طرح توليد خمیر دندان

خمیردندان ماده‌ای است شوینده، جرم زدا و گاه ضدعفونی‌کننده که به شکل خمیر و بیشتر در بسته‌هایی استوانه‌ای

شکل قرار داده شده‌است. با فشردن آن، مادهٔ خمیردندان خارج می‌شود که با کمک مسواک برای پاک کردن دندان، بین دندان‌ها و دهان به کار می‌رود.
در نیمه دوم قرن بیستم خمیر دندان‌های مدرن برای کمک به پیشگیری یا درمان بیماری‌ها و شرایط خاص مانند حساسیت دندان‌ها توسعه یافتند. خمیر دندان‌های فلوراید برای جلوگیری از فساد دندانی در سال ۱۹۱۴ معرفی شد. خمیر دندان‌هایی با سایش بسیار کم نیز توسعه یافته و به جلوگیری از مشکلات ناشی از مسواک زدن بیش از حد کمک کرد.
پیشرفت‌های جدید در خمیر دندان شامل توسعه خمیر دندان‌های سفیدکننده و خمیر دندان حاوی تریکوسان است که حفاظت بیشتری را در برابر پوسیدگی، پلاک دندانی و … ایجاد می‌کند.
امروز خمیر دندان‌ها معمولاً از فلوراید، رنگ، طعم دهنده، شیرین‌کننده و … تشکیل شده اند که خمیر دندان را به خمیری نرم خمیر تبدیل می کند که آن را خمیر ماندگی می‌نامند. خمیردندان‌های فردی همچنین ممکن است حاوی مقادیر خاصی از قبیل تریکلوسان در کلگیت کل باشد.

اجزای تشکیل دهنده خمیر دندان

مواد سازنده ی خمیردندان ها موجب حس تازگی و تمیزی در دهان می گردد. فلوراید تنها ماده فعال در تمامی خمیردندان ها می باشد. برای اولین بار تقریبا 50 سال پیش ،فلوراید به خمیردندان ها افزوده شد. فلوراید تنها حدود 15 درصد بیشتر خمیردندان ها را تشکیل می دهد. با این حال، خمیردندان های تجویزی با میزان فلوراید بالا حاوی بیش از 1 درصد فلوراید …

در چند سال گذشته و از وقتی که مواد شیمیایی ضدیخ در خمیردندان های تولید شده توسط چین ،کشف شد، نگرانی های مردم نسبت به مواد تشکیل دهنده خمیردندان روز به روز افزایش یافت. خوشبختانه، تولید مواد ضدیخ در خمیردندان هایی که فروخته شدند نیز کاملا متوقف شدند. مواد سازنده ی خمیردندان ها موجب حس تازگی و تمیزی در دهان می گردد. اگر می خواهید بدانید در این خمیر چسبناک که هر روز برای دندان هایتان از آن استفاده می کنید چه موادی وجود دارد، مطالب ذیل را دنبال نمایید.

مواد اصلی تشکیل دهنده ی خمیر دندان عبارتند از:

فلوراید

فلوراید تنها ماده فعال در تمامی خمیردندان ها می باشد. برای اولین بار تقریبا 50 سال پیش ،فلوراید به خمیردندان ها افزوده شد. فلوراید تنها حدود 15 درصد بیشتر خمیردندان ها را تشکیل می دهد. با این حال، خمیردندان های تجویزی با میزان فلوراید بالا حاوی بیش از 1 درصد فلوراید هستند.

مواد ساینده

مواد ساینده مورد استفاده در خمیردندان ها، به حذف جرم از روی دندان ها کمک می کند.همانطور که می دانید بسیاری از خمیردندان های سفیدکننده دارای میزان زیادی از مواد ساینده هستند که موجب فرسودگی مینا و سمنتوم دندان ها شده و دندان ها را حساس می نمایند.

به عنوان مثال از مواد ساینده میتوان میکا، کلسیم کربنات، کلسیم پیروفسفات، دی کلسیم فسفات، سدیم کربنات و سیلیس هیدراته را نام برد. ماده معدنی میکا تنها به عنوان ساینده عمل نمی کند، بلکه باعث درخشندگی خمیردندان شده و افراد را به مسواک زدن تشویق می کند!

مواد کف کننده

مواد کف کننده با تولید کف و حباب این حس را به افراد می دهند که دندان هایشان بهتر تمیز می شود. ماده کف کننده اصلی در خمیردندان، ماده ای به نام سدیم لوریل سولفات (SLS) است. تعدادی از محققان معتقدند که سدیم لوریل سولفات باعث ایجاد آفت های دهانی می شوند.

مواد طعم دهنده

اغلب خمیردندان ها حاوی مواد طعم دهنده هستند. بعضی از معمول ترین طعم ها، طعم آدامس بادکنکی، میوه، نعناع و دارچین هستند. هدف استفاده از این طعم دهنده ها، رفع هرگونه طعم بد در خمیردندان بوده و با از بین بردن بوهای بد دهان به تازه شدن نفس شما کمک فراوانی می کند.

