طرح تولید انجماد و بسته بندی ماهی و میگو بروش سریع

مصرف گوشت سفید در مقایسه با گوشت قرمز از سلامت بالاتری برخوردار است و بر طبق آخرین یافته های محققین علوم تغذیه و پزشکی،مصرف صحیح ابزیان از بروز بسیاری از بیماریها جلوگیری می کند.آبزیان به لحاظ داشتن ویزگی های زیر از نظر ارزش تغذه ای در اولویت مصرف قرار می گیرند.
-محدود بودن تولید گوشت قرمز و مرغ
-ارزانتر بودن گوشت ماهی
-افزایش جمعیت کشور و لزوم تامین پروتئین مورد نیاز
-اماده شدن سریع این فرآورده ها برای مصرف
-تنوع در غذا

مصارف و ویژگی های بارز محصول نهایی

گوشت هایی از جمله ماهی، گوشت و مرغ و گاو حاوی موادمغذی ضروری از جمله پروتئین و آهن می باشند. افرادی که از گوشت استفاده نمی کنند باید این موادمغذی را از سایر منابع (ترکیبی از موادغذایی با منشاء گیاهی) به دست آورند. یک وعده مصرفی از بیشتر انواع گوشت و ماهی در حدود ۸۵ گرم می باشد
گوشت و مرغ منابع کاملی از پروتئین به حساب می آیند و حاوی ۹ اسیدآمینه ضروری و مورد نیاز بدن می باشند. پروتئین عملکردهایی از جمله رشد و ترمیم بافت را در بدن انجام می دهد. گوشت و مرغ همچنین حاوی آهن هِم بوده که برای بدن بسیار مفیدتر از آهن غیر هِم (نوعی از آهن موجود در موادغذایی با منشاء گیاهی) است. آهن برای رشد سالم ماهیچه ها و اکسیژن خون ضروری است. میزان توصیه شده روزانه آهن برای مردان ۸ میلی گرم، برای بانوان ۱۸ میلی گرم و برای کودکان ۱۰ میلی گرم است.
خوراکی
در طبخ غذا های خورشتی به صورت آب پز و سرخ شده
طبخ به صورت کباب شده
مصرف، گوشت کباب شده ی مرغ یا خروس، می تواند اعث افزایش اشتها شود. خوردن گوشت این حیوانات چاق کننده است و والدین می توانند از این خاصیت، برای تقویت فرزندان لاغر خود بهره بگیرند
از دیدگاه طب سنتى، خونی که در اثر مصرف ماهی کباب شده در بدن تولید می شود، یک خون سالم است. مصرف ماهی به صورت کبابی می تواند باعث چاقی شود. ضمن اینکه افزایش شیر در مادران شیرده را به همراه دارد. مصرف ماهی برای افراد دارای مزاج سرد و تر چندان مناسب نیست
مصرف آبزیان زمانی با ارزش می باشد که یصورت سالم و بهداشتی در سبد مصرف خانوار قرار گیرد،بنابراین با توجه به فسادپذیری سریع گوشت ماهی و میگو،روشهای نگهداری از اهمیت ویزه ای برخوردار خواهند بود.
انتخاب محل استقرار کارخانه به لحاظ سهولت دسترسی به مواد اولیه اصلی ،دوري از مراکز آلوده کننده و اخذ استعلامهاي اولیه ، تهیه نقشه هاي ساختمانی مطابق با اصول فنی و بهداشتی و لحاظ کردن کلیه استانداردهاي مربوطه (زیر نظر مهندسین مشاور ) از مهمترین اقدامات اولیه قبل از اجراي طرح میباشند.
پس از آن اقدامات ذیل مد نظر قرار می گیرند .
الف – عملیات تسطیح ، خاکریزي و کوبش به مقدار لازم انجام و ارتفاع خاکریزي به حدي است که از ورود آبهاي سطحی و سیل آبها ، جلوگیري نماید .
(مهندسین ناظر بر چگونگی اجرا و کیفیت ساختمان سازي در کلیه مراحل نظارت خواهند داشت.)
ب – جهت سهولت تخلیه مواد اولیه و بارگیري محصول سطح ساختمانهاي تولیدي و نگهداري بالاتر از محوطه کارخانه در نظر گرفته میشود.

ج – پوشش کلیه دیواهاي داخلی تا سقف ( از ورود مواد تا محصول نهایی) کاشی کاري و کف ساختمانها سنگ فرش (ضد اسید) میشود. زاویه 90 درجه دیوار با کف بوسیله کاشی گرفته میشود. کف ساختمان داراي شیب مناسب ( 1به 48 ) و ایجاد سقف کاذب با ورق هاي مخصوص ضروري میباشد . درب ها و پنجره حتی المقدور داراي فرم ساده و قابل شستشو باشند.همچنین جهت جلوگیري از ورود حشرات در مقابل کلیه در و پنجره و فن هاي تهویه، توري نصب شده و درهاي ورودي متشکل از دو درب متوالی طرح میگردند.کف پنجره هاي بایستی شیب دار (زاویه 45 درجه)باشد. قبل از ورود به سالن هاي اصلی حوضچه هاي ضد عفونی و روشوئی تعبیه می شود و این ورودي ها میبایستی بوسیله چشم الکتریکی بطوراتوماتیک باز و بسته شوند. نصب لامپ به مقدار کافی و پوشش لامپ ها با قالب لاکی در نظر گرفته میشود . کلیه شیشه ها بر چسب مخصوص روکش داده میشود.کانالهاي فاضلاب با شیب و قطر مناسب احداث میشوند و در خروجی فاضلاب شیر یکطرفه نصب میگردد. روشوئیها و دستشوئیها مجهز به شیر مخصوص جریان آب گرم و سرد ، دستمال کاغذي ، مایع دستشوئی و ضد عفونی و سطل زباله ، سیفون و تهویه مناسب باشند. لوله هاي آب سرد و گرم بویژه در سالنهاي تولید داخل دیوار کار گذاشته میشود.
د – آب نقش مهمی در شستشو ، نظافت و در فرمالسیون و پروسه تولید دارد . بعبارتی در کلیه مراحل ، محصول در تماس با آب قرار میگیرد لذا توجه به بهداشت آب مصرفی از اهمیت زیادي برخوردار است . به همین لحاظ در چنین طرحهایی ، واحد جداگانه اي جهت تصفیه فیزیکی ، شیمیایی و میکروبی آب مورد نیاز می باشد.
ه – ماشین آلات و تجهیزات تولیدي بگونه اي انتخاب می شوند که در مقابل فرسودگی و خورندگی مقاوم بوده و بسهولت قابل شستشو باشند و هر بار پس از تولید ، بوسیله آب و مواد ضد عفونی کننده شستشو می گردند.
کشورهاي کانادا،چین، ژاپن، روسیه، هند ، آمریکا بزرگترین تولید کنندگان انواع ماهی و کشورهاي هند، ویتنام و چین بزرگترین تولیدکنندگان میگو در جهان می باشند و کشورهاي اروپایی و ژاپن و آمریکا بیشترین میزان مصرف را بخود اختصاص داده اند.
مناسب ترین بازارهاي هدف جهت صادرات محصولات داخل کشور، کشورهاي اروپایی و کشورهاي همسایه حوزه خلیج فارس می باشد.

انجماد سریع IQF

روشی که در آن دمای درونی محصول طی مدت کمتر از 2 ساعت از منطقه بحرانی عبور می نماید در اصطلاح انجماد سریع گفته می شود.در این روش از طریق افزایش سرعت عبور هوای سرد از ورای محصولات غذایی(تونل انجماد)،حرارت به سرعت از محصول گرفته شده و محصول منجمد می گردد.قرار دادن محصول در تماس مستقیم یا غیرمستقیم با ماده سرما زا،مهم ترین روش های انجماد سریع محسوب می گردند
اهمیت استراتژیک تولید انجماد و بسته بندی ماهی و میگو بروش سریع :
ماهی و میگو به عنوان یکی از غنی ترین منابع پروتئینی با منشا حیوانی و با قابلیت بسیار زیاد برای تهیه غذاهای متنوع بشمار می رود.انجماد یکی از اصول نگهداری محصولات غذایی است که از دیرباز مورد توجه بشر اولیه بوده است.استفاده از یخچالهای طبیعی و نگهداری گوشت شکار و ماهی در داخل برف توسط اسکیموهافاستفاده از مخلوط یخ و نمک برای ایجاد درجات حرارت پایین تر از یخ خالص،ابداع روش مکانیکی تولید سرما با استفاده از آمونیاک در سال 1875 میلادی و احداث سردخانه های صنعتی و عرضه گوشت قرمز و سفید به صورت منجمد در نیمه دوم قرن نوزدهم در آمریکا منتهی به عرضه مواد منجمد اماده مصرف در حدود 30 سال پیش گردید.روشهای نوین انجماد نظیرIQF، هم اکنون روش های تکامل یافته انجماد می باشند که کاربرد فراوانی در صنایع غذایی و نگهداری محصولات غذایی دارند.

خلاصه بررسي فنی، مالی و بازار طرح تولید انجماد و بسته بندی ماهی و میگو بروش سریع

پیش بیني ظرفیت و تركیب تولید : 2000 تن در سال
مساحت زمین: 4000 متر مربع
زیربنای ساختمان تولیدي : 1700 متر مربع
امکانات زیربنایي مورد نیازطرح توجیهی تولید انجماد و بسته بندی ماهی و میگو بروش سریع
– میزان آب مصرفی: 8250 مترمکعب در سال
– میزان برق مصرفی: 550000 کیلووات در سال
– میزان گاز مصرفی: 2700 متر مكعب در ساعت
تعداد و ترکیب نیروی انساني طرح تولید انجماد و بسته بندی ماهی و میگو بروش سریع: 32 نفر
ابعاد اقتصادي طرح تولید انجماد و بسته بندی ماهی و میگو بروش سریع
قیمت ماشین الات و تجهیزات تولید انجماد و بسته بندی ماهی و میگو بروش سریع: 1.7 میلیارد تومان
برآورد سرمایه گذاری کل: 7.9 میلیارد تومان
برآورد سرمایه گذاري ثابت : 4.6 میلیارد تومان
پیش بینی شاخص هاي اقتصادي طرح تولید انجماد و بسته بندی ماهی و میگو بروش سریع
نقطه سربه سر تولید در سال مبنا: 39.6 درصد
دوره برگشت سرمایه: 3.4 سال

نکته مهم

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقريبی است.

امکان سرمايه گذاری با ظرفيتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاری کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهی می توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.