طرح تولید دیاق سپر خودرو

دیاق یا تیر عرضی یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده ی تمام سپر ها است. شما هیچ سپری پیدا نخواهید کرد که دارای دیاق نباشد چرا که دیاق به اصطلاح ستون و اسکلت بندی سپر محسوب می شود و حالت ژئومتریک سپر را حفظ می کند و همچنین نقش ضربه گیر و تقویتی را نیز در سپر ایفا می کند و بدون آن سپر قدرت مقاومت در برابر ضربات را نخواهد داشت. تقریبا تمامی سپر ها از ۳ جز اصلی پوسته و دیاق و جاذب تشکیل شده اند. دیاق در قسمت داخلی سپر یا به تعبیر درست پشت پوسته و دقیقا پشت و یا پاین جاذب قرار می گیرد؛ به شکلی که پوسته به آن تکیه کند و جاذب روی آن سوار شود. حال با این توضیحات اتلاق واژه ستون و ساختار و اسکلت بندی سپر به دیاق ملموس تر خواهد بود.(طرح تولید دیاق سپر خودرو)
شایان ذکر است که دیاق هم در سپر جلو و هم در سپر عقب خودرو ها وجود دارد و تنها به سپر جلو محدود نمی شود و همچنین برای فاصله گرفتن از گلگیر ها در طرفین آن از اسفنج استفاده میکنند. دیاق یا تیر عرضی به صورت مقطع مستطیل شکل ساخته می شود به گونه ای که سطح طویل آن جهت تحمل نیروی وارده و سطح کم عرض آن محل استقرار ضربه گیر است.

جنس دیاق

تقریبا تمام دیاق ها یا از جنس فلز بوده و یا از پلاستیک فشرده و فوم ساخته می شوند. دیاق هایی که از جنس فلز ساخته می شوند بسیار مقاوم بوده و به سختی آسیب می بینند اما از ایراداتی که می توان به این نوع دیاق ها وارد دانست سنگین بودن آن هاست؛ از طرفی دیاق های فلزی به سبب نداشتن انعطاف بالا و یا انعطاف ناپذیری هنگام برخورد با مانع و یا هنگام تصادف ، نیرو وارده را به اتاقک داخلی و بدنه خودرو منتقل می کنند. ر دیاق های با کیفیت برای جلوگیری از زنگ زدن دیاق از یک پوشش نازک پلاستیکی به این منظور استفاده می کنند.
بسیاری از دیاق ها اصلا فلزی نیستند و از پلاستیک فشرده (پلی پروپیلن و …) ساخته می شوند. کیفیت این نوع دیاق ها بسیار وابسته به نوع پلاستیک مصرفی در آنهاست. این جنس با تزریق پلاستیک در درون دستگاه های مخصوص تولید می شود و به علت شیوه طراحی و ساخت و مواد مصرفی نسبت به نمونه فلزی ارزان تر هستند و به همین منظور بیشتر مورد استقبال و استفاده قرار می گیرند.
مدل های دیگری از دیاق وجود دارند که از فایبرگلس تولید می شوند و این نوع دیاق ها به رغم آسیب پذیری در برابر ضربات محبوبیت بالایی دارند و در خودروهای متداول امروزی نظیر خانواده پراید بسیار به چشم میخورند.
با توجه به این امر که نقش دیاق یا تیر عرضی حفاظت از خودرو و سرنشینان در تصادفات است و این جنس دیاق نمی تواند به خوبی این وظیفه را ایفا کند ، استفاده از اینگونه تیر های عرضی پیشنهاد نمی شود.

انواع دیاق خودرو

اما به‌طورکلی سپر و دیاقی با کیفیت‌تر است که از یک پوشش پلاستیکی برای پوشاندن فلزات به‌کاررفته در دیاق استفاده کند. این کار موجب می‌شود دیگر شاهد زنگ‌زدگی نباشیم. در این مدل‌ها می‌توان تنها از یک نوع رنگ خاص برای پوشش دهی استفاده کرد. در صورتی که این کار را انجام داده باشند، کیفیت دیاق به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند اما قیمت آن نیز کاهش می‌یابد. از این جهت بهتر است از سپر فلزی با پوشش پلاستیکی استفاده کنید. البته در صورتی که با خودرو شما همسانی داشته باشد.
البته بسیاری از دیاق ها هم هستند که اصلاً از فلز استفاده نمی‌کنند. این دیاق ها دارای کیفیت متوسطی هستند. کیفیت آنها بسیار وابسته به نوع پلاستیک استفاده‌شده است. این سپرها امروزه بسیار بیشتر از دیگر مدل‌ها استفاده می‌شوند. دلیل آن هم قیمت ارزان‌تر آنها نسبت به دیگر مدل‌ها است. این مدل‌ها را با تزریق پلاستیک موردنظر درون دستگاه می‌سازند. این مدل نیز در مدل‌های اولیه پراید مورداستفاده قرار می‌گرفته است. امروزه نیز به هر تعمیرگاهی سر بزنید می‌توانید تعدادی از آنها را پیدا کنید.
از دیگر مدل‌های دیاق می‌توان به مدل‌های تولیدشده با فایبرگلاس اشاره کرد. این مدل‌ها نیز محبوبیت خوبی دارند. در خودروهایی همچون پراید استفاده از این مدل بیشتر دیده می‌شود. البته با توجه به اینکه دیاق و سپر در جلوی خودرو قرار می‌گیرند و نقش مهمی در تصادفات دارند؛ باید بگوییم استفاده از این نوع چندان توصیه نمی‌شود.

اجزای دیاق خودرو

به طور کلی می‌توان گفت دیاق خودروهای جدید از سه بخش تشکیل‌شده است:
پیشانی
جاذب
تیر سپر

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید دیاق سپر خودرو

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
با توجه به بررسی های انجام شده کد آیسیک دیاق سپر خودرو به شرح جدول ذیل می باشد.

شرح محصولکد آیسیک
دیاق سپر خودرو۳۴۳۰۵۱۲۶۵۸

 

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید دیاق سپر خودرو

با جستجو در اطلاعات گمرک تا امروز تعرفه گمرکی اختصاصی به این محصول اختصاص نیافته لذا میزان واردات و صادرات آن نا مشخص میباشد.

تولید کننده برتر دیاق سپر در کشور

تولید کننده برتر دیاق سپر در کشورامروزه در طراحی و تولید سپر جلو و سپر عقب برای خودروهای جدید از با هم مخلوط کردن مواد پلاستیکی خاص مانند پلی کربنات،آکریلونیتریل بوتادین استایرن و پلی پروپیلن استفاده می شود. حتی در کشور ما نیز تولید سپر در اندازه گوناگون تهیه می شود و شرکت سازنده آن با ابزار آلات و ماشین آلات به روز توانسته محصولاتی از این قبیل را در اندازه ای متفاوت بسازد. همچنین از پوشش های پلاستیکی برای تقویت قسمت های استیل، فلزی، آلومینیومی سپر استفاده می شود. با توجه به کارایی سپر جلو ،در طراحی و ساخت آن برای هر خودرو از یک الگو خاص استفاده می شود.
البته باید به این موضوع اشاره کرد که سپر های پلاستیکی در مقایسه با سپرهای فایبر گلاس و فلزی آبکاری شده بیش تر مورد استفاده قرار می گیرند دلیل این کار هم ارزان بودن مواد اولیه و همچنین ساده بودن فرایند تولید آن است.
به طور کل سپر های پلاستیکی از تزریق مواد با کیفیت پلاستیکی در دستگاه های مخصوص تولید سپر ساخته می شوند. معمولا سپر جلوی خودرو های مدرن، شامل سه جزء اصلی است که به ترتیب پیشانی،جاذب و تیر سپر نامیده می شوند.

جدول واحد های فعال تولید دیاق

در جدول زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید کننده دیاق در کشور به تفکیک استان آمده است

نام واحداستانشهرستانظرفیتواحد سنجش
علی حبیبی وسیمآذربایجان شرقیتبریز۴۰۰۰۰عدد
سیم گونچهارمحال و بختیاریشهرکرد۳۵۰۰۰۰عدد
بنیان صنعت کویر سپاهاناصفهاننطنز۱۰۰۰۰۰عدد
سینا فن خودرواردبیلاردبیل۱۰۰۰۰۰عدد
قطعات خودرو کاظمیالبرزفردیس۳۰۶۰۰۰عدد
جمع ظرفیت اسمی (واحد عدد)۸۹۶,۰۰۰عدد

 

پیش بینی وضعیت سرمایه گذاری طرح تولید دیاق سپر خودرو

ظرفیت تولید سالیانه: ۱۸۰.۰۰۰ عدد
نرخ برابری دلار: ۳۰۰۰۰ تومان
مساحت زمین موردنیاز: ۲۵۰۰ مترمربع
زیربنای کل: ۱۲۰۰ مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز: ۱۹ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت: ۱۳ میلیارد تومان (بدون احتساب هزینه زمین)
ارزش ماشین آلات و تجهیزات: ۵ میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی در سال مبنا: ۳۹ درصددرصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۳ امتیاز)