خرمالو

طرح کشت خرمالو

خرمالو درختی است که بیشتر در مناطق گرمسیر کشت می‌شود میوه این گیاه خوراکی می‌باشد رنگ آن‌ها از نارنجی و زرد روشن تا نارنجی و قرمز تیره متفاوت است. خرمالو دارای مقادیر قابل‌توجهی ویتامین‌های B۳،B۲، B۱ و C است، در ضمن این میوه مواد معدنی ضروری برای بدن مانند کلسیم، گوگرد، آهن، فسفر و پتاسیم و مقداری نیز سلولز دارد.
نام انگلیسی: Persimmon
خانواده: Ebenaceae
بومی: آسیای شرقی
در ایران خرمالو را به پایه وحشی آن‌که خرمندی نامیده می‌شود پیوند می‌زنند و همچنین می‌توان با قلمه زدن آن را تکثیر نمود. برای هرس نهال خرمالو آن را در ارتفاع یک متری از سطح زمین می‌کارند و این در حالی است که نهال خرمالو دارای ۴ الی ۵ جوانه باشد و پیش از فصل بهار حدود ۳۰ الی ۵۰ درصد شاخه‌های آن را هرس می‌نمایند.
ارتفاع درخت خرمالو در حدود ۸ تا ۱۲ متر می‌گردد. کاشت و پرورش خرمالو و تولید آن به‌عنوان یک محصول مهم باغی در ایران و جهان از قدمت چندانی برخوردار نیست. در سال ۱۹۷۰ میلادی تولید خرمالو در ایران ۲۵ تن بوده است و تولید محصول آن طی ۴۰ سال اخیر در مقایسه با دیگر کشورهای عمده تولیدکننده خرمالو بسیار ناچیز می‌باشد.
در ایران تنوع ژنتیکی در ۲۲ نمونه خرمالو (کاکی) و ۷ نمونه مربوط به گونه‌های (لوتوس و ویرجینانا) وجود دارد. میوه‌های این گونه‌ها گرد، بلوطی و قلبی شکل می‌باشند. دیگر ارقام خرمالو در ایران رقم فوی کاکی fuykaki می‌باشد. میوه‌های آن مدور و تقریباً بزرگ می‌باشد و ازنظر طعم و مزه از ارقام مرغوب خرمالو محسوب می‌گردد.

معرفی انواع درخت خرمالو

این درخت نیز مانند دیگر درخت‌ها به ارقام مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود که در ادامه به بعضی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.
درخت خرمالو معمولی
این درخت بومی چین و ژاپن بوده و قابلیت کاشت در مناطق مختلف را دارد. میوه این درخت تقریباً درشت بوده و رنگ آن نارنجی مایل به قرمز است. این میوه در ایران به‌عنوان خردمندی شهرت دارد.
خرمالو گوجه‌ای
کاشت نهال گوجه‌ای در مناطق مختلفی از کشور امکان‌پذیر بوده و در گروه ارقام پرطرفدار قرار دارد. این درخت بسیار پربازده بوده و میوه‌های آن در اندازه‌هایی درشت به بار می‌نشینند.
خرمالو تاباتا
یکی دیگر از ارقام پربازده این درخت نوع تاباتا است. این درخت نیز سرعت و کیفیت بازدهی بالایی داشته و در بازار فروش و مصرف طرفداران بسیاری دارد. این درخت در بیشتر مناطق کشور قابلیت کاشت دارد.
خرمالو موزی
شکل میوه این درخت با دیگر ارقام کمی متفاوت بوده و می‌توان آن را گونه‌ای خاص نامید. ظاهر کشیده این میوه باعث شده که به مدل موزی معروف شود. مزه این میوه بسیار شیرین بوده و مناطقی از کشور ما نیز برای کاشت این نهال مناسب هستند.
خرمالو ارموند
این درخت و خرمالو ایورکا که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم، در گروه نهال‌های دیررس قرار دارند. بااین‌حال محصول به‌دست‌آمده از آن‌ها بسیار باکیفیت بوده و قابلیت نگهداری در طولانی‌مدت رادارند. این میوه دارای بافتی گوشتی بوده و مزه آن کمی به تلخی گرایش دارد.
خرمالو ایورکا
یکی از بهترین ارقام درخت خرمالو ازنظر کیفیت محصول، ایورکا است. میوه این درخت بزرگ بوده و به رنگ نارنجی است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این درخت، قابلیت انبار کردن محصول برای مدت‌زمان طولانی است.
خرمالو پایه کوتاه
این رقم از درخت‌های وارداتی است که مزه‌ای شیرین دارد. با توجه به وارداتی بودن این نهال، در کشور ما شرایط لازم جهت کاشت آن وجود ندارد. این درخت در مدت‌زمانی کوتاه شروع به باردهی می‌کند.
خرمالو ایتالیایی
طعم این میوه برخلاف دیگر ارقام کمی‌ترش مزه بوده و رنگ آن نیز زرد است.
درختان خرمالو تاموپان
میوه این درخت طعمی بسیار شیرین داشته و اندازه آن نسبت به محصول ارقام دیگر کمی درشت و پهن است.
خرمالو سیبی
شکل ظاهری این میوه شبیه به سیب بوده و در گروه ارقام پیوندی قرار دارد.
خرمالوی ویرژینیا

برگ‌های آن براق و کشیده است. در ایران این‌گونه به خرمندی معروف است که بیشتر برای پیوند خرمالوی معمولی به‌عنوان پایه کاربرد دارد و میوه آن به‌اندازه آلو بوده و به خاطر داشتن تانن زیاد، قابل‌خوردن نیست.

خرمالو
بیوگرافی درخت خرمالو

زادگاه اصلی میوه خوش‌طعم و پرطرفدار خرمالو، کشور چین می‌باشد. یکی از شناخته‌شده‌ترین انواع این درخت که معمولی یا ژاپنی نام دارد در کشورهای ژاپن و چین کاشت و برداشت می‌شود. این میوه بومی از کشور چین باگذشت زمان به دیگر کشورهای آسیایی مانند ژاپن و کره رسید. در حال حاضر نیز کاشت نهال خرمالو در کشورهای مختلفی مانند اسپانیا، تونس، ایتالیا و همچنین کشور ما ایران انجام می‌شود.

این میوه دارای درختی همیشه‌سبز بوده و بر روی شاخه‌های این درخت، برگ‌هایی پهن به نمایش گذاشته می‌شوند. درختان خرمالو معمولاً عمری طولانی دارند و شما از سن ده‌سالگی به بعد می‌توانید بر روی سود اقتصادی محصول این درخت حساب کنید. بهترین مکان برای کاشت درخت خرمالو، مناطق گرمسیری است. این میوه جذاب در رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در کشورهای مختلف کاشته شده و مصرف می‌شود.

گرده‌افشانی باغات خرمالو

خرمالو گیاهی است دوپایه، یعنی گل نر و ماده از یکدیگر جدا روی دوپایه قرار دارد. گل‌های دوجنسی روی درختان دیده می‌شود. اکثر خرمالوهایی که در ایران کشت می‌شوند از نوع دوم که دارای گل‌های دوجنسی هستند، می‌باشند. گل‌های نر بیشتر به‌صورت ۲ تا ۳ تایی روی گیاه ظاهر می‌شوند و کوچک‌تر ازگل‌های ماده می‌باشند. گل‌ها همیشه روی شاخه‌های یک‌ساله ظاهر می‌شوند و گاهی میوه روی شاخه‌های سال جاری تشکیل می‌شوند که این نکته در زمان هرس درختان خرمالو باید موردتوجه قرار گیرد.
گیاه خرمالو هم از طریق گرده‌افشانی و هم از طریق بکرزایی، تولید میوه می‌نماید، ولی بر اساس مطالعات انجام‌شده، تولید میوه از طریق بکرزایی، موجب ریزش مداوم محصول می‌گردد و گرده‌افشانی عملکرد برداشت میوه را افزایش می‌دهد و از ریزش مداوم محصول جلوگیری می‌نماید.
بر اساس مطالعات انجام‌شده در کشور استرالیا، گرده‌افشانی از طریق حشرات به‌ویژه زنبورعسل صورت می‌گیرد و نیاز به گرده‌افشانی مکانیکی نیست. بیشتر تولیدکنندگان و پرورش‌دهندگان خرمالو در کشور استرالیا، از گونه‌های خرمالو ماده استفاده می‌نمایند. با نصب کندو زنبورعسل در درون باغات خرمالو به ازاء ۳ تا ۲ کندو در هر هکتار می‌توان بیشترین عملکرد تولید محصول را به دست آورد. زمان گرده‌افشانی هنگامی است که ۵ الی ۱۰ درصد شکوفه‌ها ظاهرشده باشند.

