طرح تولید چینی بهداشتی

ظروف و وسائل چینی یا (Porcelain) از کائولین ساخته می شوند. کائولین نوعی خاک رس سفید است که پس از حرارت دیدن سفیدی خود را حفظ می کند. پرسلین معمولا با لایه ای شفاف لعاب می شود که سفیدی ظرف را نمایان می کند. پرسلین دو مرحله پخت دارد که درجه حرارت مرحله دوم پخت آن بالاتر از درجه حرارت پخت چینی معمولی است. دمای پخت بالاتر باعث سخت تر شدن ولی شکننده تر شدن آن نسبت به چینی معمولی می شود. اولین بار چینی ها موفق به کشف تاثیر کائولین و ترکیب آن با فلدسپات ها در ساخت ظروف شدند و جایگزینی بهتر برای خاک سرخ رایج در تولید ظروف سفالی یافتند. از این رو نام چینی برای اینگونه ظروف و مصنوعات بکار می رود.

پرسلین و یا چینی، کاربرد های مختلفی در صنعت داشته که متداول ترین آنها ساخت ظروف چینی است. این ظروف در طرح ها و با لعاب های مختلف عرضه شده و کارخانه ها و کارگاه های زیادی در سطح کشور به تولید آن می پردازند. دیگر استفاده پر کاربرد چینی، در محصولات بهداشتی است که به این دسته از اقلام اصطلاحاً چینی بهداشتی (Sanitary porcelain) می گویند.

همه ما روزانه از محصولات چینی بهداشتی به دفعات در منزل ، محل کار ، مساجد ، مدارس ،رستورانها ، هتلها و … استفاده می کنیم . محصولات چینی بهداشتی عمدتاً شامل انواع توالت های فرنگی ، انواع روشویی وپایه ، توالتهای ایرانی ، زیردوشی ها و انواع متعلقات می‌باشند.

از آنجایی که مواد اولیه ساخت این محصول، به دلیل وجود معادن مختلف و بسیار در کشورمان، به فراوانی یافت می شود؛ هزینه های ساخت را برای تولیدکنندگان پایین آورده است و تحقیقات حاکی از آن بوده که تقاضای موجود برای این محصول در بازار های داخلی و خارجی رو به افزایش می باشد.

بر طبق اطلاعات بدست آمده از گمرکات ایران، عمده صادرات چینی بهداشتی ایران به کشور های همسایه نظیر عراق، پاکستان و گرجستان می باشد.

میزان تولید جهانی چینی بهداشتی در بازه ده ساله از 2007 تا 2017 با 65.1 درصد افزایش از 1.86 میلیون تن به 3.1 میلیون تن رسیده است. در این بازه ده ساله صنعت چینی‌‌بهداشتی به طور میانگین سالیانه 5.2 درصد رشد داشته است.

چینی آلات بهداشتی نباید دارای موج، خط و خش و یا تاری و کدری باشند. قطعه باید براق و شفاف باشد. چنانچه خط و خش و موج و یا تاری وجود داشته باشد علاوه بر ایراد ظاهری می تواند ایجاد محتوای نامناسب نیز بکند زیرا برخی درزها و یا خراش ها موجب می شوند که آب به لایه درونی آنها نفوذ کند و به تدریج علاوه بر خراب شدن باعث شود تا رطوبت آب بتدریج به اطراف محل نصب نفوذ کرده و موجب آسیب به محل نصب نیز بشود.این نکته بیشتر در مورد کاسه توالت های ایرانی و زیردوشی ها صادق است.

بعضی از درزها و شکاف های موجود در قطعات چینی بهداشتی بقدری نازک هستند که در نگاه عادی از چشم پنهان می مانند و فقط با لمس با دست و ناخن قابل تشخیص هستند.

اصولاً هر چقدر در لایه درونی این اقلام ، قدرت جذب آب کمتر باشد و ضخامت لعاب بیشتر و رنگ آن شفاف تر باشد کیفیت آنها بهتر و مناسب تر است. جنس بدنه قطعات بهداشتی نباید قابلیت جذب آب داشته باشند. بهتر است هنگام خرید چینی آلات بهداشتی با ریختن آب روی قسمتی از آن که فاقد لعاب است این نکته شناسایی شود.

ویژگی های چینی بهداشتی مرغوب

1-لعاب شفاف
2-نداشتن ترک در سطح
3-میزان جذب آب مناسب
4-عدم پیچیدگی قطعات
5-بهداشتی ‌بودن قطعات تشکیل دهنده
6-آسان بودن نصب و راه اندازی
7-لوازم جانبی کامل
8-گارانتی و خدمات پس از فروش مناسب

