اپی کلروهیدرین

طرح تولید اپی کلروهیدرین

اپی کلرو هیدرین یک اتر حلقوی فرار و قابل اشتعال، شفاف، بی‌رنگ، مایع و کلردار با بویی تحریک‌کننده و شبیه کلروفرم است که در پس از حرارت دادن و تجزیه شدن، بخارات سمی اسیدکلریدریک و سایر ترکیبات کلردار منتشر می‌کند.(طرح تولید اپی کلروهیدرین)

کاربردهای اپی کلرو هیدرین
اپی کلرهیدرین در ساخت رزین‌های اپوکسی مورداستفاده قرار می‌گیرد.
این محصول در ساخت گلیسیرین مصنوعی استفاده می‌گردد.
در ساخت الاستومرها کاربرد دارد.
از رزین پلی آمین و اپی کلرو هیدرین در صنعت کاغذسازی به‌عنوان یک ماده شیمیایی متوسط استفاده‌شده و به‌طور گسترده‌ای در ساخت رزین‌های اپوکسی، الاستومرهای اپی کلرهیدرین و رزین‌های پلی آمید-اپی کلرهیدرین تحت کاربری قرار می‌گیرد.
اپی کلرو هیدرین (ECH) بیشتر در رزین‌های اپوکسی استفاده می‌شود، که حداکثر ۷۵ درصد از تولید را به خود اختصاص می‌دهند. (از این ماده شیمیایی به‌عنوان ماده اولیه اصلی برای رزین‌های اپوکسی و فنوکسی عمدتاً برای تولید گلیسرول، رزین‌های اپوکسی اصلاح‌نشده (رزین اپی کلرهیدرین-بیسفنول A) و الاستومرها استفاده می‌شود).
حلال برای استرهای سلولزی و اترها،
محصولات دیگر ساخته‌شده از اپی کلرو هیدرین: گلیسیدیل اترها، رزین‌های اپی کلرهیدرین-پلی آمید و نمک‌های آلکیل گلیسیریل اتر سولفونات است.
در پخت لاستیک‌های پایه پروپیلن تحت کاربری قرار می‌گیرد.

برخورد اپی کلرو هیدرین و انسان

این ماده شیمیایی می‌تواند با استنشاق، از طریق پوست با بلع و یا از طریق تماس چشمی وارد بدن شود.
علائم: تحریکات چشمی، پوست با درد عمیق؛ حالت تهوع، استفراغ درد شکم؛ سرفه؛ اثرات در تولیدمثل همراه است.
علائم استنشاق: سرفه کردن. گلودرد. احساس سوزش. سردرد تنفس سخت حالت تهوع. تنگی نفس. استفراغ. لرزش از علائم بوییدن این ماده و ممکن است با تأخیر ظاهر شوند.
علائم پوستی: ممکن است اپی کلرو هیدرین جذب پوست شود! سرخی. درد احساس سوزش. تاول. سوختگی جدی پوست از علائم آن است.
علائم چشم: درد سرخی. از دست دادن بینایی. سوختگی‌های عمیق شدید از نشانه‌های برخورد این ماده با چشم است.
علائم بلع: گلودرد. سوختگی دردهان و گلو. سردرد حالت تهوع. استفراغ. اسهال شوک یا سقوط از نشانه‌های خوردن این ماده شیمیایی است.

اپی کلروهیدرین

پایداری و واکنش‌پذیری

_ واکنش هوا و آب: اپی کلرو هیدرین به‌شدت قابل اشتعال است. محلول در آب است.
_ گروه واکنش‌دهنده: ترکیبات آلی هالوژنه/اپوکسیدها/ترکیبات قابل پلیمر شدن.

مشخصات واکنش

اپی کلرو هیدرین در صورت گرم یا آلوده شدن ممکن است به صورت گرمازا پلیمری شود.
این ماده شیمیایی با آنیلین به‌طور احتراقی واکنش نشان می‌دهد.
اپی کلرو هیدرین در تماس با پتاسیم ترتو-بوتوکسید مشتعل می‌شود.
با تری کلرواتیلن واکنش می‌دهد.
اپیکلروهیدرین یا (ECH) یک ترکیب آلی کلر و یک اپوکساید است و برخلاف نامش هالوهیدرین نیست. این ماده، بیرنگ، مایع با بوی تندی شبیه بوی سیر است، به صورت متوسط در آب حل می‌شود اما در حلال‌های آلی قطبی به خوبی دچار امتزاج می‌شود.این ماده به‌شدت واکنش پذیر است و از آن در تولید گلیسیرین، پلاستیک‌ها، چسب‌ها و صمغ اپوکسی و الاستومر استفاده می‌شود.(طرح تولید اپی کلروهیدرین)

اپیکلروهیدرین در تماس با آب به ۳-ام‌سی‌پی‌دی که ماده‌ای سرطان‌زا در مواد خوراکی است، هیدرولیز می‌شود.

خواص فیزیکی و شیمیایی اپی کلرو هیدرین
خواص فیزیکی و شیمیایی اپی کلرو هیدرین
مشخصات لاستیک اپی کلرو هیدرین در چیست؟
مقاومت خوب به نفوذپذیری به هلیوم، هیدروژن، نیتروژن، هوا و دی‌اکسید کربنات این مزایا است.
این لاستیک‌ها می‌تواند با گوگرد و یا پراکسید پخت شود.
دیگر استفاده‌های این لاستیک‌ها در دیافراگم‌های پمپ سوخت، شیلنگ، پارچه‌های پوشش داده‌شده و لرزش گیرها می‌باشد.
قابلیت بالا برای بهبود وضعیت پخت و مقاومت به اوزون را دارا می‌باشد.
قابلیت بالا برای بهبود مقاومت گرما و ازن را داراست.
خاصیت برای رول چاپگر لیزری.
لاستیک حاوی اپی کلرو هیدرین جداسازی از غلتک و پردازش خوبی دارد و می‌تواند با گوگرد و یا پراکسید پخته شود.
این لاستیک‌ها دارای یک بهبوددهنده چسبندگی برای ترکیبات هیدروین برای کمک به اتصال به FKM، نایلون و سایر ترکیبات لاستیکی است.

اپی کلروهیدرن
مزایا و معایب لاستیک اپی کلرو هیدرین

از مزایای این مدل لاستیک‌ها می‌توان به ناتراوایی فوق‌العاده در مقابل گازها و بخارات، مقاومت عالی در مقابل روغن و بنزین، اکسایش یا محدودهٔ وسیعی از درجه حرارت برای سرویس مقاومت خوب در مقابل سیالات با پایه نفتی و حلال‌ها و مقاومت خیلی خوب در شرایط جوی، ازن، نور خورشید اشاره کرد.
از ویژگی‌های منفی این الاستومر، چسبندگی آن به الیاف و فلزات است که خیلی کمتر از نئوپرن می‌باشد و همینطور ناتراوایی فوق‌العاده آن در مقابل گازهاست که اغلب باعث مشکلات فرآیندی خواهد شد و به دلیل محبوس شدن هوا نواقصی در محصول به وجود خواهند آورد و مقاومت نامطلوب و کم در مقابل حلال‌های اکسیژنه، مقاومت ضعیف در مقابل بخار و اسیدها از محدودیت‌های کاربری اپی کلروهیدرین ها می‌باشد.
دوام فشاری بسیار کم و مقاومت در برابر حلال‌های غیر قطبی و اسیدها ازجمله دیگر ویژگی‌های قابل‌تأمل این لاستیک است. هرچند با همه حسن‌های ذکرشده برای ECO، باید در کاربری‌هایی که قطعه تولیدشده با حلال‌های قطبی مانند استرها و کتون ها در تماس است، لاستیک‌های دیگری را انتخاب کرد.
از طرف دیگر این مدل لاستیک مقاومت سایشی کمی دارد و همچنین باید مراقب تماس این مدل لاستیک‌ها با فلزها نیز بود، چراکه این لاستیک‌ها می‌توانند منجر به وقوع خوردگی در فلزات شود. محدوده دمای کاربردی لاستیک اپی کلرو هیدرین از -۳۵ درجه سانتی‌گراد تا ۱۳۰ درجه سانتی‌گراد است.(طرح تولید اپی کلروهیدرین)

ایمنی

اپیکلروهیدرین بر اساس اعلام چندین آژانس و گروه علمی در رده احتمالاً سرطان‌زا برای انسان جای دارد. ورود درصد بالایی از این ماده به مدت طولانی به بدن (از طریق دهان) می‌تواند منجر به مشکلات معده‌ای و خطر سرطان شود. تماس تنفسی با این ماده می‌تواند منجر به ناراحتی ریه و خطر سرطان ریه شود.

زمینه و هدف

مواجهه شاغلین در صنایع شیمیایی با برخی از ترکیبات سرطان‌زا طی مدت‌زمان طولانی ممکن است باعث اثرات جبران‌ناپذیری بر سلامتی آنان گردد. هدف از مطالعه حاضر ارزیابی مواجهه شاغلین با بنزن و اپی­کلروهیدرین منتشره در هوای تنفسی شاغلین مجتمع‌های یکی از صنایع شیمیایی وابسته به نفت کشور است.

اپی کلروهیدرن
روش بررسی

این مطالعه توصیفی- تحلیلی در زمستان ۹۱ در مجتمع‌های یکی از صنایع شیمیایی وابسته به نفت جنوب کشور انجام پذیرفت. درمجموع ۱۷۳ نفر در این مطالعه موردبررسی قرار گرفتند. اندازه‌گیری بنزن با توجه به روش شماره NIOSH 1501 و اندازه‌گیری اپی­کلروهیدرین با استفاده از روش شماره NIOSH 1010 انجام پذیرفت. نمونه‌های جمع‌آوری‌شده پس از آماده‌سازی، به روش گاز کروماتوگرافی – طیف‌بین جرمی تجزیه شد..

یافته‌ها

از بین ۳۴۶ جمع‌آوری‌شده بنزن در کلیه نمونه‌ها (۱۰۰%) و اپی‌کلروهیدرین در ۱۵۶ عدد از نمونه‌ها (۴۵%) شناسایی شد. نتایج حاصل از آزمون آماری تفاوت معناداری را در میانگین مواجهه افراد با بنزن و اپی‌کلروهیدرین در کارگاه‌های مختلف نشان داد (Pvalue<0.05). مواجهه با بنزن در شغل ماشینر با ppm 1/68 بیشترین و در شغل مأمور گشت با ppm 0/018 کمترین مقدار را نشان داد. نتایج آزمون آماری تفاوت معناداری در میانگین مواجهه افراد با بنزن در مشاغل مختلف نشان نداد (Pvalue>0.05).

نتیجه‌گیری

به نظر می‌رسد که ماهیت کاری شاغلین در صنایع شیمیایی‌بر مواجهه آنان با ترکیبات آلی فرار در محل کار تأثیر داشته و با توجه به نزدیک بودن غلظت ترکیبات موردبررسی به‌ویژه بنزن به سطح اقدام و مواجهه افراد با غلظت‌های کمتر از حد مجاز در مدت طولانی، کاهش مواجهه افراد از طریق اقدامات کنترلی مناسب امری ضروری است.درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۱ امتیاز)