نرم کننده ها و مواد حفظ کننده رطوبت

مواد حفظ کننده رطوبت موجب مرطوب ماندن یک ماده می شوند. این مواد باعث حفظ نرمی و لطافت خمیردندان ها شده و مانع از خشک شدن آن ها می گردد. تعدادی از این مواد که بیشترین کاربرد را در خمیردندان ها دارند عبارتند از گلیسیرین، سوربیتول و آب .

مواد نگهدارنده

افزودن نگهدارنده ها به خمیردندان به این دلیل است که از رشد باکتری ها در خمیردندان و فاسد شدن آن جلوگیری به عمل بیاید. در صورت عدم استفاده از این مواد در خمیر دندان ها باید آنها را در یخچال نگهداری میکردیم که قطعا کار بسیار سختی بود به ویژه برای کسانی که دندان هایشان نسبت به سرما حساس است. با افزوده شدن نگهدارنده ها به خمیردندان میتوان چندین ماه آن را در دمای اتاق نگهداری کرد.

مواد ضد باکتریایی

از مواد تشکیل دهنده خمیردندان می توان به تری کلوزان اشاره نمود که ماده ای ضدباکتری و ضد قارچ نیز می باشد. این ماده معمولاً در صابون های ضد باکتری استفاده می شود. چندین سال قبل، شرکت کولگیت شروع به اضافه کردن این ماده به خمیردندان ها نمود و محصولی با نام خمیردندان کامل کولگیت را تولید کرد. آن ها ادعا کردند که این محصول از دندان ها تا ۱۲ ساعت در برابر جرم ها محافظت می نماید.

رنگ ها

رنگ ها به خمیردندان ظاهری جذاب می بخشند. خمیردندان های طبیعی ظاهری بسیار بد رنگ دارند که با افزودن رنگ میتوان این مسئله را برطرف کرد.

شیرین کننده ها

احتمالا اگر از شما درباره مواد تشکیل دهنده خمیردندان سوال کنند، آخرین چیزی که حدس می زنید مواد شیرین کننده است. خمیردندان ها معمولاً حاوی ماده ای هستند که طعمی شیرین به آن ها داده تا از مسواک زدن لذت ببرید. اکثر خمیردندان ها حاوی ساخارین، اسپارتام و زایلیتول هستند. این مواد موجب می گردند تا خمیردندان ها کمی شیرین شوند.

غلیظ کننده ها

در مواردی که خمیردندان رقیق باشد، تولیدکننده کنندگان می توانند موادی را برای افزایش غلظت به خمیردندان بیفزایند.کاراگینان و صمغ زانتان از معمول ترین مواد تشکیل دهنده ی خمیردندان جهت غلیظ نمودن آن می باشند.

دیگر مواد سازنده ی خمیردندان

موارد بالا از جمله اصلی ترین مواد تشکیل دهنده در خمیردندان ها بودند. برخی از فرمولاسیون های ویژه برای خمیردندان ها موجب می گردند تا مواد دیگری نیز به خمیر دندان ها افزوده گردد، از جمله:

-پراکسید

-جوش شیرین یا سدیم کربنات که برخی از خمیردندان ها حاوی میزان فراوانی از آن هستند.

-مواد ضد جرم

-ترکیبات ضد حساسیت

فرآیند تولید خمیر دندان

ابتدا مواد اولیه در مخازن استیل ریخته میشوندسپس بااستفاده ازمیکسر حرارتی دو جداره مواد باهم ترکیب میشوند درمرحله بعد محلول هموژنایز میشود وبااستفاده از پمپ دنده ای, خمیر تولید شده به مخزن ثانویه انتقال داده میشود سپس آزمایشات لازم برروی محصول انجام میشود درمرحله بعد خمیر دندان بااستفاده ازسیستم انتقال, وارد دستگاه تیوپ پرکن میشودپس از پر شدن تیوپ دوخت حرارتی انجام می شود درنهایت شماره زنی وجعبه گذاری برروی محصول تولیدی انجام شده و محصول انبار میشود انبار ذخیره سازی خمیر دندان باید دارای سیستم خنک کننده و تهویه مناسب بوده و دمای آن پایین باشد.
ساخت خمیردندان در مخازن از جنس فولاد ضدزنگ یا ظرف های قلع اندود باشد. ماشین ورزدهنده که با آن خمیر هم می زنند و پره های مماس با جداره دارد و با سرعت پایین می چرخد برای این کار مناسب است.

ژل آبکی یا موسیلاژ اول با استفاده از کلوئید آب دوست تهیه می شود. اگر صمغ کتیرا استفاده شود برای سهولت کار، قبل از اضافه کردن هرگونه آب، ابتدا صمغ را در مقدار مناسب از ماده جاذب الرطوبه پخش می کنند.
کلروفرم یا مقدار اندکی الکل به عنوان ماده پخش کننده استفاده می شود. کلوئیدهای دیگر با افزودن مواد به آب و هم زدن آرام پخش می شوند. بعد از آنکه پروسه ساخت به پایان رسید به خمیر به مدت یک شب یا تا زمان استفاده، زمان داده می شود.
در صورتی که خمیر برای مدت طولانی نگهداری می شود استفاده از نگهدارنده الزامی است. سدیم کربوکسی متیل سلولز باید ابتدا با مقدار کافی آب داغ خیس شود در حالی که متیل سلولز بهتر است با آب سرد خیس شود. آب باقیمانده سپس به محلول کنسانتره اضافه می شود و یک شب زمان داده می شود. اگر ماده جاذب الرطوبه استفاده نشده باشد، برای تهیه ژل می تواند مقدار مناسب از آن در این مرحله اضافه شود.
مواد پودری (به جز دترجنت) از غربال عبور می کنند و به تدریج به مخلوط موسیلاژی همزمان هم زدن ملایم اضافه می شوند. اضافه کردن پودرها و هومکتانت ها یک به یک انجام می شود تا مخلوط قوام کرمی خود را به دست آورد. برخی تولیدکننده ها هومکتانت و دترجنت را قبل از اضافه کردن مخلوط پودرها اضافه می کنند اما این کار، خاصیت تیکسوتروپیک ژل کلوئیدی را تحت تأثیر قرار می دهد.
قوام خمیر در این بخش از فرایند اختلاط،کمی تغییر می کند. اگر هر بخش به طور کامل مخلوط شود خمیر قوام معقولی خواهد داشت. هیچ گاه هنگام اختلاط، نباید خمیر خیلی سفت یا خیلی نرم شود.
در مرحله بعدی، مواد طعم دهنده اضافه می شود و نهایتاً دترجنت ها اضافه می شوند. این مواد، تأثیر قابل توجهی روی قوام خمیر دارند و وقتی اختلاط ادامه می یابد نرم تر می شود. اگر در این مرحله، خمیر خیلی نرم شود یعنی فرمول تعادل ندارد و خمیر خاصیت تیکسوتروپیک لازم را برای تضمین قوام ژل را ندارد.
بافت نهایی خمیر تا زمانی که اثر مواد فعال کننده سطحی و روغن های طعم دهنده اضافه شده مشخص نخواهد بود. برخی تولیدکننده ها روغن های طعم دهنده را در مرحله آخر اضافه می کنند چرا که تأثیر قابل توجهی روی قوام خمیر دارند.
جلوگیری از هوا گرفتن یا کف کردن خمیر در هنگام اختلاط بسیار مهم است. به همین علت از همزنهای تحت خلأ برای اختلاط استفاده می کنند. البته اگر فرمول خمیر به خوبی متعادل شده باشد و وسایل هم زدن مکانیکی مناسبی استفاده شده باشد، هوا وارد خمیر نشده و کف کردن اتفاق نمی افتد.
فرایند اختلاط تا زمان توزیع همه اجزاء تشکیل دهنده ادامه می یابد و محصول سپس از غربال عبور نموده یا آسیاب می شود. خمیر نهایی به مدت 24 ساعت در تانک ساخت نگه داری می شود تا سفت تر و الاستیک تر شود و قوام نهایی ژل بدست آید.
پر کردن خمیر در داخل تیوب های خمیردندان به دقت زیادی نیاز دارد. مقدار وارد شده در هر تیوب باید استاندارد و یکسان باشد (کم و زیاد نشود) و همچنین فضای خالی در تیوب بسته شده ایجاد نشود. دستگاه هایی که با دست کار می کنند برای تولید در مقیاس کوچک مناسب هستند. در کنار این دستگاه ها می توان دستگاه های ویژه ای برای پلمپ کردن و فشردن با دست استفاده کرد. برای تولید انبوه و در مقیاس بالا خط تولید کاملاً اتوماتیک برای پر کردن استفاده می شود.

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید خمیر دندان

کد آیسیک انواع خمیر دندان ۲۴۲۴۴۱۲۴۰۵
کد آیسیک خمیر دندان کودکان (معمولی) ۲۴۲۴۵۱۲۴۰۶
کد آیسیک خمیر دندان کودکان (ژله ای) ۲۴۲۴۵۱۲۴۰۷
کد آیسیک خمیر دندان بزرگسالان (معمولی) ۲۴۲۴۵۱۲۴۰۸
کد آیسیک خمیر دندان بزرگسالان (ژله ای) ۲۴۲۴۵۱۲۴۰۹

کدتعرفه گمرکی خمیر دندان : ۳۳۰۶۱۰۰۰

وضعیت واردات و صادرات در طرح تولید خمیر دندان

در نمودار زیر وضعیت واردات و صادرات مواد پاک کننده دندان در کشور به تفکیک سال آمده است .

وضعیت واحد های فعال تولید در طرح تولید خمیر دندان

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید کننده مواد پاککننده دندان در کشور به تفکیک استان آمده است .

خلاصه بررسی اقتصادی طرح تولید خمیر دندان

ظرفیت تولید سالیانه : ۱۰۰۰ تن
نرخ برابری دلار : 12000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 10000 مترمربع
زیربنای ساختمان ها : 1500 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 30 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 2 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 500 میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : 36 درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.