مبانی محاسبات طرح های توجیهی

محاسبه تاسیسات خاص در طرح توجیهی

محاسبه تاسیسات خاص در طرح توجیهی

محاسبه دیگ بخار در طرح توجیهی (steam boiler)
دیگ بخار دستگاه تولید کننده آب داغ و بخار است که در خطوطی که نیاز به پخت و آب گرم داشته باشند قرار می گیرد. سوخت این دستگاه را گاز یا گازوئیل تشکیل می دهد. جنس دیگر از پوسته فولادی و سیستم سوخت آن با استفاده از مشعل است. لوازم دیگ مذکور عبارتند از شیر اطمینان برای قطع بخار، فشار سنج، پمپ تغذیه و سری کامل فیوزها، رله ها و با فشار گاز ۱۵۰ P.S.I با ظرفیت ۱۰۰۰ پوند الی ۳۰۰۰۰ پوند بخار در ساعت(واحد ظرفیت دیگ بخار پوند معادل ۴۵۳ گرم) می باشد. گاهی ظرفیت دیگ بخار را حسب تن نیز عنوان می کنند.
محاسبات -کمپرسور در طرح توجیهی (Air compressor)
کمپرسور، تولید کننده هوای فشرده موردنیاز گروهی از خطوط تولید است که سیستم ایجاد فشار باد، در آن محرک دستگاه می باشد، مانند خطوط اکسترودر، در صنایع تزریقی، که بر اساس نیاز طرح، ظرفیت پیش بینی می شود. واحد فشار باد در کمپرسور اتمسفر است. ظرفیت مخزن باد را نیز با لیتر بیان می کنند.
-محاسبات هواساز در طرح توجیهی (Air conditioner)
تهویه هوا در صنایع خاص به سیستم هواساز و رطوبت ساز معروف می باشد. وظیفه اصلی این سیستم ایجاد تعادل بین درجه حرارت و درجه رطوبت در سالن تولید و حفظ این تعادل در درجه ثابتی است. مهم ترین خط تولید که به این سیستم نیاز دارد، خط تولید صنعت نساجی، به ویژه ریسندگی است که با ایجاد کانال های زمینی در کف سالن و کانال هوای هوایی در سقف سالن عملاً جریان هوا و رطوبت به طور مداوم از یک سو وارد و از سوی دیگر خارج می شود. با توجه به این که در کنار سالن چند ایستگاه هواساز از نوع بتن آرمه ساخته شده که در آن ها با استفاده از سانتریفوژ برای تصفه هوا خروجی از سالن و برگشت هوای تصفیه شده به سالن عمل می کنند. این امر علاوه بر تهویه هوای سالن بر کیفیت محصول تولیدی نیز تاثیر مستقیم دارد.
-محاسبات سیستم توزین(باسکول) در طرح توجیهی (Bascule)
باسکول در ظرفیت های مختلف از تجهیزات موردنیاز طرح هایی است که مواد اولیه و محصول تولیدی آن ها در حجم های کلان وارد و خارج می شوند. مانند مواد اولیه در صنایع کانی غیرفلزی و پنبه در نساجی و محصول تولیدی فولاد و سیمان، حداکثر ظرفیت باسکول ۶۰ تن می باشد.
-محاسبه دیگ روغن داغ در طرح توجیهی
سیستم تولید کننده روغن داغ برای خط کمکی صنایع شیمیایی، تولید تایر و تیوپ جهت روغن کاری مستمر ماشین های پخت و پرس ها بوده که بستر تولید و قالب ها را روان و آماده می کند.

امتیاز