طرح تولید وسایل بازی و تفریحی پلاستیکی (2)

طرح تولید وسایل بازی و تفریحی پلاستیکی

وسایل های حجیم بازی کودک نظیر سرسره، تاب، الاکلنگ، استخر توپ، تونل بازی و … از کامپوزیت پلیمری تهیه می‌شوند و در پارک‌ها، مجتمع‌های تجاری و مهدهای کودک و مدارس مورد استفاده قرار می‌گیرند. ماده اولیه اصلی این محصولات پلی اتیلن است. برای صادرات محصول (بخصوص به ترکیه) نیز وضعیت مناسب است. وسیله بازی و تفریحی با اندازه‌های متوسط (نظیر سرسره) تا بزرگ (مجموعه بازی بزرگ) است. یک ماده کامپوزیت، مخلوط فیزیکی در مقیاس ماکروسکوپی است که از دو یا چند ماده مختلف به دست آمده است. این مواد خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خود را حفظ کرده ولی در مجموع، مخلوط خواص بهتری از هر یک از اجزا تشکیل دهنده ی خود را دارا می باشد.به طور کلی یک ماده ی کامپوزیت ترکیبی است از تقویت کننده (الیاف ، ذرات ، ورق پوسته ای و یا پر کننده ها) که در زمینه (پلیمر ، فلز و یا سرامیک) فرو رفته باشد. زمینه تقویت کننده را نگه می دارد تا فرم مورد نیازتشکیل شود، در حالیکه تقویت کننده، خواص مکانیکی کلی زمینه را بهبود می بخشد. اگر طراحی مناسب باشد، ماده ی ترکیبی جدید خواص بهتری را از ماده ی ترکیب شده ی قبلی نشان می دهد.

اجزای یک ماده کامپوزیتی

اساسی ترین شکل یک ماده کامپوزیتی، شکلی است که در آن دو جز ترکیب شده اند و ماده ای را با خواصی که متفاوت از خصوصیات اجزای آن است تولید کرده اند. اغلب کامپوزیت ها شامل یک ماده حجمی ) (bulkاست به نام زمینه و یک تقویت کننده با انواع مختلف که برای افزایش سفتی و استحکام زمینه اضافه شده است.این تقویت کننده معمولا به شکل الیاف است.

طرح تولید وسایل بازی و تفریحی پلاستیکی (3)

انواع کامپوزیت های پلیمری

کامپوزیت های پلیمری به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند:
۱. کامپوزیت تقویت شده با الیاف (Fiber Reinforced Composites) این کامپوزیت ها به کامپوزیت های لیفی هم مشهور هستند (Fibrous Composites). در این نوع از کامپوزیت،الیاف فاز تقویت کننده می باشد. این دسته از کامپوزیت ها (FRC)کاربرد های سازه ای استفاده فراوانی دارند.
۲. کامپوزیت های ذره ای :(Particulate Composite)در این نوع از کامپوزیت ها، فاز تقویت کننده از ذرات تشکیل شده است. این دسته از کامپوزیت ها در قطعات با اصطحکاک زیاد مورد کاربرد قرار می گیرند.
از منظری دیگر می توان کامپوزیت ها پلیمری را بر اساس نوع تقویت شدن، به شیشه ایی ، کربنی و آرامید تقسیم کرد. کامپوزیت هایپلیمری رشته شیشه ای شامل رشته های شیشه ایی پیوسته یا ناپیوسته در زمینه پلیمریاست. در آینده به جای شیشه بیشتر از کربن به عنوان رشته تقویت کننده در کامپوزیت هایپلیمری استفاده خواهد شد. چون رشته های کربنی بیشترین استحکام ویژه و مدول ویژه رادر میان مواد رشته های تقویت کننده دارا هستند . رشته های آرامید موادی با استحکامو مدول بالا هستند که در اوایل دهه ۱۹۷۰ عرضه شدند .

مزایای وسایل بازی کامپوزیت پلیمری

وسایل بازی و تفریحی پلاستیکی در فضاهای عمومی از قبیل پارکها، مهد کودک ها و ….. و در فضاهای خصوصی مانند واحدهای مسکونی و مجتمع های آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرند. این محصول کم کم جای وسایل کنونی را در اکثر پارک ها به دلیل خصوصیات ممتازشی خواهد گرفت که می توان به یکپارچگی سازه ها نسبت به انواع فولادی و آلومینیمی، سبکی و مقاومت این محصولات در برابر اسیدها، نمک ها، قلیا ها و مواد شیمیایی خورنده که بر آلومینیوم و فولاد گالوانیزه اثرات شدیدی دارند اشاره کرد. پروفیل های کامپوزیتی که در این سیستم ها به کار گرفته می شوند دارای وزن مخصوصی حدود یک چهارم فولاد و یک سوم آلومینیم هستند که این امر حمل و نقل و بر پا کردن آنها را تسهیل می کند. برخلاف فولاد زنگنزن این قطعات را می توان در محل و با وسایل دستی برید و سوراخ کرد. مهمترین ویژگی که حتی محصولات آلومینیمی یا فولادی پوشش داده شده نیز ندارند این است که استفاده کنندگان (که اکثر آنها کودکان هستند) نسبت به خراشی های کوچک ایجاد شده حین نصب محصولات یا پس از آن، در امان باشند.

مقاومت مکانیکی بالا نسبت به وزن
مقاومت بالا در برابر خوردگی
خصوصیات خستگی عالی نسبت به فلزات
خواص عایق حرارتی خوب
به دلیل صلبیت بیشتر، تحت یک بارگذاری معین، خیز کمتری (بعضا ده‌ها برابر کمتر) نسبت به فلزات دارند.
استحکام بالا
نسبت حجم به وزن کم
سبک بودن پاهی تا چندین برابر مستحکم تر از فولاد با وزنی با چندین برابر کمتر

طرح تولید وسایل بازی و تفریحی پلاستیکی (4)

فرآیند تولید کامپوزیت پلیمری

روش های تولید PMCsبه عواملی مانند جنس زمینه و فاز دوم، هندسه و شکل قطعات، دمای کارکرد، نحوه ی کاربرد و… بستگی دارد. امروزه کامپوزیت های زمینه پلیمری به روشهای مختلفی ساخته می شود ولی عمده این فرآیندها در دو دسته مهم زیر تقسیم بندی می شود:
۱- فرآیند قالب گیری باز
۲- فرآیند قالب گیری بسته
فرآیند قالب گیری باز ساده ترین روش ساخت کامپوزیت های زمینه پلیمری است. این فرایند معمولا برای ساخت قطعات بزرگ استفاده می شود. فرآیند قالب گیری بسته وقتی استفاده می شود که تولید قطعات یکسان با سطوح صاف مورد نیاز است.

فرآیند قالب گیری باز

فرآیندهای قالب گیری باز انواع و شکل های مختلفی دارد که در ادامه به توضیح و بررسی آنها می پردازیم.انواع فرآیندهای
قالب گیری باز عبارتند از :
۱. لایه گذاری دستی
۲. پاشش رزین )(Spray Up
۳. رشته پیچی

طرح تولید وسایل بازی و تفریحی پلاستیکی (6)

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید وسایل بازی و تفریحی پلاستیکی

متداول‌تربن طبقه‌بندی و دسته‌بندی در فعالیت‌های اقتصادی همان تقسیم‌بندی آیسیک است. تقسیم‌بندی ‌آیسیک طبق تعریف عبارت است از: ‌طبقه‌بندی استاندارد بین‌المللی فعالیت‌های اقتصادی. این دسته‌بندی باتوجه به نوع صنعت و محصول تولید شده به هریک کدهایی دو، ‌چهار و هشت رقمی اختصاص داده می‌شود. کدآیسیک مرتبط با تولید وسایل بازی و تفریحی پلاستیکی به شرح ذیل است.
۱. تجهیزات و وسایل بازی پارک و شهربازی : ۳۶۹۴۴۱۲۳۳۱

بررسی بازار تولید وسایل بازی و تفریحی پلاستیکی

کامپوزیت ها موادی کاملا مهندسی شده می‌باشند که معمولا تلفیقی از دو یا چند ماده‌ی مختلف با خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوت هستند. این تفاوت خواص، ساختار نهایی منحصر به فردی را در چند سازه‌ی حاصل ایجاد می‌نماید. نیاز روزافزون بشر به کاهش وزن، تحمل دمایی زیاد، پایداری ساختاری و … موجب پیشرفت چندسازه‌ها طی سالیان گشته است. بازار این ماده با توجه به کشور یا کشورهای تولیدکننده به بخش‌های مختلفی نظیر آمریکا، آسیا اقیانوسیه، اروپا و مابقی کشورهای جهان تقسیم بندی می‌شود. این تقسیم بندی بر اساس جغرافیا می‌باشد. در سال ۲۰۱۵ کشورهای آسیا اقیانوسیه منطقه‌ی اصلی تولیدکننده در این حوزه شناخته شدند. منطقه‌ی آسیا اقیانوسیه سریع ترین رشد را در تولید چنین موادی نیز دارا خواهد بود. انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۱ شاخص رشد CAGR در این منطقه به ۷/۶ درصد برسد. هند به عنوان دومین کشور پر جمعیت جهان یکی از پر سرعت ترین رشد‌ها را از نظر اقتصادی نسبت به سایر کشورهای دنیا داراست. با افزایش نیاز به بهبود شرایط زندگی، این کشور به یک قطب برای بسیاری از تولیدکنندگان تبدیل شده است. این تولیدکنندگان می‌توانند شامل تمام زمینه‌های ساخت و ساز، الکترونیک و الکتریک و بسیار یا ز صنایع دیگر باشند. دو شرکت Toray و Teijin بازی کنندگان اصلی در صنعت چندسازه‌های پلاستیکی تقویت شده با الیاف کربن می‌باشند. این شرکت‌ها در سال ۲۰۱۵ سهم بازار به ترتیب ۲۳/۴ و ۱۶/۴ درصد را دارا بودند. از جمله برخی از سایر بازی‌کنندگان این صنعت می‌توان به اشاره کرد. طبق پیش بینی‌ها و محاسبات انجام شده بازار مواد چندسازه‌ای از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ شاخص رشد CAGR معادل با ۷/۳ درصد را خواهد داشت. به طور کلی چندسازه‌ها محیط کسب و کاری رقابتی بسیار زیادی را دارا بوده چراکه همه‌ی تولیدکنندگان در تلاشند محصولاتی با کیفیت‌تر، امن‌تر و سازگارتر با محیط زیست را تولید نمایند. طبق گزارش منتشر شده از ارزش بازار چندسازه‌ها تا سال ۲۰۲۱ به ۳۰/۶۳ میلیون دلار خواهد رسید.

معرفی شرکت‌های سازنده خط تولید تجهیزات کامپوزیتی شهربازی

قالب سازی رافی، ایران، تولید کننده قالب
BOSCH، آلمان، تولید کنند ه د ریل‌های صنعتی و ابزارآلات مورد نیاز
Nider، سوئد، تولید کنند ه د ریل‌های صنعتی و ابزارآلات مورد نیاز
Makita، آمریکا، تولید کنند ه د ریل‌های صنعتی و ابزارآلات مورد نیاز
DEWALT، آمریکا، تولید کنند ه د ریل‌های صنعتی و اره آتشی و ابزارآلات مورد نیاز
Radial، چین، تولید کنند ه د ریل‌های صنعتی و ابزارآلات مورد نیاز

وضعیت واحد های فعال تولید وسایل بازی و تفریحی پلاستیکی

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید کننده وسایل بازی و تفریحی پلاستیکی در کشور به تفکیک استان آمده است .

طرح تولید وسایل بازی و تفریحی پلاستیکی (1)

خلاصه بررسی اقتصادی طرح تولید وسایل بازی و تفریحی پلاستیکی

ظرفیت تولید سالیانه : ۴۶۰ عدد
نرخ برابری دلار : ۱۴۰۰۰ تومان
مساحت زمین موردنیاز : ۳۰۰۰ مترمربع
زیربنای ساختمان ها : ۱۵۰۰ مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : ۲۵ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : ۴ میلیارد تومان
ارزش ماشین آلات و تجهیزات : میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : ۹.۳۵ درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)