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید چینی بهداشتی

کد آیسیک لوازم بهداشتی چینی ۲۶۹۱۴۱۲۳۰۶
کد آیسیک پایه روشویی چینی ۲۶۹۱۵۱۲۳۰۷
کد آیسیک روشویی چینی ۲۶۹۱۵۱۲۳۰۸
کد آیسیک زیر دوشی چینی ۲۶۹۱۵۱۲۳۰۹
کد آیسیک کاسه توالت ایرانی چینی ۲۶۹۱۵۱۲۳۱۰
کد آیسیک کاسه توالت فرنگی چینی ۲۶۹۱۵۱۲۳۱۱
کد آیسیک بیده چینی ۲۶۹۱۵۱۲۳۱۲
کد آیسیک لوازم جانبی سرویس بهداشتی از جنس چینی ۲۶۹۱۵۱۲۳۱۳
کد آیسیک مخازن آب سیفون چینی۲۶۹۱۵۱۲۳۱۴

کدتعرفه گمرکی چینی بهداشتی: ۶۹۱۰۱۰۰۰

فرآیند توليد چيني بهداشتي

مواد اوليه مصرفي :
كائولن شركت WBB بال كلي شركت WBB فلدسپات ، سيپلس كربنات كلسيم ، اكسيد روي ، كائولن ، زنور ، كائولن SPV1 ، كربنات سديم ، كربنات باريم

1-خردايش و آماده‌سازي :

ابتدا مواد اوليه بوسيله سنگ شكن فكي و چكشي به حد ميلي‌متر مي‌رسد . سپس در بالميلهاي تعبيه شده در قسمت آماده‌سازي دانه‌بندي مواد تا رسيدن به مش 200 انجام مي‌گيرد . دوغاب اصلي در ميكسر با تركيب مواد خروجي از بالميل و مواد نرم شامل كائولن و بالكلي تكميل شده و پس از زماني حدود 4 ساعت كاملا يكنواخت حاصل مي‌شود با توجه به نقش زمان‌دهي توليد شده در اين مرحله حوزچه ويژه‌اي در نظر گرفته شده است كه ظرفيت آن حدود 60 مترمكعب بوده و امكان نگهداري دوغاب مصرفي 4 روز در آن وجود دارد كه اين امكان را به ما مي‌دهد كه مقدار لازم دوغاب در مخزن نگهداري شده و آماده ارسال به ريخته‌گري باشد .

2-ريخته‌گري

توليد بادو روش در بخش ريخته‌گري صورت مي‌گردد : 1- دستي 2-نيمه اتوماتيك

روش دستي :
قالبهاي 4 چرخي بصورت قطعات متصل بر روي ميزهاي چوبي قرار گرفته و كليه مراحل ريخته‌گري بازكردن قالبها و نقل و انتقال بصورت دستي صورت مي‌گيرد . براي توليد محصولاتي پاخميده‌تر نظير توالت فرنگي از اين روش استفاده مي‌شود .

روش نيمه اتوماتيك :
قالبهاي 4 چرخي بصورت سري بر روي يك ريل قرار گرفته و عمل ريخته‌گري و تخليه توسط لوله‌هاي متصل به قالب‌ها صورت مي‌گيرد .

سپس مراحل انتقال قطعه بوسيله دست انجام مي‌شود . از اين روش در توليد قطعات ساده مثل پايه و روشوئي استفاده مي‌شود .

3-لعاب زني

لعاب زني با دوش اسپري دوغاب لعاب بر روي محصول خام صورت مي‌گيرد دو دستگاه 5 كابينه لعاب زني همراه با 3 كابين روتوش امكانات اين مجموعه را تشكيل مي‌دهد كه بوسيله دو پمپ لعاب پاش BINKS با تجهيزات متعلقه از بهترين سيستم‌هاي لعاب پاش موجود در اين صنعت مي‌باشد .

4-پخت

محصولات لعاب خورده پس از اندك زماني با طي كردن فرآيند خشك كردن بر روي واگن‌هاي كوره بارگيري شده و بوسيله يك دستگاه كوره تونلي ساخت شركت Kerabedarfآلمان كه در طول آن 48 متر بوده و قابليت اعمال در 1400 درجه سانتيگراد را دارد در دماي 1185 درجه پخت مي‌شود .

5-سورت و بسته‌بندي

عمليات سورت و بسته‌بندي بر اساس استانداردهاي ملي ايران و استاندارد داخلي شركت انجام شده و محصولات كارخانه شامل روشوئي پايه و توالت شرقي بوسيله پلاستو فوم بسته‌بندي و توسط دستگاه شيرينگ مي‌شود توالت‌هاي فرنگ نيز در بسته‌بندي كارتن در اختيار مشتري قرار مي‌گيرد تجهيزات لازم براي نصب نيز شامل روليتها بوگير لاستيك تبديلي نيز در داخل بسته‌بنديهاي قرار مي‌گيرد .

وضعیت واردات و صادرات در طرح تولید چینی بهداشتی

در نمودار زیر وضعیت واردات و صادرات چینی بهداشتی در کشور به تفکیک سال آمده است .

وضعیت واحد های فعال تولید در طرح تولید چینی بهداشتی

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید کننده چینی بهداشتی در کشور به تفکیک استان آمده است .

خلاصه بررسی اقتصادی طرح تولید چینی بهداشتی

ظرفیت تولید سالیانه : 3000 تن
نرخ برابری دلار : 12000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 15000 مترمربع
زیربنای ساختمان ها : 4000 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 30 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 5 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 2 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی : 37 درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.