طرح تولید انواع دیسک کشاورزی

ماشین آلات کشاورزی در دنیای امروز دارای اهمیت دو چندانی شده اند. دلایل زیادی دارد که شاید مهم ترین آن دستیابی به محصولات بهتر و مرغوبتر برای جمعیت چند برابر عصر حاضر است. پس ما باید با نحوه استفاده از آنها تا حدودی آشنا باشیم. با مکانیزه شدن کشاورزی ، به کار بردن ماشین ها و ادوات کشاورزی مدرن که بتوانند هم محصول بیشتری تولید کنند و هم قیمت آنها ارزانتر باشد، مساله اساسی در زمینه اقتصاد کشاورزی در جهان امروز می باشد. زیرا با آسان شدن عملیات تولیدی و بالا بردن راندمان از طریق مکانیزه کردن کشاورزی می توان ضمن بهره برداری بهینه از سطح زیر کشت ، از خارج شدن مقدار زیادی ارز از کشور نیز جلوگیری نمود.
دلایل اساسی مکانیزه شدن کشاورزی را می توان در سه عامل بالا بودن سطح دستمزدها، صرفه جویی در عملیات تولیدی و بهبود کیفی محصول خلاصه نمود . مکانیزاسیون یکی از مسائل اساسی است که همواره مورد توجه مدیران و برنامه ریزان بخش کشاورزی می باشد.
در بین ادوات مختلف کشاورزی که در راستای این هدف از آنها استفاده می شود، بخش عمده ای به خاك ورزها اختصاص می یابد ، که به طور مشخص به دو گروه اولیه و ثانویه تقسیم شده اند. خاك ورزهای ثانویه به منظور تهیه بستر مناسب، پایدار و مطمئن برای بذرها به کار گرفته می شوند. این ادوات پس از شخم زدن اولیه، وارد زمین شده و موجب نرم شدن، فشردن و بسته شدن محفظه های خاك می گردند. محصول تولیدی این طرح دیسك افست 28 ، 32 و 36 پره می باشد.
هرس بشقابی یا دیسك پس از گاو آهن برگردان، از جمله مهمترین ابزار خاك ورزی است که تقریبا در هر نوع خاکی مورد استفاده قرار می گیرد. عوامل خاكورز دیسك به شکل بشقاب های مقعر، مدور و گردان هستند ، که در چند گروه مجزا و با آرایش خاص، با خاك به نحوی ارتباط دارند. به این صورت که بشقاب های دو گروه پس از درگیر شدن با خاك، با هم حول یك محور مشترك گردش می نمایند.
این کالا برای اولین بار در سال 1867 ، در آمریکا به عنوان اختراع ثبت گردید و این محصول در سال های بعد مورد بازنگری قرار گرفت و با تغییرات مستمر در آن راندمان بالاتری حاصل شد. محصول تولیدی این طرح، دیسك 28 ، 32 و 36 پره می باشد که از جمله مهمترین ادوات کشاورزی در زمینه خاك ورزی می باشد.
به طور کلی دیسك ها از تعدادی صفحات مدور تو گود تشکیل شده اند که دارای لبه های تیز و برنده می باشند. جنس آن ها از فولاد بوده که در قسمت وسط ضخیم و هر چه به پیرامون و لبه نزدیك می شود، نازك تر می شوند. ضخامت صفحات 4 تا 8 میلی متر و قطر دایره صفحات از 40 تا 70 سانتیمتر متغیر می باشد. مقطع محور غالبا چهار گوش بوده و از وسط صفحات دیسك که دارای سوراخ چهار گوش می باشند، می گذرند.
بین صفحات قرقره هایی از جنس آهن و چدن قرار گرفته تا صفحات با فواصل معین روی محور سوار شوند. تعداد صفحات دیسك بار روی هر محور مساوی بوده و نسبت به مرکز دستگاه قرینه هستند. که نوع خاصی از دیسك های معمولی می باشند را به این جهت به این نام می خوانند که « دیسك های افست » تمایل در یك طرف نقطه اتصال تراکتور را دارند.
این نوع از دیسك ها دارای دو گروه بشقاب هستند که یك گروه در جلو، خاك ها را به یك طرف ریخته و گروه دوم در عقب، خاك ها را در جهت مخالف می ریزند. تاثیر نیروهای مقاوم خاك بر گروه های بشقاب دیسك باعث می شود ، که امتداد مرکز مقاومات دستگاه و نقطه اتصال مالبند به فاصله قابل توجه از کنار محور مرکزی نوار خاك ورزی شده بگذرد، از این رو دستگاه می تواند در هنگام کار در یك سمت تراکتور عمل نماید. این نوع از دیسك ها معمولا در سمت راست و پشت تراکتور نصاب می شوند ولی انواع دیگری نیز وجود دارند که در سمت چپ قرار می گیرند.

دیسک‌ها به دو قسمت دیسک معمولی و دیسک قیچی (off – set disk) تقسیم بندی می شوند.

دیسک معمولی ممکن است یا یا دو ردیفه باشد. ساختمان دیسک از تعداد بشقاب مدور و توگرد تشکیل شده اند که در فواصل معین در روی محوری (دو یا چهار محور) حرکت می کنند. این بشقابها در مرکز ضخیم و در لبه نازک می باشند و قطری حدود ۴۵ تا ۶۰ سانتی متر دارند که گاهی در انواع سنگین تر این قطر به ۷۰ سانتی متر می رسد. در بعضی از انواع دیسک‌ها لبه بشقابها درای کنگره می باشد. صفحات مقعر شکل دیسک‌ها روز هر محور طوری نصب می شوند که
گودی آنها در یک جهت بوده و تعداد آنها روی هر محور بین ۳ تا ۱۳ بشقاب بر حسب انواع آنها متغیر است عمق عمل دیسک‌ها از ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر حتی تا عمق ۲۰ سانتی متر بسته به سنگین وزن دیسک می باشد. هنگام دیسک زدن اراضی، عملیات طی دوبار بصورت رفت و برگشت انجام می شود تا خاکی که در نوبت اول جابجا شده در نوبت دوم بجای خود برگردانیده شود.

فواید مهم شخم زدن با استفاده از این دیسک کشاورزی

• بقایای گیاهی را زیر خاک كرده، با این عمل مواد آلی زمین افزایش می یابد.
• خاك پوک شده، در نتیجه نفوذپذیری آب در خاك افزایش می یابد.
• در اثر شخم نفوذ هوا در خاك زیاد می شود بنابراین فعالیت میكروارگانیسم ها افزایش می یابد.
• در اثر شخم، حل شدن مواد معدنی در خاك تسهیل می گردد و در نتیجه قابلیت جذب مواد معدنی
• به وسیلۀ ریشۀ گیاهان افزایش می یابد.
• نفوذ و انتشار ریشه در زمین شخم خورده بهتر صورت می گیرد.
• ساقه های زیرزمینی علف های هرز، لارو و تخم آفات گیاهی به سطح زمین منتقل شده كه این عمل باعث‌ از بین رفتن آنها خواهد شد

مشخصات و ویژگی های دیسک کشاورزی

ردیف جلو دارای پره دیسک‌های لب کنگره ای است که باعث نفوذ بهتر در خاک و خرد کردن بقایای‌گیاهی و کلوخ‌ها می شود.
مجهز به شاسی سنگین و محکم برای کار در شرایط سنگین
هم پوشانی کامل پره‌ها – زمینی دیسک نخورده ای باقی نمی گذارد.
سیستم تنظیم افقی (تراز کننده) باعث یکنواختی عمق کار و کاهش فشار بر تراکتور است.
تنظیم ارتفاع با جک هیدرولیک
گلگیرها در شرایط مرطوب قابل تنظیم هستند.
وزن دیسک روی هر گروه از 72 تا 140 کیلوگرم در مدلهای مختلف انتخاب اصلح را برای شرایط متفاوت زمینی میسر می سازد

دیسک کششی تاندوم (چرخ دار)

پس از اجرای شخم با گاو آهن برای نرم کردن خاک وآماده سازی بستر از هرس های بشقابی یا همان دیسک استفاده می شود .دراین نوع از ماشینها، بشقابها (پره ها) عامل نرم کردن خاک و عملیات خاک ورزی هستند.
در دیسکهای کششی ، چرخها ،دیسکها رادر دور زدن و نقل مکان ساده و سریع آنها کمک می نماید.
بدین ترتیب نیازی به بار کردن دیسک جهت نقل مکان بین مزارع و جاده ها نمی باشد. چرخها به وسیله جک هیدرولیک ، بالا و پایین می روند .
این نوع از دیسکها به واسطه وزن خود ، گاها” با توجه به شرایط خاک و رطوبت آن برای خاک ورزی اولیه (زمینهای بدون شخم ) مورد استفاده قرار می گیرند .
در هنگام کار، با بالا رفتن یا پایین آمدن چرخها ، عمق کار افزایش یا کاهش می یابد.

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید دیسک کشاورزی

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
کد آیسیک دیسک کشاورزی 2921512445

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید دیسک کشاورزی

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.

فرایند تولید دیسک

فرایند تولید دیسک افست را می توان در قالب ذیل خلاصه نمود:

انتخاب و آماده سازی مواد اولیه

انتخاب مواد اولیه، اولین اقدام در فرآیند تولید است. انتخاب مواد اولیه تابع خصوصیات مکانیکی مورد انتظار از قطعه نهایی میباشد. گستره وسیعی ازورق های فولادی ۸ تا ۱۵ میلیمتری، نبشی، لوله مانسمان و … میتواند در مرحله انتخاب مواد اولیه مورد توجه قرار گیرد.

برش و شکل دهی و سوراخکاری

ورق های فولادی بر اساس طرح قطعه برش خورده، سوراخکاری شده و شکل داده می شوند.
تولید شاسی و قطعات اصلی
پس از برش دهی و سایر اقدامات اولیه، شاسی و سایر قطعات اصلی تولید، و جهت اطمینان از صحت عملکرد مجددا بازرسی می شود.

مونتاژ قطعات فرعی

قطعاتی که تولید کننده به هر دلیلی قادر به ساخت آن نیست و یا بدلایل اقتصادی ترجیح می دهد از سازنده دیگر، خریداری نماید، بر اساس نمودار فرآیند جریان به شاسی و سایر متعلقات مونتاژ می گردد.

ماشینکاری قسمت ها

محصول تولید شده، شکل و خاصیت یک محصول کامل را دارا است. لیکن به لحاظ ابعادی دقیق نبوده و همچنین سطح آن نیز ناصاف میباشد. از اینرو با انجام عملیات ماشینکاری، محصول را به ابعاد و صافی سطح مورد نیاز رسانده میشود.

رنگ آمیزی

محصول تولید شده پس از ماشین کاری و رفع زواید، رنگ آمیزی شده و پس از بررسی نهایی آماده تحویل به مصرف کننده می باشد.

تجهیزات مورد نیاز

– ماشین جوش
– ماشین پرس هیدرولیک 10 تن
– ماشین تراش
– سنگ فرز
– ماشین دریل
– اره لنگ
– قیچی گیوتین
– لوازم کارگاهی

تعیین نقاط قوت و ضعف تکنولوژیهای مرسوم در تولید محصول

بطور کلی فرآیند ساخت دیسک افست از پیچیدگی خاصی برخوردار نمی باشد. در ابتدا ورق ها بر اساس فرم از پیش تعیین شده برش خورده، خم شده و پس از ایجاد لبه ها و زواید مورد نیاز به قسمت جوشکاری روانه می شوند. بدلیل آنکه فرآیند تولید از نوع کارگاهی بوده و با شرایط موجود، نیازی به توسعه فرآیند و تبدیل آن به فرآیند تک سلولی نمی باشد، مطلب خاصی جهت بحث و بررسی در ارتباط با تکنولوژی مرسوم وجود نخواهد داشت. چرا که عملیات هایی مانند جوشکاری، برش، خم کاری و…، امروزه جزء فعالیت های ابتدایی تولید بوده و نیازی به بحث و بررسی ندارد. ساخت شاسی و سایر متعلقات از قبیل چرخ، اهرم ها و… در این گروه طبقه بندی می شوند. اما در ارتباط با تیغه های برنده وضعیت به گونه ای دیگر است. بدلیل شرایط خاصبوجود آمده در ضمن استفاده از
دیسک افست، از جمله فشار ایجاد شده توسط تراکتور و نیروی عکس العمل خاک که بطور مداوم بر تیغه فشار وارد می نماید، برخورد تیغه ها با موانع بسیاری از جمله کلوخ، سنگ، اشیا سخت و … ، آلیاژ بکار رفته جهت ساخت آنان، و همچنین نحوه ساخت آن بسیار حائز اهمیت است. اهمیت آن به اندازه ایست که باعث گردیده کشورهای محدودی با سرمایه گذاری مطالعاتی بهترین نحوه ساخت و آلیاژ مورد نظر را کشف نموده و از آن بعنوان یک تولید انحصاری سود قابل توجهی را عاید خود سازند. متاسفانه درحال حاضر کشور ما بدلایل متفاوت، فاقد این تکنولوژی بوده و جهت رفع اثرات منفی آن ناگزیر به واردات این قطعه می باشد.

شرایط صادرات دیسک کشاورزی

با ایجاد شرایط رقابتی بسیار سخت در جهان امروز، فراهم آوردن شرایط مساعد جهت صادرات یك محصول، ملزومات خاص خود را می طلبد. موارد رقابتی مانند کیفیت محصول، قیمت محصول و خدمات پس از فروش و در سطحی بالاتر، برنامه ریزی و ایجاد گروه های هدفمند تحقیق و توسعه در جهت بهبود و یا ایجاد تکنولوژی تولید و فعالیت در مسیر های مرتبط، مدیریت هدفمند با نگرش بلند مدت ، تعیین استراتژی مناسب در برخورد با عملکرد رقبا و در سطحی وسیع تر حمایت هدفدار دولت و متولیان امر از جمله مواردی هستند ، که بر ایجاد بستر مناسب جهت صادرات تاثیرگذار می باشند.
به دلیل نبود بسیاری از موارد فوق که برگرفته از عدم وجود مدیریت قوی به منظور هدایت به سوی اهداف از پیش تعیین شده است، عدم دسترسی به تکنولوژی تولید روز را می توان به عنوان یکی از اثرات منفی ایجاد شده، جدای از بحث قیمت، کیفیت، خدمات پس از فروش و … مشاهده نمود.
بررسی روند گسترش تکنولوژی های پیشرفته تولید در کشورهای اروپایی که حاصل برنامه ریزی و صرفِ هزینه هدفمند جهت رسیدن به یك هدف مشخص می باشد و نهایتا منتج به کیفیت بهتر و قیمت پایین تر، سوای بسیاری از مزایای جانبی می شود و گویای این مطلب است که سازندگان داخلی شرایط سختی را برای رقابت در بازارهای جهانی با کشورهایی نظیر ژاپن، کره جنوبی، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و چین دارند و باید با ارتقای سطح کیفی محصولات خود و کاهش قیمت تمام شده محصولات بتوانند این شرایط را بهبود ببخشند.

کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده دیسک کشاورزی

بررسی ها نشان می دهد که کشورهای آمریکا ، انگلستان ، ژاپن ، کره جنوبی ، فرانسه ، ایتالیا ، چین ، ترکیه ، آرژانتین و برزیل از جمله مهمترین کشورهای تولید کننده دیسك افست می باشند . همچنین مشخص گردید که کشورهای روسیه ، ژاپن ، آمریکا، چین ، تایلند و استرالیا در زمره ی مهمترین مصرف کنندگان این محصول هستند .

بازار هدف دیسک

محصول اصلی طرح حاضر دیسک می‌باشد که بازار مصرف آن در موارد زیر می‌باشد:
الف- انجام خاک‌ورزی اولیه در زمینهای بایر و برش و اختلاط بقایای گیاهان.
ب- تهیه بستر بذر، مخلوط کردن کودهای شیمیایی و حیوانی با خاک و دفع علفهای هرز.
ج- برش دادن کلوخ بعد از عمل شخم و نرم کردن آن.
د- نفوذ در خاکهای سنگین.
ه- استفاده در زمینهای سنگلاخی و بایر و کنده‌دار.
و- شخم زمینهای آیش به منظور جلوگیری از تبخیر آب و مبارزه با علفهای هرز.
ز- زیر خاک نمودن بذر.
ح- فشردن و مناسب نمودن خاک سطحی برای بستر بذر و رشد آن.

بررسی کالاهای جایگزین و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول

با بررسی های میدانی مشخصگردید که می توان تا حدودی گاوآهن های بشقابی را بعنوان کالای جایگزین دیسک در نظر گرفت. اما بدلیل وزن نسبتا زیاد دیسک افست برای عملیات خاک ورزی، افزایش عرضکار و امکان استفاده از دیسک افست در زمین های متفاوت اعم از سنگلاخی، رسی و …، گسترش استفاده از آن در کلیه نقاط کشور به وفور قابل مشاهده است.

وضعیت واحد های فعال تولید دیسک کشاورزی

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید دیسک کشاورزی در کشور به تفکیک استان آمده است .

جدول واحد های فعال تولید دیسک کشاورزی

در جدول زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید دیسک کشاورزی در کشور به تفکیک استان آمده است .

وضعیت واردات و صادرات دیسک کشاورزی

با جستجو در اطلاعات گمرک تا امروز تعرفه گمرکی اختصاصی به این محصول اختصاص نیافته لذا میزان واردات و صادرات آن نا مشخص میباشد.

پیش بینی وضعیت سرمایه گذاری طرح تولید انواع دیسک کشاورزی

ظرفیت تولید سالیانه : 600 دستگاه
نرخ برابری دلار : 23000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 2000 مترمربع
زیربنای کل : 800 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 18 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 5.5 میلیارد تومان (بدون احتساب هزینه زمین)
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 2 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی در سال مبنا : 35 درصد

درخواست خدمات مشاوره سرمايه گذاری

براي تحقق يک ايده به کسب وکار موفق بايد آن را از ابعاد گوناگون مانند بازار، توجيه اقتصادی، شرايط سرمايه گذاری، مدل سازي کسب وکار، زيرساخت های فنی و فرآيند های توليد مورد مطالعه قرار گيرد.
در صورت تمايل به دريافت خدمات (مطالعه فرصت سرمايه گذاری، تحقيقات بازار، طراحی مدل کسب و کار و سيستم سازی کسب و کار) می توانيد پرسشنامه درخواست خدمات مشاوره را تکميل نمايئد و يا با دفتر شرکت تماس حاصل فرمائيد. کارشناسان گروه ايطرح آمادگی دارند پيشنهادهايی شامل شرح خدمات متناسب با نياز کسب و کار شما را تنظيم نموده و با قيمت رقابتی جهت تصميم‌گيری در اختيار تيم‌های راه انداز، استارتاپ‌ها و مديران کسب و کارها قرار دهند.

درخواست تهيه طرح توجيهي

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقريبی است.

امکان سرمايه گذاری با ظرفيتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاری کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهی می توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.

 

 


درصورت تمايل به اين مطلب امتياز دهيد: