طرح کشت و پرورش کیوی فروت

این گیاه از تیره کیوی (Actinidiaceae) بوده و منشاء آن مناطق جنوبی چین می باشد. کیوی درختچه ای خزنده با برگ های قلبی شکل و خزان پذیر می باشد. این گیاه دو پایه می باشد و در احداث باغات کیوی معمولاً برای هر ۸ پایه ماده یک پایه نر در نظر گرفته می شود. همزمان شکوفه دادن پایه های نر و ماده در گرده افشانی توسط حشرات انجام می گیرد. در ضمن می توان با گرده گیری از پایه های نر اقدام به گرده افشانی دستی (Hand-polliniation) نمود. جوانه های بارور پایه های نر و ماده در جانب شاخه های یکساله قرار می گیرند. معمولا شش عدد از شکوفه های انتهایی شاخه تبدیل به میوه می شوند. این گیاه از میوه های مناطق نیمه گرمسیری بشمار می آید و در شرایطی که میزان بارندگی 500 میلی متر در سال باشد به خوبی رشد می کند. کیوی فروت طالب زمستان های ملایم و بدون یخبندان بوده و نیاز سرمایی آن ۷00- ۵۰۰ ساعت زیر ۷ درجه سانتی گراد می باشد. سرماهای دیررس بهاره به گل های تازه شکوفه کرده کیوی فروت خسارت وارد می کند و در ضمن با توجه به اینکه میوه های آن تا اواخر پاییز روی گیاه قرار دارند، سرماهای زودرس پاییز نیز می تواند، به محصول آسیب برساند. خاک های قابل نفوذ شنی رسی با pH کمی اسیدی (5/6 – ۵/۵) برای رشد این گیاه مناسب بوده و برای افزایش pH ، به خاک آهک اضافه می شود. آبیاری منظم برای پرورش کیوی ضروری بوده و نباید خاک خشک باشد. معمول ترین روش ازدیاد این گیاه از طریق قلمه های نیمه خشبی می باشد که در اواخر تابستان تهیه می شود. قلمه های تهیه شده در داخل گلخانه و در دمای ۲۵-۲۲ درجه سانتی گراد ریشه دار می شوند. بوته هاى کيوی حالت خزنده دارند و برای هدایت و پرورش آنها از سیستم های داربستی استفاده می شود و شاخه های یک ساله آن به هرس سالانه نیاز دارند. فاصله مناسب کشت بوته ها 3-5/1 متر می باشد. کیوی فروت در شمال کشورمان پرورش داده می شود و از ارقام تجاری آن می توان به هایوارد (Hayward )، برونو (Bruno )، آلیسون (Allison)، مانتی (Monty) و ابوت (Abbot ) اشاره نمود. رقم هایوارد میوه های درشت تر داشته و به حمل ونقل مقاومتر می باشد.
کیوی فروت از گیاهان بسیار پرتوقع است . تغذیه صحیح و به موقع از عوامل بسیار مهم کشت موفقیت آمیز این محصول می باشد . بهترین نوع خاک برای رشد کیوی فروت خاکهای شنی هوموس دار است . باید در نظر داشت که کمبود مواد غذایی خاک را باید قبل از کاشت نهال و پس از آزمایش خاک تأمین نمود تا میزان مصرف کودهای ازته ، فسفره ، پتاسه ، و عناصر کم مصرف در هر فصل براساس سن درختان و میزان باردهی آنان تعیین شود .
باید دقت نمود که کمبود و زیادی کود در هر دو حالت برای درختان مضر می باشد . این گیاه به خوبی مواد غذایی خاک را جذب نموده و چنانچه کمبود املاح و مواد غذایی در خاک به وجود آید گیاه بلافاصله علائم این کمبود را نشان می دهد .
کود را میتوان هنگام آبیاری و همراه با آب به درختان داد ، مخصوصاً در مواقع کمبود که با این روش از خسارت به محصول جلوگیری می شود . استفاده از کود دامی پوسیده هر سه سال یکبار در پای درخت توصیه می شود .
نکته مهم : تمام سرفصل های بالا تنها گوشه ای از اطلاعات موجود در فایل آموزش کاشت ، داشت و برداشت کیوی فروت میباشند که در اختیار کاربران سه ماهه و بالاتر وبسایت قرار گرفته است .

گیاهشناسی کیوی فروت

گیاهشناسی کیوی فروت از جنس اکتینیدیا و از تیره اکتنیدیاسه می باشد. این گیاه دو پایه بوده و گل های ماده و نر آن بر روی پایه های جداگانه ظاهر می شود. گیوی فروت گیاه چند ساله خزان پذیر بوده و درای شاخه های پیچنده و یا خزنده می باشد. تحت شرایط مختلف ارتفاع تنه به ۱۸۰ سانتیمتر می رس. قطر تنه در بوته های مسن ۱۵ الی ۲۰ سانتیمتر می باشد. در روی تنه بازوهای اصلی قرار می گیرند و از این بازوها با زاویه ۹۰ درجه بازوهای فرعی حاصل می شوند شاخه های یک ساله بر روی بازوهای فرعی قرار می گیرند. برخی از شاخه ها رشد قوی داشته و طول آنها به ۳ الی ۵ متر می رسد. جوانه های بارور در جانب شاخه های یک ساله مستقر می شوند برگهای پهن و قلبی آن بصورت متناوب بر روی شاخه های یک ساله ظاهر می شوند. سطح بالای برگ صاف و براق اما سطح زیرین حاوی کرک فراوان است. گلهای کیوی فروت کامل می باشند اما در پایه های ماده گلها حاوی پرچم های کوتاه بوده و دانه های گرده عقیم حاصل می کنند. در پایه های نر گل ها حاوی مادگی کوچک و غیر فعال بوده اما دارای پرچم های فعال می باشد. تعداد گل اذین بر روی پایه نر ۳ یا بیشتر بوده و تعداد گل بر روی پایه ماده ۳ عدد و یا بیشتر بوده اما در برخی موارد به دلیل عقیم ماند گل های جانبی فقط یک گل در نوک گل اذین توسعه می یابد. گل های ماده بزرگتر از نر می باشد. هر گل حاوی ۵ کاسبرگ. ۵ گلبرگ و یا بیشتر به رنگ سفید می باشد. تخمدان مادگی بیش از ۳۰ برچه حاصل می کند و هر برچه حاوی ۱۰ الی ۲۰ تخمک می باشد. میوه های کیوی از نوع سته بوده و پوست میوه هار ارقام تجاری حاوی کرک های کوتاه می باشد. میوه ها تخم مرغی یا استوانه ای استو رنگ پوست میوه قهوه ای باز تا قهوه ای تیره می باشد. کاشت کیوی فروت نیاز های اقلیمی آبیاری اگر پراکنش بارندگی در فصول مختلف سال به ۵۰۰ میلی متر برسد کیوی فروت نیاز به آبیاری ندارد. عملکرد کیوی 25 تن در هر هکتار است و 500 درخت در هر هکتار کاشته میشود

کاشت و داشت و برداشت کیوی فروت
انتخاب نهال سالم و مناسب

یکی از اساسی ترین مسائل در احداث باغ کیوی فروت ، انتخاب نهال هایی است که ضمن داشتن اندازه ای متناسب از رشدی قوی برخوردار بوده و دارای ریشه های سالم و فراوان باشند .
از طرفی لازم است تنه اصلی نهال به صورت مستقیم و یکنواخت رشد کرده و در طول دوران تولید نهال از پیچ خوردگی آن جلوگیری شده باشد . بدیهی است که قوی و صاف بودن ساقه اصلی در کسب محصول مرغوب و فراوان نقش مهمی دارد .

آماده سازی زمین

بعد از انتخاب محل باغ باید زمین آن را آماده کرد . اگر باغ جدید جایگزین یک باغ قدیمی می شود خاک آن باید قبل از کندن درختان قدیمی ، از نظر آلودگی مورد ارزیابی قرار بگیرد .
انجام آزمایش حاصل خیزی خاک مرحله بعدی کار است . آزمون حاصل خیزی خاک باید بعد از کندن و پاکسازی زمین از بقایای ریشه درختان قدیمی صورت بگیرد . نمونه برداری از خاک بعد از شخم زنی و تسطیح زمین انجام می گردد ، زیرا در این مرحله خاک زیرین با خاک سطحی مخلوط شده است .
بهتر است شخم زمین در دو جهت عمود بر هم انجام شود تا به این ترتیب لایه های سخت زیرین خاک شکسته شود . برای اطلاع از وضعیت زمین مطالعه نیمرخ خاک از اهمیت زیادی برخوردار است . در صورتی که خاک از نفوذپذیری خوبی برخوردار نبوده و زهکش مناسبی نداشته باشد لازم است جوی هایی در جهت شیب زمین ایجاد شود تا آب اضافی از دسترس ریشه ها خارج گردد .
بستر کاشت نهال باید بافتی سبک به عمق 5/1 تا دو متر داشته و مخلوطی از خاک مرغوب زراعی ، ماسه رودخانه ای و کود دامی پوسیده باشد .
دفع علف های هرز دائمی یکی دیگر از عملیات مهم باغداری کیوی فروت است که باید قبل از کاشت نهال مورد توجه قرار بگیرد . برای اجرای این کار می توان در ماه های تابستان یا پاییز از علف کش های مناسب مانند گلایفوزیت ( رانداب ) استفاده کرد .
پس از شخم زدن زمین و نرم شدن خاک باید ردیف های کاشت را توسط بیل مکانیکی به ارتفاع تقریبی 70 تا 80 سانتی متر بالا آورده و به اصطلاح پشته سازی کرد .

کاشت نهال کیوی فروت

برای احداث باغ کیوی فروت اغلب از نهال های یک ساله یا دوساله استفاده می شود . نهال های گلدانی را اگرچه می توان در هر موقع از سال کشت کرد اما بهترین زمان کاشت اواخر شهریور و همچنین اواخر اسفندماه است .
اگر منطقه ، دارای زمستانهای ملایم و بدون یخبندان باشد نهال در شهریور ماه مناسب تر است زیرا اعتدال حرارت هوا و رطوبت خاک در این زمان رشد قابل توجهی را موجب شده و از طرف دیگر ، در بهار آینده رشد آنها از نهال های کاشته شده در اسفندماه خیلی بیشتر خواهد بود زیرا فعالیت ریشه کیوی فروت از اواسط بهمن ماه شروع شده و در طول تابستان نیز ادامه دارد و در این فاصله ریشه در لایه های عمیق تر خاک نفوذ کرده و باعث رشد بهتر گیاه و کاهش خطر آفتاب سوختگی و سوختگی برگ و رکود رشد تابستانه به دلیل قدرت بیشتر نهال ها می شود .
در مناطق سردسیری که احتمال بروز یخبندان بهاره وجود دارد ، بهتر است کاشت نهال را به بعد از برطرف شدن خطر سرمازدگی موکول کرد . در هنگام کاشت نهال های گلدانی ، انجام هرس ملایم ریشه توصیه می شود . به این ترتیب در صورتی که انتهای ریشه ها دچار پوسیدگی شده باشد و یا پیچ خوردگی در ریشه ها دیده شود می توان نسبت به اصلاح ریشه اقدام و مانع از توقف یا کندی رشد نهال در زمین اصلی شد .

داربست و انواع آن

کیوی فروت یک گیاه رونده است و از ابتدایی ترین مراحل تولید نهال به قیم و سیستم های نگهدارنده تاج نیازمند است . با توجه به وزن زیاد شاخه های حامل میوه در تاک های بالغ ، لازم است که پایه های مورد استفاده برای تربیت نهال ها از استحکام کافی برخوردار باشد تا در اثر وزن زیاد تاج دچار شکستگی و یا خمیدگی نشود .
از نظر اصول فنی باغداری بهتر است که نصب پایه ها قبل از کشت نهال ها در زمین اصلی انجام شده باشد . باید توجه داشت که پایه ها در جهت مخالف وزش بادهای محلی نصب شوند . برای هدایت درختان کیوی فروت معمولاً سه سیستم داربست شامل : صلیبی ، آلاچیقی و حصاری یا دیواری مرسوم است .
هدایت نهال کاشته شده : تولید محصول در کیوی فروت زمانی به حداکثر می رسد که تنه حالت مستقیم و شاخساره ها به صورت قرینه روی سیم لیدر و در نهایت سیم های داربست رشد کنند . ایجاد تنه ای مستقیم در کیوی فروت ، نقل و انتقال آب و مواد غذایی جذب شده از ریشه به برگها را آسان تر و سریع تر می کند . بطور یقین در صورت پیچش های غیر متعارف تنه و نظام آوندی کیوی فروت جذب آب و مواد غذایی از ریشه به اندام ها با سرعت کمتر صورت می گیرد و از طرف دیگر با توجه به میزان تعرق درختان کیوی فروت ، پژمردگی برگ را به ویژه در روزهای گرم تابستان افزایش می دهد . علاوه بر آن تنه غیر مستقیم اجرای سایر عملیات مدیریتی مانند تغذیه ، آبیاری ، برداشت و غیره را مشکل می سازد .

تربیت اولیه درختان کیوی فروت

در دو سال اول احداث باغ و کاشت نهال کیوی فروت ، اول ایجاد تنه ای مستقیم و تشکیل دو شاخه لیدر قرینه و پس از آن رویش مناسب شاخه ها بر روی لیدرها مورد توجه می باشد .
بطور کلی برای هدایت نهال های جوان روی سیم و تربیت آنها برای داشتن درختی مناسب ، بدین روش عمل می کنند که ابتدا یک قیم سبک ( نی خیزران ) را در کنار نهال قرار داده و یک شاخه قوی را روی آن هدایت می کنند تا نزدیک سیم لیدر که در ارتفاع 150 سانتیمتر قرار دارد ، سر برداری صورت می گیرد .
این تنه مستقیم طوری باید تربیت شود که به دور قیم نپیچد و هیچگونه انشعابی نداشته باشد و تمام شاخه های جانبی حذف می شوند . در محل سربرداری شده ، دو شاخه جانبی را در امتداد سیم میانی انتخاب و به سیم ها می بندند تا شاخه های اصلی یا شاخه های لیدر را به وجود آورند ، یعنی در این حالت دو شاخه در دو جهت به عنوان هادی ( لیدر ) نگهداری می شوند و سپس شاخه های جانبی را با زاویه 90 درجه در امتداد طرفین شاخه هادی می بندند این شاخه ها در سال بعد بازوهای بارده خواهند بود .
درختان کیوی فروت در سال دوم شروع به گلدهی می کنند . اجازه تولید محصول در چنین سنی به درخت ، موجب کاهش رشد رویشی می شود و علاوه بر آن قدرت باردهی درخت را در آینده کم می کند ، بنابراین زمانی که غنچه های گل آشکار شدند ، می بایست حذف شوند .

 

تکثیر از طریق بذر

در این روش که به منظور تولید پایه برای انجام پیوند اجرا می شود ، بذرها به صورت سطحی روی بستری از ماسه ضدعفونی شده رودخانه پخش می شود . با توجه به ریز بودن اندازه بذرها لازم است قبلاً بذرها را با ماسه مخلوط کرده باشیم تا پخش بذرها در بستر به صورت یکنواخت انجام شود .
پس از سبز شدن بذرها لازم است که گیاهچه های بذری در مرحله چهاربرگی از بستر خزانه خارج و به گلدان های نایلونی حاوی ترکیب خاکی مناسب ( نسبتهای مساوی از ماسه رودخانه ای ، کود پوسیده دامی و خاک مرغوب زراعی ) منتقل شوند .
یکی ازموارد مهم در تولید نهال عبارت از دقت در تک شاخه شدن و عدم پیچ خوردگی ساقه اصلی است که با استفاده از قیم گذاری و بستن تنه نهال در فواصل کوتاه به قیم و حذف سریع هر گونه انشعاب فرعی امکان پذیر است .
هنگامی که اندازه قطر ساقه نهال های بذری به حدود یک سانتی متر ( معادل قطر یک مداد معمولی ) برسد می توان رقم مورد نظر را با استفاده از روش اسکته ، روی آنها پیوند و نهال پیوندی را پس از رشد کافی به زمین اصلی انتقال داد . بدیهی است که با توجه به دو پایه بودن کیوی فروت هیچگاه نمی توان نهال های بذری را به صورت مستقیم در باغ مورد استفاده قرار داد .

تکثیر از طریق قلمه

تکثیر قلمه ای کیوی فروت متداول ترین شیوه مورد استفاده در کشورهای مختلف جهان است که موجبات توسعه سریع باغها ، پیش رس شدن نهال ها و تسریع باردهی نهال ها را فراهم می آورد . تجربه نشان داده است که نهال های بذری پیوند شده کیوی فروت در سال پنجم یا ششم بعد از پیوند و نهال های قلمه ای در سال سوم بعد از قلمه زنی شروع به باردهی خواهند کرد .
یکی از نکات مهم در تهیه قلمه عبارت از لزوم دقت در گیاه مادری قلمه است . به عبارت دیگر گیاهی که از آن قلمه تهیه می شود باید از رقم مورد نظر بوده و از لحاظ رشد و نمو و همچنین کمیت و کیفیت باردهی از وضعیت مطلوبی برخوردار باشد . نهال های اکثر باغهای کیوی فروت شمال کشور از طریق قلمه تولید شده اند .

آبیاری کیوی فروت

درخت کیوی فروت به آب فراوانی احتیاج دارد ولی در عین حال مصرف زیاد آن توسط گیاه مضر است ، بر این اساس آبیاری آن در تابستان مستلزم دقت است . آبیاری را باید به طور متناوب و کوتاه مدت انجام داد ، به گونه ای که خاک همیشه حالت نیمه مرطوب داشته باشد .
در کل باید سعی نمود که برگهای گیاه هرگز حالت پلاسیدگی به خود نگیرد زیرا در این صورت صدمه خیلی زیادی به رشد و تولید میوه آن وارد می آید . در زمین هایی که آب نمی تواند به طور کامل نفوذ نماید ، جوی هایی در جهت شیب زمین ایجاد نموده و آب مازاد را به نحوی از دسترس ریشه خارج میکنند .
در سال اول ریشه ها باید به طور دائم در خاک کاملاً مرطوب نگهداری شوند به طوری که اطراف ریشه ایجاد لجن نگردد . در هر صورت نهال های جوان کیوی فروت در فصول خشک سال نسبت به خشکی هوا بسیار حساس هستند بنابراین مسئله آبیاری و نگهداری رطوبت خاک برای احداث باغات کیوی فروت بسیار حائز اهمیت است .
از میان سه روش آبیاری متداول ، شامل آبیاری بارانی و آبیاری میکروجت و آبیاری قطره ای در باغات شمال کشور ، روش آبیاری میکروجت توسعه زیادی یافته و از دو روش دیگر مناسب تر می باشد ، البته این روش آبیاری باید توسط متخصص سیستم آبیاری پیاده و اجرا شود ، تا تمام سطح باغ به صورت یکنواخت آبیاری شود .
در این روش یک شاخه لوله اصلی را در جهت عمود بر ردیف های کاشت در زمین نصب نموده و در محل هر ردیف کاشت نهال یک انشعاب فرعی یا شیرفلکه قرار می دهند ، سپس با لوله پلی اتیلینی انشعابی در راستای هر ردیف گرفته و آنرا در ارتفاع 90 سانتیمتری زمین و از یک طرف به ستونهای داربست و از طرف دیگر به سیمی که در این ارتفاع تعبیه شده وصل می گردد تا سنگینی لوله به طور یکنواخت در تمام مسیر پخش شود .

انتخاب محل و طراحی باغ

به دلیل بالابودن هزینه اولیه احداث باغ کیوی فروت باید در انتخاب محل باغ دقت و مطالعه همه جانبه ای انجام شود.
مهمترین عواملی که باید در انتخاب محل باغ کیوی فروت در نظر داشت، عبارت اند از:
دمای حداقل و حداکثر سالانه؛
میانگین تعداد روزهای آفتابی در هر سال؛
میانگین سالانه و الگوی پراکنش بارندگی؛
درصد رطوبت نسبی هوا؛
وضعیت بادخیزبودن؛
قابلیت دسترسی به آب با کیفیت مناسب؛
میزان شیوع سرمای دیر رس بهاره و زودرس پاییزه؛
شرایط پستی و بلندی و درجه شیب زمین؛
عمق خاک زراعی؛
وضعیت زهکشی خاک.

وضعیت خاک و آب

بستر کاشت نهال های کیو ی فروت باید ترکیبی شامل نسبت های مساوی از خاک زراعی، کود دامی پوسیده و ماسه رودخانه ای باشد.
عمق مناسب بسترهای آماده برای غرس نهال های کیوی فروت حدود 5/ ۱ تا ۲ متر است. کاشت نهال های کیوی فروت در اراضی سنگین به دلیل مشکلات ناشی از پوسیدگی طوقه و ریشه توصیه نمیشود. در صورت اجبار به کاشت نهال کیوی فروت در زمین های سنگین لازم است به نکات زیر دقت شود:
به زهکشی بستر به طور جدی توجه شود.
بستر خاکی مناسب انجام شود.
به دلیل حساسیت تاک کیوی فروت به اراضی قلیایی و آهکی باید pH خاک حدود خنثی تا کمی اسیدی باشد. در زمی نهایی که pH خاک ک متر از 5/5 است، افزودن آهک به خاک ضروری است. اگر تحت الارض سنگین باشد یا لای های نفوذ ناپذیر داشته باشد، انجام عملیات زهکشی لازم است. دامنه های پرشی ب مناطق کوهستانی برای کاشت تاک های کیوی فروت توصیه نمی شود. در اراضی شیبدار باید زمین را تراس بندی کرد تا آب مازاد آبیاری یا بارندگی از محیط ریشه ها خارج شود و مانع پوسیدگی ریشه و طوقه شود. تجزیه شیمیایی خاک و تأمین عناصر دارای کمبود از جمله اقدامات مهم قبل از کاشت نهال و احداث باغ است. عرضه هر سه سال یک بار کود دامی پوسیده برای تأمین باردهی بهینه لازم است. کودهای شیمیایی را م یتوان همراه با آب آبیاری نیز مصرف کرد که اغلب باعث افزایش کارایی کود نیز میشود.

وضعیت نوری

حد بهینه تعداد ساعات آفتابی در طول یک سال برای تولید محصول کیوی فروت حدود 1،800 ساعت است. بخش اعظم نیاز نوری تاک کیوی فروت مربوط به ماه های بهار و تابستان است که مصادف با رشد رویشی و زایشی آن است. در استان های ساحلی شمال کشور که پرورش کیوی فروت رونق دارد، تعداد ساعات آفتابی و شدت نور هیچ گونه محدودیتی برای تولید اقتصادی این محصول ایجاد نمی کند.

عملیات چاله کنی و غرس نهال

در محل کاشت هر نهال باید گودالی با قطر دهانه و عمق حدود یک متر ایجاد کرد و درون هر گودال را با ترکیب خاکی مناسب شامل نسبت های مساوی از خاک سبک، کود حیوانی پوسیده و ماسه رودخانه ای پر کرد. با پرشدن چاله ها، سطح خاک در محل
کاشت بالاتر از سطح خاک اطراف قرار میگیرد. این اتفاق باعث کاهش احتمال پوسیدگی های قارچی ریشه و طوقه در اثر آب ماندگی میشود. پس از پرکردن گودال ها لازم است برای تعیین محل دقیق کاشت هر نهال، عملیات گونیا کردن زمین تکرار شود.
برای احداث باغ کیوی فروت اغلب از نهال های یک ساله یا دوساله و فاصله کاشت 5×4 یا 5×3 استفاده می شود. نهال های گلدانی در هر زمان از سال قاب لکشت هستند، اما کاشت در اواخر شهریور و اواخر اسفند ترجیح داده میشود. کاشت اواخر شهریور در
مناطقی که زمستان های ملایم و بدون یخبندان دارند، زمان مناسبتری است. فعالیت ریش های کیوی فروت تا زمانی که دمای خاک بیشتر از 10 درجه سانتیگراد است ادامه دارد؛ لذا اگر نهالی را در پایان تابستان غرس کنیم، حجم ریشه در پایان فصل بهار بی شتر از نهال های کاشته شده در اسفند است که رشد بهتر بهاری و رکود رشدی ک متری را در تابستان باعث میشود. در مناطقی که احتمال یخبندان بهاره وجود دارد، بهتر است کاشت نهال به بعد از رفع خطر سرمازدگی موکول شود.
هرس ملایم ریشه در هنگام کاشت نهال های گلدانی موجب حذف ریشه های آسیب دیده یا پوسیده و بخشهای پیچ خورده ریشه ها میشود و مانع توقف یا کندی رشد نهال ها در زمین اصلی میشود.

 

هرس تابستانی
هرس تابستانی تاک های ماده

در هرس تابستانی که لازمه کنترل رشد رویشی است، ضمن حذف نرک ها، پاجوش ها، قسمت های پیچ خورده، بازوها و همچنین انشعابات ایجادشده از زیر شاخه پیش اهنگ، باید اقدام به سرزنی بازوهای میوه دار از برگ چهارم تا ششم شود. هرس تابستانی ممکن است زودهنگام (مقارن با زمان تشكیل میوه) یا دیرهنگام (یک ماه بعد از تشکیل میوه) باشد. این هرس مکمل هرس زمستانی است و ضمن بهبود وضعیت توزیع نور در درون تاج که باعث رشد و نمو بهتر میوه ها و کاهش آلودگی های قارچی در محصول می شود، باعث افزایش سهم گل ها و میوه ها از عناصر معدنی خاک و مواد آلی حاصل از فعالیت برگ ها می شود و از این راه عملکرد و کیفیت محصول را افزایش می دهد. با حذف بازوهای ضعیف تر در اصول باغبانی در پرورش کیوی فروت باردهی منحصر به بازوهای قوی تری میشود که توان بیشتری در جذب مواد غذایی دارند. به این ترتیب، ضمن افزایش عملکرد، درشتی و غلظت قند و اسید میوه ها نیز افزایش خواهد یافت. ازآنجاییکه بازوهای پررشد منشأ گرفته از شاخه پیش اهنگ، باردهی سال بعد را به عهده دارند، باید در طول فصل رشد ضمن بستن آ نها به سیم های بیرونی نسبت به سرزنی آ نها در هرس تابستانی اقدام کرد تا موجب تقویت جوانه های آ نها شود. هنگام بستن بازوها به سیم های بیرونی باید مراقب شکستن آ نها از محل اتصال به شاخه پیش اهنگ بود. حذف شاخ ه های پررشد و افراشته که رقیب مهمی برای میو ه ها در جذب مواد غذایی هستند، از اهمیت زیادی برخوردارند و باید بلافاصله پس از رؤیت و قبل از آنکه رشد زیادی انجام دهند، قطع شوند. نرک ها را میتوان از ابتدای تشکیل و از روی پوشیده بودن آن ها از پرزهای قرمز و رشد عمودی تشخیص داد. در تاك هایی كه به درستی هرس شده باشند، ضمن تأمین سایه مناسب برای حمایت میوه ها از آفتابسوختگی، شدت نور مناسبی نیز به جوانه ها و میوه ها می رسد و باردهی تقویت می شود.
اجرای هرس سبك تابستانی که کمی بعد از زمان تشكیل میوه ها انجام شده باشد، با کاهش تراکم تاج میتواند شرایط مناسبی برای افزایش محصول و ارتقاء كیفیت ظاهری و درونی میوه ها فراهم آورد. شدت هرس تابستانی به قدرت تاک و شرایط اقلیمی منطقه بستگی دارد. هرس شدید تابستانی باعث کم شدن تعداد بازوهای باردهنده سال بعد و کاهش سرعت بلوغ شاخه ها می شود. هرس سنگین تابستانی ضمن افزایش خطر آفتابسوختگی میوه ها، با کاهش شدید نسبت برگ به میوه میتواند باعث کاهش درشتی و کیفیت خوراکی میوه ها به ویژه از نظر پایین آوردن محتوای قند و اسید میو ه ها شود. مدیریت صحیح هرس تابستانی میتواند با افزایش غلظت عناصر معدنی موجود در میوه ها و به ویژه كلسیم، نقش بسزایی در بهبود کیفیت درونی و قابلیت انبار میوه ها داشته باشد. در تاک هایی که به روش آلاچیق تربیت شده اند، به دلیل حضور چند شاخه پیش اهنگ در هر تاک لازم است شدت هرس تابستانی بیشتر از تاک های تربیت شده به روش صلیبی باشد.

هرس تابستانی تاک های نر

به دلیل نبودن میوه که رقیب قدرتمندی برای جذب ذخایر غذایی در شاخ و برگ، میزان رشد رویشی تاك های نر زیاد است. بنابراین، نیازمند هرس شدیدتری از تاک های ماده هستند. تاک های نر را باید بلافاصله پس از پایان دوره گلدهی یا اندکی پس از تشکیل میوه هرس کرد و بازوهای گل دهنده را تا نزدیكی شاخه پیش اهنگ سرزنی کرد. در هرس تابستانی تاک های نر نزدیک به نیمی از رشدهای مربوط به سال قبل حذف می شوند و بازوهای گل دهنده از 15 تا 30 سانتی متری قاعده آنها کوتاه می شوند تا رشدهای جدید زیادی تولید کنند و گل دهی فراوان سال بعد را تأمین کنند. هدف اصلی از هرس تاك های نر تولید بیشترین مقدار گل ممكن برای به حداكثر رساندن كارایی گرده افشانی و درعین حال نگهداری حجم تاج در حدی است كه به خوبی بتوان آن را مدیریت کرد. اگر هرس اصلی تاك های نر با تأخیر زمانی یا با شدت بیش از حد لازم انجام شود، احتمال آفتاب سوختگی تنه، شاخه های پیش اهنگ و بازوها به ویژه در مناطقی که تابش آفتاب شدید باشد افزایش می یابد. در مناطقی كه شدت تابش آفتاب و گرمای تابستان زیاد است، برای جلوگیری از آفتاب سوختگی تاج میتوان از سفیدكردن شاخه ها در پایان عملیات هرس استفاده کرد.

انواع سیستم پایه
1- سیستم ستونی یا صلیبی یا تی بار

درین سیستم پایه ها بتونی یا آهنی بصورت T بوده وارتفاع پایه ها بیش از2.5 متر باشد وارتفاع ستون از سطح زمین باید حد اقل 1.8 متر باشد وبقیه پایه 70 سانتی داخل رمین قرار گیرد.طول تیر افقی که روی پایه قرار دارد باید 2 متر باشد. بروی تیر افقی پایه ها سوراخ ها برای عبور سیم تهیه گردد تا سیم ه به فاصله ها ی مشخص از یک دیگر قرار گرفته واز جای خود منحرف نشود. تعداد سیم ها که روی افقی کشیده میشود مختلف است به فاصله 6-5 متر از هم دیگر نصب میشود. وفاصله بین پایه های یک ردیف
با پایه های ردیف مجاور دیگر حدود 4-5 متر میبا شد.این سیستم یک روش مناسب در احداث باغ کیوی میبا شد ودارای فوا یئد ذیل می باشد :
– انتقال برداشت محصول توسط کارگران به آسانی صورت میگیرد
– گشت وگذار بین نهال های کیوی برای شاخ بری و دواپاشی آنها راحت تر انجام میشود

2- سیستم پرگولا

در سیستم های پرگولا پایه ها توسط یک تیر آهنی یا چوبی که روی پایه قرار میگیرد با هم مرتبط میشوند این تیر آهنی باید بسر هر یک از پایه ها محکم شود .سیم باید روی این تیر ها کشیده شود . اندازه ستون ها ی سیستم پرگولا به اندازه T است. فقط در هر ردیف یک شیپ مشخص در نظر گرفته میشود ودرین صورت ارتفاع ستون ها 1.8 متر است. فاصله بین پایه های مقا بل مانند سیستم ستونی حدود5-6 متر است.سیمکشی روی تیر افقی بفا صله 45-65 سانتی متر انجام میگیرد.درین سیستیم احتمال خطر اسیب باد بمراتب کمتر و به علت کاهش نفوذ نورنموی علف هرزه نیز کم است.

3- سیستم حصاری (دیواری)

درین سیستم در یک ردیف پایه های اهنی را بفاصله 3 متر از هم دیگر در داخل زمین توسط سمنت محکم میکنند ارتفاع این پایه از سطح زمین باید 2 متر باشد و70 سانتی پایه داخل زمین قرار داشته با شد. به این پایه ها 3-4 ردیف سیم 2-4 ملی متر بطور افقی بفاصله 70 سانتی از هم دیگر نصب میکنند. اتصال سیم به پایه ها باید محکم باشد .بهتر است در 3-4 نقطه یک پایه سوراخ ایجاد نمود وسیم ها را از داخل این سوراخ ها عبور داد .تا اینکه سیم ها از محل نصب بیجا نشوند در سیستم حصاری شاخه های کیوی برای آنکه نیفتند به سیم ها بیپیچند لذا در فضای محدودی نبات انبوه میشوند ونور بشاخه های درونی نمیرسد ومیزان بار دهی کم شده شاخه بری هم مشکل است.

بیماری ها و آفات درخت کیوی
تاج و پوسیدگی ریشه Phytophthora

خیسی، زهکشی ضعیف خاک و رطوبت بیش از حد سبب ایجاد این نوع قارچ می شود. این قارچ باعث می شود در ریشه و تاج لکه های قهوه ای مایل به قرمز به وجود بیاید. با مدیریت درست رطوبت ریشه می توان از این بیماری پیشگیری کرد.

پوسیدگی میوه با قارچ Botrytis

این قارچ را با نام کیک خاکستری نیز می شناسند. این قارچ باعث پوسیدگی میوه و نرم شدن بیش از اندازه آن می شود. اگر این قارچ بیش از اندازه رشد کند و دوام بیاورد به ساقه با ایجاد چروک خوردگی آسیب می رساند.

بیماری گال تاج

این بیماری باکتریایی است و از طریق نواحی زخمی گیاه وارد آن می شود، این بیماری را نمی توان با عناصر شیمیایی کنترل کرد.

خونریزی آفت درخت (Bleeding canker)

این آفت با خونریزی خود که تولید یک ماده ناخوشایند به رنگ مایل به قرمز است درخت را آلوده می کند. برای کنترل این آفت بایستی شاخه آلوده از حدود 30 سانتی متری محل قطع شود.

پوسیدگی ریشه آرمیلاریا

نشانه ی این بیماری جرم های قهوه ای مایل به سفید روی پوست است. این بیماری قارچی زمان هایی رایج تر است که خاک بیش از حد سیراب باشد.

سوختگی باکتریایی

گلبرگ زرد و قهوه ای و لکه های سوختگی روی گلبرک ها و جوانه ها حاکی از این بیماری است. باکتری این بیماری از راه زخم وارد درخت می شود.

مناطق مستعد كشت در كشور

درحال حاضر تنها قسمت كوچكي ازسواحل بحر خزر كه از آستارا وتالش تا ساري را در برمي‌گيرد براي استقرار باغهاي كيوي شرايط مساعدي دارند. شرايط مذكور نه تنها مربوط به وضعيت عوامل جوي از قبيل درجه حرارت، رطوبت نسبي، ارتفاع و پراكنش بارندگي است بلكه PH خاك نيز در اين ارتباط نقش مهمي دارد زيرا تنها در اين نوار است كه خاكها تا حدودي اسيدي يا خنثي بوده و براي رشد و پرورش كيوي مناسب است. لذا گسترش باغهاي كيوي درسالهاي اخير در همين محدوده بوده و درساير مناطق ازجمله گيلان سطح كشت ناچيز مي‌باشد. به اين ترتيب محل استقرار باغ هاي كيوي با ارقام فعلي باشرايط طبيعي انطباق كامل داشته و تنها درصورت در اختيار داشتن ارقام جديدي كه شرايط مختلف آب وهوايي را تحمل نمايند، امكان گسترش كشت در ساير مناطق نيز خواهد بود.

تاريخچه و اهميت اقتصادي محصول كيوي

كيوي فروت بومي چين بوده و مركز اصلي آن Actinidia درسلسله جبال جنوب غربي چين است. مناطق انتشار جغرافيائي گونه‌هاي آن ازسيبري تا جنوب شرقي آسيا و از چين تا ژاپن مي‌باشد. در طول قرن اخير ميوه مذكور به ژاپن، روسيه، اروپا، آمريكا و نيوزيلند راه يافته است ولي كشت و كار تجارتي آن بعد ازسالهاي 1960 توسعه يافته و اينك در سطح وسيعي در نيوزيلند، ژاپن، چين، روسيه، ايتاليا، فرانسه، بلژيك، آلمان، آفريقاي‌جنوبي و استراليا كشت مي‌گردد. در ايران منطقه كشت كيوي منحصر به سواحل درياي‌خزر بوده و در ساير مناطق محدوديتهاي اقليمي و PH خاك تاكنون مانع از گسترش كشت آن شده است.