شرایط رشد درخت خرمالو

درباره شرایط رشد درخت خرمالو بیشتر بدانید تا بتوانید خودتان این میوه‌های شگفت‌انگیز را پرورش دهید درختان خرمالو را می‌توان در مناطق مقاوم به سرما پرورش داد. خرمالوی آمریکایی می‌تواند درجه حرارت را تا (۳۲ درجه سانتی‌گراد) تحمل کند درحالی‌که خرمالوی آسیایی می‌تواند دمای زمستان را تا (۱۸ درجه سانتی‌گراد) تحمل کند.

نحوه رشد درختان خرمالو

شما می‌توانید خرمالو را از دانه‌ها، قلمه‌ها یا پیوند زدن پرورش دهید.
یک عامل مهم برای کسانی که می‌خواهند نحوه پرورش درختان خرمالو را بدانند شامل نوع و تعداد درختان کاشت می‌شود. درخت خرمالوی آمریکایی به نوع نر و ماده این گیاه برای میوه دهی نیاز دارد درحالی‌که گونه آسیایی خود بارور است. اگر فضای باغ کوچک‌تری دارید، خرمالوی آسیایی را در نظر بگیرید.

تکثیر درخت خرمالو

درخت خرمالو از طریق تکثیر غیرجنسی کمتر کشت می‌گردد و تقریباً تمام درختان خرمالو از طریق کشت بذر خرمندی کاشته می‌شوند. خرمندی همان خرمالوی ریز است که میوه آن قابل‌خوردن نیست. پس از رسیدن، میوه‌ها را جمع‌آوری کرده و بذر آن‌ها را گرفته و جهت کاشت آماده می‌کنند. در آذر یا دی‌ماه بذر به‌صورت پُر (فشرده) کشت می‌گردد که پس از رفع سرما و یخبندان بذر جوانه‌زده و از خاک خارج می‌شود.
در سال اول، نهال رشد کرده و در سال دوم در فصل خزان یا اسفندماه نهال بافاصله مناسب در خزانه دوم کشت می‌گردد. در سال سوم، در فصل بهار حدود ۱۵ تا ۲۵ فروردین‌ماه روی نهال عمل پیوند شکمی انجام می‌گیرد. پیوندک‌ها در سال سوم رشد می‌کنند و در پایان سال سوم در فصل خزان یا اسفندماه قابل‌انتقال به زمین اصلی هستند. بهتر است پرورش‌دهندگان نهال پیوندی را از مکان‌های مطمئن تهیه نمایند، چون تولید نهال پیوندی تقریباً مشکل است و یکی از دلایل قیمت بالای نهال پیوندی خرمالو همین مورد است. در زمان کاشت درخت خرمالو نکات ذیل بایستی موردتوجه قرار گیرند:
زمان کاشت خرمالو پیوندی حدود ۱۵ اسفندماه است. چنانچه زودتر جهت کشت اقدام شود، احتمال بروز سرمازدگی نهال زیاد است، چون به عمل جابه‌جایی حساس است.
نهال پیوندی در موقع کاشت حتماً تا همان محلی که در خزانه زیرخاک بوده در محل کاشت در زیرخاک قرار گیرد. نکته مهم این است که عمیق کاشتن نهال و سطحی کاشتن هر دو مضر است.
در زمان کاشت از دادن هرگونه کود حیوانی و کود شیمیایی خودداری شود. عمل تقویت از سال دوم شروع شود که بهتر است از همان کود نیمه آلی استفاده گردد.
پس از کاشت، عمل آبیاری یک نوبت انجام شود و تا نهال خرمالو جوانه نزده است، آبیاری دوم صورت نگیرد.
از سال دوم عمل سر برداری و هرس فرم دهی طی دو تا سه سال انجام گیرد.
بعد از کاشت نهال خرمالو در محل اصلی، بعد از سال دوم باید عمل کود دهی و تقویت انجام گیرد. در سال‌های بعدی باید به این نکته توجه کرد که میوه خرمالو روی شاخه‌های یک‌ساله است؛ یعنی در فصل خزان اگر هرسی صورت گیرد، شاخه سال قبل که محل تولید میوه است نبایستی حذف شود.
درخت خرمالو در فصل بهار به آب کمتری نیاز دارد و در فصل تابستان با گرم شدن هوا نیاز به آب بیشتری دارد.
بعضی از پرورش‌دهندگان از ریزش خرمالوهای تازه تشکیل‌شده در فصل بهار شکایت دارند که علت آن آفت یا بیماری نیست، بلکه چون درخت خرمالو به میزان زیادی گل تولید می‌کند و اگر شرایط مناسب باشد تمام گل‌ها تبدیل به میوه می‌شود، پس از تشکیل میوه چون درخت توان نگهداری و تغذیه تمامی میوه‌ها را ندارد، چنانچه درخت خوب تغذیه و تقویت نشده باشد حدود ۵۰ درصد میوه‌ها در حالت فندقی ریزش دارد. اما چنانچه درخت خوب تغذیه و تقویت‌شده باشد، میزان ریزش میوه در فصل بهار کمتر است. به‌هرحال درخت خرمالو آن مقدار میوه را که می‌تواند تغذیه کند، نگه می‌دارد و اضافی آن ریزش دارد.

