اجزای اصلی یک طرح توجیهی خوب

اجزای اصلی یک طرح توجیهی خوب

اجزای اصلی یک طرح توجیهی خوب

یک طرح توجیهی یک سند پروژه رسمی است که نتایج تجزیه و تحلیل، تحقیق و ارزیابی یک پروژه پیشنهادی را نشان می‌دهد و تعیین می‌کند که آیا این پروژه از نظر فنی، مقرون به صرفه و سودآور است. هدف اصلی طرح توجیهی ارزیابی و اثبات قابلیت اقتصادی و فنی ایده کسب و کار است. یک طرح توجیهی پروژه امکان بررسی و تحلیل فرصت‌های تجاری و تصمیم گیری استراتژیک در مورد ضرورت ایجاد پروژه را فراهم می‌کند. برای هر پروژه که از ابتدای مرحله عبور می‌کند، باید یک طرح توجیهی به منظور سرمایه گذاران برای اطمینان از اینکه این پروژه از لحاظ فنی، مقرون به صرفه و سودآور است، باید توسعه یابد. یک طرح توجیهی کامل می‌تواند به شما پاسخ درست قبل از اینکه شما پول، زمان و منابع را به ایده‌ای که قابل اعتماد نیست صرف نکنید. بنابراین باید با یک رویکرد هدفمند و بی طرفانه برای ارائه مطالعات در مورد تصمیماتی که می‌تواند بر اساس آن انجام شود، انجام شود.
اگر شما در حال انجام مطالعات امکان سنجی هستید، باید عناصر مهم زیر را در نظر بگیرید:

دامنه پروژه: اولین قدم این است که به طور واضح مشکلات و فرصت‌های تجاری که باید مورد توجه قرار گیرند را تعریف کنیم. محدوده پروژه به طور قطعی و به نقطه است. روایت‌های رامبد در خدمت هدف نیست و در واقع می‌تواند شرکت کنندگان را گیج کند. همچنین اطمینان حاصل کنید که بخش‌هایی از کسب و کار را که به طور مستقیم یا غیرمستقیم تحت تأثیر قرار می‌گیرند تعریف می‌کنید. این شامل شرکت کنندگان پروژه و کاربران نهایی می‌شود. محدوده پروژه دقیقاً تعریف می‌تواند یک طرح توجیهی دقیق را تضمین کند. شروع یک پروژه بدون محدوده به خوبی تعریف می‌تواند به راحتی منجر به سرگردانی در خارج از بودجه و زمان شود.

تجزیه و تحلیل بازار فعلی: این مرحله حیاتی است زیرا محیط کسب و کار را بررسی می‌کند که در آن محصول یا خدمات جدید قرار می‌گیرد. از این تحلیل، می‌توانید نقاط قوت و ضعف رویکرد فعلی را کشف کنید. بررسی نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها که با یک پروژه مواجه می‌شوند، به تصمیم گیرندگان کمک می‌کند تا تصویر بزرگ را در نظر بگیرند. در برخی از سازمان‌ها، مدیران ممکن است نمی‌خواهند به یک بازار جدید نزدیک شوند، مگر اینکه آن‌ها می‌دانند که می‌توانند بر آن غلبه کنند. شرکت‌های دیگر ترجیح می‌دهند تا بر درآمدهای به دست آمده به جای سهم بازار تمرکز کنند.

الزامات: این جزء شامل دو دسته الزامات، شامل الزامات فنی و الزامات سازمانی می‌باشد. اگر یک بازار بالقوه و تقاضا برای محصول یا خدمات وجود داشته باشد، شما نیاز دارید که نیازهای فنی و منابع مورد نیاز برای سرمایه گذاری جدید را مشخص کنید. شما نیاز به تعریف نیازهای خود را با توجه به هدف از پروژه خود را. مدیران پروژه که منابع فیزیکی و مالی مورد نیاز برای یک محصول یا خدمات جدید را کم رنگ می‌کنند، اغلب به پروژه‌های شکست خورده یا وعده‌های غیرقابل اجرا منجر می‌شود.

رویکردها: شما بعداً باید راه حل یا شیوه توصیه شده را مطابق با نیازهای خود در نظر بگیرید و انتخاب کنید. شما می‌توانید گزینه‌های مختلف را در نظر بگیرید و سپس یک راه حل را انتخاب کنید که ترجیح داده شده است. قبل از اینکه روی این رویکرد نهایی کنید، سؤالات زیر را بپرسید: آیا این رویکرد نیازهای من را برآورده می‌کند؟ آیا این رویکرد یک راه حل عملی و قابل قبول است؟

ارزیابی: بررسی اثربخشی هزینه روش انتخاب شده و هزینه کل برآورد شده پروژه. سایر گزینه‌ها نیز برای مقاصد مقایسه تخمین زده می‌شوند. پس از اتمام کل هزینه پروژه محاسبه شده، یک ارزیابی و ارزیابی هزینه آماده خواهد شد تا شامل بازده سرمایه گذاری، تجزیه و تحلیل هزینه / سود و غیره باشد.

نقد: در نهایت، تمام عناصر فوق به یک طرح توجیهی مونتاژ می‌شوند و بررسی رسمی انجام خواهد شد. بررسی مورد استفاده قرار خواهد گرفت تا صحت طرح توجیهی و تصمیم گیری پروژه را بررسی کند. در این مرحله، می‌توانید تصمیم بگیرید تا تصمیم بگیرید. اگر طرح توجیهی تأیید شده باشد، اطمینان حاصل کنید که تمام طرفین مربوطه این سند را امضاء می‌کنند.

همین امروز برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در شرکت پارس رابین تماس بگیرید تا شما را در انجام خدمات طرح توجیهی به بهترین وجه کمک کنیم. ما جمع آوری و ارزیابی اطلاعات مربوط به بازار هدف را تسهیل می‌کنیم. ما در تشخیص پویایی بازار مانند نیازها، اندازه، شکل و ویژگی‌ها کمک می‌کنیم. ما از لحاظ عینی و منطقی نقاط قوت و ضعف سرمایه گذاری پیشنهادی، و همچنین فرصت‌ها و تهدیدات موجود در محیط را مشخص می‌کنیم.

۴/۵ - (۲ امتیاز)