Business writing

چه زمانی باید بیزینس پلن بنویسید؟

نوشتن بیزینس پلن کاری دلهره‌آور به نظر می‌رسد، اما اگر کسب‌وکارتان را درست درک کرده باشید، کار چندان دشواری نخواهد بود. این کار صرفاً سازمان‌دهی کردن اطلاعات به شیوه‌ای روشن و دقیق است.وقتی به نتیجه قطعی رسیده‌اید که می‌خواهید بیزینس خود را راه‌اندازی کنید، به نوشتن بیزینس پلن نیاز دارید.
موتور بیزینس پلن زمانی روشن می‌شود که تکلیف انتخاب بیزینس‌تان، روشن‌شده باشد.نباید در بیست روز تمام شود. ممکن است تصمیم شما این باشد که در شش ماه آینده بیزینس خود را راه بیندازید، پس در طول این زمان کمکم برنامه خود را بنویسید.(چه زمانی باید بیزینس پلن بنویسید؟)

بهترین زمان برای نوشتن بیزینس پلن چه موقع است؟

بهترین زمان برای نوشتن بیزینس پلن زمانی است که کارآفرین وارد مذاکره با مشتری‌ها می‌شود و محصول خود را برای ورود به بازار آماده می‌کند و از طرفی برای فعالیت‌های بازاریابی آماده می‌شود. نوشتن بیزینس پلن در این بازهٔ زمانی شانس دریافت سرمایه را ۲۷ درصد افزایش می‌دهد. یک بیزینس پلن خوب، طرحی است که به‌طور کامل فرصت‌های کسب‌وکار را توضیح دهد، مشتری‌ها را کامل معرفی کند، مزایای استارتاپ نسبت به رقبا را شرح دهد و طرح درآمدی کسب‌وکار را بازگو کند.
درنهایت فراموش نکنید که زمان‌بندی برای نوشتن بیزینس پلن بسیار مهم است. بیزینس پلن نباید زود نوشته شود، نباید زمان زیادی برای نوشتن آن صرف شود و هم‌زمان با سایر فعالیت‌های استارتاپ صورت بگیرد. این قوانین باید از طرف تمامی کارآفرینان و مدیرانی رعایت شود که در بازاری با شرایط متغیر فعالیت می‌کنند.
بیزینس پلن موقعیت فعلی و آینده استارتاپ را مشخص می‌کند و باید در زمان مناسب نوشته شود؛ زیرا در غیر این صورت ارزشی نخواهد داشت.

Business writing
بیزینس پلن (Business Plan)، گزارشی است که یک کارآفرین طی آن در مورد فرآیند کسب‌وکار خود توضیح می‌دهد. تحقیقات دانشگاه هاروارد نشان داده است کارآفرینانی که بیزینس پلن دارند، موفق‌تر از سایر کارآفرینان عمل می‌کنند. اما بااین‌حال نوشتن بیزینس پلن به‌عنوان اولین کار توصیه نمی‌شود. بعد از راه‌اندازی استارتاپ بهتر است کمی صبر کرد و بعد از رسیدگی به سایر جنبه‌های کلیدی کسب‌وکار در مورد نوشتن بیزینس پلن تصمیم گرفت.
بیزینس پلن استارتاپ به سؤال‌هایی مانند «اکنون در چه موقعیتی قرار داریم؟»، «قصد داریم به چه جایگاهی برسیم؟» و «چگونه می‌خواهیم به این جایگاه برسیم؟» پاسخ می‌دهد و نوشتن آن در اغلب موارد به رشد بهتر کسب‌وکار کمک می‌کند. همان‌طور که می‌دانید مواردی مانند مشتری‌ها، رقبا، عملیات، تدارکات، بازاریابی و فروش به هم وابسته هستند.
نوشتن بیزینس پلن ارتباط میان آن‌ها را مشخص می‌کند و شانس دریافت سرمایه از طرف سرمایه‌گذار را افزایش می‌دهد. تحقیقات دانشگاه هاروارد نیز اهمیت بیزینس پلن را ثابت کرده است. این تحقیق روی بیش از هزار استارتاپ صورت گرفته و ثابت‌شده است استارتاپ هایی با طرح کسب‌وکار، معمولاً عملکرد بهتری در دریافت سرمایه‌دارند.
اما فراموش نکنید کلید موفقیت در هر کسب‌وکار انعطاف‌پذیری و استفاده از فرصت‌های جدید است. بسیاری از کارآفرینان مجبور به تغییر مسیر کسب‌وکار خود هستند زیرا متوجه می‌شوند بازار مناسبی را هدف قرار نداده‌اند و خدمات یا محصولشان در بازار دیگری بهتر جواب می‌دهد. به همین دلیل طرح‌های کسب‌وکاری که در آغاز فعالیت استارتاپ نوشته می‌شوند بعد از گذشت مدتی اعتبار نخواهند داشت. همچنین نوشتن یک طرح نامناسب کسب‌وکار احساس قطعیت دروغینی را در کارفرما ایجاد می‌کند و مانع از دیدن فرصت‌های جدید می‌شود.(چه زمانی باید بیزینس پلن بنویسید؟)

چه کسی باید بیزینس پلن را بنویسد؟

برنامه کسب‌وکار باید توسط خود شما به‌عنوان یک کارآفرین یا فردی که قرار است یک کسب‌وکار را راه‌اندازی کند نوشته شود.فقط شما هستید که می‌توانید ایده خود را در قالب طرح تنظیم کنید. بااین‌وجود باید با بسیاری از سازمان‌ها و کارشناسان امر،هنگام تنظیم طرح مشورت کنید، وکیلان، حسابداران، مشاوران تجاری و مهندسان می‌توانند در آماده‌سازی طرح به شما کمک کنند. اکثر این منابع رایگان هستند و یا هزینه کمی می‌خواهند.
در بعضی مواقع هم می‌توانید از افرادی که تخصص لازم را برای تهیه برنامه کسب‌وکار درخواست همکاری و همیاری نمایید.

نحوه تنظیم و ارائه بیزینس پلن

مسائلی وجود دارد که در بهتر شدن برنامه کسب‌وکار شما اثرگذارند و بهتر است در نوشتن طرح‌تان به آن‌ها توجه کنید.
جلد و شیرازه‌بندی طرح تجاری باید مناسب باشد. به یاد داشته باشید که برداشت اولیه افراد از شما از طریق طرح تجاری
ایجاد می‌شود. جلسه گزارش باید شامل موضوعاتی از قبیل؛ نام قانونی کسب‌وکار، نشان یا علامت شرکت، نشانی، شماره
تلفن، دورنگار، نشانی پست الکترونیک، سایر راه‌های تماس در صورت موجود بودن، ذکر ضرورت و محرمانه بودن طرح.
طرح باید عاری از هرگونه اشتباه تایپی و دستور زبانی باشد. نوع قلم به‌کاررفته باید ساده و خوانا باشد.
در ابتدای طرح، فهرست بیاورید تا افراد بتوانند هر بخش دلخواه را به‌سرعت پیداکرده و بررسی نمایند.
گزارش را بر روی کاغذ باکیفیت خوب و به‌صورت یک رو تحریر نمایید.
حاشیه‌های مناسبی را انتخاب کنید. این موضوع برای آنکه خواننده بتواند سؤالات یا پیشنهاد‌هایی را بنویسد مفید می‌باشد.
اگر کسب‌وکار موردنظر شما عبارات ویژه و یا عباراتی که از حرف اول واژه‌های یک گروه کلمات مانند (گروه آموزشی جوکار) گاج ساخته می‌شود، بهتر است از این عبارات کمتر استفاده کنید و یا سعی کنید آن را بیشتر توضیح دهید.
صفحات را شماره‌گذاری کنید و آن را به فهرست مندرجات تطبیق دهید.
طرح را کوتاه و فشرده تهیه نمایید و از ارائه اطلاعات غیر مرتبط و فرعی اجتناب کنید. جزئیات لازم را می‌توانید در صورت ضرورت به‌صورت ضمائم ارائه نمایید.
نمونه‌های آگهی‌ها، موضوعات مربوط به بازاریابی و سایر اطلاعات و منابع و مآخذ اطلاعات که به ارائه بهتر مطالب کمک می‌کنند را می‌توانید در ضمائم ارائه کنید.
گزارش را به صورتی صحافی کنید که هنگام باز کردن، صفحات به‌راحتی و به‌صورت صاف و هموار در مقابل یکدیگر قرار گیرند.
در هزینه صحافی گزارش زیاده‌روی نکنید. گزارشی که به جلد آن توجه زیادی شود ولی از محتوای لازم برخوردار نباشد بیشتر شک و تردید خواننده را برمی‌انگیزد.
همیشه واقعیت‌ها را ذکر کنید و از دروغ به پرهیزید.

باید و نباید در نوشتن بیزینس پلن

قبل از اینکه مستقیماً به سراغ طرح کلی بیزینس پلن برویم و هر بخش را شرح دهیم، اجازه دهید به سراغ برخی از بایدها و نبایدهای کلی برویم که در زمان نوشتن بیزینس پلن باید مدنظر داشته باشید.(چه زمانی باید بیزینس پلن بنویسید؟)
باید: قابل قیاس بودن
شما نمی‌خواهید فردی که طرح توجیهی شمارا مطالعه می‌کند را با این فکر به حال خود رها کنید که آیا فکرهای شما واقعاً شدنی هستند.تا جایی که ممکن است اطلاعات واقعی ارائه کنید که از ادعاهای شما پشتیبانی کنند.
نباید: بار اضافی بر خواننده تحمیل کنید
یک طرح توجیهی جامع اطلاعات مفید زیادی را در برمی‌گیرد و احتمالاً بیش از ۴۰ صفحه خواهد بود. ازآنجاکه این نوع از انواع بیزینس پلن طولانی است، شما باید اطمینان حاصل کنید که مفیدترین اطلاعات در این هر بخش ارائه‌شده‌اند. همه‌چیز را به‌دقت و به‌طور صحیح فرمت بندی کنید.
از زبانی که باعث گیج شدن یا ترساندن خوانندگانی که از خارج از صنعت هستند می‌شود استفاده نکنید. هر چه بیزینس پلن شما کارآمدتر باشد، فهمیدن آنچه شما ارائه کرده‌اید راحت‌تر خواهد بود.
باید: تحقیقات مناسب
اگر کارتان شلخته باشد، شما و کل کسب‌وکارتان پایانی یکسان خواهید داشت. زمانی که تلاش می‌کنید تأمین مالی لازم را برای کسب‌وکارتان به دست آورید، انتظار داشته باشید که تأمین‌کنندگان مالی واقعیت‌ها را چک کنند و این فرض را در نظر داشته باشید که ارائه اطلاعات غلط به قیمت از دست دادن وام مورد انتظارتان تمام خواهد شد. از این گذشته، شما برای مراجعات خودتان هم به این اطلاعات نیاز خواهید داشت. هزینه‌ای که به‌درستی برآورد نشده است می‌توان مرز بین سودآوری و شکست باشد.
نباید: موضوعاتی را روشن نشده باقی بگذارید
فردی که بیزینس پلن شمارا می‌خواند نباید سؤالات بی‌پاسخ زیادی برایش باقی بماند.از طرح کلی کامل زیر استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که همه‌چیز پوشش داده‌شده است.
باید: صریح باشید
زمانی که طرحی توجیهی می‌نویسید، نمی‌توانید تعصب داشته باشید. هر کسب‌وکار نقاط قوت و ضعف خود را دارد، و غلبه بر نقاط ضعف به‌اندازه بهره‌گیری از نقاط قوت اهمیت دارد.نوشتن نقاط ضعف در بیزینس پلن به‌صورت حرفه‌ای که موجب فرار سرمایه‌گذار نشود، حیاتی است.
نباید: در نوشتن بیزینس پلن شتاب داشته باشید که (کار صرفاً انجام شود)
نوشتن یک بیزینس پلن وظیفه‌ای نیست که شما در حال تکمیل آن‌ها باشید و فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید را تیک بزنید. همه‌چیز باید دقیق و متفکرانه باشد و به‌خوبی بیان شود. به خاطر داشته باشید:
این طرح شمارا در جریان اجرای کسب‌وکارتان هدایت خواهد کرد و کلیدی است برای به دست آوردن تأمین مالی لازم و/یا بر پا کردن کسب‌وکارتان.اگر امکان آن را ندارید با گروه تخصصی نوشتن بیزینس پلن ما تماس حاصل فرمایید.
باید: یک سند زنده درست کنید
بیزینس پلن شما قرار نیست که یک‌بار نوشته شود و بعد به همان شکل نگهداری شود.هنگامی‌که اهداف و استراتژی‌های کسب‌وکار شما تکامل پیدا می‌کنند، اطمینان حاصل کنید که طرح توجیهی شما نیز تکامل می‌یابد. درواقع، احتمالاً نیز خواهید داشت که بیزینس پلن خودتان را دائماً مورد بازبینی قرار دهید، صرفاً به این دلیل که استراتژی‌ها و ایده‌های جدیدی صرفاً به‌واسطه کار کردن روی طرح پدید خواهند آمد.
نباید: صرفاً روی محصول خودتان تمرکز کنید
ممکن است فکر کنید که کسب‌وکار شما حول محصولات یا خدمات شما می‌چرخد، اما موضوع خیلی بیش از این است.طرح توجیهی شما در مورد این موضوع صحبت می‌کند که کسب‌وکار واقعی چطور اداره می‌شود، بنابراین ممکن است بخواهید مشخصات فنی و جزئیات را به زمان دیگری محول کنید.
باید: اشتیاق خودتان را نشان دهید
در پایان، بیزینس پلن و کسب‌وکار شما در مورد شما است. درحالی‌که حفظ یک لحن حرفه‌ای اهمیت دارد، نگران این موضوع نباشید که اجازه دهید اشتیاق خودتان در مورد کسب‌وکار موردنظر در هر صفحه از طرح تراوش کند.
نباید: تنها بنویسید
حتی اگر کسب‌وکار شما یک فعالیت انفرادی است و شریک یا کارمندی ندارید، از کسی بخواهید که نگاهی به طرح شما بیندازد.خانواده و همکاران مورد اعتماد می‌توانند نکاتی را پیشنهاد کنند که در نوشتن بیزینس پلن به شما کمک نماید.حداقل، یک ویراستار یا بازخوان می‌تواند این اطمینان را ایجاد کند که طرح شما قابلیت این را دارد که به شیوه‌ای حرفه‌ای انتشار یابد. منظورمان فردی نیست که مدرک زبان ادبیات فارسی / انگلیسی/ آلمانی… دارد.

شیوه نوشتن بیزینس پلن

در زمان نوشتن یک بیزینس پلن، مهم است که همه موارد زیر را مدنظر داشته باشید تا به حداکثر تأثیر دست پیدا کنید(چه زمانی باید بیزینس پلن بنویسید؟)
آن را کامل و قوی بنویسید.
مخاطبتان را بشناسید.
خلاصه اجرایی خودتان بی‌نقص باشد.
دائماً تمرکز کرده و تصحیح کنید.
همه داده‌های موردنیازتان را جمع‌آوری کرده و چک کنید (عدد سازی و خیال‌پردازی نکنید).
اطمینان داشته باشید، اما زیاده‌روی نکنید.
تا حد ممکن صریح و دقیق و کامل باشید.
طرح خودتان را با اشکال گرافیکی بهبود دهید.
طرح خود را با مشاوران مورد اعتماد به اشتراک بگذارید و بازخوردهای به‌دست‌آمده را جمع‌آوری کنید.

بیزینس پلن


درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)