لند-تک

فناوری لندتک

نیاز به دریافت اعتبار به‌صورت اینترنتی زمانی به وجود آمد که بانک‌ها دیگر به مردم برای رسیدگی به مشکلات مالی خود به سادگی وام نمی‌دادند. از آن‌جایی که بانک‌ها در سال ۲۰۰۸ شرایط دریافت وام برای افراد را بسیار سخت‌گیرانه کردند، افراد بیشتری نیاز به دسترسی سریع به منابع مالی را احساس می‌کردند. حتی پس از بحران مالی آن سال، به نظر می‌رسید که بانک‌ها همچنان نسبت به افرادی که می‌خواهند وام بگیرند رویکرد محدود و سخت‌گیرانه‌ای دارند؛ صرف نظر از این که وام یک وام شخصی با مبلغ پایین و یا یک وام مسکن با مبالغ سنگین باشد. به همین دلیل، باید جایگزینی برای نظام وام‌گیری پیدا می‌شد.(فناوری لندتک)
در این‌جا دریافت اعتبار به‌صورت اینترنتی شروع به پیدایش کرد. این گزینه برای درخواست وام به مصرف‌کنندگان امکان دسترسی به وجوه مورد نیاز خود را بدون نیاز به گذراندن مراحل طولانی می‌داد. درحالی‌که هنوز هم در این رویکرد نوین برای دریافت وام، مدارکی برای تعیین ثبات مالی و اعتبارسنجی نیاز بود، اما این روش به‌طور موثرتری می‌توانست منابع مالی لازم برای توده مردم را تامین کند. این نوع از دریافت وام، نقطه شروعی برای صنعت لندتک بود.
دشواری دسترسی به وام‌های بانکی تنها دلیل محبوبیت این شیوه جایگزین نبود. در واقع دیجیتالی شدن فرآیند دریافت وام یا اعتبار، نتیجه اجتناب‌ناپذیر رشد فین‌تک بود. بسیاری بانکداری اینترنتی را آینده امور مالی می‌دانند، و قطعاً صنعت لندتک از این قاعده مستثنی نیست؛ به همین دلیل رشد طبیعی این صنعت مسلم بود.

لند-تک
لندتک چیست؟

یکی از چالش‌هایی اساسی که وام گیرندگان با آن روبرو هستند، عدم ارائه وام خرد توسط بانک‌ها است. از طرفی در ده سال اخیر، وام دیجیتال در میان مشاغل کوچک و از سمت مصرف کنندگان پیشرفت زیادی داشته است. افزایش استفاده از اینترنت و گسترش تکنولوژی کاری کرده.
که مصرف کنندگان به راحتی از برنامه‌های مالی دیجیتالی استفاده کنند. دریافت وام دیجیتال در ابتدای کار، چالش‌های بسیاری داشت. اما در نهایت وام دهندگان دیجیتالی نشان دادند.که می‌توانند.توجه مشتریان را به خود جلب کنند.و از این طریق توانستند.با موسسات مالی سنتی و حتی بانک‌ها نیز رقابت کنند.
تا به امروز که وام‌های دیجیتال تبدیل به یک صنعت شده.و زیر شاخه‌ای از فناوری شرکت‌های فین تک به شمار می‌رود.
لندتک یکی از زیرشاخه‌های فناوری فین‌تک محسوب می‌شود. هدف تکنولوژی فین‌تک، آسان‌تر کردن دسترسی شرکت‌ها، سرمایه گذارها و مردم به منابع مالی است. در واقع از میان حوزه‌های مختلف فینتک، قرض‌دهی یا لندتک یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین بخش‌ها محسوب می‌شود.
به این ترتیب مصرف کنندگان یا وام گیرندگان و حتی شرکت‌های کوچک نیز می‌توانند.درخواست وام خود را در زمان و مکان مناسب ثبت کنند، بدون اینکه درگیر روال پیچیده و طاقت فرسای سنتی درخواست وام، شوند. از طرفی این روزها بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند.به جای مراجعه حضوری یا تلفنی، درخواست وام خود را به صورت آنلاین اعلام کنند.و مراحل پردازش نیز به صورت آنلاین سپری شود.(فناوری لندتک)
در نهایت وام دهندگان دیجیتالی توانستند.از طریق دیجیتالی کردن فرایند وام دهی، هزینه‌ را نسبت به وام دهندگان سنتی کاهش داده.و به مشتریان زیادی فارغ از محدودیت جغرافیایی دست پیدا کنند. مشتریانی که تا قبل به علت محدودیت‌های جغرافیایی، امکان دسترسی به بانک و مراجعه به شعب بانکی را نداشتند. به این ترتیب صنعت لندتک به میان آمد.تا علاوه بر سرعت با تکیه بر هوش مصنوعی انقلابی را در فرایند وام دهی به وجود آورد.
لندتک (LendTech) از دو واژه‌ی lend به معنی قرض دادن و technology به معنای فناوری تشکیل شده است و به استفاده از تکنولوژی در حوزه وام‌دهی اشاره می‌کند. لندتک، یک پلتفرم دیجیتال برای وصل کردن وام‌دهندگان به وام‌گیرندگان است.لندتک با استفاده از فناوری‌های جدید، بستری را برای جذب سرمایه وام‌دهندگان و سرمایه‌گذاران و انتقال آن به سمت متقاضیان وام یا همان وام‌گیرندگان ایجاد کرده است.
به این ترتیب، پروسه وام‌دهی هم برای بانک‌ها، موسسات مالی، اشخاص و هم برای متقاضیان وام سریع تر، آسان‌تر، شفاف‌تر و عادلانه‌تر می‌شود. لندتک با حذف واسطه‌ها و رابطه‌های میان وام‌دهنده و وام‌گیرنده و از بین بردن پروسه‌های سنتی و وقت‌گیر، موانع دریافت وام به روش قدیمی را برداشته و در‌‌نهایت هزینه‌های تمام شده برای بانک‌ها و کاربران را کاهش می‌دهد. لندتک‌ها معمولا به صورت مستقیم با مردم درارتباط بوده و در افزایش قدرت خرید مشتریان خود بسیار موثر هستند.

معرفی لندتک

اگر بخواهیم.به زبان ساده لندتک را توضیح دهیم، می‌توان گفت استفاده از فناوری برای جذب سرمایه جهت انجام کار، لند تک نام دارد. در واقع لندتک را می‌توان.زیر شاخه‌ای از فین تک نامید.که با استفاده از فناوری، وام دهی به افراد را راحت‌تر کرده.و واسطه‌گری بانک‌ها را از میان برداشته است. به این ترتیب می‌توان.آن را پلتفرمی برای اتصال وام دهندگان به وام گیرندگان خرد دانست. برای آشنایی با صنعت فین تک مقاله شرکت‌ های فین تک را بخوانید.
لند تک ترکیبی از دو واژه lend و technology است.که به ترتیب به معنای قرض دادن.و فناوری بوده و اشاره به تغییر فرایند وام دهی به صورت فرد به فرد دارد. دقیقا شبیه به صندوق‌های سرمایه گذاری خانگی که در آن افراد خانواده یا فامیل، مبلغی را تعیین می‌کنند.که اعضای صندوق بایستی هر ماه آن را بپردازند.تا در قرعه کشی، اسم‌شان انتخاب شود.و مبلغ نهایی صندوق به یکی از اعضا تعلق گیرد.

ویژگی لندتک چیست؟

لندتک به میان آمد.تا چالش‌ها و موانع زمان بری.که از سمت بانک‌ها برای دریافت وام توسط متقاضیان وام وجود داشت، از میان برداشته شود. به این ترتیب وام دهی راحت‌تر، ساده و سریع‌تر اتفاق.می‌افتد.
لند تک به عنوان پلتفرمی که میان وام گیرنده و وام دهنده در بستر اینترنت شکل می‌گیرد، مسیر وام دهی را تسهیل کرده.و با پشتیبانی از انواع وام، مانند وام مسکن، وام خودرو یا خرید کالا، شیوه‌ای جدید در وام دهی به وجود آورده است.
لندتک ها با حذف واسطه و رابطه‌هایی که بین وام دهنده و وام گیرنده وجود داشت.( یعنی بانک‌ها، موسسات مالی و …) موانع سخت و طاقت فرسای دریافت وام به روش سنتی را از بین بردند.
با توجه به مزیت‌هایی که این نوع وام دهی نسبت به وام دهی به صورت بانکداری و به شیوه سنتی دارد، وام دهی فرد به فرد به سرعت در حال رشد و پیشرفت بوده.و در این میان، افرادی که به مبالغ خرد نیاز دارند.و درخواست وام خرد دارند، راحت‌تر می‌توانند.از طریق لند تک و وام دهی فرد به فرد نیاز خود را برطرف کنند. چرا که بانک‌ها معمولا وام خرد ارائه نمی‌دهند.

لند-تک
مزایای لندتک چیست؟

وام دهی به صورت فرد به فرد یا لند تک، نسبت به وام دهی سنتی مزیت و برتری دارد. احتمالا تا اینجای مقاله، با برتری‌های آن به طور نسبی آشنا شده باشید. اگر بخواهیم.دقیق‌تر بگوییم، مزایای لندتک شامل:
انعطاف پذیری
استفاده از شرایط و نرخ بهره مناسب
تسریع در فرایند درخواست و امضای قرارداد
کاهش هزینه‌های مربوط
تعریف بازپرداخت مناسب برای مشتری
قابلیت ارائه پیشنهادات بهتر و به صرفه‌تر برای وفاداری مشتری

۱ حذف بانک ها و واسطه های بزرگ

هرچند در لندتک هم در برخی موارد اعطای وام به متقاضیان تسهیلات از طریق بانک ها و موسسات مالی و اعتباری بزرگ و رسمی صورت می گیرد اما در اغلب موارد، لندتک واسطی است بین وام دهندگان و سرمایه داران خرد با کسب و کارهای کوچک و نوپا.در فرایندهای وام دهی فرد به فرد دیگر خبری از سخت گیری های موسسات بزرگ مالی و سازوکار پیچیده‌ی اداری نیست و وام دهندگان با سرعت و اعتماد بیشتری سرمایه‌ی خرد خود را در اختیار متقاضیان دریافت وام های کوچک قرار می دهند.

۲ صرفه جویی در وقت و هزینه های جانبی

اگر تابحال حتی یک بار برای دریافت وام به شیوه‌ی سنتی از طریق بانک ها و موسسات مالی اقدام کرده اید حتما با چالش های آن روبرو شده اید.
نیاز به چندین نوبت مراجعه‌ی حضوری به بانک برای دریافت فرم و تکمیل آن، تحویل مدارک و تهیه‌ی ضامن علاوه بر هدر رفت چند ساعت از وقت وام گیرنده، هزینه های جانبی متعددی بر دوش فرد و جامعه می گذارد که می توان به هزینه‌ی رفت و آمد با وسیله‌ی نقلیه، مصرف سوخت فسیلی و افزایش آلودگی هوا و مصرف چندین برگ کاغذ برای تهیه مدارک و فرم ها اشاره کرد.(فناوری لندتک)
برخلاف روال سنتی و معیوب فوق، در لندتک تمامی مراحل ثبت درخواست و ارسال مدارک از طریق اینترنت انجام می شود. بنابراین شخص متقاضی به راحتی در محل کار یا سکونت خود بدون اتلاف وقت می تواند درخواست خود را ثبت کرده و تصاویر مدارک موردنیاز را روی سامانه‌ی مدنظر بارگذاری نماید.بنابراین فرایند زمان بر و پرهزینه‌ی سنتی که ممکن است چندین ساعت از وقت متقاضی را هدر بدهد در فناوری لندتک تنها در عرض چند دقیقه انجام می شود.

۳ کاهش نرخ بهره‌ی وام

با حذف واسطه های بزرگ مالی و اعتباری طبیعتا کارمزد واسطه هم از بین رفته و نرخ بهره ای که متقاضی وام باید به وام دهنده بپردازد تا حد قابل توجهی کاهش می یابد.
در روش دریافت سنتی وام، بانک به عنوان یک واسط نقدینگی را از سرمایه گذار دریافت کرده و در اختیار متقاضی وام قرار می دهد که هزینه های سنگین بانک و نهادهای مالی ناچارا از طریق دریافت بهره‌ی بیشتر از وام گیرنده تامین می شود. اما در لندتک این واسطه‌‌ی پرهزینه حذف شده و صرفا کارمزدی بسیار جزئی برای پلتفرم لندتک درنظر گرفته می شود که در مقایسه با کارمزد بانک های بزرگ برای وام گیرنده درصد ناچیزی محسوب می شود.

۴ عدم وجود محدودیت جغرافیایی

در روش سنتی دریافت وام، متقاضی فقط در بانک ها و موسساتی می تواند درخواست وام ثبت کند که امکان مراجعه‌ی حضوری را داشته باشد. در صورتی که در لندتک محدودیتی بر اساس محل سکونت متقاضی وضع نشده و هر شخصی که صلاحیت دریافت وام را داشته باشد از هر نقطه‌ای از کشور می تواند درخواست خود را درون سامانه ثبت کرده و مدارک موردنیاز را ارسال نماید.
بزرگترین مزیت این شیوه‌ی وام دهی، برخورداری متقاضیان مناطق محروم و کم برخوردار از وام های فوری و با بهره‌ی پایین است.

ویژگی‌های لندتک چیست؟

وام دهی های به این سبک عمدتا ویژگی‌های زیر را دارند:
وام‌ها برای اشخاص و کسب و کارهای کوچک ساخته شده‌اند.
لندتک ها، تقریباً به صورت کاملاً آنلاین و بدون داشتن مکان فیزیکی راه‌اندازی می‌شوند.
پذیره نویسی، تقریباً خودکار و الگوریتمی صورت می‌پذیرد.
لندتک ها با انتشار سهام یا فروش وام به سرمایه‌گذاران، تامین مالی می‌کنند.

مدل کسب و کار

لند تک تنها به فرآیندهای خودکار و آنلاین متکی است. یک فرآیند معمول نرم‌افزاری، به وام‌گیرندگان آتی برای پر کردن فرم‌های آنلاین نیاز دارد تا اطلاعات مورد نیاز در مورد آن‌ها مانند وضعیت اشتغال، درآمد و البته میزان، مدت و هدف وامی که به دنبال آن هستند را فراهم ‌آورند. همچنین ممکن است متقاضیان به وام‌دهنده اجازه دسترسی به سایر اطلاعات مانند امتیازات اعتباری را بدهند. الگوریتم؛ از این اطلاعات و شاید سایر اطلاعات در دسترس عموم، برای ارزیابی ارزش اعتباری وام‌گیرندگان احتمالی استفاده می‌کند سپس با توجه به شرایط اعتباری وام‌گیرندگان و تمایل وام‌دهندگان، وام گیرنده میتواند در عرض چند روز پول درخواست شده را دریافت نمایند. بسیاری از کارشناسان تأکید می‌کنند که این فرآیند کوتاه‌تر و مناسب‌تر از برنامه‌های وام‌دهی سنتی می‌باشد.
لندتک ها ممکن است به محض آنکه آغازکننده جریان وام باشند، وام را نگه دارند و یا آن را به سرمایه گذاران بفروشند. وام‌دهندگان مستقیم یا وام‌دهندگان ترازنامه (مانند بانک ها) اغلب همه یا بخش اعظمی از وام را در ترازنامه خود نگه می‌دارند، بهره وام‌ها را کسب می‌کنند و در صورت عدم بازپرداخت وام با ریسک اعتبار مواجه خواهند شد. این وام‌دهندگان معمولاً مبالغی را برای ایجاد وام از طریق انتشار سهام به سرمایه‌گذاران بزرگ، مانند صندوق‌های سرمایه گذاری جمع‌آوری می‌نمایند. وام‌دهندگان مستقیم به‌طور فزاینده‌ای از روش‌های جدید برای افزایش سرمایه استفاده می‌کنند، در حالی که وام‌دهنده آنلاین، وام‌های زیادی را به اوراق بهاداری که وام از آن نشئت‌گرفته است تبدیل میکند.
لندتک ها به‌ندرت خودشان وام را نگه می‌دارند. در عوض، آن‌ها وام‌های فردی را به سرمایه گذارانی که می‌خواهند این وام‌ها را خریداری نمایند، تخصیص می‌دهند. سرمایه گذاران آتی وام، شامل اشخاص، مؤسسات مالی و یا صندوق‌های سرمایه گذاری هستند که وام‌هایی با نرخ‌های بهره و پروفایل ریسکی متفاوت که قصد دارند از طریق آن سود موردنظر را کسب نمایند، انتخاب می‌کنند. لندتک ها هم چنین می‌توانند از یک بانک شریک برای گرفتن وام استفاده کنند. آن ها این وام را از بانک خریداری نموده و سپس آن را به سرمایه گذاران می‌فروشند. در این مسیر، اغلب از ابزاری به نام payment dependent note که پرداخت‌ها را به سرمایه گذار بر اساس عملکرد وام هدایت می‌کند، استفاده می‌کنند. به طور کلی لندتک، هزینه‌های مربوط به احداث و خدمات را دریافت می‌نماید و درحالت کلی با ضررهای معمول، مواجه نمی‌گردد.

فرصت‌های بالقوه لندتک چیست؟

وام‌دهی بصورت لندتکی دارای مزایای ذاتی نسبت به وام‌دهی سنتی می‌باشد، که به عنوان مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
ساختارهای هزینه ممکن است کم‌تر باشند.
پذیره‌نویسی، ممکن است دقیق‌تر باشد.
فرآیندهای درخواست و امضای قرارداد ممکن است سریع‌تر، راحت‌تر و هم‌تراز با اولویت‌های مشتریان خاص برای تحویل خدمات مالی باشند.
مزایای ذکرشده به لندتک ها این اجازه را می‌دهد تا به رشد خود ادامه دهند و شیوه‌ای که افراد و کسب و کارهای کوچک از طریق آن، اعتبار کسب می‌کنند را تغییر دهند. علاوه بر این، تغییرات فرصتی را برای بهبود نتایج مالی و اجتماعی فراهم خواهد کرد برای مثال:
اعتبار می‌تواند برای افراد و شرکت‌ها ارزان‌تر شود.
اعتبار می‌تواند برای بخش‌های محروم از بازار و یا کسب و کارهای کوچک و همچنین افراد تازه‌کار، بیشتر در دسترس باشد.
بازگشت سرمایه، برای سرمایه گذاران اعتباری می‌تواند بالاتر باشد.

فواید بالقوه صنعت

لندتک معمولاً از نظر هزینه‌های عملیاتی نسبت به بانک‌ها برتری دارند، زیرا فرآیندهای کاربردی آنلاین، پذیره‌نویسی خودکار، و فقدان زیرساخت شعبه، نیاز به نیروی کار و همچنین هزینه‌های سربار را پایین نگه می‌دارند. یک تحلیل، پیش‌بینی می‌کند که پردازش وام و هزینه‌های خدمت‌دهی برای لندتک به‌عنوان درصدی از مقادیر وام ۶۱ درصد کم‌تر از بانک‌های سنتی است. این‌که لندتک ها بتوانند مزیت‌های هزینه عملیاتی را نسبت به دیگر وام‌دهندگان غیر بانکی حفظ کنند، مشخص نیست، اما این امکان وجود دارد که وام‌دهندگان قدیمی‌تر سیستم‌های پرهزینه‌تری داشته باشند.(فناوری لندتک)
اگرچه هیچ داده رسمی برای اندازه‌گیری دقیق اثرات وام‌دهی بر بازارهای مالی و اقتصاد وجود ندارد، اما این امکان وجود دارد که مزیت‌های توصیف‌شده منجر به پیامدهای مطلوبی مانند نرخ‌های پایین‌تر برای وام‌گیرندگان، بازده بهتر برای سرمایه‌گذاران و افزایش سهولت کار برای برخی از وام‌گیرندگان بدون دسترسی به اعتبار بانکی، شود.

ریسک‌های بالقوه

میزان زیادی از عدم قطعیت، صنعت وام‌دهی در بازار را احاطه نموده است. این صنعت در حال ایجاد خطرات برای وام‌گیرندگان، سرمایه گذاران و سیستم مالی است. منابع ریسک بالقوه شامل موارد زیر هستند:
دقت پذیره‌نویسی و عملکرد وام در رکود اقتصادی مورد آزمایش قرار نگرفته است.
برخی از لندتک ها ازجمله تعدادی از بزرگ‌ترین آن‌ها، از هزینه‌های احداث، درآمد بسیار زیادی دریافت می‌کنند ولی در معرض خطرات ناشی از دریافت وام ازجمله ریسک‌های مربوطه، نخواهند شد و احتمالاً این موضع باعث ایجاد انگیزه‌ای برای ایجاد وام‌های با ریسک بالا خواهد شد.
دسترسی به سرمایه و تقاضا برای وام‌ها در طی یک دوره توسعه اقتصادی با نرخ‌های بهره پایین، بالا بوده ‌است، اما توانایی افزایش سرمایه‌ها و جذب وام‌گیرندگان در دیگر شرایط اقتصادی اثبات نشده است.
خدمت‌دهی وام‌ها در صورت عدم موفقیت یک وام‌دهنده بازاری می‌تواند به هم بریزد.
تعیین اعتبار توسط لندتک می‌تواند اقلیت‌ها و سایر گروه‌های حمایتی را تحت تأثیر قرار دهد.
درخواست وام یا تأمین مالی برای وام‌ها می‌تواند به نقطه‌ای برسد که وام‌دهندگان بازار با شکست مواجه شوند، و به‌طور بالقوه جریان پرداخت‌ها به سرمایه‌گذاران وام را متوقف کنند.
اگر صنعت در آینده به اندازه کافی بزرگ شود، پذیره‌نویسی نامناسب، زیان‌های بزرگ در وام‌ها یا شکست‌های وام‌دهندگان می‌تواند در این حوزه منجر به ایجاد استرس سیستمی شود.
این ریسک‌ها به‌طور بالقوه می‌تواند تهدیدی برای وام‌گیرندگان و سرمایه‌گذاران در لندتک ها باشند.

مقررات لندتک چیست؟

وام‌دهی بطور کلی تحت تأثیر قوانین بسیار زیادی هستند اما می توان آن را در سه بخش زیر تقسیم کرد:
افشا و ثبت اوراق بهادار
حمایت از مصرف‌کننده و انطباق منصفانه.
نیازمندی‌های تنظیم‌شده متناسب با سطح هر منطقه.
اگرچه لندتک ها نیز منوط به این قوانین و مقررات هستند، اما سیستم قانون‌گذاری موجود قبل از لندتک ها طراحی‌شده و درنتیجه عدم قطعیت‌هایی مربوط به چگونگی اعمال مقررات و چگونگی مؤثر بودن آن‌ها وجود دارد. برخی از مسائل عبارت‌اند از:
احتمال نامشخص، متناقض یا غیرضروری مقررات دولتی.
فقدان نظارت بالقوه.
فقدان نیازمندی‌های نگهداری ریسک

پتانسیل های پیشرفت در آینده

صنعت وام‌دهی در بازار جدید است و درنتیجه شامل درجه‌ای از عدم اطمینان می‌باشد. پیشرفت‌های زیادی می‌تواند در مورد آینده این صنعت رخ دهد که شامل موارد زیر می‌باشند:
پاسخ وام‌دهنده سنتی به نوآوری‌ها و شرکت‌های جدید
عملکرد وام‌دهی در بازار در طول یک رکود و پس از آن
حل مسائل قانونی برجسته

واکنش و نگرش وام‌دهنده سنتی

وام‌دهندگان فعلی و سنتی ممکن است در برابر ظهور لند تک به چند طریق پاسخ دهند، ازجمله عدم رقابت برای وام‌های کوچک و غیرمطمئن، پذیرش فن‌آوری و شیوه‌های لندتک و یا ورود به یک رابطه همکاری با لندتک ها. اینکه چگونه بازار توسعه می‌یابد و به چه میزان وام‌دهی در لندتک ها به بخشی از بانکداری سنتی تبدیل می‌شود و شیوه‌های مختلف اعطای وام غیر بانکی، همگی می‌توانند بر چگونگی واکنش سیستم قانون‌گذاری تأثیر بگذارند.(فناوری لندتک)

عملکرد در رکود اقتصادی

بسیاری از عدم قطعیت‌ها در مورد وام‌دهی در بازار به ‌احتمال ‌زیاد پس از فعال شدن صنعت پس از طی یک چرخه کامل اقتصادی همراه با رکود روشن خواهد شد. تقاضای وام و در دسترس بودن منابع مالی به ‌احتمال ‌زیاد در طول شرایط اقتصادی نامطلوب کاهش خواهد یافت و شکست شرکت های فعال در حوزه لندتک، اطلاعات بیشتری در مورد پایداری مدل‌های کسب ‌و کار منتشر خواهد کرد. علاوه بر این سرمایه‌گذاران و تحلیلگران قادر خواهند بود تا نسبت بدهی و نرخ پیش‌فرض وام‌های داده شده از لندتک ها را نسبت به دیگر وام‌دهندگان، پس از یک چرخه کامل اعتبار، مقایسه کنند و همچنین عملکرد نسبی صنعت ممکن است بر در دسترس بودن منابع مالی به‌صورت مثبت یا منفی تأثیرگذار باشد.

محدودیت‌ های قانونی در عملیات بانک ها و لندتک چیست ؟

شاید وام دهی را بتوان یکی از مهم‌ترین خدمات بانکی نامید. با این حساب، اینکه عملیات وام دهی یک عملیات بانکی مخصوص به نظام بانکداری است .یا خیر، جای بحث دارد. اگر بخواهیم.راجع به عملیات بانکی صحبت کنیم، سه قانون مهم را بایستی در نظر بگیریم:
قانون بانکداری بدون ربا
قانون نظام پولی و بانکی
قانون تنظیم بازار غیرمتشکل پولی
با این تفاسیر شاید بتوان این تعریف را برای عملیات بانکی گفت:
” عملیات بانکی، به هرگونه واسطه‌گری در تبادل وجه، یا دریافت و پرداخت نامیده می‌شود. “

چه کسانی از لندتک استفاده می‌کنند؟

به طور کلی، افرادی که از لندتک استفاده می‌کنند را می‌توان به ۳ دسته تقسیم کرد:
۱- اشخاص حقیقی و مردم عادی می‌توانند برای رهن یا اجاره مسکن، خرید کالا و لوازم موردنیاز خود، خرید خودرو یا دریافت وام‌های شخصی از انواع مختلف وام در لندتک استفاده کنند. به عنوان مثال، مصرف‌کنندگان از خدماتی مانند اعتبار پی‌پال (PayPal) برای خرید اقلامی استفاده می‌کنند که در صورت عدم استفاده از این اعتبار، قادر به خرید آن‌ها نبودند.
۲- شرکت‌ها، کسب‌و‌کارهای کوچک یا متوسط و استارتاپ‌ها برای راه اندازی کسب‌و‌کار یا گسترش فعالیت‌های خود می‌توانند درخواست وام خود را در این پلتفرم‌ها ثبت کرده و از خدمات مختلف لندتک بهره ببرند. به عنوان مثال، آمازون بودجه‌ای را در اختیار فروشندگان خود قرار می‌دهد. به این طریق، غول بازار آنلاین، نیازهای بسیاری از مشاغل کوچک را برآورده می‌کند. آگاهی از تاریخچه فروش، وضعیت این مشاغل و اینکه کدام یک می‌توانند از عهده تسویه وام برآیند، اهمیت ویژه‌ای برای آمازون دارد و با استفاده از این روش، وام‌ها را مدیریت کرده و از فناوری لندتک بهره می‌برد.
۳- وام‌دهندگان و سرمایه‌گذارانی که شرایط ارائه وام در بخش سنتی بانک‌ها و موسسات مالی را ندارند، می‌توانند با شرایط ایده‌الی در لندتک به تامین مالی وام‌گیرندگان پرداخته و از این طریق بدون محدودیت جغرافیایی کسب درآمد کنند.

عملکرد لندتک چگونه است؟

فعالان در حوزه لندتک از پلتفرم‌های مختلف با مدل‌های تجاری متفاوتی استفاده می‌کنند؛ ولی روند کلی کار آنها یکسان است. برای مثال بعضی پلتفرم‌های لندتک در دنیا مانند
لندتک برای اینکه بتواند شرایط وام‌گیرندگان و وام‌دهندگان را با هم مطابقت دهد، از الگوریتم‌های پیچیده‌ای استفاده می‌کند که در آنها تمام شرایط طرفین یک عملیات مالی در نظر گرفته می‌شود. پلتفرم‌های لندتک براساس نمره‌های اعتبارسنجی متقاضیان، آنها را ارزیابی می‌کنند.
وام گیرندگان، اطلاعات شخصی و اعتباری خود را در اپلیکیشن‌های آنلاین وارد کرده و سپس اسناد موردنیاز را در آن بارگذاری می‌کنند. سپس درخواست متقاضیان در هر مرحله بررسی و پردازش شده و از روش‌های مختلف مانند ارسال نوتیفیکیشن‌های مالی و پیامک کوتاه به آن‌ها اطلاع‌رسانی می شود.(فناوری لندتک)

کارایی لندتک در ایران چیست؟

جالب است بدانید صنعت لند تک در ایران صنعتی جدید است.که هنوز چندان برای کاربران و کسب و کارها.جا نیافتاده است. صندوق قرض الحسنه خانگی را می‌توان.نمونه‌ای از لندتک نامید. استارتاپ‌هایی همچون فاندولند، مهربانه، گوشی شاپ، ایران رنتر نیز از جمله استارتاپ‌های معروف در این حوزه هستند.

شرکت‌های لند تک در جهان

در جهان، شرکت‌های لندتک، از آخرین فناوری مالی استفاده می‌کنند.تا حد امکان، فرایند وام دهی را برای مردم راحت‌تر کنند و جایگزینی برای روش‌های سنتی شوند. لند تک، علاوه بر اینکه به وام دهنده این امکان را می‌دهد.تا زمان پردازش پرداخت خود را سریع‌تر کند، همچنین تجربه‌های شخصی سازی شده‌ای.را بر اساس نیاز کاربر در پلتفرم به کار برده است. از جمله شرکت‌های لند تک در جهان می‌توان.شرکت‌های زیر را نام برد:
شرکت لندتک ‌‌SALT Lending: این شرکت به متقاضیان این امکان را می‌دهد.تا برای دریافت وام از رمز ارزها استفاده کنند. به این ترتیب.متقاضیان با انعقاد قراردادی معمولا ۳۶ ماهه، وام‌هایی را در قالب ارز دیجیتال مثل بیت کوین، اتریوم و … دریافت می‌کنند. این شرکت از قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین، برای امنیت انتقال رمز ارزها استفاده می‌کند.
شرکت لندتک OppLoans: این شرکت به کمک شخصی سازی وام‌ها ابزارهایی را برای کمک به کاربرانش ارائه می‌دهد. مثلا وام تعمیر خودرو، پرداخت اجاره یا صورتحساب پزشکی. پلتفرم OppLoans برای هر شرایط بهترین وام را به فرد پیشنهاد می‌کند. دوره‌های رایگانی هم که برگزار می‌کند.به افزایش سواد مالی کاربرانش کمک می‌کند.تا با ابزار و مفاهیم مختلف فین تک آشنا شوند.
شرکت لندتک Bond Street : شرکت باند استریت از الگوریتم‌های داده محور، برای ارائه وام به کسب و کارهای کوچک استفاده می‌کند. در نتیجه کسب و کارهایی که به دنبال تاسیس مکان جدید یا افزایش ظرفیت شرکت هستند.می‌تواند. بازپرداخت وام را با گسترش تیم یا کسب و کار خود، داشته باشند.
معمولا مخاطب لندتک ها، شرکت‌ها و کسب و کارهای تازه نفس در مقیاس کوچک است. با این وجود مصرف کنندگان مختلف برای درخواست وام خرد از این پلتفرم استفاده می‌کنند. برای مثال، آمازون که بزرگترین فروشگاه آنلاین در جهان محسوب می‌شود، بسیاری از مشاغل کوچک و متوسط دیگری را حمایت کرده.
و بودجه معینی را به آن‌ها اختصاص می‌دهد. آمازون اطلاع دقیقی از تاریخچه فروش هر مشاغل و وضعیت آن‌ها برای مدیریت وام دارد.که از فناوری لندتک بهره برده است. از سویی دیگر، مشاغل و وام دهندگانی که شرایط ارائه وام در بخش سنتی بانک‌ها و موسسات را ندارند، می‌توانند.با شرایط ایده‌الی در لندتک به تامین مالی پرداخته و از این طریق کسب درآمد کنند.

پلتفرم لندتک برای چه کسب‌وکارهایی مناسب است؟

به طور معمول شرکت‌ها و کسب‌و‌کارهای نوپا در مقیاس‌های کوچک جزو مخاطبین لندتک‌ها به شمار می‌آیند. بنابراین مصرف‌کنندگان مختلف برای ثبت درخواست وام خود از این پلتفرم‌ها استفاده می‌کنند. به عنوان مثال می‌توان آمازون، بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین در جهان را نام برد که به حمایت از بسیاری مشاغل کوچک و متوسط درآمده و بودجه معینی را به آنها اختصاص می‌دهد. فروشگاه آمازون برای مدیریت وام‌ها اطلاع دقیقی از تاریخچه فروش هر شغل و وضعیت آن‌ها دارد و از فناوری لندتک بهره برده است.

نقش هوش مصنوعی در فرایند LendTech

هوش مصنوعی با به‌کارگیری الگوریتم‌های پیچیده، امکان شناسایی و تحلیل رفتارهای تعداد زیادی از وام گیرندگان را دارد. این تکنولوژی در مقایسه با نیروی انسانی این عمل را با سرعت و دقت بیشتری انجام می‌دهد. از آن جایی که در لندتک هم از هوش مصنوعی استفاده می‌شود، مزیت این تکنولوژی برای کاربران چندین برابر می‌شود. چرا که سرعت و دقت استفاده از سرویس‌های لندتک می‌تواند راحتی را برای هر کاربری ایجاد کند.(فناوری لندتک)
بسیاری از شرکت‌ها که در زمینه لندتک فعالیت می‌کنند از هوش مصنوعی در کنار نیروی انسانی استفاده می‌کنند. یعنی در لندتک از هوش مصنوعی برای اعتبارسنجی تعداد زیادی از مصرف‌کنندگان و انتخاب مشتریان با سابقه اعتباری مناسب، استفاده می‌گردد.

فاکتورهای مهم و تعیین کننده در صنعت لندتک

در این بخش به نکاتی اشاره کرده ایم که از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در صنعت لندتک و موفقیت در آن می باشد.

همکاری و پاسخگوئی در زمان واقعی

آنچه باعث موفقیت فعالان صنعت لندتک شده است، همکاری بین ارگان های مرتبط در این بخش می باشد و این از الزامات کار است. یک اکوسیستم دیجیتال شامل هماهنگی و تعامل در زمان واقعی بین مشتریان ، بانکداران ، فن آوران ، ارائه دهندگان خدمات و … می باشد.

استفاده از هوش مصنوعی

این روزها حضور تکنولوژی و استفاده از هوش مصنوعی در عرصه های مختلف به خصوص در سیستم بانکداری الکترونیکی تاثیر فوق العاده ای بر سرعت و دقت انجام امور مالی ، محاسباتی و … داشته است؛ که صنعت لندتک نیز از این قابلیت ها و امکانات مستثنی نمی باشد و دارای مزیت هایی است که بخشی از آن ها ناشی از به کارگیری هوش مصنوعی در جنبه های مختلف این صنعت است. در واقع هوش مصنوعی در این زمینه بسیار قوی عمل کرده است و حتی از طریق آن شفاف سازی حواله های پرداختی، محاسبات هزینه های وام، کارمزد و … انجام پذیر است.

نوآوری‌های صنعت لندتک

نوآوری در وام‌دهی اینترنتی و ظهور لندتک جهشی از ماهیت قدیمی بانکداری سنتی بود. شرکت‌های لندتک با ارائه پاسخ به یک تقاضا توانستند بازار وام‌های شخصی را آرام کنند. خوشبختانه نوآوری در فین‌‌تک و صنعت مالی باعث شده که شرکت‌های لندتک نه فقط برای وام‌های کوچک، بلکه برای تامین مالی مبالغ بالاتر مثل خرید خودرو هم راهکاری قابل اتکا باشند. این روزها تکنولوژی‌هایی به صنعت لندتک نفوذ کرده‌اند که این صنعت را به فضای امن‌تری برای دریافت وام و اعتبار تبدیل کرده‌اند:

مدیریت داده

دسترسی بانک‌ها و موسسات مالی به همه اطلاعات مالی ما برای دریافت وام همواره یک نگرانی برای مشتریان بوده که قابل درک است. بانک‌ها چندین دهه است که ‌‌ توانسته‌اند به تاریخچه مالی ما دسترسی داشته باشند؛ اما با مدیریت داده‌ها در لندتک، وام دادن به یک فرآیند بسیار خصوصی‌تر و تحت کنترل وام‌گیرنده تبدیل می‌شود. از طرفی شرکت‌های لندتک این امکان را دارند تا با کسب اجازه از مشتریان خود، به داده های مورد نیاز دسترسی داشته باشند تا مبالغ وام بالاتری را با توجه به وضعیت مالی مشتریان به آن‌ها ارائه دهند.

لند-تک
بانکداری اینترنتی

همانطور که همه ما به خاطر داریم، بانکداری قبلاً یک فرآیند کاملا سنتی بود؛ بدین معنا که هر زمان که یک مشتری می‌خواست پول خود را برداشت کند یا امور مالی خود را به هر طریقی سازمان‌دهی کند، باید به شعبه فیزیکی که در آن حساب باز کرده بود مراجعه می‌کرد. برای افرادی که نمی‌توانستند به راحتی به بانک‌ها دسترسی داشته باشند، این به معنای کاهش دسترسی آن‌ها به پول خود بود که به نوبه خود دریافت و بازپرداخت وام را دشوار می‌کرد.
با پیشرفت‌ بانکداری اینترنتی، شعب فیزیکی بانک‌ها کم‌کم بسته می‌شوند. مشتریان می‌توانند بیشتر کارها را، از درخواست اعتبار و دریافت وام گرفته تا خرج کردن و پرداخت اقساط آن، با ضربه‌زدن روی صفحه موبایلشان یا فشار یک دکمه انجام دهند، در نتیجه مدیریت امور مالی بسیار ساده‌تر و قابل اعتمادتر می‌شود.(فناوری لندتک)

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

بانک‌ها، شرکت‌های صادرکننده کارت اعتباری و وام‌دهندگان به طور یکسان از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای بهبود فرآیندهای اعتباردهی خود استفاده می‌کنند. همچنین از این تکنولوژی‌ها به عنوان یک اقدام امنیتی برای جلوگیری از رخداد هرگونه کلاهبردری اینترنتی استفاده می‌شود. در واقع این نوع امنیت به تمرکز اصلی استارتاپ‌های فین‌تک تبدیل شده است تا فرآیندی امن‌تر و بدون کلاهبرداری را برای مدیریت وجوه ما ارائه ‌کنند؛ تا در نهایت از پول ما، اطلاعات ورود به حساب‌کاربری و موارد دیگر محافظت کنند.

بلاک‌چین

بلاک‌چین که با ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین و غیره مرتبط است، به خودی خود یک فناوری چشمگیر است که برای ایمن‌سازی قراردادها و سایر داده‌ها برای اعتباردهی استفاده می‌شود. این فناوری‌ها می‌توانند یکی از قدرتمندترین نوآوری‌هایی باشند که صنعت مالی تا به حال به خود دیده است، زیرا می‌تواند وام‌دهی و بانکداری را به فرآیندی امن‌تر و مشتری‌پسندتر تبدیل کند.

لندتک چگونه توانسته بر سیستم وام دهی الکترونیکی تاثیر بگذارد؟

همانطور که مطلع هستید، از زمانی که شما تصمیم می گیرید وامی را دریافت کنید، تا زمان دریافت وام، پروسه ی بسیار طاقت فرسایی را باید طی کنید؛ شما علاوه بر اینکه باید از اعتبار کافی برخوردار باشید، لازم است به تعدادی که از شما خواسته شده است، ضامن معتبر ارائه دهید. در واقع از نظر متقاضیان، این بخش از پروسه دریافت وام جز سخت ترین بخش ها می باشد و امکان ارائه ضامن برای تعداد زیادی از افراد وجود ندارد.
لندتک به منظور مرتفع نمودن این مشکل، به یک سیستم اعتبارسنجی مجهز شده است که از طریق آن اعتبار متقاضی دریافت تسهیلات سنجیده شده و پس از تائید اعتبار آن شخص، دیگر هیچ نیازی به ارائه ضامن نمی باشد.این ویژگی یکی از اصلی ترین ویژگی های صنعت لندتک است که این روزها توجه بسیاری از فعالان در حوزه های مالی را به خود جلب نموده است و روز به روز بر تعداد طرفداران آن ها افزوده می شود.

لندتک چطور باعث افزایش سرعت فرآیند دریافت وام شده است؟

با توجه به اینکه اکثر مشتریان خواستار پاسخ سریع از شرکت‌ها برای درخواست وام هستند، توانایی ارائه سریع وام و تامین اعتبار برای هر وام‌دهنده‌ای که می‌خواهد سهم قابل‌توجهی از بازار را به دست آورد، ضروری است.
صاحبان مشاغل کوچک، به طور متوسط زمانی معادل ۲۵ ساعت را صرف یک درخواست وام یا تامین اعتبار از بانک‌های سنتی می کنند، در‌حالی‌که یک شرکت لندتک می‌تواند به همان درخواست در عرض ۳۰ دقیقه پاسخ دهد. از تأیید سریع آنلاین گرفته تا تعداد محدودتر مدارک و جزییات موردنیاز، لند‌تک پاسخ سریع‌تری به متقاضیان وام یا اعتبار ارائه می‌کند. با دریافت اعتبار از شرکت‌های لندتک، متقاضیان می‌توانند ظرف مدت ۳ روز به مبلغ وام یا اعتبار درسترسی داشته باشند.
این صنعت هنوز راه درازی برای سرعت بخشیدن به فرآیند دریافت اعتبار دارد، اما در حال حاضر شرکت‌های لندتک فرآیند دریافت وام را از همیشه ‌سریع‌تر کرده‌اند. همچنین این شرکت‌ها با بررسی امتیاز اعتباری شما و عوامل دیگر تعیین می‌کنند که آیا شما می‌توانید از عهده بازپرداخت وامی که درخواست کرده‌اید برآیید یا خیر. این فرآیند عادلانه‌تر و ایمن‌تر است زیرا تضمین می‌کند به شما وامی که توانایی بازپرداخت آن را ندارید داده نمی‌شود.(فناوری لندتک)
درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۲ امتیاز)