پرورش و تکثیر گل لیلیوم

لیلیوم گیاهی پیاز دار است که شامل گونه های اوربیت، اوربیتال وغیره می باشد از گونه های بومی ایران می توان سوسن چهل چراغ را نام برد. نوعی از آن که گلهای سفید معطر تولید میکند و در شهرهای آذربایجان به گل «مریم» معروف است (با نام رسمی لیلیوم رشتی یا لیلیوم ایرانی) از واریته‌های قدیمی لیلیوم‌هاست که هنوز کشت و برداشت میشود. این گیاه را می توان به راحتی نگه داری و تکثیر کرد ،گیاه بسیار کم توقعی است و می توان به راحتی ان را در هوای ازاد و در داخل اپارتمان پرورش داد پیاز این گیاه نسبت به سرما و یخ بندان بسیار مقاوم است.طول دوره رشد این گیاه حدود ۷۰-۱۲۰ روز می باشد و ارتفاع ان به۷۵-۱۳۰ سانت می رسد. گل های این گیاه در رنگ های بسیار زیاد و جذابی وجود دارد بعضی گونه ها دارای بوی بسیار شدید و مطبوعی است . میزان عطر در برخی گونه ها بیشتر و در برخی کمتر است و حتی برخی گونه ها عطر قابل توجهی تولید نمی کنند. پیاز های بالغ می توانند ۷-۱۵ غنچه تولید کنند که قطر دهانه هر گل به ۱۶-۲۰ سانت و حتی بیشتر نیز می رسد. کیفیت گل ها و تعداد ان ها به بزرگی پیاز، غنی بودن خاک و تغذیه گیاه بستگی دارد.

نحوه کاشت گل لیلیوم(گل سوسن)

گل لیلیوم (گل سوسن) را به سه روش می توان تکثیر کرد:
1. ازطریق جدا نمودن پیاز چه ها.
2. ازطریق فلس های پیاز.
3. از طریق بذر مورد کشت قرار می گیرد.

تکثیر از طریق فلس

برای تکثیر لیلیوم باید در فصل پاییز اقدام کنید. ابتدا باید فلس های گیاه را که نزدیک به پیاز است را جدا کرده.سپس با مهیا کردن بستر کاشت و خاک مناسب برگ ها را با فاصله ۱۵ سانتی متر در بستر خود می کاریم.

تکثیر از طریق پیاز

گل های لیلیوم دارای پیاز هایی هستند که با کاشت آن ها می توان صاحب یک گل جدید شد. برداشت پیاز لیلیوم در مهر ماه انجام می شود. بعد از برداشت پیاز ها سپس باید آن ها را به مدت ۴ الی ۶ هفته برای سرما دهی در دمایی به اندازه ۳ درجه سانتی گراد در خاکی سبک قرار داده تا توانایی گل دهی را داشته باشند. در طول مدت سرما دهی پیاز ها هر چند وقت یکبار آبیاری کنید. بعد از پایان دوران سرما دهی باید اقدام به کاشت آن در گل خانه کنید. سپس برای کاشت پیاز ها باید گودالی بکنید تا ۲ برابر خود پیاز لیلیوم باشد. پیاز را می توانید هم در گلدان و هم در باغچه خود پرورش داد. پیاز را طوری در داخل گودال قرار دهید تا نوک آن رو به بالا باشد. بعد از قرار دادن آن داخل خاک روی آن را به خوبی با خاک بپوشانید. بعد از کاشت آن به خوبی پیاز را آبیاری کنید. بعد از کاشت تا زمانی که پیاز ها به گل بشیند در صورتی که دمای گل خانه روی ۱۵ درجه سانتی گراد تنظیم باشد مدتی به اندازه ۱۲۰ روز طول خواهد کشید.

نکات مهم جهت پرورش لیلیوم

نور: اگر این گل را در منزل نگهداری می کنید باید نور زیادی را برای آن فراهم کنید دریافت نور کافی باعث می شود تا گیاهتان دارای گل های درشت تری شود، اما دریافت نکردن نور کافی باعث می شود که بوته آن دارای گل های بسیار کمتری باشد. اگر گل لیلیوم را در باغچه و در هوایی آزاد کاشتید سعی کنید برای آن یک نیم سایه ایجاد کنید. و اگر هم آن را در داخل گلدان کاشتید می تواند آن را در پشت پنجره یا در گلخانه خود نگه داری کنید.

دما: اگر منطقه ای که در آن زندگی می کنید گرمسیری است باید دورانی که به هوای سرد احتیاج دارد را برایش فراهم کنید. میزان رشد و گل دهی این گیاه به میزان دمای و درجه حرارتی که دریافت می کند بستگی دارد که می تواند تاثیر مطلوبی بر روی رشد و نمو گیاه داشته باشد.

خاک: بهترین خاک برای کاشت و تکثیر لیلیوم ۲ قسمت خاک کمپوست+ ۱ قسمت خاک برگ+ ۱ قسمت خاک باغچه+ ۱ قسمت شن و ماسه است. به طور کلی لیلیوم به خاکی غنی احتیاج دارد.

آبیاری: خاک گل لیلیوم باید همیشه مرطوب باشد و هر زمان که خاک آن خشک شد باید اقدام به آبیاری آن کنید. از باتلاقی کردن خاک آن بپرهیزید زیرا باعث می شود که پیاز دچار پوسیدگی شود و دچار بیماری لکه قهوه شود.
کوددهی: برای کوددهی گیاه لیلیوم در زمان رشد آن می توانید از کود کریستاکول سبز استفاده کنید و در زمانی که گیاه شروع به غنچه دادن کرد از کریستاکول قرمز استفاده کنید.

برخی مشکلات کشت و کار لیلیوم

۱٫ در کاشت و تکثیر لیلیوم ممکن است بعضی از پیاز ها زود رس باشند که در این حال قبل از خارج کردن پیاز ها ساقه های شروع به سبز شدن می کند، که در این صورت باید آن قسمتی که سبز شده است را درون گلدان کاشته و روی ان را با خاک به خوبی بپوشانید.
۲٫ از مهم ترین مشکلاتی که در کاشت و تکثیر لیلیوم اتفاق می افتد بیماری است به نام لکه قهوه ای که باعث می شود گیاه دیگر رشد نکند این مشکل در اثر آبیاری فراوان برای گیاه اتفاق می افتند.
۳٫ اگر گیاه شما دچار ریزش برگ شد باید بر روی دریافت نور آن کمی توجه کنید زیرا دریافت نکردن نور کافی باعث زرد شدن و ریزش برگ ها خواهد شد.

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت پرورش و تکثیر گل لیلیوم

کد آیسیک انواع گل و غنچه گل ۰۱۱۲۴۱۲۳۵۶

خلاصه بررسی اقتصادی طرح پرورش و تکثیر گل لیلیوم

ظرفیت پرورش سالیانه : 4000 عدد درسال
نرخ برابری دلار : 14000 تومان
مساحت گلخانه موردنیاز : 2000 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 5 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 500 میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : 35 درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.