طرح توليد اتانول (الكل طبی)

اتانول یا اتیل‌ الکل یک مایع شفاف و بی‌رنگ است که ترکیب اصلی بسیاری از نوشیدنی‌های الکلی را تشکیل می‌دهد. در مقیاس صنعتی می‌توان از راه‌های هیدراتاسیون گاز اتیلن و یا فرآیند تخمیر به اتانول دست‌یافت. با استفاده از تخمیر؛ اتانول را می‌توان از هر محصول گیاهی که حاوی مقادیر زیادی شکر است، تولید کرد. هر ترکیبی هم که بتوان آن را به شکر تبدیل کرد در تولید اتانول استفاده می‌شود مانند نشاسته و سلولز.

اتانول یکی از الکل‌های پراستفاده در صنایع مختلف و آزمایشگاه است. استفاده از اتانول به‌عنوان یک سوخت تجدید پذیر مسبب کاهش نشر گازهای گلخانه‌ای و کاهش آلاینده‌ها خواهد بود. همچنین اتانول در مقایسه با سوخت‌های دیگر بهتر سوخته می‌شود. درست است که سوختن اتانول خود تا حدودی گازهای گلخانه‌ای آزاد می‌کند. اما در مقایسه با بنزین و گازوئیل میزان کمتری از این گازها را آزاد می‌کند.

از جمله خواص شیمیایی آن می توان به فراریت، قابلیت اشتعال و بی‌رنگ بودن آن اشاره کرد. اتانول دارای جرم مولی 46 گرم برمول است. یکی از خواص شیمیایی اتانول واکنش‌دادن با فلزات فعال مثل فلزات قلیایی و قلیایی‌خاکی است.

کاربردهای الکل

این ماده می تواند در صنایع آرایشی و بهداشتی به کار گرفته شود. به جرئت می توان گفت که این صنایع جزو پرکاربرد ترین بازارهای الکل به حساب می آیند. اتانول همچنین در لاک‌ها و لوسیون‌ها به عنوان ماده‌ی نگه‌دارنده استفاده می‌شود. برای چسبیدن اسپری‌ها به موی سر از الکل استفاده می‌شود. علاوه بر این، الکل باعث ازبین‌رفتن میکروارگانسیم ها از جمله باکتری ها،ویروس‌ها و قارچ‌ها می‌شود. این امر دلیل استفاده از اتانول در مواد ضدعفونی‌کننده ی دست است.

یکی از کاربردهای الکل که امروزه خیلی مورد توجه قرار گرفته است، استفاده‌ از آن به عنوان سوخت ماشین‌هاست. اضافه کردن آن به بنزین باعث افزایش کارکرد آن، و مهم تر ازهمه سبب کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی می‌شود. هم‌چنین برای تولید ضدیخ نیز به علت نقطه انجماد پایین از آن استفاده می‌شود.

بررسی کالاهای جایگزین و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول

مصرف محصول در کشور آمار بالایی دارد و در حال حاضر هیچ جایگزینی براي آن وجود ندارد تنها تغییر در نوع و تکامل محصولات صورت می گیرد.

اهمیت استراتژیکی کالا در دنیاي امروز

اتانول از جمله مواد شيميايي مهم در دنياي امروز است. اين ماده منحصر به فرد هم زمان كاربردهاي متفاوت از جمله كاربرد به عنوان حلال، ضدعفوني كننده، نوشيدني الكلي، ضد يخ و سوخت دارد. ضمناً اين ماده يك حد واسط شيميايي مهم براي ساخت مواد شيميايي ديگر است .
در حال حاضر ظرفيت توليد اتانول تخميري و سنتزي روز به روز در كشورهاي مختلف در حال افزايش است. در كشورهاي صنعتي بيش از 40 واحد توليد اتانول سنتزي وجود دارد. در كشورهاي در حال توسعه روش اصلي توليد اتانول، تخمير است

کشورهاي عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول

کشورهایی هم‌چون آمریکا، برزیل، چین، کانادا، فرانسه، آلمان، کلمبیا، تایلند، گواتمالا، اسپانیا، بلژیک جزو تولید‌کنندگان اتانول در سرتاسر جهان هستند.

کد آیسیک مرتبط با طرح تولید الکل طبی

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سلطه شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد. کدهای آیسیک مرتبط به صنعت تولید انواع کرم های آرایشی وبهداشتی در جدول زیر ارائه شده است:

عنوان فارسی کد آیسیک
الکل ها 2411312576
الکل های تک عاملی حلقوی 2411412578
الکل های چند عاملی حلقوی 2411412580
الکل متیلیک استخراج شده از چوب 2411412741
الکل کامفر (محلول) 2423514646
الکل بوریکه (قطره) 2423514941
الکل(اتانول) طبی 7495412467
مشتقات الکل های تک عاملی حلقوی 2411412579
مشتقات الکل های چند عاملی حلقوی 2411412581
انواع الکل تک عاملی خطی 2411412582
مشتقات الکل های تک عاملی خطی 2411412577
مشتقات فتی الکل ها 2411412602
انواع الکل های چند عاملی خطی و مشتقات 2411412593
فتی الکل ها 2411412600
اتوکسیلات ها (به جز الکل اتوکسیله ،فنل اتوکسیله و اسید چرب اتوکسیله ) 2411412876
انواع الکل اتوکسیله 2411412873
لوریل الکل اتوکسیله 2411512985
پلی وینیل الکل (قطره) 2423513528
ضدعفونی کننده بر پایه ایزوپروپیل الکل (محلول) 2423514950
پنبه آغشته به الکل بسته بندی شده 2424412495
ایزو پروپیل الکل حاصل از فرآیند خالص سازی 2429412719
بسته بندی مواد شیمیایی آلی (به جز الکل ها) 7495412440
بسته بندی الکل ها 7495412361
بسته بندی انواع الکل به جز اتانول 7495512452
انواع کامپاند میوه ای نوشیدنی بدون گاز غیر الکلی 1549512694
اتانول (اتیل الکل) 2411512584
کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید الکل طبی

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک، آمار، حمل و نقل، بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
تعرفه گمرکی الکل اتیلیک – اتانول تحت ردیف تعرفه شماره ۲۲۰۷۱۰۹۰ با حقوق گمرکی 5 درصد

فرآیند تولید اتانول

شکر چغندرقند و نیشکر؛ استخراج‌شده و تحت فرآیند قرار می‌گیرد. محصولاتی مثل ذرت ، گندم و جو حاوی نشاسته هستند، به شکر تبدیل می‌شوند و از آن اتانول تولید می‌کنند. عمده تولید اتانول ایالات‌متحده از نشاسته صورت می‌گیرد. منبع تأمین نشاسته هم عمدتاً از مزارع ذرت تأمین می‌شود.
منبع دیگر شکر در درخت‌ها و سایر گیاهان به‌صورت الیاف سلولزی وجود دارد. برای استفاده از سلولز، ابتدا باید آن را به شکر تخریب کرد و سپس شکر طی فرایند تخمیر، به اتانول تبدیل می‌شود. محصولات جانبی عملیات‌های جنگل‌داری هم، برای تولید اتانول با منبع سلولزی استفاده می‌شود. خاک‌اره، تکه‌های چوب، شاخه‌ها و ضایعات محصولات کشاورزی از موادی هستند که می‌توان از آن‌ها در تولید اتانول سلولزی استفاده کرد. برخی گیاهان نیز منحصراً برای تولید اتانول کشت می‌شوند.

فرآیند میلینگ

تولید اتانول عمدتاً در یک فرایند چهار مرحله‌ای انجام می‌شود:

  • مواد اولیه که محصولات کشاورزی یا گیاهان را شامل می‌شود برای تسهیل فرایند خرد می‌شوند.
  • شکر از مواد اولیه جدا می‌شود. به‌طور دقیق‌تر سلولز به شکر تخریب‌شده و یا نشاسته به شکر تبدیل می‌شود. این عملیات طی یک فرایند پخت انجام می‌شود.
  • مخمرها و باکتری‌ها از شکر تغذیه می‌کنند و اتانول آزاد می‌شود. این فرایند تخمیر نام دارد و طی این فرایند کربن دی‌اکسید به‌عنوان محصول جانبی ایجاد می‌شود. بسیاری از نوشیدنی‌های بر پایه انگور و مالت هم با فرایند مشابهی تولید می‌شوند.
  • برای حصول اتانول با غلظت‌های بالا، طی فرایند تقطیر، اتانول از سایر محصولات جداسازی می‌شود. برای اینکه این اتانول توسط انسان قابل‌مصرف نباشد گازوئیل به‌عنوان ماده افزودنی به آن اضافه می‌شود. ذرت استفاده‌شده را می‌توان بعد از فرآیند، جداسازی نمود و برای غذای دام و طیور استفاده کرد.‌
میلینگ مرطوب

روش دیگری که برای تولید اتانول توسط تولیدکنندگان در مقیاس بزرگ استفاده می‌شود، میلینگ مرطوب است. در این فرآیند، یک مرحله خیس شدگی وجود دارد. پس‌ازآن تفاله غلات، روغن ، نشاسته و گلوتن جداسازی شده و برای تبدیل به محصولات ارزشمندتر تحت فرآیند قرار می‌گیرند. یکی از این محصولات شربت ذرت است که دارای مقادیر زیادی فروکتوز می‌باشد. این شربت به‌عنوان شیرین‌کننده در صنایع غذایی استفاده می‌شود. روغن ذرت هم محصول دیگری است که از محیط جداسازی شده و تحت پالایش قرار می‌گیرد. گلوتن تحت فرآیند میلینگ مرطوب جدا می‌شود و به‌عنوان ماده افزودنی در خوراک مورداستفاده قرار می‌گیرد.