سابقه كشت كيوي در جهان و ایران

کیوی فروت یکی از میو ه های نیمه گرمسیری و بومی شمال شرقی هندوستان و جنوب چین است و انواع تجاری آن متعلق به گونه Actinidiachinensis هستند. گسترش جغرافیایی این محصول در آسیای شرقی بسیار وسیع است و در بخشهایی از مناطق گرمسیری (مانند جاوه) تا نواحی معتدل سردسیری عرضهای جغرافیایی تا 50 درجه شمالی (از قبیل ژاپن و شرق سیبری) پراکندگی دارد. کیو یفروت تا آغاز قرن بیستم گیاهی وحشی به حساب می آمد که فقط چینی ها آن را می شناختند و مصرف میکردند. در ابتدای قرن بیستم (سال 1904) بذر کیوی فروت را اولین بار راهب های فرانسوی از کشور چین خارج کرد و باغداری به نام الکساندر آلیسون در نیوزیلند آن را کاشت و در سال 1910 اولین محصول آن در خارج از چین تولید شد. احداث اولین باغ تجاری کیوی فروت در نیوزیلند مربوط به اوایل دهه 1930 است. اقبال عمومی به مصرف این محصول باعث شد از حدود سال 1970 تولید تجاری آن در سایر کشورها از جمله آمریکا، ژاپن و فرانسه نیز آغاز شود. در سال 1347 یکی از باغداران شمال ایران به نام اصغر پناهی یک نهال از رقم زودرس و پرمحصول آلیسون را به همراه یک نهال نر از رقم ماتوآ از کشور فرانسه وارد ایران کرد و در منطقه دریاپشته رامسر کشت کرد. اولین محصول این رقم در سال 1350 برداشت شد و بررسی های مقدماتی میوه های تولیدی به همراه آزمون های اقلیم پذیری را یونس ابراهیمی در ایستگاه تحقیقات کشاورزی رامسر آغاز کرد. با توجه به مقاومت کیوی فروت به سرمای شدید زمستان 1350 که برودت هوا برای مدت 27 روز بین منفی 0/5 تا منفی 5/ 7 درجه سانتی گراد در نوسان بود و خسارت سنگینی به مرکبات شمال کشور وارد آورد، رقمهای تجاری دیگری از این گیاه شامل چهار رقم ماده به اسامی هایوارد، ابَوت، برونو و مانتی همراه با دو رقم نر به نامهای توموری و ماتوآ طی سا لهای 1356 و 1357 از طریق مؤسسه تحقیقات اصاح و تهیه نهال و بذر از کشورهای فرانسه و ایتالیا وارد کشور شد و بررسی های اولیه در زمینه وضعیت باردهی این ارقام در ایستگاه تحقیقات کشاورزی رامسر شروع شد. در سال های 1362 و 1363 تکثیر و اصول باغبانی در پرورش کیوی فروت 13 توزیع نهال های پیوندی ارقام وارداتی کیوی فروت در سطح استان مازندران توسط مسئولان ایستگاه تحقیقات کشاورزی رامسر آغاز شد. در سال 1366 تشکیلاتی با عنوان «شورای کیو یکاران » با هدف ایجاد هماهنگی های لازم برای افزایش کمیت و بهبود کیفیت محصول کیوی فروت و همچنین ایجاد زمینه برای عرضه محصول به بازارهای خارجی و داخلی پایه گذاری شد. از سال 1367 تولید تجاری کیوی فروت به تدریج در محدود های وسیع از مناطق ساحلی دریای خزر، از آستارا تا گرگان، آغاز شد و تولید این محصول رونق بیشتری گرفت.

پیش بینی وضعیت سرمایه گذاری طرح کشت و پرورش کیوی فروت

عملکرد سالیانه : 25 تن در هکتار
نرخ برابری دلار : 25000 تومان
شروع باردهی و تولید: 3 سال پس از کشت
سطح زیر کشت : 1 هکتار
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 2 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 45 میلیون تومان (بدون احتساب هزینه های زمین)
دوره بازگشت سرمایه گذاری: 4 سال
نرخ بازده داخلی در سال مبنا : 75 درصد

درخواست خدمات مشاوره سرمایه گذاری

برای تحقق یک ایده به کسب وکار موفق باید آن را از ابعاد گوناگون مانند بازار، توجیه اقتصادی، شرایط سرمایه گذاری، مدل سازی کسب وکار، زیرساخت های فنی و فرآیند های تولید مورد مطالعه قرار گیرد.
در صورت تمایل به دریافت خدمات (مطالعه فرصت سرمایه گذاری، تحقیقات بازار، طراحی مدل کسب و کار و سیستم سازی کسب و کار) می توانید پرسشنامه درخواست خدمات مشاوره را تکمیل نمایئد و یا با دفتر شرکت تماس حاصل فرمائید.

نکته مهم

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقريبی است.

امکان سرمايه گذاری با ظرفيتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاری کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهی می توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.

 

 


درصورت تمايل به اين مطلب امتياز دهيد: