چگونه برای کسب و کارهای ورزشی بیزینس مدل طراحی کنیم؟

در تعریف بوم مدل کسب وکار برخی های چنان این موضوع را پیچیده می کنند که اساسا موجب عدم شکل گیری هر کسب وکار ورزشی درآمد زایی می شوندو در مقابل گروه اول، بعضی از مشاوران بازار با ساده سازی بی از حد موجب شکل گیری کسب وکار های ورزشی می شوند که نتیجه آن تجربه شکست و ناامیدی چیز دیگری نیست.
-بوم مدل کسب و کار در صنعت ورزش یعنی اینکه شما چطور درآمدزایی خواهید نمود.(از کجا پول بدست می آورید)
-بوم مدل کسب وکار یک ابزار برو یا نرو است،
-بوم مدل کسب وکار یک ابزار برای تصویر سازی کسب وکار فعلی یا آتی شماست.
طراحی مدل کسب وکار در صنعت ورزش یعنی دی ان ای(DNA) نویسی برای ایده و رویاهای های کارآمد تحول آفرین.
به صورت کلی برای طراحی بوم مدل بیزینس در صنعت ورزش ما باید سوالات اساسی را مطرح کنیم و در پاسخگویی به این پرسش ها بسیار دقیق عمل کنیم.سوالاتی مانند اینکه:
– مشتریان (مخاطب) ما چه کسی است؟
– چه دردی از مخاطبان را دوا می‌کنید؟
– چه ارزشی برای مشتری ایجاد می‌کنید؟
– برای جذب و حفظشان مشتری‌ها چه برنامه ای دارید؟
– آیا به جریان کسب درآمدی خود فکر کرده اید؟
– روشت های شما برای توزیع محصولات چیست؟
– هزینه‌ها را برای هر مرحله حساب کردید؟
– حاشیه سود شما چقدر است؟
– چطوربرندسازی، بازاریابی،تبلغیات،فروش و می‌کنید؟
– شرکای ما در این کسب وکار ورزشی چه کسانی یا سازمان های خواهد بود؟
– برای پروسه های زمانی ۱،۲،۳،۴،۵ ساله چه برنامه های دارید؟
اساسی ترین و مهم ترین بخش طراحی بوم مدل کسب وکار های ورزشی یافتن پاسخ به این سوالات است.
بعد از مطرح نمودن این پرسش ها و پاسخگویی برای هر کدام از سوالات می توانیم یافته های خود را در یک نمای کلی چیدمان بدهیم.این تصویر کلی که می بینید همان بوم مدل کسب وکار است (Business Model Canvas)در حقیقت همان نقشه راه کسب و کار ورزشی شماست که در طول مسیر هم اصلاح و هم تقویت می شود.

نوشتن بیزینس پلن در صنعت ورزش چگونه صورت می‌گیرد؟

اغلب کسانی که تازه می خواهند کسب ‌و کار راه بیندازند فکرمی کنند که طرح کسب‌وکار (Business plan)، حتما باید طرحی طولانی و چند صدبرگ داشته باشد، اما در اصل نیازی نیست که طولانی باشد و برخی اوقات طرح‌های کسب ‌و کار یک‌ صفحه‌ای نیز می تواند بسیار مفید باشند. بنابراین شما اگر طرح تجاری (بیزینس پلن) خوبی بنویسید موفقیت شما را در تجارت تضمین خواهد نمود.شما به‌عنوان یک کارآفرین ورزشی باید بیزینس پلن و یا طرح کسب ‌و کاری را در اختیار داشته باشید تا بتوانید به‌وسیله آن مسئولین را متقاعد کنید که توانایی کسب درآمد از ایده خود را دارید.ما با تهیه و نوشتن طرح کسب‌وکار قدم‌ به ‌قدم با شما همراه بوده و شما را در راه‌اندازی کسب‌وکار خود در کشور موردنظر خودیاری می‌رسانیم.

نوشتن بیزینس پلن را از کجا شروع کنیم؟

از این سیزده مرحله شروع به نوشتن بیزینس پلن کسب‌وکار ورزشی خودمون رو می‌کنیم :
۱. توصیف کسب‌وکار
۲. شناخت مخاطب
۳. تحلیل بازار
۴. اندازه کسب‌وکار
۵. اهداف کسب‌وکار
۶. نیازهای اولیه
۷. برنامه بازاریابی کسب‌وکار
۸. مکان کسب‌وکار
۹. هزینه کسب‌وکار
۱۰. مدیریت کسب‌وکار
۱۱. مهم‌ترین خطرات
۱۲. استراتژی‌های توسعه
۱۳. زمان‌بندی اهداف

توصیف کسب‌وکار ورزشی :

اولین قدم در نوشتن بیزینس پلن، توصیف کسب‌وکار است شما باید کسب‌وکارتان را کامل مشخص کنید و نام کسب‌ و کارتان، زمینهٔ فعالیت، وضعیت کنونی و جهت‌گیری آینده و اسرار تجاری را مشخص کنید. این بخش جز قسمت‌های پایه‌ای کسب ‌و کارتان است.
با خودتان روراست باشید؛ و این سوال را بپرسید چرا دارید این کسب‌وکار را شروع می کنید؟
با فهمیدن چرایی، خیلی راحت می‌توانید بدانید و تصمیم بگیرید که چه بخش‌هایی ضروری هستند و چه بخش‌هایی دست‌ و پا گیر و نیازی نیست برای آن قسمت وقت بگذاریم.چرایی هر کسب‌وکار ورزشی نشان‌دهندۀ هویت و استراتژی آن کسب‌وکار است؛ قسمت درخشان “فکر خود را از پول خارج کنید”منظورم از اینکه می گوییم فکر خود را فقط از کسب درآمد و پول خارج کنید این است که زمانی که شما با هدف پول وارد هر شغلی بشوید دیگر انگیزه ای برای رسیدن به ارزش های بیزینس خود نخواهید داشت.اگر جزو این دسته افراد هستید همین‌جا دست نگه دارید!
چرایی، یک چیزی بالاتر از درآمد و هزینه است. شما باید بدانید که چرا این کار شروع کرده‌اید و قرار است که کدام نیاز مشتریان را برطرف نمایید.در این مورد آقای سایمون سینک در کتاب با چرا شروع کنید به طور کامل از ویژگی های شروع با چرا توضیح می دهد.

شناخت مخاطب (مشتری یا مشتریان):

بسیاری از کسایی که برای کسب‌وکارشان بیزینس پل می نویسند از این بخش راحت میگذرند و فکرمیکنند زیاد مهم نیست من باقدرت به شما میگویم اساسی‌ترین بخش‌های یک کسب‌وکار شناخت مخاطب است، ما بعنوان یک باشگاه ورزشی نمی توانیم و یا نباید برای تمام اقشار جامعه خدمات بدهیم.بدون شناخت مشتری، بخش‌های دیگر بوم عملاً به بی راه می رود و در طول مسیر کسب وکار ورزشی ما را با مشکلات روبرو می کند. به عبارت دیگر، هر مدرسه فوتبال یا والیبال بدون شناخت مشتری‌هایتان نمی‌توانید خدمات محصولات به آن‌ها بفروشید.
اگر شما مشتری کسب ‌و کار ورزش خودرا نشناسید و ندانید چه نیازی یا مشکلی دارد میتوان گفت کسب‌وکار شما شکست‌ خورده است. پیشنهاد می‌کنیم حتما وقت بیشتری برای شناخت مخاطب بگذارید.

تحلیل بازار ورزش :

بررسی کنید که کدام بخش‌ از بازار (محلی و/یا جهانی) به دنبال استفاده از محصول یا خدمت شما خواهند بود. برای پیدا کردن جواب این سؤال حدس و گمان کافی نیست و باید تحقیقاتی صحیح و هوشمندانه انجام بدهید. باید اطلاعات موجودِ به‌دست‌آمده از مشاهدات و تحقیقات دیگران را تحلیل کنید و آن را در کنار اطلاعاتی قرار بدهید که حاصل مشاهدات و روش‌های جست‌وجو‌ی خودتان هستند.
در تحقیقات خود موارد زیر را بررسی کنید:
-آیا بازار مناسبی برای این محصول یا خدمات ورزشی ما وجود دارد؟
– مشتریان بالقوه‌ی ما در چه محدوده‌ی سنی‌ای قرار دارند؟
– آیا محصول یا خدمات ما برای گروه اقتصادی یا قومیِ خاصی جذاب است؟
– آیا فقط افراد ثروتمند می‌توانند از پس پرداخت هزینه‌تان بربیایند؟
– آیا مشتری ایده آل شما در منطقه یا محله‌های خاصی زندگی می‌کند؟

اندازه کسب‌وکار شما در صنعت ورزش :

در این مرحله باید مشخص کنید که می‌خواهید برای کدام بخش از بازار محصول ورزشی تولید و یا خدمات ورزش ارائه نمایید. به‌عنوان‌ مثال شما قصد دارید دستگاه بدن‌سازی تولید کنید و یا می‌خواهید برای کهن‌سالان خدمات بازتوانی ارائه نمایید در مرحله اول نمی‌توانید بگویید برای کل دنیا این محصول و خدمات به درد می‌خورد. پس سعی کنید در قدم اول گروه مشتریانی را انتخاب کنید که کوچک‌تر و هدف گذاری شده تر باشند.
مثل این سؤال‌ها جز سؤال‌های خوب در این زمینه هست :
– در هر یک از جمعیت‌های موردنظر چند فرد پیر هست که به بازتوانی احتیاج داشته باشد؟
– در ایران چند باشگاه بدن‌سازی وجود دارد؟
– این تعداد افراد ماهانه یا سالانه چه مقدار از خدمات ما مصرف می‌کنند؟
– چه تعداد مرکز ارائه‌کننده این خدمات فعال هستند و سهم آن‌ها از این بازارچه مقدار است؟
– اندازه‌ی کسب‌وکار رقبای آینده‌ی شما چیست؟
پس مهم است که چه بخش از جامعه رو مورد هدف کسب‌وکار ورزشی خود قرار دهید.

اهداف کسب ‌و کار :

یکی از مهم‌ترین مراحل نوشتن بیزینس پلن، نوشتن و مشخص کردن اهداف کسب ‌و کار است.برای هر بخش و هر محله از کسب وکار ورزش تان هدف کنید و برای هر هدفی ددلاین تعریف کنید.(زمان به اتمام رسیدن هدف را مشخص کنید).توجه داشته باشید که اهداف باید هوشمندانه و منطقی باشند.

نیاز های اولیه :

چه بخواهید مجموعه ورزشی باکلاسی را در شمال تهران و یا یک باکس بدن‌سازی، بخرید باید فهرستی ازآنچه نیاز دارید تهیه کنید.برخی از موارد فهرست شما ممکن است مواد قابل‌لمس مانند کامپیوتر یا دستگاه‌ها تولید باشد؛
اما برخی از موارد ملموس نیستند مانند مقدار زمانی که باید برای طراحی دستگاه بدن‌سازی یا انجام تحقیق درباره‌ی مشتریان بالقوه صرف کنید. همه و همه را باید دقیق یادداشت کنید.

برنامه بازاریابی کسب‌ و کار :

تدوین این بخش یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین کارهاست. شما باید بتوانید سرمایه‌گذار یا کارمند بانک را متقاعد کنید که بازار خوبی برای محصولات یا خدمتتان وجود دارد. پیش‌بینی فروش در این قسمت انجام می‌شود که مبتنی بر تحقیقات بازاریابی است که شما انجام داده‌اید.
بخش‌های مختلف این قسمت می‌تواند به شرح زیر باشد:
– تعریف (مشخص کردن) بازار محصول یا خدمات ورزشی شما
– شناسایی مشتریان بالقوه و بالفعل شما
– پیش‌بینی فروش برای حداقل سه سال آینده
– عوامل تأثیرگذار در بازار شما (تحولات صنعت ورزش، نوسانات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، تغییرات جمعیتی، سیاست‌های دولت و…)
– خلاصه‌ای از روند تحولات گذشته بازار ورزشی مدنظر شما

نقات قوت :

نقاط قوت عوامل قابل کنترل کسب و کارتان است که می‌تواند شامل افرادی باشد که استخدام می کنید (تجارب، تحصیلات، سوابق و…) و یا نوع ارتباط شما با مشتریان بالفعل. به صورت کلی نقاط قوت یک کسب و کار مواردی است که شرکت میتواند برای پیشبرد اهداف خود روی آنها حساب کند و این عوامل باعث حرکت رو به جلوی شرکت میشوند.

نقاط ضعف :

نقاط ضعف عواملی قابل کنترل و نیازمند بهبود است که مانع دستیابی کسب و کار به مزیت ‌های رقابتی می‌شود. (نبود تجربه کافی، موقعیت نامناسب شرکت نسبت به رقبا، میزان محدود دستیابی به منابعی مانند پول)

فرصت ها :

عوامل خارجی کسب و کار که منجر به تسهیل فرآیند کاری میشود در این دسته قرار می گیرند. فرصت‌ها دست‌ آوردهایی است که با استفاده استراتژی بازاریابی می ‌توانید از آنها جهت بهبود جایگاه خود استفاده کنید.

تهدیدات :

تهدیدها نیروی‌ های خارجی غیرقابل کنترلی است که برای تدوین برنامه های پیشگیرانه باید شناسایی شود. (شرایط اقتصادی ضعیف، نگرش بد جامعه نسبت به صنعت یا کسب و کار، قوانین و مقررات، یا تغییر در رفتار مصرف کننده)

مکان کسب‌ و کار :

محل دفتر با کارگاه را معمولاً بر اساس پارامترهای زیر مشخص می‌کنند:
– در دسترس بودن نیروی کار
– نسبت دستمزد
– نزدیکی به منابع و مشتری
– حمایت‌های اجتماعی
– امتیازهای مالیاتی
– نیازهای منطقه‌ای
– حمایت‌های بانکی
– تأمین‌کنندگان و نزدیکی به آن‌ها

هزینه‌های حمل نقل :

در این بخش می‌بایست در رابطه با امکانات کارگاه، انبار و دفتر کار و تجهیزات موردنیاز مانند ابزارآلات، ماشین‌آلات، کامپیوتر و وسایل نقلیه نیز بحث نمایید.

هزینه کسب ‌و کار:

بخش مالی طرح کسب‌وکار (بیزینس پلن) در صنعت ورزش باید امکان ادامهٔ حیات کسب‌وکار شمارا نشان دهد؛ که شامل سه عنصر اصلی است:
– بودجه
– صورت‌حساب درآمد
– بیلان نقدینگی

الف) بودجه

در این بخش وضعیت مالی کسب‌وکار در طول یک دوره مشخص برآورد می‌شود که معمولاً برای سه سال اولیهٔ کسب‌وکار است. در آن منابع موردنیاز برای فعالیت آتی کسب‌وکار و نحوهٔ تأمین آن‌ها مشخص می‌شود.

ب) صورت‌حساب درآمد

صورت‌حساب درآمد نیز سود و زیان پیش‌بینی‌شده را نشان می‌دهد. پیش‌بینی فروش که در بخش بازاریابی محاسبه‌شده بود در این بخش کاربرد دارد. بخش‌های زیر را می‌توان در این بخش گنجاند:
پیش‌بینی فروش
هزینه‌های تولید شامل مواد اولیه، نیروی کار، مخارج کلی تولید (ثابت و متغیر)
هزینه‌های نگهداری و ا نبار داری
– توزیع
– تبلیغات
– تخفیفت
– دستمزدها
– مالیات
– اجاره
– برق و آب و گاز و تلفن و…

پ) بیلان یا صورت‌حساب نقدینگی

این بخش مقدار و زمان پول‌های ورودی و خروجی را مشخص می‌کند. یکی از مهم‌ترین بخش‌های مالی، نحوهٔ تأمین اعتبار اضافی برای کسب‌ و کاراست. آخرین سند بخش مالی جدول مقایسه دخل و خرج است که نشان دهندهٔ سطح فروش و تولید لازم برای پوشش هزینه‌ها است.
با توجه به تخصصی بودن این بخش حتما از مشاوران مالی برای تدوین آن کمک بگیرید.

مدیریت کسب‌ و کار :

سوابق و تجربیات اعضای مدیریتی سیستم از نکاتی است که برای خوانندگان طرح کسب‌ و کار بسیار مهم است. این بخش را طوری تهیه کنید تا نشان دهید افراد انتخابی شما برای این کار شایسته اند و می‌توانند سودآوری کسب‌وکار را تضمین کنند.
در این بخش می‌بایست موارد زیر را نیز تهیه نمایید:
– ساختار سازمانی
– تصمیم مدیریت و کارکنان مهم
– تجارب و قابلیت فنی هر یک از کارکنان
– ساختار مالکیت و پرداختها
– مشاوران

مهم‌ترین خطرات :

در هر کسب‌وکار ورزشی یا غیره ورزشی اتفاقاتی رخ می دهد که هر چقدر آن‌ها را از قبل شناسایی کرده باشیم در مقابله با آن‌ها موفق تر خواهیم بود مواردی از قبیل :
– تغییرات ناخواسته
– فراتر رفتن هزینه‌های طراحی و تولید
– ورود رقبای جدید
– مشکلات خرید
– شکسته شدن قیمت توسط رقبا
– اشتباه درآمدن پیش‌بینی‌های بازار
– نرسیدن به اهداف فروش
– از بین رفتن تیم مدیریت
حتما برای موارد فوق راه حل هایی در ذهن داشته باشید، چون این قسمت می‌تواند توان مدیریتی شما را در مواجهه با مشکلات نشان دهد.

استراتژی‌های توسعه :

هر طرح کسب‌وکار در صنعت ورزش باید نگاه جدی به آینده داشته باشد. نقشه هایی را که برای توسعهٔ کارها کشیده‌اید.رسیدن به اهداف ایده اآل یک برنامهٔ مکتوب می‌خواهد که استراتژی نامیده می‌شود.

زمان ‌بندی اهداف :

در این بخش زمان پیش‌بینی‌ شده برای دستیابی به هر کدام از اهداف اصلی و فرعی با کمک یک جدول زمان‌بندی نوشته میشود. در تهیهٔ آن‌ محدودیت‌ها و ارتباط منطقی بین اهداف را فراموش نکنید. برخی از فعّالیت‌ها که می‌بایست به‌عنوان اهداف پروژه برای آن‌ها جدول زمان‌بندی تهیه کنید عبارتند از:
– طراحی محصول یا خدمات جدید ورزشی
– تشکیل تیم مدیریت
– پیش‌بینی فروش
– برنامه ریزی تولید
– تکمیل طرح‌های اولیه
– استخدام نمایندگان فروش
– امضای قرار داد با نمایندگان و تأمین‌کنندگان و…
در این مقاله ۱۳ روش نوشتن بیزینس پلن در صنعت ورزش را توضیح دادم و برای اینکه شما بتوانید در مباحث مالی، بانک یا موسسه سرمایه گذاری را متقاعد کنید و یا مجوز های لازم را دریافت نمایید، نیاز مند یادگیری سنخرانی آسانسوری هستید.همیشه به این اعتقاد دارم که اگر شما بتوانید یک طرح کسب و کار ورزش را در سه دقیقه توضیح دهید حتما می توانید در سه ساعت آن را سخنرانی کنید.
ارائه آسانسوری را باید یادبگیریم.
فرض کنید که با یک نفر سوار آسانسور شده‌اید و چند طبقه می‌خواهید با او باشید. حالا تصور کنید که می‌خواهید در همین فاصله بین چند طبقه، ایده کسب و کار خودتان را به این شخص مهم توضیح بدهید. به نظرتان چقدر زمان دارید؟ دو دقیقه؟ سه دقیقه؟ شاید کمی بیشتر یا کمتر ولی در کل زمان چندان زیادی ندارید. قسمت اول بیزینس پلن شما هم دقیقا همین شکلی است. یعنی شما فقط به اندازه چند جمله یا نهایتا یک پاراگراف فضا دارید که ایده کسب و کار ورزشی خودتان را به جذاب ترین شکل ممکن بیان کنید تا بتوانید نظر سرمایه‌گذار را جلب کنید.
اگر شروع به نوشتن قسمت ارائه آسانسوری بکنید از مقدار زمان و فکری که لازم می‌شود ممکن است تعجب کنید! چون واقعا هم کار چالش برانگیزی است که کل ایده‌تان را در چند جمله خلاصه کنید و همین خلاصه هم خودش جذاب باشد! اما یادتان باشد که این چند جمله می‌تواند مهم‌ترین جملاتی باشد که در شروع استارت آپتان استفاده می‌کنید.
ارائه آسانسوری شما باید سه عنصر اصلی استارت آپتان را در خودش داشته باشد:
– با چه مشکلی درگیر هستید؟
– چه راه حلی برای این مشکل دارید؟
– این کار را برای چه قشری از جامعه انجام می‌دهید؟
در نوشتن ارائه آسانسوری خودتان خیلی دقت کنید چون که آن را در ایمیل، ارائه و حتی زمانی که استارت آپ‌تان راه‌اندازی شده است استفاده خواهید کرد.
همچنین برای ارائه و بیان آن هم خیلی تمرین بکنید تا مسلط بشوید و بتوانید تحت هر شرایطی بصورت تاثیرگذار و خلاصه ارائه بدهید. یعنی ممکن است شرایطی برای شما پیش بیاید که مشکلات شخصی‌تان کمی زیاد شده باشند. شما باید به قدری به ارائه‌تان مسلط باشید که چنین مسائلی روی آن تاثیرگذار نباشند.

۴.۲/۵ - (۴ امتیاز)