خالص سازی اتانول

در فرآیند تولید اتانول پس از تخمیر، نوبت به مرحله‌ی تقطیر می‌رسد. در این مرحله اتانول تا حدود 96 درجه خالص می‌شود. در این مرحله از چند برج تقطیر سینی‌دار یا آکنده با جنس استیل وجود دارد. برای به دست آوردن خلوص بیشتر از چند روش می توان استفاده کرد:
استفاده از غربال ملکولی: در این روش از غربال ملکولی برای به دام افتادن مولکول‌های آب و افزایش درصد اتانول استفاده می‌شود.
استفاده از پمپ خلا: در این روش با کاهش فشار نقطه‌ی آزئوتروپ شکسته شده و الکل خالص به‌دست می‌آید.
روش تقطیر غشایی: در این روش با استفاده از تقطیر غشایی الکل 99.96 حاصل می‌شود.

منطقه مناسب جهت راه اندازی واحد تولید الکل طبی

به طور كلي منطقه اي براي احداث يك كارخانه ايده آل است كه هم به منابع تأمين مواد اوليه نزديك باشد و هم بازار مصرف محصولات .واحدهاي توليد ال با كل ماده اوليه ملاس چغندر قند و ملاس نيشكر، بهتر است در مجاورت كارخانه هاي توليد قند و شكر احداث شوند تا هزينه هاي حمل و نقل كاهش يابد.در حال حاضر نيز بيشتر واحدهاي فعال توليد الكل اتيليك از ملاس چغندر قند در سطح كشور در استان هاي آذربايجان غربي، تهران، قزوين و مركزي قرار دارند.محل مناسب جهت تاسيس كارخانه توليد الكل اتيليك از ملاس نيشكر و نيز خرما، استان خوزستان است.چون ماده اوليه اين كارخانه ها در اين استان به وفور يافت ميشود. نزديكي به بندر جهت صادرات نيز يك مزيت ديگر احداث كارخانه در استان خوزستان است ساير واحدهاي توليدي مانند واحدهاي توليد الكل اتيليك از هندوانه و گندم نيز بايستي در مناطقي كه ماده اوليه توليد آن ها فراوان است، تاسيس شوند .
جهت سهولت در امر حمل و نقل، كارخانه بايد در مسير راه هاي ترانزيت اصلي كشور احداث گردد به طور كلي با احداث كارخانه در يك شهرك صنعتي ميتوان از مزايايي مانند دسترسي به شبكه لوله كشي آب، شبكه لوله كشي گاز، شبكه سراسري برق و تلفن، امنيت بيشتر، معافيت هاي مالياتي و… استفاده نمود.

وضعیت واحد های فعال تولیدکننده الکل طبی

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید الکل طبی در کشور به تفکیک استان آمده است .

وضعیت واردات و صادرات الکل طبی

در نمودار زیر واردات و صادرات الکل طبی به تفکیک آمده است.

مقصد اکثر صادرات اتانول از ایران به ترکیه است. آمار نشان می‌دهد که این صادرات برای کشور جمهوری اسلامی ایران ارزآوری مناسبی داشته است. اگر بخواهیم نام چند کشوری که اتانول به ایران صادر می‌کنند را نام ببریم می‌توان به چین، بریتانیا و حتی ترکیه اشاره‌کرد. نکته قابل توجه این است که ارزان ترین اتانولی که به کشور وارد می‌شود از کشور چین است.

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار طرح تولید الکل طبی

ظرفیت تولید سالیانه : 1500 تن
نرخ برابری دلار : 16000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 9000 مترمربع
زیربنای کل : 2800 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 38 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 6.5 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 3.2 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی : 32 درصد

 

نکته مهم

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاري مطرح مي شود. جداول و نمودارها تقريبي است.

امکان سرمايه گذاري با ظرفيتهاي مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاري کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهي مي توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.

 

طرح توجیهی تولید الکل طبی و پد الکلی

44.200 تومان

طرح توجیهی تولید الکل طبی و پد الکلی – ویرایش 99

عنوان پروژه : احداث واحد توليد الكل و پدالكلي
ظرفیت الکل طبی :400,000 لیتر
ظرفیت پد الکلی :8,000,000 عدد
فرمت فایل : پی دی اف
حجم فایل : 2.4 مگابایت
تعداد صفحات : 56 صفحه

این طرح توجیهی مبتنی بر متن میباشد. کلیه محاسبات اقتصادی و شاخص های مالی براساس آخرین ضوابط و دستورالعملها و بر پایه قیمتهای روز تهیه شده است در بخش های دیگری مباحث معرفی و بازار نیز مورد توجه قرار گرفته است.

شما میتوانید برای دریافت این بسته با پرداخت هزینه و دریافت محصول بر روی گزینه ” خرید” اقدام فرمایید و لینک دانلود این بسته را پس از پرداخت آنلاین دریافت نمائید.

توضیحات

طرح توجیهی تولید الکل طبی و پد الکلی – ویرایش 99

عنوان پروژه : احداث واحد توليد الكل و پدالكلي
ظرفیت الکل طبی :400,000 لیتر
ظرفیت پد الکلی :8,000,000 عدد
فرمت فایل : پی دی اف
حجم فایل : 2.4 مگابایت
تعداد صفحات : 56 صفحه

این طرح توجیهی مبتنی بر متن میباشد. کلیه محاسبات اقتصادی و شاخص های مالی براساس آخرین ضوابط و دستورالعملها و بر پایه قیمتهای روز تهیه شده است در بخش های دیگری مباحث معرفی و بازار نیز مورد توجه قرار گرفته است.

شما میتوانید برای دریافت این بسته با پرداخت هزینه و دریافت محصول بر روی گزینه ” خرید” اقدام فرمایید و لینک دانلود این بسته را پس از پرداخت آنلاین دریافت نمائید.

محتوای اصلی این طرح توجیهی شامل موارد ذیل است:

فصل اول: چکیده مطالعات فنی – اقتصادی مالی
فصل دوم: مطالعات فنی
معرفی طرح
مدت زمان اجرای طرح
برآورد هزینه اجرای طرح
معرفی محصول
الکل طبی
نام و کاربرد الکل
پد الکلی
معرفی کد آیسیک محصول
بررسی استانداردهای مرتبط با محصول
بررسی اجمالی فرآیند تولید
بررسی ایستگاهها، مراحل و شیوه های کنترل کیفیت
تعیین ظرفیت و برنامه تولید
فصل سوم : مطالعات مالی طرح
هدف از اجرای طرح
هزینه‌های زمین و ساختمان سازی
زمین
عملیات عمرانی و ساختمانی
ساختمان اصلی تولید
مساحت انبارها
مساحت انبار مواد اولیه
مساحت انبار محصول
محل ساختمان‌ها
هزینه تجهیزات و تکنولوژی
جمع بندی هزینه‌های سرمایه گذاری ثابت طرح
هزینه‌های سالیانه
وضعیت تأمین نیروی انسانی و تعداد اشتغال
مواد اولیه مصرفی
برآورد هزینه سالیانه آب، برق و گاز
نگهداری و تعمیرات
هزینه استهلاک
برآورد سرمایه در گردش
برآورد قیمت تمام شده به تفکیک هزینه ها
هزینه‌های ثابت و متغیر
هزینه‌های ثابت
هزینه‌های متغیر
برآورد درآمدهای حاصله از طرح

فهرست جداول

جدول نوع و میزان تولید
جدول وضعیت سرمايه گذاري طرح
جدول کد آیسیک محصولات طرح
جدول استاندارهای محصول
جدول برنامه سالیانه تولید و فروش در ظرفیت کامل
جدول هزینه‌های زمین
جدول هزینه‌های ساختمان‌سازی
جدول هزینه تجهیزات و ماشین آلات
جدول تاسیسات
جدول جمع‌بندی سرمایه‌گذاری ثابت طرح
جدول هزینه سالیانه نیروی انسانی اداری
جدول هزینه سالیانه نیروی انسانی تولیدی
جدول هزینه سالیانه مواد اولیه طرح
جدول برآورد مصرف آب
جدول مصرف سالیانه انرژی
جدول نگهداری و تعمیرات
جدول هزینه استهلاک
جدول سرمایه در گردش
جدول هزینه تولید سالانه
جدول منابع سرمایه گذاری طرح
جدول منابع سرمایه گذاری طرح
جدول ظرفیت تولیدی طرح
جدول میزان فروش طرح
جدول پيش بيني عملكرد سود و زيان طرح
جدول پیش بینی برنامه زمان بندی اجرای طرح (Critical Path Method)

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “طرح توجیهی تولید الکل طبی و پد الکلی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *