طرح تولید انواع چاشنی

در طرح حاضر منظور از انواع چاشنی، ادویه ها – انواع سس ها- آبلیمو – آبغوره و… می باشد که محصولات ذکر شده به دلیل گستره بسیاری که دارند به عنوان محصول همگن انواع سس ها را مورد بررسی قرار می دهیم. انواع سس های غذایی جهت ایجاد طعم در غذاها مورد استفاده قرار می گیرد و در واقع کالای مصرفی است که مصرف عام خوراکی دارد. کاربرد سس مایونز و انواع سس های سرد به عنوان چاشنی غذا و سالاد می باشد در حالیکه کاربرد سس گوجه فرنگی (کچاپ) بیشتر جهت طعم دادن به غذاهای گوشتی و گوشت می باشد در این طرح سس مایونز و سس سالاد و سس گوجه فرنگی و سس خردل مد نظر می باشد. در حالیکه با امکانات موجود در واحد می توان انواع سس ها را تولید نمود (علت انتخاب نیز تقاضای زیاد این سس ها می باشد.) انواع سس های دیگر جزو کالاهای رقیب می باشد مثل سس فرانسوی، سس تازند آیلند، Chilli Sauce ، Hot ، سس کامنولت – سس برایتون- سس پیکالیلی. ولی از آنجائیکه با تغییر در فرمولاسیونها و با استفاده از همان امکانات می توان این سسها را نیز …

سس گوجه فرنگی ( کچاپ )

فرآورده ایست که هم از گوجه فرنگی تازه و هم از رب گوجه فرنگی با اضافه کردن مواد افزودنی شامل نمک طعام ، سر که ، سیر، پیاز ، ادویه ها ، به روش حرارتی تهیه و در ظروف مجاز گرم پر شده و نگهداری میشود .
رنگ سس گوجه فرنگی ، قرمز و خوشرنگ می باشد که مشخصه گوجه فرنگی بایستی باشد . شکل ظاهری سس می بایستی همگن به نحوی که دو فاز جامد و مایع در آن دیده نشود . سس گوجه فرنگی می بایستی دارای طعم و بوی مشخص گوجه فرنگی و عاری از طعم و بوی سوختگی و یا نامطبوع و زننده باشد .
سس گوجه فرنگی باید فاقد دانه و پوست باشد . نباید ذرات حاصله از سوختگی وجود داشته باشد ، نباید شن و خاک وجود داشته باشد ، نباید حشرات و یا اجزاء باقیمانده آن وجود داشته باشد . بسته بندی انواع سس های مایونز و سالاد در ظروف شیشه ای 320 سانتی متر مکعب دارای مشخصات بر اساس استاندارد ظروف شیشه ای مجاز برای محصولات غذایی و آشامیدنی شماره 1049 ایران می باشد . بسته بندی سس گوجه فرنگی در شیشه و در ظروف پلاستیکی مجاز که گنجایش 90 میلی لیتر تا یک لیتر و
حتی بیشتر می باشد .

ویژگی های سس گوجه فرنگی (کچاپ)

رنگ سس گوجه فرنگي، قرمز و خوشرنگ مي باشد كه مشخصه گوجه فرنگي بايستی باشد. شكل ظاهري سس مي بايستی همگن به نحوي كه دو فاز جامد و مايع در آن دیده نشود . سس گوجه فرنگي مي بايستي داراي طمع و بوي مشخص گوجه فرنگي و عاري از طمع و بوی سوختگی و زننده باشد.
سس گوجه فرنگي بايد فاقد دانه و پوست باشد نبايد ذرات حاصله از سوختگی وجود داشته باشد، نبايد شن و خاک وجود داشته باشد.

 

 

سس مایونز و انواع سس های سرد ( سس سالاد و سس فرانسوی )

امولسیون یکنواخت و نرمی از روغن مابع نباتی و آب و تخم مرغ یا زرده تخم مرغ و یک ماده اسیدی کننده طبیعی مجاز که می تواند حاوی موادی مانند شیر و فرآورده های آن و ادویه جات و افزودنی های مجاز خوراکی باشد .
سس مایونز و سسهای سرد می بایستی عاری از مواد خارجی از قبیل گرد و خاک ، قطعات حشرات ، شیشه ، فلز ، کاغذ و غیره باشد . می بایستی عاری از بوی نای اکسیده شدن ، بوی نامطبوع پیه آب کرده ، ترشیدگی ناشی از فساد باشد . می بایستی عاری از رنگ خارجی باشد و افزودن هر نوع رنگ مصنوعی ممنوع می باشد . ترک خوردگی ، نشت ، لب پریدگی ، تمیز نبودن ، زنگ زدگی در شیشه سس ها ناپذیرفتنی است . سسها می بایستی عاری از ذرات چرب غیر معلق بوده و به حالت دو فاز در نیاید .

ويژگيهاي فيزيكي سس مايونز:

رنگ سدفيد مايل به كرم و حالت ظاهري نيمه جامد و قوام صاف و همگن و بدون بريدگي دارد.

ويژگي هاي ميكروبي سس مايونز:

شيارش كلي باكتريهاي هوازي مزوفيل حداکثر 100 در گرم.
آنتروباكتر يا سه حداكثر 01 در گرم.
اشرشيا كلي منفي.
سالمولنا در 25 گرم از نمونه نباید وجود داشته باشد.
كپك حداكثر 100 در گرم.
مخمر حداكثر 100 در گرم.

ويژگي فيزيكي سس سالاد:

رنگ سفيد مايل به كرم از نظر حالت ظاهري نيم سيال (در 3 درجه سانتيگراد جاري و روان نشود) و قوامي کاملا یکنواخت دارد

ويژگي هاي ميكروبي سس سالاد :

سس مايونز و سس هاي سرد مي بايستی عاري از مواد خارجي از قبيل گرد و خاک، قطعات حشرات، شيشه، فلز كاغذ و غيره باشد
سس مایونز حالت خامه‏ای و رنگ زرد بسیار کمرنگ با طعم ملایم داشته، PHآن معمولا بین ۳/۶تا ۴است که بیشتر مربوط به وجود اسید استیک به مقدار ۰/۵تا ۱/۲درصد است. وجود این اسید و سایر اسیدهای آلی برای طعم و مزه سس و نگاهداری آن ضروری می‏باشد. به هر حال اغلب بنزووات سدیم و یا سربات پتاسیم به عنوان نگاهدارنده به سس مایونز اضافه می‏شود میزان روغن مایع محتوی سس از ۶۵تا ۸۰درصد متغیر است. در فاز آب مقدار نمک طعام حدود ۹تا ۱۱درصد و شکر ۷تا ۱۰درصد می‏باشد. میکروارگانیزمهای موجود در سس از اجزای ترکیب دهنده آن، وسایل و تجهیزات تولید و از هوا منشأ می‏گیرند. تعدادی از میکروارگانیزمها می‏توانند در PHپایین این فراورده زنده بمانند و معمولا به تعداد بسیارکم در سس وجود دارند

 

سس خردل

فرآورده ای ست نیم جامد که از اختلاط موادی چون سرکه ، شکر ، نمک ، پودر خردل ، ادویه ها ، نشاسته روغن مایع و آب به دست می آید به تحوی که قسمت اعظم ترکیب آن پودر خردل می باشد .

موارد مصرف و كاربرد

موارد مصرف انواع چاشني را مي توان در يك گروه عمده مصارف غذائي انسان طبقه بندي كرد. بطور كلي انواع چاشني يك ماده غذائي است كه در تهيه انداع خوراک هاي انساني مورد استفاده قرار مي گيرد . اين محصول به دليل داشتن مواد مفيد، ارزش تغذيه اي بالایي براي انسان دارد لذا از طرفي هم به كليه مواد غذايي طمع خاصي مي دهد كه اين باعث هر چه بهتر شدن انواع خوراک هاي انسانی خواهد شد.

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید انواع چاشنی

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
کد آیسیک انواع چاشنی 1549312410

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید انواع چاشنی

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
کد تعرفه گمرکی انواع چاشنی 2103

شرح فرآیند تولید و تکنولوژی هاي موجود

اساس روش تولید سس های مختلف در اختلاط مواد اولیه و بوجود آودرن امولسیون یکنواخت و مناسب است. معمولاً تولید سس ها به طریق صنعتی با شیوه غیر پیوسته و پیوسته تولید می گردد.
به دلیل سادگی کار روش غیرپیوسته در این طرح پیشنهاد می گردد.
جهت تولید سس مایونز می بایستی مواد اولیه بر اساس فرمولاسیون واحد(فرومولاسیون می باستی به تأیید وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی برسد) توزین گردد و در صورتیکه نیاز به آماده سازی دارند، عملیات آماده سازی صورت گیرد و سپس اختلاط این مواد صورت گرفته و در نهایت توسط هموژنیزاتور بافتش یکنوخت گردیده و توسط پرکن در شیشه های مربوطه پر گردیده و بسته بندی می گردد.
از مواد اولیه ای که می بایستی عملیات آماده سازی بر روی آن صورت گیرد نشاسته است. ابتدا مقدار مشخص نشاسته را وزن کرده(بر اساس فرمولاسیون ) به آن آب اضافه کرده و در دیگ پخت دوجداره جهت عملیات پخت حرارت داده می شود. وقتی که به سفتی مناسبی رسید به مخلوط کن تحت خلأ منتقل می شود و در آنجا ابتدا با آب و نمک مخلوط شده سپس ادویه – شکر- آبلیمو اضافه گردیده و پس از آن تخم مرغ و در نهایت روغن به مخلوط افزوده می گردد. مهمترین قسمت اختلاط زمانی است که روغن به مخلوط اضافه می گردد. می بایستی در این مرحله دور موتور تحت کنترل باشد. چرا که می بایستی روغن به تدریج به مخلوط اضافه گردد. علت این مسأله نیز در این است که در ابتدا امولسیون طبیعی آب در روغن است در حالیکه با ریختن تدریجی روغن بر روی مخلوط و هم زدنهای متوالی امولسیون عکس می شود. یعنی امولسیون طبیعی بحالت غیر طبیعی روغن در آب تبدیل می گردد.
جهت تعلیق گلبول های چربی در آب یا قطرات آبی در چربی از امولسیفایر استفاده می شود.
بدون امولسیفایر سس مایونز به دو فاز جداگانه آب و روغن تبدیل می گردد. امولسیون مایونز توسط زرده تخم مرغ مستحکم می شود ولی ترکیبات فعال زرده تخم مرغ فسفلیپیدهاست که مهمترین آن بنام لستین است.
ساختمان لستین مشابه چربیها می باشد با این تفاوت که در ساختمان آن اسید فسفریک است. مهمترین قسمت آن باردار یا پلار(مثبت و منفی) و قسمت بدون بار یا غیرپلار است. بخش باردار آن آبدوست یا هیدروفیل است و تمایل به حل شدن در آب دارد. بخش بدون بار موسوم به چربی دوست یا هیدروفوبیک است و تمایل به حل شدن در چربی دارد با وارد کردن امولسیفا در آب و روغن عمل اختلاط آنها دائمی می گردد. اگر روغن در مقدار نسبتاً زیاد آب بهم زده شود به قطرات کوچکی در می آید. قسمت غیر پلار مولکولهای لستین جهت خود را با قطرات چربی تطبیق داده و انتهای پلار در سطح قطرات آب فرو می رود. در چنین حالتی اطراف قطرات روغن بوسیله سطحی از شارژالکترکی احاطه می گردد و چنین قطراتی یکدیگر را بجای تمایل به جذب و جدا شدن بصورت یک لایه چربی دفع می کنند لذا امولسیون مستحکم می گردد. پس از تشکیل امولسیون می بایستی مخلوط توسط هموژنیزاتور یکنواخت گردد. بعد از یکنواخت شدن توسط دستگاه پرکن و بسته بندی و به انبار سرد منتقل می شود. بدلیل آنکه سس مایونز PH کمتر از 5/4 دارد نیازی به پاستوریزه کردن محصول نیست. چرا که در این PH عوامل بیماریزا عمده ای چون کلستریدیم برتولینم رشد نمی کند.
جهت تولید سس سالاد ابتدا آب، نمک، شکر، آبلیمو و تخم مرغ در مخلوط کن تحت خلاء ریخته شده و هم زده می شود سپس روغن بتدریج به مخلوط وارد شده پسس نشاسته پخته شده به مخلوط اضافه می گردد و هم زدن ادامه می یابد. سس مایونز بر طبق فرمولاسیون واحد به آرامی به محتویات اضافه و در نهایت ادویه به مخلوط اضافه شده و مخلوط جهت یکنواخت شدن به هموژنیزاتور منتقل می شود و بعد از هموژن شدن به پرکن منتقل شده و پر شده و بسته بندی می گردد و به انبار سرد منتقل می شود.
سس سالاد نیز به جهت پائین بودن PH(کمتر از 5/4) نیازی به پاستوریزاسیون ندارد.
جهت تولید سس گوجه فرنگی(کچاپ) یا از گوجه فرنگی خام استفاده می شود و یا از رب بریکس 28 در صورتیکه از گوجه فرنگی خام استفاده می شود می بایستی مراحل شستشو- خرد کردن و تغلیظ را طی نماید و پس از آنکه به غلظت مطلوب رسید مواد افزودنی همچون سرکه- پودر پیاز خرد شده خام و مخلوط ادویه جات و… اضافه می گردد. ولی در صورتیکه از رب استفاده شود این مراحل لازم نیست و در نتیجه به ماشین آلات کمتر و بالطبع سرمایه گذاری پائین تری نیاز خواهد شد مگر آنکه تولید کچاپ در واحدهایی صورت گیرد که تولید کننده رب می باشند و بعنوان فرآورده جانبی آنها بحساب آید. چون در این طرح اختصاصاً تولید سس مطرح می باشد بهتر و مقرون بصرفه تر است که از رب جهت تولید کچاپ استفاده گردد.
رب یا بریکس 28 در مخزن پخت ریخته شده و با آب نمک و پودر پیاز مخلوط گردیده سپس صمغ را با مقداری آب و شکر مخلوط و حل نموده و به آرامی مخلوط بالا اضافه می نمایند و در انتها ادویه جات بر طبق فرمولاسیون اضافه گریده و هم زده می شود و سپس مخلوط به پرکن رفته و در شیشه های مواد نگهدارنده وسرکه شسته پر گردیده و از تونل پاستوریزاتور جهت پاستوریزه شدن عبور می نماید و بعد از اتیکت زنی در بسته بندی نهایی(کارتن) بسته بندی گردیده و به انبار منتقل می شود جهت تولید سس خردل مواد اولیه بر طبق فرمولاسیون وزن شده و به مخلوط کن تحت خلأ ریخته شده و هم زده می شود سپس بتدریج روغن و خمیر نشاسته به مخلوط اضافه گردیده و هم زده می شود. بعد از این مرحله مخلوط به دیگ پخت دوجداره منتقل شده و حداکثر 10 دقیقه پخت می گردد بعد از خنک شدن مخلوط به هموژنیزاتور جهت یکنواخت شدن منتقل می گردد و سپس توسط دستگاه پر کن، پر گردیده و از تونل پاستوریزاسیون جهت پاستوریزه نمودن عبور می نماید و در نهایت پس از اتیکت زنی در بسته بندی نهایی(کارتن) چیده شده و به انبار سرد منتقل می شود.

بررسي كالاهاي جايگزين و تجزيه تحليل اثرات آن بر مصرف محصول

انداع چاشني يك ماده غذائي است كه در تهيه انواع خوراک هاي انساني مورد استفاده قرار می گیرد . بنابراين براي بررسي كالاي جايگزین انواع چاشني مي توان گفت كه در واقع از آنجايي كه محصول مورد نظر خود به عنوان مكمل غذايي در طبخ و تهيه انواع خوراک انساني كاربرد دارد اين امكان مي باشد كه از مواد غذايي ديگري به عنوان چاشني مورد استفاده قرار بگيرد لذا نمي تدان كالای خاص ديگري را به عنوان چاشنی در نظر گرفت چون بنابر سليقه و فرهنگ هر مكاني چاشني ها متفاوت مي باشد.

اهميت استراتژيكي كالا در دنيا امروز

محصولات مورد مطالعه طرح حاضر ، هر چند بعنوان يك ماده غذائي مهم در تهيه انواع خوراک هاي انسانی داراي كاربرد است ، ولي از نگاه كلان مي توان گفت كه اين محصول اهميت استراتژیک خاصی در داخل كشور و بازار هاي جهاني ندارند و تنها از نگاه يك ماده مكمل مصرفي صنعت غذا مي توان اين محصولات را مورد مطالعه و بررسي قرار داد

 

كشور هاي عمده توليد كننده و مصرف كننده
کشورهاي عمده توليد کننده

از نقطه نظر كشورهاي عمده توليد كننده مي توان به كشورهاي زير اشاره كرد . لازم به ذکر است كه اين كشورها از سايت سازمان تجارت جهاني استخراج شده اند .
 چين
 هند
 آمريكا
 ايتاليا
 ژاپن
 مکزیک
 آلمان

کشورهاي عمده مصرف کننده

انواع چاشني يك ماده افزودني غذائي است كه در بسیاري از محصولات غذائي داراي كاربرد است . لذا مصرف آن در نزد خانوارها و واحدهاي صنعتي توليد كننده محصولات غذائي مي باشد و لذا با توجه بر گسترده بودن الگوي مصرف خانوارها و واحدهاي صنعتي مصرف كننده انواع چاشني ، نمی توان كشور خاصي را در اين مورد به عنوان مصرف كننده عمده تلقي كرد .

وضعیت واحد های فعال تولید انواع چاشنی

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولیدانواع چاشنی در کشور به تفکیک استان آمده است .

 

وضعیت واردات و صادرات انواع چاشنی

نمودار واردات و صادرات انواع چاشنی در کشور به تفکیک سال در شکل زیر آمده است.

 

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار طرح تولید انواع چاشنی

ظرفیت تولید سالیانه : 100 تن
نرخ برابری دلار : 17000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 3500 مترمربع
زیربنای کل : 1200 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 24 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 3 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 430 میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : 42 درصد

 

نکته مهم

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاري مطرح مي شود. جداول و نمودارها تقريبي است.

امکان سرمايه گذاري با ظرفيتهاي مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاري کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهي مي توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.