آموزشگاه

طرح احداث آموزشگاه آزاد (فنی و حرفه ای)

تربیت نیروی انسانی مورد نیاز جوامع در قالب آموزش‌های فنی و حرفه‌ای(آموزشگاه آزاد) از اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم مورد توجه بسیاری از کشورهای جهان قرار گرفت. در پی پیشرفت‌های علمی و صنعتی پس از جنگ جهانی دوم این آموزش به طور بی سابقه‌ای گسترش یافت، تا آنجا که توسعه برنامه‌های آموزش فنی و حرفه‌ای، از اهداف ملی بیشتر کشورها قرار گرفت و امروزه یکی از شاخص‌های موفقیت هر کشوری، توسعه آن در سه بخش صنعت، کشاورزی و خدمات محسوب می‌شود.
توسعه این سه بخش نیازمند تربیت نیروی انسانی ماهر و کارآمد در زمینه‌های فنی و حرفه ای است. به همین دلیل، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای اهمیت فزاینده‌ای یافته است.

آموزشگاه فنی و حرفه ای و اهداف آن

آموزشگاه فنی و حرفه‌ای آزاد نهاد حقیقی یا حقوقی تأمین کننده خدمات یادگیری مهارت است که به روش‌های مختلف (حضوری، الکترونیکی، تلفیقی) و با هدف تأمین مقاصد، خواسته‌ها، اهداف و الزامات خاص ذی نفعان، پس از اخذ مجوز از سازمان در داخل یا خارج از کشور تأسیس و به صورت خود گردان اداره می‌شود. این آموزشگاه‌ها آموزشگاه‌هایی هستند که به صورت شخصی زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌ای اداره می‌شوند و سازمان فنی و حرفه‌ای و وزارت کار و امور اجتماعی، شهریه معینی را برای آموزش هر حرفه‌ای تعیین کرده است که هنرجو با پرداخت این هزینه کلاس می‌تواند در این آموزشگاه‌ها ثبت نام کند و دوره آموزشی ثبت نامی خود را شروع کند مربیان این آموزشگاه‌ها توسط سازمان آموزش دیده‌اند و مدرک مربیگری را دارند.
چالش‌های مسیر اشتغال
امروزه رشد فزاینده حجم نیروی کار، فقدان ارتباط کافی و عدم هماهنگی بین نظام آموزش و بازار کار، عدم تناسب رشد اقتصادی و ظرفیت‌های اشتغال زایی جامعه با رشد دانش آموختگان، افزایش میزان مشارکت نیروی کار در جامعه بالاخص در بین زنان،
فقدان مهارت‌های مورد نیاز بازار کار از سوی فارغ التحصیلان و فقدان اطلاعات مورد نیاز بازار کار باعث گردید تا موضوع اشتغال از جمله مهم‌ترین دغدغه‌های سیاستگذاران جوامع در حال توسعه از جمله ایران به شمار آید.

آموزشگاه1
اهمیت احداث آموزشگاه

همه ما انسان‌ها آموزش و پیشرفت را دوست داریم و برای دستیابی به این موفقیت‌ها تلاش می‌کنیم و مسلماً برای دستیابی به این آموزش‌ها نیاز به وجود مراکز آموزشی مرتب با علایق و توانایی ما است, امروزه آموزشگاه‌های زیادی با زمینه فعالیت مختلفی مشغول به فعالیت هستند. موقعیت مکانی یک آموزشگاه از اهمیت زیادی برخوردار است و باید در یک فضای مناسب راه اندازی شود. باید دور از سر و صدا و جو آلوده کننده باشد که در آنجا بتوان به راحتی آموزشهای لازم را کسب کرد. محیط باید آرام، با فضای کاربری مناسب و همچنین با امکانات رفاهی کافی باشد. آموزشگاه باید باید دارای نور کافی، امکانات مفید مانند کتابخانه، سرویس بهداشتی، کلاس، سالن اجتماعات، نمازخانه و غیره باشد.

درآمد آموزشگاه

میزان درآمد یک آموزشگاه با توجه به شهریه‌ای که بابت آموزش دریافت می‌شود و همچنین برگزاری کلاس‌های خصوصی خارج از آموزشگاه تأمین می‌شود, هرچند درآمد آموزشگاه‌ها با توجه به نوع فعالیت و میزان شهریه بسیار متفاوت است.
بنابراین اگر شما به عنوان یک سرمایه گذار در این بخش می‌خواهید کار کنید لازم است که حتماً از نوع فعالیت آموزشگاه, تعداد آموزشگاه های فعال دیگر در این زمینه و میزان موفقیت آنها اطلاعاتی تهیه کنید.

نکته مهم در ساخت آموزشگاه

مهم‌ترین قسمت در طراحی یک آموزشگاه که باید در اولویت هم باشد – تنظیم چشم انداز آموزشی- است،
چه برای یک آموزشگاه بزرگ باشد یا یک مجموعه آموزشی کوچک باشد, حتماً باید چشم انداز و هدف آموزشگاه از قبل مشخص باشد تا بتوان بر اساس آن برنامه ریزی کرد و امکانات لازم را فراهم آورد.
نحوه عملکرد آموزشگاه و تعداد ورودی‌ها بسیار مهم است.بعد از اینکه هدف و چشم انداز را مشخص کردید, در طول مراحل طراحی، مرحله ساخت و زمان بهره برداری از آن استفاده کنید.

شرایط عمومی متقاضیان تأسیس آموزشگاه فنی و حرفه‌ای آزاد

متقاضی تأسیس آموزشگاه فنی و حرفهای آزاد شخص حقیقی باید واجد شرایط زیر باشد:
تابعیت جمهوری اسلامی ایران.
اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از اقلیتهای دینی شناخته شده
و ملزم به پیروی از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
دارا بودن صالحیت اخلاقی، سیاسی، فرهنگی، عدم اشتهار به فساد اخلاقی و تجاهر به فسق و نیز عدم وابستگی به
رژیم گذشته براساس پاسخ مراجع ذیصلاح.
نداشتن سوء پیشینه کیفری مؤثر بر اساس پاسخ مراجع ذیصلاح.
عدم اعتیاد به مواد مخدر و روان گردان براساس پاسخ مراجع ذیصلاح.
دارا بودن کارت معتبر پایان خدمت نظام وظیفه یا معافیت دائم غیر وابسته به مشکلات روحی و روانی (برای آقایان)
عدم اشتغال به کار در وزارتخانه‌ها و مؤسسات وابسته و شرکتهای دولتی و مشاغل دولتی و نهادهای عمومی
غیردولتی
داشتن حداقل ۲۵ سال سن.

شرایط اختصاصی متقاضی تأسیس:

احراز توانایی‌های کسب و کار متقاضی تأسیس
توانایی‌های کسب و کارمتقاضی تأسیس به یکی ازدو طریق زیر احراز می‌شود:
روش اول :
موفقیت در آزمون الکترونیکی غیرحضوری شامل مباحث مالی، اقتصادی، بیمه‌ای، حقوقی، کسب و کار، قوانین، ضوابط و مقررات فنی و حرفه
ای، اصول حسابداری و اصول اولیه کامپیوترتوسط ادارات کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تمهید خواهد شد.
روش دوم:
ارائه مدرک تحصیلی یا گواهینامه‌های مهارت دال بر طی دوره‌های مشاوره تأسیس آموزشگاه، کارآفرینی یا کسب و کار، آشنائی با مباحث اولیه
فناوری اطلاعات صادره از مراجع ذیصلاح (درصورت بروز اختالف مرجع تشخیص هیات نظارت استان می‌باشد).
– تبصره: اشخاص حقوقی با ۵ سال سابقه فعالیت صنفی مرتبط از شرکت در آزمون و ارائه گواهینامه معاف هستند.
احراز توانایی مالی متقاضی تأسیس شامل:
ارائه گردش مالی و مانده حساب بانکی میانگین حداقل اجاره سه ماهه مکان آموزشگاه در شهرستان مورد تقاضا
اموال منقول و غیر منقول براساس فرم خود اظهاری متقاضی تأسیس (فرم توسط اداره کل طراحی می‌شود.)

مراحل دوره‌های آموزشی

در آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای روال کار به این صورت است که هنرجو بعد از ثبت نام و تکمیل ظرفیت حرفه ثبت نامی، شروع به آموزش می‌کند. بیشتر از ۹۵ درصد آموزش‌ها به صورت نظری همراه با آموزش عملی می‌باشند که مدت زمان آموزش عملی و نظری به صورت جداگانه تعیین شده است و آموزشگاه‌ها ملزم هستند ساعت‌های آموزشی را رعایت کنند. بعد از اتمام دوره‌ها آزمون از هنرجو گرفته می‌شود. قبل از آزمون کتبی و آزمون عملی، کسب نمره ۵۰ برای ورود به آزمون عملی به عنوان پیش شرط الزامی است.برخی از گروه‌های آموزشی عبارتند از:
۱- آموزشگاه صنایع خودرو ۲-آموزشگاه برق ۳- آموزشگاه الکترونیک ۴ – آموزشگاه تاسیسات، ۵-آموزشگاه جوشکاری ۶-آموزشگاه سرامیک ۷- آموزشگاه صنایع شیمیایی ۸- آموزشگاه صنایع چوب ۹- آموزشگاه صنایع نساجی ۱۰ – آموزشگاه صنایع فلزی ۱۱- آموزشگاه صنایع دریایی ۱۲- آموزشگاه مراقبت و زیبایی (آموزشگاه آرایشگری زنانه و مردانه) و …

بعد اتمام دوره آموزشی در آموزشگاه

بعد از اتمام دوره اموزشی به هنرجو یا کارآموز مدرک بین اللملی با کد استاندارد بین المللی صادر می‌شود و هنرجو می‌تواند علاوه بر استفاده از این مدرک تمام نقاط کشور ایران،
در بیش از ۶۰ کشور دنیا نیز از این مدرک استفاده کند و شروع به کسب و کار و فعالیت کند.

پیش بینی وضعیت سرمایه گذاری طرح احداث آموزشگاه آزاد

تعدادکلاس : ۱۸ کلاس
نرخ برابری دلار : ۳۲۰۰۰ تومان
مساحت زمین موردنیاز : ۲۵۰۰ مترمربع
زیربنای کل : ۲۰۰۰ مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : ۱۶ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : ۲۴ میلیارد تومان (بدون احتساب هزینه زمین)
ارزش ماشین آلات و تجهیزات : ۳ میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی در سال مبنا : ۲۹ درصددرصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۴ امتیاز)