پرورش گوسفند رومن

نزاد گوسفند رومن (نام دیگر INRA 401) نژادی است که از تلاقی و دو رگ گیری نژاد رومانف (Romanov) و نژاد بریچون دوچر (Berrichon du Cher) در موسسه ملی تحقیقات دامی و کشاورزی فرانسه (INRA – French national institute for agricultural research) حاصل شده است. از سال ۱۹۶۳ موسسه ملی تحقیقات دامی و کشاورزی فرانسه در راستای بهبود چندقلوزایی و تولید گوشت بر روی نژاد رومن فعالیت داشته است. نژاد رومانف در این تحقیقات به دلیل خصوصیات چند قلوزایی (prolificacy traits) و نژاد بریچون دوچر به دلیل تولید گوشت و کیفیت لاشه مورد استفاده قرار گرفته است. بدیهی است که نژاد رومن تلفیقی از خصوصیات دو نژاد رومانف و بریچون دوچر داشته باشد.

همانظور که گفته شد نژاد رومن (Romane) خصوصیات دو نژاد رومانف (Romanov) و نژاد بریچون دوچر (Berrichon du Cher) را به ارث برده است. و میزان چند قلوزایی بالایی دارد. و با توجه به فصل بین ۲ تا ۲٫۳ بره به ازای هر میش می باشد. و به دلیل خصوصیات مادری که از نژاد رومانف به ارث برده است پرورش بره آن توسط مادر امری ساده می باشد. و میش به تنهایی توانایی بزرگ کردن تمام بره های شیرخوار خویش را دارد. ضمن آنکه در هنگام زایش بره ها نیز نیازی به کمک ندارد. و بدون کمک بره های فرایند زایش انجام می گیرد. و مهم تر آنکه در پذیرش بره نیز پس از زایش مشکلی نخواهد بود. و به طور کلی خصوصیات مادری نژاد رومن (Romane) عالی می باشد. و اما در در خصوص فصل زایش این نژاد باید گفت که این نژاد در همه فصول آمادگی لازم برای جفت گیری بدون نیاز به هورمن و فرایندهای هزینه بر هورمن تراپی را دارد. و در تمام سال دوره های فحلی را دارد. که به نظر می رسد خصوصیت مهم فحلی خارج از فصل و متعاقبا زایش خارج از فصل (out-of-season lambing traits) را از نژاد شناخته شده رومانف به ارث برده باشد.

نژاد رومن جزو نژادهای بسیار مقاوم محسوب می شود. و این مقاومت بالا این امکان را به آن می دهد تا در مراتع مختلف و حتی ییلاق و قشلاق و راهپیمایی های طولانی از خود مقاومت لازم را نشان دهد. نژاد رومن بر خلاف بسیاری از دیگر نژادها مناسب برای پرورش در مرتع یا در محیط بسته می باشد. و نیاز به تجهیزات و تمهیدات لازم ندارد. و تنها در دوره پایانی آبستنی (late-gestation) تا اویل شیر دهی (early-suckling) نیازمند به برنامه غذایی ویژه و مشخص می باشد. که البته به دلیل حساسیت و تغییر نیازهای گوسفند در این برهه زمانی این تدوین برنامه غذایی و جیره مشخص در در همه نژادهها ضروری می باشد. ضمن آنکه نژاد رومن نسبت به بیماری اسکرپی (Scrapie) یکی از انواع انسفالوپاتی اسفنجی شکل است، مقاوم می باشد. بیماری اسکرپی بیماری است که به مغز گوسفند آسیب می رساند و به آن حالتی اسفنجی می دهد. و گوسفند در سر و گردن لرزش پیدا می‌کند و هماهنگی عضلانی‌اش را از دست می‌دهد، گوسفند مبتلا شروع به خاراندن بدنش با اشیا می‌کند . و عامل زوال پیش رونده مغز می باشد که منتهی به مرگ گوسفند می شود.
عمده دلیل پرورش و نگهداری این نژاد بره زایی بالا و خصوصیات مادری و تولید گوشت با کیفیت می باشد. دوقلوزایی در نژاد رومن با فحلی طبیعی تثبیت شده است و نرخ و میزان باروری پذیرش و پرورش بره به صورت چشمگیری بهبود یافته است.
میزان شیرواری نژاد رومن در مقایسه میزان نرمال شیرواری بیشتر می باشد.

خصوصیات گوسفند رومن

1-افزایش وزن روزانه(گرم) 367
2-وزن هفتاد روزگی نر تک قل(کیلوگرم) 28,7
3-وزن سی روزگی نر تک قل(کیلو گرم) 12,8
4-تعداد بره به دنیا آمده در هر زایمان 2,1
5-وزن میش بالغ(کیلو گرم) 70-80
6-وزن قوچ بالغ(کیلو گرم) 90-100

۱ـ خواص مادری
سهولت زایمان، قابلیت چند قلو زائی، پذیرفتن بره ها، ارزش شیری.
۲ــ استاندارد
میشها دارای پشم سفید لطیف و فشرده ای می باشند. سطح روی سینه و پهلویشان معمول ساده و بدون تزئین است . سر آنها باریک و اندکی منحنی است همراه با گوشهای ظریف،عریض و بدون افتادگی. نرها و ماده ها فاقد شاخ هستند. میشها دارای اندازه متوسط و اندام درشت و کوتاه میباشند. وزن متوسط میشهای بزرگسال ۸۰ کیلوگرم و قوچهای بزرگسال ۱۳۰ تا ۱۴۰ کیلوگرم میباشد. چرم این دامها از آنجا که دارای ضخامت بسیار کمی میباشد از نظر صنعتی دارای ارزش بسیار است .
۳ـ قابلیتها و بازدهی ها
دامهای نژاد سفید کوه های مرکزی پیش از هر چیز مقاوم هستند:
 به خوبی قابلیت تحمل شرایط آب و هوایی دشوار(برف و سرما در زمستان و هوای گرم و خشک تابستان) را دارند .
 میشها به خوبی توانایی راهپیمایی و جا به جایی را دارند./ بازسازی ذخائر بدنیشان به آنها امکان تحمل دوره های طولنی و دشوار از جهت تغذیه را میدهد.
 در دوره زمستان، اگر شرایط آب و هوایی ایجاب کند، گله ها قابلیت رشد در ساختمان را دارند و از این بابت به بیماریهای تنفسی مبتلا نمیشوند.
 نرها و مادهها قابلیت تولید بره در تمام طول سال را دارا میباشند. روشهای اصلاح ، مطابق طرح رسمی اصالح نژاد گوسفند در کشور فرانسه بوده و دارای گواهی وزارت کشاورزی این کشور میباشد. این روشها بر ۴ پایه اصلی استوار هستند:
 کنترل بازدهی در مزرعه و در جایگاههای اصلاح دام مشتمل بر ۲۵۰۰۰۰ میش.
 ایستگاههای کنترل فردی جهت ارزیابی دامهای نر مد نظر برای تولید مثل که با کنترل ۷۰۰ قوچ در سال ، موجب گزینش مناسب ترینها برای این منظور میشود.
 مرکز تلقیح به منظور پخش قوچهایی که از جهت قابلیت زایش آزمایش شده اند.
 ایستگاه آزمایش قابلیت زایش جهت اندازه گیری قابلیتهای گوشتی قوچهای مد نظر برای تلقیح آزمایش خواص مادری قوچها
در مزرعه صورت میگیرد.
۴ـ کاربرد نژاد
این نژاد عموما به صورت نوع اصیل آن پرورش مییابد: دقت انجام گرفته در قابلیت بهره برداری تولیدی دام بر اساس ترکیب ظاهری، وضعیت مطلوب پرواربندی و سرعت بالی رشد موجب میشود که برههای تولید شده از لحاظ کیفی از تمامی استانداردهای رسمی لزم بر خوردار باشند.
معمول ترین شیوه های زاد آوری گوسفند رومن عبارتند از:
 روند تسریع یافته ۳ زایمان در طول ۲ سال (ارتقاء قابلیت تولید بره در تمام طول سال توسط میشها)
 یک زایمان در سال، در بهار یا در تابستان (جهت تأمین دوره های مناسب از لحاظ تجاری) همچنین قوچهای نژاد سفید کوه های مرکزی ازدیر باز جهت اختلاط با نژادهای محلی میش(از نوع نژاد مقاوم کوهستان) به کار گرفته میشوند سالهاست که این نژاد با موفقیت در لهستان، مجارستان، مارتینیک و مراکش استقرار یافته است.

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت پرورش گوسفند رومن

کد آیسیک گوسفند (دامپروری) ۰۱۲۱۴۱۲۳۰۵
کد آیسیک گوسفند پشمی (دامپروری) ۰۱۲۱۵۱۲۳۰۶
کد آیسیک گوسفند گوشتی (دامپروری) ۰۱۲۱۵۱۲۳۰۷
کد آیسیک گوسفند شیری (دامپروری)۰۱۲۱۵۱۲۳۰۸

معرفی کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت پرورش گوسفند رومن

کد تعرفه گمرکی گوسفند رومن (دامپروری) : ۰۱۰۴۱۰۰۰
ورود و صدور هر نوع دام زنده توسط اشخاص حقیقی و حقوقی موکول به رعایت ماده 7 قانون دامپزشکی کشور مصوب 1350 میباشد ترخیص کلیه حیوانات زنده منوط به ارائه گواهی بهداشت کشور مبداء بوده و منحصرا از گمرکخانه هایی که دارای پست قرنطینه دامی وزارت جهاد کشاورزی میباشد قابل ترخیص است ضمنا ورود گوسفند زنده موکول به موافقت وزارت جهاد کشاورزی قبل از ورود می باشد و با تعرفه 01041000 و حقوق ورودی 2% میباشد.
مدارک اخذ مجوز بهداشتي واردات گوشت قرمز و سفيد :
* ارايه تأييديه مقام هاي دامپزشكي كشور توليدكننده.
* ارايه موافقت معاونت طرح و برنامه‌ريزي وزارت جهادكشاورزي.
* ارايه يك نسخه از قرارداد و پيش فاكتور مربوط كه تأييد اجراي ضوابط بهداشتي سازمان دامپزشكي در آن درج شده باشد.
* صدور مجوز واردات. تبصره 1: پس از صدور مجوز واردات، براي رعايت اصول ذبح شرعي، متقاضي بايد به يكي از دفاتر نمايندگي ولي فقيه مراجعه كند و هماهنگي هاي لازم را به عمل آورد.‏ تبصره 2: ترخيص گوشت وارداتي منوط به بازرسي وتأييد مدارك بهداشتي و انجام آزمايش هاي لازم توسط سازمان دامپزشكي است. محل مراجعه : تهران
* وزارت جهاد كشاورزي، معاونت طرح و برنامه‌ريزي
* سازمان دامپزشكي كشور شهرستان ها: اداره هاي تابع سازمان دامپزشكي

خلاصه بررسی اقتصادی طرح پرورش گوسفند رومن

ظرفیت پرورش سالیانه : 100 راس
نرخ برابری دلار : 14000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 11000 مترمربع
میزان سرمایه گذاری ثابت : 1.2 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی : 29 درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.