طرح تولید اتیلن اکساید

گاز اتیلن اکساید در دمای اتاق قابل اشتعال می باشد. بیشترین کاربرد این ماده در تهیه و ساخت سایر مواد شیمیایی از جمله ضد یخ ها مورد استفاده قرار می گیرد. در مقادیر کمتر ، این ترکیب به عنوان یک سموم دفع آفات و یک ماده ضدعفونی کننده استفاده می شود.ترکیب فوق به دلیل آسیب رساندن به DNA جز مواد سرطانزا طبقه بندی می گردد.

به دلیل اشتعال پذیری و خطر بالای این ترکیب سنتز این ماده باید با احتیاط صورت پذیرد. همچنین منازل مسکونی ای که در نزدیکی کارخانه های تولید اتیلن اکسید قرار دارند از خطرات این ماده در امان نخواهند بود

علاوه براین مردم عام با قرار گرفتن در معرض دود دخانیات و تجهیزات استریل شده با این ترکیب از جمله محصولات پزشکی ، آرایشی و تجهیزات زنبورداری در معرض خطرات اتیلن اکسید قرار می گیرند.

مشخصات فیزیکی اتیلن اکساید

فرمول شیمیایی این ماده C2H4O و وزن مولکولی آن 44.1 گرم در مول است.
فشار بخار برای ماده ی فوق 1.095 میلی متر جیوه در دمای 20 درجه سانتیگراد است.
در دمای 20 درجه ی سانتی گراد حلالیت در آب این ترکیب 1 × 106 mg/L می باشد و در الکل ، اتر ، استون و بنزن قابل حل است.
ماده ی فوق دارای آستانه بو 787 میلی گرم در متر مکعب است.

کاربرد ها اتیلن اکساید
کاربرد های صنعتی اتیلن اکساید
  تقریبا می توان گفت تمام اتیلن اکساید تولیدی از پتروشیمی، به عنوان حد واسط در تولید سایر مواد شیمیایی که در تولید موادی مانند الیاف پلی استری برای ساخت لباس، ساخت وسایل خانه، فرش و… به کار برده می شوند مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از مهم ترین کاربرد های این ترکیب ساخت EG ها می باشد. این ترکیبات به عنوان ضد یخ مورد استفاده قرار می گیرند. اتیلن گلیکول همچنین در ساخت فایبرگلاس مورد استفاده در محصولاتی مانند جت اسکی ، وان حمام ، توپ بولینگ و همچنین رزین پلاستیکی پلی اتیلن ترفتالات (PET) که برای ساخت ظروف نوشیدنی و ظروف بسته بندی استفاده می شود ، مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد های پزشکی اتیلن اکساید

این ماده به صورت مستقیم در استریل نمودن تجهیزات پزشکی ای که نمی توانند با فشار بخار بالا استریل شوند مورد استفاده قرار می گیرد. تجهیزات پزشکی الکترونیکی و یا تجهیزات حساس به گرما و پلاستیکی می توانند هنگام قرار گرفتن در برابر فشار بخار آسیب ببینند. در نتیجه بهترین ماده برای استریل نمودن این تجهیزات اتیلن اکسید می باشد

کاربرد کشاورزی اتیلن اکساید

مقدار کمی از این ماده (کمتر از 1 درصد) برای کنترل حشرات در برخی محصولات کشاورزی برای کنترل حشرات موجود مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد کشاورزی اتیلن اکساید

قابلیت نفوذ بسیار بالایی دارد ، به‌طوری‌که اجسام متخلخل را به راحتی استریل می‌کند. برای استریل کردن ابزارهایی که به رطوبت حساسیت نشان می دهند( وسایل فلزی ) ، مناسب می‌باشد.

معایب اتیلن اکساید

آلرژی زا و در غلظت 700 پی پی ام نیز بدون بو می‌باشد.یعنی در صورت نشت در محیط ، توسط انسان قابل شناسایی نمی‌باشد. به تازگی یکی از عوامل سرطان زا محسوب شده و نیز مخرب لایه ازون می‌باشد. این گاز برای استریل کردن لوازمی که تحمل درجه حرارت 50-60 درجه سانتی گراد را دارند ، کاربرد دارد.

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید اتیلن اکساید

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.

کد آیسیک گاز اتیلن اکساید : 2411412328

تولید اتیلن اکساید

ماده ی فوق را می توان با واکنش اکسیژن (O2) و اتیلن (C2H4) در دمای 200 تا 300 درجه سانتیگراد و فشارهای 10 – 20 بار تولید کرد. بازده ی این واکنش چیزی در حدود 80 الی 90٪ است.

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید اتیلن اکساید

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسایی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.

کد تعرفه گمرکی گاز اتیلن اکساید : 28046900

وضعیت واحد های فعال تولید اتیلن اکساید

در نمودار زیر تعداد واحدهای در دست بهره برداری تولید گاز اتیلن اکساید در کشور به تفکیک استان آمده است .

وضعیت واردات و صادرات اتیلن اکساید

جدول واردات و صادرات گاز اتیلن اکساید در کشور به تفکیک سال در شکل زیر آمده است.

خطرات گاز اتیلن اکساید که فرد را تهدید میکند؟

این ماده که ترکیبی سرطانزا به شمار می رود می تواند سرطان هایی از جمله لنفوم و لوسمی را به وجود آورد . با این حال سرطان معده و سینه نیز برای کارگرانی که با این ماده سر و کار دارند گزارش شده است. علاوه بر مشکلات فوق این ماده می تواند موجب درد چشم و گلو درد ، تنگی نفس و تاری دید ، سرگیجه ، حالت تهوع ، سردرد ، تشنج ، تاول و سرفه نیز شود.

با توجه به مشکلات فوق اداره ی ایمنی و بهداشت کار محدودیت هایی را برای کارگرانی که با این ماده کار می کنند تنظیم نموده است.مقدار مجاز این ماده در هوا 1ppm برای 8 ساعت کاری گزارش شده است. افرادی که به صورت کوتاه مدت در معرض این ماده قرار دارند نباید با بیش از 5 ppm از این ماده به مدت 15 دقیقه سر و کار داشته باشند.

 

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار تولید اتیلن اکساید

ظرفیت تولید سالیانه : 113 هزار تن
نرخ برابری دلار : 27000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 40000 مترمربع
زیربنای کل : 9000 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 140 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 320 میلیون دلار
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 290 میلیون دلار
نرخ بازده داخلی : 37 درصد

 

نکته مهم

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقريبی است.

امکان سرمايه گذاری با ظرفيتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاری کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهی می توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.