طرح تولید پودر کشک

كشك از فرآورده های شیری است كه در گروه لبنیات جدول مواد غذایی قرار می گیرد . كشك به روش سنتی از جوشاندن، تغلیظ و یا خشك كردن دوغی كه پس از كره گیری باقی می ماند و یا از ماست بدون چربی تهیه می شود.

ارزش غذایی و انرژی کشک

این ماده غذایی یك منبع غنی از پروتئین، كلسیم، فسفر و كمی چربی است و چون از ماست یا دوغ گرفته شده، حاوی اسید های آلی هم هست. ارزش غذایی هر محصول با توجه به نوع تكنولوژی ای كه در تهیه آن استفاده می شود، نوع ماده اولیه و حتی فصلی كه شیر دوشیده شده و منطقه ای كه مربوط به آن است و فرآوری های صورت گرفته روی آن متفاوت است. مسلما هرچه روی كشك، فرآوری های حرارتی كمتری انجام شود، ارزش غذایی آن بالاتر خواهد بود. از سوی دیگر هرچه درصد رطوبت كمتر باشد، از نظر چگالی مواد مغذی ارجحیت خواهد داشت.
میزان انرژی تولید شده توسط 100 گرم كشك حدود 100 تا 120 كیلو كالری با توجه به میزان چربی آن است كه می تواند به عنوان یكی از تامین كننده انرژی مورد نیاز بدن در رژیم غذایی روزانه گنجانده شود.

فواید مصرف کشک

مهم ترین اثر سلامت بخش كشك، پیشگیری از بروز یا پیشرفت بیماری پوكی استخوان است. میزان مناسب كلسیم و فسفر و نسبت این دو ماده مغذی در تركیب كشك، شرایط ایده آلی را برای استفاده بهینه از كشك در پیشگیری از پوكی استخوان به وجود می آورد. همچنین كشك منبع خوبی برای تامین كلسیم و نیز فسفر مورد نیاز در گروه های مختلف سنی و به ویژه كودكان است.
با توجه به اینكه ممكن است، درصد نمك یا چربی برخی كشك ها بالا باشد، مصرف كشك شور یا پر چرب در افرادی كه مشكل فشار خون بالا دارند، می بایست با احتیاط صورت گیرد و میزان مصرف باید كنترل شود.

پروسه تولید صنعتی كشك

در پروسه های صنعتی كشك به دو صورت تهیه می شود؛ در یك حالت، كشك های خشك شده ساییده شده و با كمی آب مخلوط می شوند تا به درصدی از رطوبت برسد. بعد به آنها نمك می زنند، پاستوریزه می كنند و در شیشه یا كیسه های پلی اتیلن می ریزند و وارد بازار می كنند. در حالت دیگر كه غالبا در كارخانه های لبنی انجام می شود، كشك از شیر و به صورت تازه تهیه شده و پس از بسته بندی در ظروف پلاستیكی یا شیشه ای وارد بازار می شود. از نظر طعم و میزان رطوبت، تركیب كشك های تهیه شده به روش های مختلف تفاوت های جزیی با هم دارند.

موارد مصرف کشک

کشک به عنوان یک غذای مقوی گرسنگی را کاهش داده و حجم کمی از معده را اشغال می کند. از کشک به عنوان یک افزودنی به غذاها یی مانند آش رشته، آش جو، کشک بادمجان و حلیم بادمجان یا به عنوان ماده ی اولیه در کله جوش استفاده می شود

ویژگی‌ها

کشک با حجم کم خود، یک مادهٔ غذایی است که در بر دارنده تمامی ویژگی‌های شیر می‌باشد. کشک حاوی کلسیم، چربی، نمک، پروتئین و ویتامین نیاسین است. میزان انرژی تولید شده با ۱۰۰ گرم کشک حدود ۱۰۵ تا ۱۲۰ کیلو کالری می‌باشد که می‌تواند به عنوان یکی از تأمین کننده‌های انرژی مورد نیاز بدن در رژیم غذایی روزانه گنجانده شود.

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید پودر کشک

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.

کد آیسیک پودر کشک : 1520512739

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید پودر کشک

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.

کد تعرفه پودر کشک : 04061000

تفاوت کشک صنعتی و سنتی در چیست؟

در روش صنعتی با جوشاندن یا روش‌های تغلیظ صنعتی این کار را انجام می‌دهند. افزایش اسیدیته و ترکیب‌های موجود در ماست غلیظ‌شده طعم خاصی به ماست می‌دهد و آن را به کشک تبدیل می‌کند. افزودنی‌هایی نیز برای تنظیم اسیدیته به کشک اضافه می‌شود که pH آن را پایین می‌آورد. کشک سنتی را نیز زیر نور آفتاب تهیه می‌کنند. گرمای آفتاب باعث تغلیظ و گرما دیدن کشک می‌شود و تغییر پروتئین‌های شیر عامل مزه ترش کشک است. در روش سنتی کشک را کاملا خشک می‌کنند اما در روش صنعتی چون قرار است کشک در غذا استفاده ‌شود، درصد تغلیظ آن را پایین می‌آورند تا مایع بماند.

وضعیت واحد های فعال تولید پودر کشک

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید پودر کشک در کشور به تفکیک استان آمده است .

وضعیت واردات و صادرات پودر کشک

نمودار واردات و صادرات پودر کشک در کشور به تفکیک سال در شکل زیر آمده است.

سخن پایانی

پودر كشك برای نخستین بار در ایران و جهان از سوی یك شركت صنایع لبنی در كشور تولید شده و قرار است از آغاز ماه رمضان در فروشگاه های كشور توزیع شود. افزایش زمان نگهداری، قابلیت نگهداری در خارج از یخچال، كاهش حجم محصول، مصرف آسان، ضایعات كمتر، ارزش غذایی بالاتر به نسبت حجم مصرفی و دسترسی آسانتر از جمله مزایای پودر كشك نسبت به كشك های مایع است.
كشك سنتی به دلیل طعم و مزه ویژه اش طرفداران بیشتری دارد، اما به دلیل نگرانی در مورد رعایت نشدن برخی نكات بهداشتی در تهیه آن و احتمال ایجاد مسمومیت، چندان مورد استقبال مصرف كنندگان قرار نمی گیرد.
محصولات تولید شده در واحدهای معتبر صنعت غذا به دلیل استفاده از خطوط تولید بهداشتی و مجهز، فاقد باكتری های مسمومیت زایی است كه احتمال ایجاد مسمومیت در اثر مصرف كشك را ایجاد می كند.

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار تولید پودر کشک

ظرفیت تولید سالیانه : 630 تن
نرخ برابری دلار : 20000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 1500 مترمربع
زیر بنا : 450 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز :14 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 1.8 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 900 میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : 35 درصد

درخواست خدمات مشاوره سرمايه گذاری

براي تحقق يک ايده به کسب وکار موفق بايد آن را از ابعاد گوناگون مانند بازار، توجيه اقتصادی، شرايط سرمايه گذاری، مدل سازی کسب وکار، زيرساخت های فنی و فرآيند های توليد مورد مطالعه قرار گيرد.
در صورت تمايل به دريافت خدمات (مطالعه فرصت سرمايه گذاری، تحقيقات بازار، طراحی مدل کسب و کار و سيستم سازی کسب و کار) می توانيد پرسشنامه درخواست خدمات مشاوره را تکميل نمايئد و يا با دفتر شرکت تماس حاصل فرمائيد.

درخواست تهیه طرح توجیهی

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقريبی است.

امکان سرمايه گذاری با ظرفيتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاری کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهی می توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.

 

 


درصورت تمايل به اين مطلب امتياز دهيد: