طرح تولید رو فرشی (3)

طرح تولید رو فرشی

روفرشی پارچه‌ ای ضخیم (قالی مانند) که بر روی قالی اتاق پهن می‌کنند تا از نور آفتاب و پاخوردگی حفظ شود یا عیب قالی پوشیده بماند. روفرشی، برگرفته از طرح و نقش گلیم و فرش دستی است که بیشترین تولیداتش با اختصاص ۹۰ درصد سهم بازار متعلق به استان یزد است. سابقه تولید روفرشی در یزد به ۵۰ سال پیش باز می‌گردد و یکی از هنرصنعت‌های اصیل استان یزد به شمار می‌رود. نساجان یزدی نیم قرن پیش دست به کار تولید محصولی شدند که امروز نه تنها در ایران بلکه شهرت جهانی دارد. محصولی که با مواد اولیه ۱۰۰ درصد ایرانی در حال تولید است. اولین روفرشی‌ها ، دارای طرح‌های چهارخانه پنبه‌ای بود که با دستگاه‌های ماکویی بافته می‌شد و برای حفاظت از فرش دستباف کاربرد داشت. محصولی که اکنون علاوه بر نگهداری فرش در منازل، بعنوان زیراندازی ساده و سبک، قابل شست و شو و قابل حمل در مسافرت و گردش نیز استفاده می‌شود.

انواع رو فرشی

اگر ضخامت روفرشی برایتان اهمیت دارد باید از روفرشی مخمل ( که از یک نخ مخمل و یک نخ معمولی بافته شده) و روفرشی دوشانل (که از دو نخ مخمل بافته شده) یکی را انتخاب کرده و پس از آن به سراغ انتخاب طرح و نقش روفرشی که شامل طرح‌های روفرشی مدرن، روفرشی کلاسیک می‌باشد بروید.

رو فرشی کلاسیک

این نوع روفرشی شامل طرح‌های خشتی، افشان، لچک و ترنج و … می‌باشند و بدلیل ضخامت کمتر مناسب حمل جهت زیرانداز در سفر و گردش می‌باشند.

رو فرشی مدرن

این نوع روفرشی برای منازل و دکوراسیون‌های مدرن مناسب می‌باشند و بیشتر از الیاف شانل (مخمل) تولید شده و زیبایی چشم گیری دارند، بعضی از این روفرشی‌ها دو رو (دو طرفه) بوده و در صورت آلوده شدن یک طرف آن شما می‌توانید از روی دیگر آنها استفاده کنید.

طرح تولید رو فرشی (2)

قيمت توليد داخلي و جهاني رو فرشی

قيمت روفرشي در بازار داخل كشور به طور متوسط هر مترمربع 15000 ريال ميباشد. قيمت روفرشي خوب از لحاظ طرح و بافت به ابعاد 2×1/5 متر حدود 1000000 ريال، ابعاد 3×2 متر 1500000 ريال و ابعاد 5×3/5 متر حدود 2500000 ريال است. روفرشي محصولي است كه به طور معمول در ايران توليد و مورد استفاده قرار ميگيرد و اين محصول در كشورهاي ديگر چندان توليد نميشود و كاربرد ندارد. لذا مقايس هاي بين قيمت داخلي و جهاني محصول نميتوان انجام داد.

فرآیند تولید رو فرشی

براي توليد روفرشي از ماشين بافندگي راپيري مجهز به سيستم ژاكارد استفاده ميشود. اگرچه ماشين آلات بافندگي نوع ديگر را ميتوان استفاده نمود اما ماشين هاي واترجت و ايرجت معمولاً براي توليد پارچه هاي ظريف به كار مي روند. ماشين هاي بافندگي ماكويي نيز به دليل سرعت پايين پودگذاري و همچنين پايين بودن راندمان ماشين به دليل نياز به تعويض ماسوره براي اين منظور مناسب نيستند. با سيستم تشكيل دهنه بادامكي و دابي نيز محدوديت طراحي داريم و نمي توان طرح هاي پيچيده را ايجاد كرد. بنابراين مهمترين روش توليد روفرشي استفاده از سيستم راپيري براي پود گذاري و استفاده از ژاكارد براي تشكيل دهنه براي ايجاد طرحهاي متنوع و پيچيده مي باشد. مراحل توليد روفرشي، شامل چله پيچي، بافندگي، دور دوزي و بسته بندي است براي اين منظور، بوبين هاي نخ پنبه اي وارد سالن چله پيچي مي شوند پس از چله پيچي اين چله ها را پشت ماشين بافندگي قرار مي دهند. پس از اينكه نخهاي تار از سيستم هاي كنترل نخ تارعبور دادند، روي غلطك پارچه پيچيده ميشوند و در اين حالت آماده بافت مي باشند. طراحي نخ چله نيز روي ماشين صورت مي گيرد براساس طرح داده شده نخ هاي تار را از ميل ميلكها عبور مي دهند. وقتي كه نخ هاي پود براساس طرح در جاي خود قرار گرفت كار بافت شروع ميشود. وقتي كه یك پارتي بافته شد، پارچه روفرشي بافته شده ، براساس اندازه هايي كه معمولاً 3×2 مي باشد دور دوزي مي شود سپس به قسمت كنترل و بسته بندي وارد ميشود. پس از اينكه چند تخته را در يك پلاستيك جاي دادند، به قسمت انبار منتقل مي شوند.

طرح تولید رو فرشی (1)

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید رو فرشی

1. رو فرشی : 1722412315

خلاصه بررسی اقتصادی طرح تولید رو فرشی

ظرفیت تولید سالیانه : 203 تن
نرخ برابری دلار : 12000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 4300 مترمربع
زیربنای ساختمان ها : 1300 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 23 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 1.7 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : – میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : – درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.