خرمالو

کاشت خرمالو از بذر

جمع‌آوری بذر

دانه‌های خرمالو هنگامی‌که از دورن میوه بیرون می‌آورید و تازه هستند، بهتر جوانه می‌زنند، بنابراین آن‌ها را در پاییز پس از شروع نرم شدن میوه‌ها جمع‌آوری کنید. دانه‌ها را فقط از خرمالوهای کاملاً رسیده و سالم جدا کنید. پس از باز کردن میوه، چند دانه بردارید و آن‌ها را برای چند روز در آب گرم خیس کنید تا هرگونه گوشت چسبناک میوه از آن‌ها جدا شود. دانه‌های خرمالو راکمی زیرآب جاری تمیز کنید. می‌توانید دانه‌ها را فوراً بکارید یا آن‌ها را در یک فضای خشک و خنک نگهداری کنید.

تیمار بذر

دانه‌های خرمالو برای جوانه زدن به گذراندن یک دوره سرمایی و مرطوب نیاز دارند. فرآیند سرمادهی مصنوعی، روند طبیعی زمستان گذرانی بذرها را در خارج از منزل تقلید می‌کند. بذرها را در دستمال مرطوب یا دستمال‌کاغذی بپیچید، سپس آن‌ها را در کیسه پلاستیکی داخل یخچال به مدت ۲ تا ۳ ماه قرار دهید. اگر خزه یا دستمال‌کاغذی خشک شد، آن را با مقداری آب خیس کنید تا دانه‌های خرمالو مرطوب بماند.

جوانه‌زنی بذر

نهال‌های خرمالو از ابتدا ریشه‌ای بلند تشکیل می‌دهند، بنابراین آن‌ها باید در ظروف پلاستیکی بزرگ پرورش دهید تا ریشه‌ها به‌خوبی رشد کنند
در هر گلدان یک‌دانه در خاک مخلوط گلدان استریل بکارید و مطمئن شوید که گلدان دارای سوراخ‌های زهکشی است. بذرها را در عمق ۵ سانتی‌متری بکارید و سپس گلدان‌ها را در مکانی گرم و پرنور قرار دهید. بهترین دما برای جوانه‌زنی دانه‌های خرمالو ۲۱ درجه سانتی‌گراد است. نهال‌های کوچک خرمالو باید در ۶ تا ۸ هفته ظاهر شوند.

نکته

بذر خرمالو دارای سرعت جوانه‌زنی نسبتاً کندی است. بهتر است تعداد زیادی دانه را بکارید تا احتمال موفقیت بیشتر شود.

مراقبت از نهال

نور غیرمستقیم خورشید و خاک مرطوب بهترین شرایط را برای نهال خرمالو فراهم می‌کند. آن‌ها را در ماه‌های بهار در محیط‌های سرپوشیده در خارج از خانه نگه‌دارید تا در طی یک تا دو هفته به‌آرامی در معرض نور شدید خورشید قرار بگیرید. نهال‌ها را هفتگی آبیاری کنید، اما اجازه دهید خاک بین دو آبیاری در ۲ سانتی‌متری بالا خشک شود تا ریشه‌ها سالم بمانند.

کاشت و مراقبت‌های بعدی

نهال‌های خرمالو به دلیل ریشه بلند باید در پایان اولین فصل رشد، ترجیحاً در پاییز بعد از اولین باران کاشته شوند. یک محل کاشت با حداقل ۱ مترمربع فضا برای هر درخت خرمالو را انتخاب کنید تا فضای کافی برای گسترش و رشد آن‌ها فراهم شود. درختان خرمالو در بیشتر خاک رشد می‌کنند، اما در مناطق ساحلی با خاک بسیار شور خوب عمل نمی‌کنند. به‌طورکلی، آن‌ها به مراقبت بسیار کمی احتیاج دارند و به کود خاصی برای تولید محصول پربار میوه نیاز ندارند. بااین‌حال، درختان خرمالو ممکن است بین ۳ تا ۵ سال طول بکشد تا به ثمر برسند، بنابراین حوصله به خرج دهید.

نکته

یک‌لایه ضخیم از مالچ را در اطراف درختان خرمالو پخش‌کنید تا خاک مرطوب بماند و برداشت میوه‌های افتاده به زمین راحت‌تر شود.
این درختان نسبتاً کند رشد می‌کنند و میوه دهی آن‌ها بین ۷ تا ۱۰ سال طول می‌کشد. هنگامی‌که میوه رسیده است، می‌توان آن را بافتی شبیه به کاسترد توصیف کرد و طعم شیرین آن اغلب برای یادآوری عسل به مردم گفته می‌شود. این درخت برگ‌ریز دارای برگ‌های سبز آبی است که در پاییز به رنگ زرد و نارنجی درمی‌آیند.

پرورش درخت خرمالو

شرایط مناسب برای پرورش درخت خرمالو دشوار نیست. این درختان به‌خصوص در مورد خاک محدودیت ندارند. اما با pH بین ۶.۵ تا ۷.۵ بهترین عملکرد رادارند. اگر به پرورش خرمالو علاقه دارید، محلی آفتابی را انتخاب کنید که زهکشی خوبی داشته باشد.

الگو کاشت درخت خرمالو

خرمالو درختان بسیار خوبی برای باغ شما و کاشت آن‌ها آسان است. خرمالو دارای ریشه قوی است. از رنگ ریشه‌ها نگران نباشید. آن‌ها به‌طور طبیعی سیاه به نظر می‌رسند و نباید آن‌ها را بیمار یا مرده در نظر گرفت. سوراخی را به‌اندازه کافی حفر کنید تا ریشه را در خود جای دهد. سوراخ را ۴ برابر عرض ریشه‌ها و ½ برابر عمق آن حفر کنید. درخت را در سوراخ کاشت قرار دهید و با خاک پرکنید. درخت را عمیقاً آبیاری کنید تا آب تا ریشه‌ها خیس شود.
در زمان کاشت کود ندهید. کل منطقه کاشت را مالچ کنید، مالچ را چند سانت از تنه بکشید تا رطوبت در کنار پوست جمع نشود. مالچ به کاهش تبخیر کمک می‌کند و همچنین ریشه‌ها را در تابستان خنک نگه می‌دارد. در زمان کاشت نیازی به هرس ندارد.

خرمالو
بهترین زمان برای کاشت درخت خرمالو

دقت داشته باشید کاشت درخت خرمالو اگر در زمان مناسبی صورت نگیرد، درختانتان آسیب می‌بینند و تمام زحماتتان نیز به هدر خواهد رفت. به همین علت بهتر است بدانید بهترین زمان برای کاشت نهال خرمالو، فصل زمستان است.
شما می‌توانید از اواسط اسفندماه کار کشت را آغاز کنید و درختان خرمالو را بکارید. البته در این زمان باید به‌خوبی کار مراقبت و نگهداری از درختان را انجام دهید و اجازه ندهید ریشه دچار سرمازدگی شود تا رشد درخت متوقف نشود.

مراقبت از درخت خرمالو

نگهداری خرمالو نیز در رابطه با هرس بسیار آسان است. به‌سادگی اندام‌هایی را که در حال عبور و آویزان هستند، هرس کنید. برش‌های ساختاری شاخه‌های قوی برای حمایت از میوه‌های زیاد ایجاد می‌کند. همچنین اجازه نمی‌دهد درختانش بلندتر شود و دست به بالای درخت برسد. هرس متوسط می‌تواند به کاهش گرایش درختان به باروری متناوب یا باردهی هر یک سال دیگر کمک کند.

دمای مناسب درخت خرمالو

خرمالوی آسیایی تا حدود صفر درجه مقاوم در برابر سرما است، اگرچه برخی از گونه‌ها، مانند امریکا و شنگ، سرما را تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد تحمل می‌کنند. خرمالوی آمریکایی تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد مقاوم است. انواع گونه‌ها دارای میوه‌هایی با طعم عالی هستند.

خاک مناسب درخت خرمالو

درختان میوه برای رشد خوب به خاک حاصلخیز نیاز دارند، بنابراین قبل از کاشت، pH خاک خود را بررسی کنید. اگر pH خاک محل کاشت درخت شما ۶.۰-۷.۰ باشد، در شرایط خوبی هستید. خرمالو خاک با زهکشی مناسب و اسیدی را ترجیح می‌دهد.
خرمالو خاک‌های کمی اسیدی ولومی را دوست دارد اما با طیف وسیعی از شرایط سازگار است. در خاک‌های شور عملکرد خوبی ندارند.

نور مناسب درخت خرمالو

آفتاب کامل برای پرورش درخت خرمالو بهترین است. از تغییر الگوهای نور در فصول مختلف آگاه باشید، در نظر داشته باشید که خرمالو در اواخر پاییز می‌رسد.

آبیاری درخت خرمالو

درخت خرمالو نیاز به آبیاری زیادی ندارند. فقط در فصل خشک آبیاری لازم است. در طول خشک‌سالی، هفته‌ای یک‌بار، عمیقاً در ریشه‌ها، آبیاری کنید. آن‌ها بعد از کاشت یا پیوند به آبیاری نیاز دارند.

کود دهی درخت خرمالو

درخت خرمالو خاک لومی را دوست دارد اما به‌طورکلی بدون کود اضافی رشد خود را دارد. اگر خاک شما بسیار غنی نیست، هنگام کاشت درخت خرمالو مقداری اصلاح خاک برای شروع کاشت انجام دهید.
خرمالو به مواد غذایی کمی نیاز دارد و در مناطقی که کود گیاهی در دسترس می‌باشد به کود شیمیایی نیاز نخواهد بود ولی در صورت عدم وجود کود گیاهی، می‌توان از ترکیبی از کودهای شیمیائی N-P-K به نسبت ۱۰-۱۰-۱۰ استفاده نمود. کود را باید اواخر زمستان و اوائل بهار در پای درختان پخش نمود.

هرس کردن درخت خرمالو

درختان خرمالو باید در سال‌های اولیه به‌خوبی هرس شوند تا شاخه اصلی آن قوی شود. هنگامی‌که خوشه‌های میوه بالغ می‌شوند، ممکن است میوه‌ها در نوک شاخه‌ها سنگین شوند و شاخه‌ها شکسته شوند. هرس درخت به سالم ماندن درخت کمک زیادی می‌کند.

آفات و بیماری‌های شایع درخت خرمالو

خرمالو به‌طورکلی عاری از آفات و بیماری‌ها است. اما قارچ‌های ریشه یا سایر آفات ممکن است مشکل‌ساز شوند. برای محافظت از میوه با روش‌های ارگانیک درخت را محافظت کنید.

برداشت درخت خرمالو

به دلیل قابض بودن خرمالو، مهم است خرمالو قبل از چیدن به‌طور کامل برسد. همچنین پس از چیده شدن به بلوغ خود ادامه می‌دهند. بهتر است به آن‌ها اجازه دهید تا کاملاً نرم شوند تا از طعم شیرین کامل آن‌ها لذت ببرید. میوه‌ها در اواخر پاییز می‌رسند و ممکن است تا زمستان روی درخت بمانند و برای پرندگان خوش‌شانس یک غذای شیرین است.

فاصله کاشت درخت خرمالو

خرمالو میوه فصل پاییز است که قابلیت کشت در شرایط جغرافیایی مختلف را دارد. در مناطق مختلفی از کشورمان می‌توانیم شاهد کشت درخت خرمالو باشیم. با شروع سرما برگ‌های درخت خرمالو شروع به ریزش می‌کند و پس از ریختن برگ‌ها، درخت خرمالو بارش را نمایش می‌دهد. از عوامل مهم در کاشت درخت خرمالو، فاصله کاشت درخت خرمالو است.
فاصله کاشت درخت خرمالو به شیب زمین وابسته است. اگر می‌خواهید این نهال را در مناطق شیب‌دار با باد ملایم بکارید، ۴٫۵*۳٫۵ و ۴*۳ متر فاصله خوبی برای کاشت درخت خرمالو است. اما در زمین‌های صاف و بدون شیب، فاصله ۴*۴ و ۵*۴ متر مناسب است. با رعایت این فواصل، درخت خرمالو نور کافی برای رشد دریافت کرده و تداخل ریشه‌های هم به وجود نمی‌آید.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

به‌طور میانگین میزان محصول درخت خرمالو  در باغات آبی بین ۱۲ تا ۲۰  تن در هکتار است.

شروع محصول دهی

درخت خرمالو گوجه‌ای پس از رشد در سنین ۴ یا ۵ سالگی شروع به محصول دهی کرده و زمانی که حدوداً ۱۰ ساله شد، تولید محصول تجاری خود را آغاز می‌کند.
به‌طورکلی باید گفت که زمان شروع محصول دهی یک نهال میوه، علاوه بر نوع نگهداری و پرورش، می‌تواند به عواملی چون خاک مناسب و آب کافی نیز وابسته باشد. هرچه شرایط ایده آل‌تر باشد، با توجه به ژنتیک نهال، زمان شروع باردهی زودتر فرامی‌رسد.

صادرات خرمالو

بخش عمده‌ای از صادرات خرمالو از ایران و مقداری از آن توسط کانتینرهای یخچال دار به کشورهای همسایه به‌خصوص حوزه خلیج‌فارس (از طریق دریا)، روسیه، کشورهای اتحادیه اروپا و … انجام می‌شود.

نگهداری خرمالو

خرمالو را در دمای ۱- تا ۰ درجه سانتی‌گراد و رطوبت نسبی ۸۵ تا ۹۰ درصد به مدت ۳۰ تا ۷۵ روز می‌توان نگهداری کرد. این میوه در مناطق گرمسیری ازجمله استان فارس، تهران و مرکزی تهیه و به دو صورت فله‌ای و سبدی یا ظرفی بسته‌بندی می‌شود.

پیش بینی وضعیت سرمایه گذاری طرح کشت خرمالو

میزان برداشت : ۱۵ تن
نرخ برابری دلار : ۳۰۰۰۰ تومان
سطح زیر کشت : ۱ هکتار
تعداد نهال در هکتار : ۶۲۵ اصله
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : ۱ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : ۷۰ میلیون تومان (بدون احتساب هزینه زمین)


درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۴ امتیاز)