طرح احداث کارگاه تراشکاری

یکی از مشاغل تراشکاری است که شاید در نگاه بسیاری یک شغل مناسب برای جوانان نباشد اما این کسب‌وکار علاوه بر اشتغال‌زایی می‌تواند منبع درآمد مناسبی هم باشد. راه‌اندازی یک تراشکاری به مجموعه‌ای از ابزارآلات و یک ملک مناسب در یک منطقه غیرمسکونی نیاز دارد. تمامی موارد یادشده نیاز به سرمایه‌ای دارند که به راه‌اندازی این کسب‌وکار کمک می‌کند. برای راه‌اندازی یک کارگاه تراشکاری هزینه‌های متفاوتی نقل می‌شود. گاهی این هزینه‌ها بسیار بالا و در برخی مواقع هم هزینه یادشده متوسط به نظر می‌رسد. برای نتیجه‌گیری بهتر باید تمامی ابعاد را با در نظر گرفتن سرمایه اولیه بررسی کرد.صولاً تراشکاری به عملیاتی گفته می شود که توسط یک ابزار تک لبه قطعات استوانه­ایی شکل ایجاد می­کند و در اکثر موارد ابزار ثابت است در حالیکه قطعه کار دوران می­کند.از بسیاری جهات تراشکاری یک روش برش فلزات است که تعاریف مشخص و نسبتاً غیرپیچیده­ای دارد. از سوی دیگر با توجه به اینکه فرآیندی بسیار پرمصرف و متداول است تاکنون توسعه زیادی پیدا کرده است و در سطوح بالایی بهینه سازی شده است و در هنگام کاربرد باید عوامل مختلف مورد ارزیابی قرار گیرند. علیرغم اینکه عملیات تراشکاری با یک لبه برنده انجام می شود اما این فرآیند از نظر شکل کار و جنس آن، شرایط عملیات، نیازه، هزینه­ها و … معرف عوامل و فاکتورهای متعددی برای ابزار برشی می­باشد. ابزارهای برشی امروزی به دقت طراحی می شوند و این امر براساس دهها تجزیه، تحقیق و توسعه می­باشد. از شکل هندسی و جنس ابزار گرفته تا شکل کلی، نوع گرفتن روی ابزارگیر، نوع ساقه یا طرحهای مدلوار، ابزار تراشکاری از آنچنان پویایی در زمینه برش فلزات برخوردار هستند که آنچه امروز قابل اجرا است، دو دهه قبل حتی تصورش هم مشکل بود. بسیاری از اصولی که برای برش فلزات تک لبه به کار می رود برای بقیه روشها حتی عملیات فرزکاری که در آن یک ابزار چند لبه دوران می­کند هم کاربرد دارد. تراشکاری ترکیبی از دو حرکت است: دوران قطعه کار و پیشروی ابزار. در بعضی از موارد اجرایی ممکن است قطعه کار ثابت بوده و ابزار دور قطعه کار دوران کند اما اصول اصلی یکی است. بنابراین تراشکاری به معنای برداشتن مواد از روی سطح جانبی یک قطعه کار دوار با یک ابزار تک لبه است. در آخر باید متذکر شوم که هر دستگاه تراش به حداقل ۹ متر مربع فضا نیاز دارد. در این پروژه سعی شده است که تراش قطعات دنده­های الکترو گیربکس­های صنعتی بصورت کامل معرفی شود. تا علاوه بر معرفی ناچیز، بتوان بخشی از قدرت صنعت تراشکاری را هم به دیگران معرفی کرد.

تاریخچه ماشین تراش

در سالهای ۱۸۰۰ و ۱۸۳۰ در ایالات متحده آمریکا ماشینهای تراشی ساخته شد که به بدنه چوبی و پایه آهنی مجهز بود. در سال ۱۸۳۶ شخصی بنام Patnon در ماسا چوسف آمریکا ماشین تراشی با میله پیچ بری ساخت. در سال ۱۸۵۰ ماشین تراش با بدنه آهنی توسط Newhaven Cannection ساخته شد و در سال ۱۸۵۳ شخصی بنام Freeland در نیویورک ماشین تراش با ریلهایی بطول ۲۰ فوت که کارهایی به قطر ۱۰ اینچ را می توانست بتراشد ساخت. بعدها ماشین تراش مدرنتری ساخته شد، که می توان با آنها پیچهای مختلفی را تراشید، و هم بارهای طولی و عرضی بوسیله یک چرخ دنده در روی دستگاه سوپرت طولی و عرضی قرار داد بصورت خودکار انجام شود. بعد از مدتی ماشینهای تراش جعبه دنده­ای ساخته شد. امروزه با وجود اینکه بیش از ۱۷۸ سال از اختراع ماشین تراش ماندسلی می‌گذرد، هنوز ماشین تراش هسته مرکزی صنایع امروزی را تشکیل می‌دهد.

بررسی میزان سرمایه اولیه برای راه‌اندازی کارگاه تراشکاری

راه‌اندازی یک کارگاه تراشکاری نیاز به یک مغازه نیمه‌تجاری در یک منطقه غیرمسکونی دارد. ابعاد این مغازه حداقل باید ۴ در ۶ باشد. به عبارتی تجهیزات مورد نیاز برای راه‌اندازی کارگاه تراشکاری به یک فضای حداقل سی متری نیاز دارد. در حال حاضر شهرک‌های مختلف در تمامی شهرهای کشور برای فعالیت‌های نیمه‌صنعتی و فنی راه‌اندازی شده که بیشتر آن‌ها در حوالی شهر قرار دارند. این فضاها بیشتر در اختیار فعالیت‌هایی مانند مکانیکی، ریخته‌گری، تراشکاری، تولیدات نیمه‌صنعتی، قطعه‌سازی، جوشکاری و… قرار دارد. به‌صورت معمول هر مغازه مناسب تراشکاری حدود ۳۰ میلیون ودیعه و ۲ میلیون در ماه اجاره نیاز دارد. البته هر چه میزان ملک بزرگ‌تر و در فضایی صنعتی‌تر قرار بگیرد میزان اجاره‌بها هم بیشتر می‌شود. برای مثال یک مغازه مناسب برای تراشکاری در منطقه خاوران تهران با ودیعه ۵۰ میلیون تومانی و ماهی ۶ میلیون اجاره در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد. یک کارگاه تراشکاری برای یافتن جایگاه مناسب باید با سرمایه‌ای بین ۳۰۰تا ۵۰۰ میلیون تومان راه‌اندازی شود. یک کارگاه تراشکاری در ابتدا نیاز به یک ماشین تراش، یک ماشین فرز و دریل ایستاده دارد. به طور متوسط قیمت هر ماشین تراش متوسط با طول یک متر و نیم حدود ۱۶۰ میلیون تومان است. هر ماشین فرز با مارک CNC که بیشترین استفاده را در تراشکاری‌های نیمه‌صنعتی دارد، حدود ۱۸ میلیون تومان قیمت دارد. قیمت هر دریل ایستاده یا ستونی با متوسط توان ۲۵۰ وات بین ۶۰ تا ۷۰میلیون است.همچنین در کارگاه مواد اولیه و ابزارآلات خرد نیز مورد نیاز است. البته با گذر زمان کارگاه هم‌زمان با بالا رفتن سفارش‌ها باید ماشین تراش متوسط، میل تراش، ماشین‌های سنگ‌زنی و انواع سوهان‌ها را به لیست ملزومات خود اضافه کند؛ اما در مراحل اولیه کسب‌وکار ماشین تراش، دریل ایستاده، دستگاه فرز، جعبه ابزارآلات و یک سوهان می‌تواند نیازها را برآورده سازد. برای بهبود کسب‌وکار هم حتما باید با روش‌های سنتی و دستگاه‌های دسته دوم و قدیمی خداحافظی کرد. در حال حاضر این حرفه تحت تاثیر تکنولوژی قرارگرفته و تمامی دستگاه‌ها به‌صورت حرفه‌ای و پیشرفته است. از آنجایی که روش‌های سنتی کاملا از بین رفته‌اند کارگاه تراشکاری به یک واحد نیمه‌صنعتی تبدیل‌شده و به همین دلیل می‌توان برای راه‌اندازی آن وام کارآفرینی دریافت کرد که تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان را پوشش می‌دهد با این مبلغ می‌توان تا ۷۵ درصد هزینه‌های اولیه را تامین کرد. برای توسعه کسب‌وکار کافی است کمی مهارت را چاشنی فعالیت کرد.

چالش ها برای راه‌اندازی کارگاه تراشکاری

کارگاه تراشکاری در دسته مشاغل نیمه‌صنعتی قرار دارد از این‌رو نمی‌توان آن را با یک کارگاه صنعتی با گردش مالی بالا و میزان سفارش‌های حجیم مقایسه کرد اما این کسب‌وکار هم به نوبه خود می‌تواند افرادی را صاحب شغل کند.
همچنین در مواقعی مواد اولیه به صورت روزشمار دچار نوسان قیمتی می‌شوند و این موضوع بر روی درآمد و دستمزد و سود خالص کار تاثیر می‌گذارد. همچنین دستگاه‌ها پس از مدتی نیاز به احیاء و یا تعویض قطعه‌ای دارند که در حال حاضر و با توجه به تغییرات بسیار زیاد محصولات و به‌روزرسانی دستگاه‌ها گاهی با مشکل نبود قطعه مواجه می‌شود و باید کل دستگاه با یک دستگاه جدید جایگزین شود که این موضوع هزینه زیادی را بر دوش صاحب کسب‌وکار می‌گذارد.یک کارگاه تراشکاری با چالش بزرگی به نام ایمنی محیط کار روبه‌رو است. متاسفانه دستگاه‌های بسیاری وجود دارند که ممکن است در طول شبانه‌روز به کارگران و یا استادکاران آسیب برسانند. از سوی دیگر کوچک‌ترین غفلت در این کارگاه‌ها باعث بالا رفتن میزان ضایعات شده و ممکن است علاوه بر آسیب بدنی به استادکار و یا کارگر بخش قابل‌توجهی از مواد اولیه سفارش گرفته‌شده را از بین ببرد.برای مثال در طول یک سفارش ساده آلومینیوم به عنوان ماده اولیه به کار رفته می‌شود. قیمت خرید خام آلومینیوم بین ۱۲۵۰۰ تا ۱۲۸۰۰ بسته به نوع و جنس آلومینیوم متغیر است. در کوچک‌ترین غفلت ممکن است از هر ۱۰ کیلو آلومینیوم حدود ۴ کیلوی آن به ضایعات تبدیل شود. حال اینکه ضایعات آن نهایت ۲۵۰۰ تومان خریداری می‌شود. موضوع ضایعات در کارگاه‌های تراشکاری یک چالش جدی است که ارتباط مستقیم بامهارت و قدرت مدیریت استادکار دارد . اگر ریسک‌ها و چالش‌های موجود این کسب‌وکار را درست و مناسب شناسایی کنیم حتما کسب‌وکار رونق می‌گیرد و رونق کسب‌وکار همیشه بر میزان اشتغال‌زایی و کسب درآمد تاثیر دارد. سوال اینجاست که این کسب‌وکار در بخش واقعی اقتصاد چه نقشی دارد.

میزان اشتغالزایی وسود احداث کارگاه تراشکاری

بررسی میزان اشتغال‌زایی یک کسب‌وکار به عوامل مختلفی بستگی دارد. گاهی یک کسب‌وکار کوچک می‌تواند برای چندین نفر اشتغال‌زایی کند. کارگاه تراشکاری در دسته مشاغل نیمه‌صنعتی قرار دارد ازاین‌رو نمی‌توان آن را با یک کارگاه صنعتی با گردش مالی بالا و میزان سفارش‌های حجیم مقایسه کرد اما این کسب‌وکار هم به نوبه خود می‌تواند افرادی را صاحب شغل کند. در یک تراشکاری با چهار دستگاه حدود هشت نفر فعالیت می‌کنند. به عبارتی هر دستگاه با یک استادکار و یک کارگر کار می‌کند. اگر تعداد دستگاه‌ها بیشتر شود تعداد کارگران هم بیشتر می‌شود. به طور متوسط یک کارگاه با سه دستگاه می‌تواند ماهیانه ۱۰۰ سفارش را پاسخگو باشد که هر سفارش حدود سه میلیون ارزش دارد. به عبارتی یک کارگاه موفق که توانایی ادامه حیات دارد باید ماهیانه ۳۰۰ میلیون سفارش داشته باشد که ۳۰ درصد آن به مواد اولیه، ۲۵ درصد به حقوق و دستمزد و ۱۰ درصد هزینه استهلاک دستگاه‌ها، ۲۰ درصد هزینه اجاره و… اختصاص پیدا می‌کند که نهایت ۱۵ درصد آن را می‌توان به‌عنوان سود خالص برای صاحب کارگاه در نظر گرفت.یک کارگاه متوسط در بدترین حالت ماهیانه ۳ تا ۴ میلیون سود خالص داشته و در زمان رونق بازار هم تا سقف ۶۰ میلیون تومان می‌رسد. البته این میزان به فعالیت واحد صنعتی بستگی دارد. هر چه میزان تولیدات صنعتی در کشور بیشتر باشد میزان سفارش‌های کارگاه‌های تراشکاری هم بیشتر می‌شود و برعکس.

لازمه موفقیت احداث کارگاه تراشکاری

برای موفقیت بیشتر و بالا رفتن میزان سفارش‌ها بهتر است یک کارگاه تراشکاری در نزدیک صنف ماشین ساز، قالب‌ساز و یا صنف تعمیرکاران باشد.بررسی‌ها نشان می‌دهد که یک کارگاه تراشکاری برای یافتن جایگاه مناسب باید با سرمایه‌ای بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان راه‌اندازی شود. حال اگر درصد قابل‌ت وجهی از این سرمایه به‌ عنوان وام کارآفرینی دریافت شود. باید میزان سرمایه در گردش و سود حاصل از آن به‌ اندازه‌ای باشد که میزان هزینه‌ها را پاسخ بگوید. برای جلوگیری از منفی شدن تراز این کسب‌وکار نیاز است که چالش‌ها، موانع و ریسک‌های آن را بررسی کرد.

گسترش سفارش های یک کارگاه تراشکاری

برای این راهکارهای متعددی وجود دارد برای مثال می‌توان سفارش‌های کم تعدادی را برای یک کارگاه دیگر که خودش محصولی را تولید می‌کند ماشین‌کاری کرد. این فعالیت‌ها می‌تواند شامل قطعات قالب، قطعات ساده دستگاه‌های صنعتی و … باشد.همچنین برای گسترش میزان سفارش‌ها می‌توان توجه ویژه‌ای به خدماتی مانند تعمیرات، بازسازی، نوسازی یا تولید مقطعی چند قطعه یدکی داشت. این خدمات می‌تواند شامل تعمیر انواع پمپ‌های آب، موتور آسیب‌دیده الکتروموتورها، تعمیر قطعات خودروهای سبک مثل شفت بریده استارت، یا خودروهای سنگین و کشاورزی، راه‌سازی و معدنی مثل پمپ هیدرولیک، هیدرو موتور یا قطعات بریده‌شده، شکسته و جوشکاری شده‌ای که باید اصلاح و از نو سایز شوند و… باشد.

خلاصه بررسی اقتصادی طرح احداث کارگاه تراشکاری

ظرفیت تولید سالیانه : ۳۰۰۰ دستگاه
نرخ برابری دلار : ۱۴۰۰۰ تومان
مساحت زمین موردنیاز : ۱۰۰۰ مترمربع
زیربنای ساختمان ها : ۸۰۰ مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : ۲۰ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : ۲ میلیارد تومان
ارزش ماشین آلات و تجهیزات : ۸۰۰ میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : ۳۵ درصد

درخواست خدمات مشاوره سرمایه گذاری

برای تحقق یک ایده به کسب وکار موفق باید آن را از ابعاد گوناگون مانند بازار، توجیه اقتصادی، شرایط سرمایه گذاری، مدل سازی کسب وکار، زیرساخت های فنی و فرآیند های تولید مورد مطالعه قرار گیرد.
در صورت تمایل به دریافت خدمات (مطالعه فرصت سرمایه گذاری، تحقیقات بازار، طراحی مدل کسب و کار و سیستم سازی کسب و کار) می توانید پرسشنامه درخواست خدمات مشاوره را تکمیل نمایئد و یا با دفتر شرکت تماس حاصل فرمائید.

درخواست تهیه طرح توجیهی

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقریبی است.

امکان سرمایه گذاری با ظرفیتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمایه گذاری کمتر و بیشتر از میزان اعلام شده نیز وجود دارد.

درصورت نیاز به تدوین طرح توجیهی می توانید با شرکت تماس حاصل فرمایید یا فرم اولیه سفارش طرح را تکمیل نمائید.

 

 


درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)