طرح احداث و راه اندازی اکو کمپ

طرح احداث و راه اندازی اکو کمپ

صنعت گردشگری از جمله صنایع اقتصادی تاثیر گذار در اقتصاد کشورهای جهان می باشد که با توجه به نوع فعالیت ان از نظر اشتغالزایی و کسب درامد مورد توجه است و بعنوان یکی از طرح های قابل اعتماد اقتصادی به جهت بازده مطمئن سرمایه مورد مناسبی برای سرمایه گذاری می باشدکه این امر در کشورهای در حال توسعه که علاقه مند به گسترش و رونق اقتصادی خود هستند جزو صنایع با ریسک پایین سرمایه گذاری است در کشور ما ایران با توجه به قابلیت ها و پتانسیل های فراوان تاریخی”جغرافیایی:مذهبی”فرهنگ غنی بومی “و جاذبه های طبیعی و اکولوژیکی بسیار زمینه و بستر بسیار مناسبی جهت سرمایه گذاری در این بخش مهم و پر رونق اقتصادی میباشد چرا که تمامی ابزارهای مورد نیاز برای استفاده در این بخش به وفور و رایگان در دسترس می باشد از جمله آثار دیدنی و طبیعت بکر و شگفت انگیز در سراسر کشور.
اکوکمپ ها نوعی از محل های اسکان برای مسافران است که بر خلاف هتل ها که ویژگی یکسانی دارند، دارای ویژگی خاص محیطی خود بوده و به نوعی اقامتگاهی بومی و محلی است که عمدتا در خانه های قدیمی بازسازی شده و با شیوه ای که مطلوب برای مسافران باشد اداره می شوند.

در این اقامتگاهها سعی بر این است تا میهمانان با شیوه سنتی زندگی در آن محل خاص آشنا شده و از غذاهای محلی آنجا استفاده و در محیطی طبیعی سفر خود را به انجام برساند.
اکوکمپ ها اقامتگاهی برای گردشگران است که ساختار بومی خدمات، محصولات و فعالیت‌های گردشگری، ساختار محیطی بوم‌گرا، ساختار مالکیت و مدیریت خانوادگی و مشارکت جامعه بومی و در نهایت داشتن ساختارهای مناسب زیربنایی گردشگری، که ارکان و هسته‌های اصلی یک اقامتگاه است، آن را از دیگر الگوهای اقامتی مانند هتل‌ها و مهمان‌پذیرها متمایز می‌کنند.

سابقه اکوکمپ در ایران

از یک دهه قبل واحدهای اکوکمپینگ در برخی مناطق کشور به خصوص در استان اصفهان تشکیل شده که در آن موقع این واحدها بصورت امروز دارای شناسنامه نبودند. در دوسال گذشته ضوابط تشکیل این واحدها توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور تدوین گشته و از آن زمان ایجاد واحدهای بوم گردی شدت گرفته و در حال حاضر بیشتر از ۵۰ واحد ثبت شده با این عنوان به فعالیت مشغول می باشند.
اینروزها همه به دنبال یک جای دنج و متفاوت برای آخر هفته خود می باشند و در روزهای تعطیل مردم به‌دنبال فرار از زندگی ماشینی و پناه بردن به طبیعت هستند. بر همین اساس در چند سال اخیر صنعت بوم گردی در ایران از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار شده است.از سوی دیگر آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم هر منطقه‌ای برای گردشگران علی‌الخصوص خارجی جذابیتی وصف‌ناشدنی دارد.

طرح احداث و راه اندازی اکو کمپ

همچنین بر اساس برنامه ششم توسعه که ۲۰ میلیون گردشگر هدف برنامه می باشد توسعه اقامت گاه های بوم گردی در دستور دولت بوده و بر این اساس دولت برنامه های حمایتی برای تاسیس این واحدها در همه مناطق گردشگری و بافتهای تاریخی و روستایی را دنبال می نماید.
هدف اصلی در احداث این اکوکمپ، ایجاد مکانی آرام و دلنشین در بافت زیبای منطقه و مشاهده جاذبه‌های گیاهی و جانوری حاشیه خلیج فارس است. این اکو کمپ فرصتی برای گشت در جاذبه های طبیعی ، تماشای حیات وحش منحصربفرد، آشنایی با پوشش گیاهی بی‌همتای منطقه، گیاهان زراعی و کشاورزی محلی، عکاسی از مناظر بدیع، رصد ستارگان، استفاده از تفریحات ساحلی و … به وجود آورده و برای مردم منطقه نیز مفید واقع شده است؛ از جمله تجهیز برخی از خانه‌های روستایی برای پذیرایی از گردشگران و منفعتی که از محل اجاره این خانه‌ها عاید جامعه محلی می‌شود. با توجه به اینکه تمام اقلام موردنیاز گردشگران از دسترنج اهالی محل است، اشتغالزایی گسترده‌ای نیز در این منطقه صورت می‌گیرد و محصولات موجود کاملا در این روستا تهیه می‌شود. محصولات تولیدی زنان روستا برای فروش به گردشگران عرضه می‌شود. با توجه به اینکه این اکو کمپ سازگار با محیط زیست است، هیچ ظرف پلاستیکی در آن استفاده نمی‌شود. همین‌طور محصولات کشاورزی تولیدی آن کاملا اکولوژیک (بدون استفاده از کود شیمیایی) تولید می‌شوند و استفاده از مواد شوینده در آن حداقلی است. با توجه به اهمیت آب در مناطق جنوبی ایران، مصرف این مایع گرانبها نیز مدیریت می‌شود. جمع آوری زباله‌ها و تفکیک آن از مبدا نیز به کمک مردم محلی صورت می‌پذیرد. برگزاری تورهای آموزشی، تفریحی، ماجراجویانه، دانش‌آموزی و… فرصتی برای آشنایی تمام اقشار جامعه با طبیعت را به واسطه این اکوکمپ جذاب به وجود آورده است. به نظر می‌رسد با توجه به پهناوری مناطق حاشیه خلیج فارس، امکان توسعه و ایجاد چنین کسب و کارهای کوچکی روزبه‌روز بیشتر باید مورد توجه واقع شود.

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی. 🙂

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی در حوزه خدمات و گردشگری دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه مینمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.

واژه معماری اکولوژیک که در قرن بیستم میلادی از سوی فرانک لوید رایت یکی از پیشگامان معماری نوین ابداع شد، در حقیقت بر ایجاد هماهنگی بین عادتهای انسانی و طبیعت اشاره دارد. رایت با تاکید بر استفاده از خطوط افقی هر چه بیشتر بر ارتباط و هارمونی بین معماری و طبیعت تاکید کرد.
البته بعدها دیگر معماران راز و رمزهای دیگری را نیز بر این سبک متفاوت معماری افزودند. در معماری اکولوژیک تلاش می شود تا حد امکان طرح با محیط خود سازگار و یکدست باشد. از نمونه های مشهور این سبک معماری می توان به خانه آبشار واقع در ایالت پنسیلوانیا، پشت بام های سبز دانشگاه سنگاپور، استادیوم المپیک مونیخ، خانه پولادی روبرت برونو متاثر از آثار هنرمندان فراواقعیت گرایی همچون آنتونی گائودی و سالوادور دالی، پروژه مرکز اکولوژیکی انگلستان، هتل گیمارد و ورودی های مترو پاریس در فرانسه، خانه میلا واقع در بارسلونا اسپانیا و چند نمونه دیگر اشاره کرد.
در ایران نیز گرایش به این نوع خاص از معماری وجود داشته و دارد. طرح هایی مثل محوطه سازی پارک حاشیه ای چمران و خواجوی کرمانی در شهر شیراز (توسط مهرداد ایروانیان)، طراحی فضاهای قدیمی پارک جمشیدیه تهران و مجتمع فرهنگی ـ ورزشی و گردشگری کوهسنگی مشهد (از سوی غلامرضا پاسبان حضرت) نمونه هایی هستند که در قالب طراحی محیط و منظر متبلور شده اند. مرز پیچیدگی تا اوج سادگی معماری اکولوژیک یا معماری سبز یا معماری اکولوژیک به نوعی حاصل رویکرد ذاتی انسان در پذیرش مهم ترین اصل حیات یعنی احترام به طبیعت و نه لزوما مهار آن است.
از آلبرت اینشتین جمله معروفی به این مضمون نقل شده: رویکرد ذاتی و بصری تنها چیزی است که می توان روی آن حساب کرد. این تعریف ساده از معماری اکولوژیک را نخستین بار از دکتر رینهارد کوپن راث فارغ التحصیل دانشگاه آلانوس بُن و یکی از معماران مطرح جهان که بیشتر از ۲۵ سال در این زمینه تحقیق کرده، شنیدم. در جستجوی تعریف دقیق تر از معماری اکولوژیک، مهندس محمدرضا نیکبخت، برنده جایزه «زندگی جدید در کالبد قدیم» در سال ۱۳۸۰در گفت وگو با جام جم این طور توضیح می دهد: «معماری اکولوژیک یک تعریف مشخص دارد که این تعریف، یک تعریف شخصی نیست. هر کسی نمی تواند از خود یک تعریف برای معماری اکولوژیک ارائه کند. زیرا این تعریف شناور نیست. اگر تعاریف ما گاهی با هم تفاوت می کند شاید تنها دلیلش عدم شناخت از معماری اکولوژیک است. از نظر مفهومی و نه صد البته ادبی و تیتروار، معماری اکولوژیک حاصل کنار هم قرار گرفتن چند واژه است: همگامی و همسازی، طبیعت (محیط زیست)، حفاظت، ترمیم (بازگشت دوباره به محیط یا همان بازیافت)، صرفه جویی و چند مورد دیگر. ما تاکنون در هر بخشی نگاهی به این موارد داشته ایم. برای مثال یک جا بحث حفاظت از محیط زیست، یک جا بحث صرفه جویی انرژی و در جای دیگر بحث همگامی با طبیعت و رابطه ارزش های طبیعت با روح انسان را مطرح کرده ایم. اما تنها تعریفی که تمامی این ویژگی ها را در خود لحاظ کند، بهترین تعریف از معماری اکولوژیک است. یعنی هر چقدر که در یک معماری نشانه هایی مثل حفاظت، صرفه جویی و هماهنگی با محیط را بهتر بتوان دید؛ آن معماری بیشتر به سمت معماری اکولوژیک میل کرده است.»

طرح احداث و راه اندازی اکو کمپ

از مهندس محمدرضا نیکبخت برنده جایزه مقام اول «خشت طلایی» همایش ملی معماری در زمینه احیای بناهای تاریخی و «خشت مسین» در زمینه معماری مسکونی پرسیدم: مهم ترین اصل در معماری اکولوژیک انسان محوری است یا طبیعت محوری؟ وی در پاسخ گفت: «اگر بنا باشد که نام اکولوژیک لحاظ شود، شاید بهتر باشد که انسان محوری به جایگاه دوم برده شود. زیرا تقاضاهای انسان اغلب تنوع زیادی دارد و بعضا می تواند حتی با اصل حاکم بر معماری اکولوژیک هم در تناقض باشد.» وی در پاسخ به این پرسش که چه زوایایی از معماری اکولوژیک پیش تر در معماری ایرانی لحاظ می شده و اکنون از بین رفته، گفت: «در معماری ایرانی شاهد تدابیر گوناگونی هستیم که برای مصادیق متفاوت ازجمله بهره گیری از رفتارهای آفتاب، آب، باد، خاک و پوشش های گیاهی اندیشیده شده است. یک مثال خیلی ساده حضور باغ، آن هم با آب جاری در منطقه ای مثل کاشان است که بدون شک پاسخی به نیاز روحی یک جامعه است. مصداق بارز آن هم می تواند عمق کم مجراهای آب در باغ فین باشد. عمق کم مجرای آب تدبیری است که طراح با توجه به شرایط محیط و کمبود آب اندیشیده است. در جایی دیگر هماهنگی معماری حاشیه خلیج فارس و معماری کویر با جریان باد و همچنین در طراحی سرداب ها و بادگیرها را شاهد هستیم که خود نشانی از انطباق معماری با محیط است. البته قابلیت بازیافت مصالح در معماری خشتی و آجری هم در جای خود قابل ذکر است.»

تزریق حیات

دکتر کوپن راث در زمینه الگومحوری از طرح های بومی در معماری اکولوژیک می گوید: «معماری اکولوژیک به عنوان سبک خاصی از معماری در دنیای مدرن، به هیچ وجه از الگوهای تقلیدی تبعیت نمی کند، اما در این سبک خاص طراح می تواند (و در اصل باید) از الگوهای بومی استفاده کند.» مساله اینجاست که از میان برداشت های گوناگون نسبت به این سبک خاص، تاریخچه معماری بروز اشکال گوناگونی را اعم از اشکال نرم تا شیوه های مبتنی بر شکل گیری بیولوژیکی همانند استفاده از اشکال حیوانی در معماری، الهام از شکل ها و الگوهای طبیعی شاهد بوده است.
هزینه های احداث اکوکمپ در یک زمین ۱۰۰۰۰ متری به شرح جدول ذیل میباشد :

طرح احداث و راه اندازی اکو کمپ

۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)