراحل اداری لازم را طبق قانون طی نمایید.
تصویر تمامی صفحات شناسنامه و کارت ملی
تصویر آگهی ثبت شرکت، اساسنامه و آخرین مصوبه هیات مدیره که در آن صاحبان امضای مجاز شرکت، تعیین شده باشند (برای شرکت ها)
۴ قطعه عکس ۴*۳ جدید، برای شرکت ها عکس می بایست از مدیرعامل شرکت باشد (برای خانم ها عکس با پوشش اسلامی الزامی است)
تصویر کارت پایان خدمت یا کارت معافیت دائم برای آقایان زیر ۳۵ سال
مدارک مستند و کافی مبنی بر داشتن مهارت فنی و همچنین سوابق تجربی لازم در رشته فرش دست باف
تصویر مدارکی مبتنی بر در اختیار داشتن زمین و عدم ممنوعیت قانونی برای احداث کارگاه قالی بافی مورد نظر در آن زمین و اخذ استعلام های لازم از مراجع ذیصلاح مبنی بر عدم منع قانونی احداث و راه اندازی کارگاه تولیدی فرش دست باف یا خدمات تکمیلی قالی
طرح توجیهی اقتصادی – فنی برای احداث کارگاه
تعهد کتبی مبنی بر توانایی مالی جهت اجرای طرح یا اخذ تسهیلات مالی از نظام بانکی کشور
قراردادهای امضا شده میان بافندگان و مالک کارگاه
تکمیل فرم تعهد نامه کارگاه فرش دست باف توسط مالک کارگاه

مجوزهای مورد نیاز برای راه اندازی کارگاه قالی بافی چیست و از کجا باید دریافت شود؟
شما بدون داشتن مجوز نیز قادر به راه اندازی کارگاه قالی بافی خواهید بود ولی اگر می خواهید از وام و تسهیلات داشتن کارگاه بهره ببرید حتما نیاز است که از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوزهای لازم جهت راه اندازی کارگاه قالی بافی را کسب کنید.

آیا وام راه اندازی کارگاه قالی بافی وجود دارد؟
جواب این سوال مثبته و بله وجود دارد اگر شما بتوانید مجوزهای مورد نیاز راه اندازی کارگاه قالی بافی را کسب کنید. میتوانید از وام تسهیلات آن نیز بهره ببرید. ۱۰۰ الی ۱۵۰ میلیون میتوانید وام کسب کنید با ۴ درصد کارمزد البته اگر شرایط تغییر نکرده باشد حتما باید قبل از اقدام اطلاعات لازم را کسب کنید و فقط با استناد این مقاله کاری را انجام ندهید.

پیش بینی وضعیت سرمایه گذاری طرح مجتمع کارگاهی فرش بافی

ظرفیت تولید سالیانه: ۳۰۰۰ مترمربع
نرخ برابری دلار: ۲۶۰۰۰ تومان
میزان سرمایه گذاری ثابت: ۹ میلیارد تومان (بدون احتساب هزینه زمین)
ارزش ماشین آلات و تجهیزات: ۲۵۰ میلیون تومان
نرخ بازده داخلی در سال مبنا: ۳۲ درصددرصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۱ امتیاز)