طرح تولید کاغذ کاربن (1)

طرح تولید کاغذ کاربن

طرح پیش رو در مورد كاغذ كاربن می‌باشد كه امروزه تاثیر و كاربرد زیادی در تسریع كارها داشته است. تهیه طرح در مورد این محصول بسیار مفید خواهد بود زیرا به خاطر ویژگی خاصی كه دارد باعث كپی كردن یك صفحه می‌گردد كه این موضوع در بسیاری از موارد باعث سرعت و دقت در كارها می‌گردد كه این عامل باعث كاربرد این كالا در دنیای امروز گردیده است.البته در چند سال اخیر استفاده از كاغذهای كاربن لس به عنوان جایگزینی مناسب و بهتر برای كاغذهای كاربن رواج پیدا كرده است‌.

كاربرد کاغذ کاربن

محصول بدست آمده بعنوان كالای مصرفی بوده است و با توجه به مصرف و ویژگی كاربردی این كالا در جامعه، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. این كالا در تمامی سیستم های اداری و … داری كاربرد ویژه می باشد. البته همانطور كه ذكر گردید نوع كاغذ كاربن لس آن دارای وسعت بیشتری از نظر كاربد می باشد.

اهمیت استراتژیكی كالا در دنیای امروز

با توجه به چگونگی عملكرد این كالا كه سرعت و دقت را تا حد زیادی بالا برده و كالای جایگزینی هم وجود ندارد می توان به نقش حساس و كاربردی این محصول اشاره نمود كه قابل توجه می نماید بخصوص در شركت ها و اداره جات كه استفاده از این محصول عمومیت ویژه ای دارد.

طرح تولید کاغذ کاربن (2)

بررسی سابقه مصرف كاغذ كاربن

طبق تحقیق متخصصان تهیه این طرح، در گذشته برای ایجاد کپی از یک برگه‌، افراد از کاربن در بین برگه‌ها استفاده می‌کردند‌، که روش مطلوبی نبود چراکه موجب جوهری شدن دست افراد و همچنین موجب ایجاد لکه‌های جوهر برروی کاغذ می‌شد به علاوه که تصویر دقیقی نیز نداشت. ولی با اختراع کاغذ کاربن لس در سال ۱۹۵۲ توسط لاول (Lowell Schleicher) و بری گرین (Barry Green) ، ایجاد نسخ متعدد از یک برگه بسیار آسان و تمییز گردیده و همچنین مضرات زیست محیطی کمتری نسبت به کاربن نیز دارد.

تحلیل ضرورت اجرای پروژه طرح

با توجه به چگونگی عملكرد این كالا كه سرعت و دقت را تا حد زیادی بالا برده و كالای جایگزینی هم وجود ندارد می‌توان به نقش حساس و كاربردی این محصول اشاره نمود كه قابل توجه است بخصوص در شركت‌ها و اداره‌جات كه استفاده از این محصول عمومیت ویژه‌ای دارد‌.

مواد اولیه، کمکی و مصرفی طرح

قسمت اصلی مواد اولیه این طرح كاغذ مصرفی آن می‌باشد كه دارای انواع نشان‌های تجاری خارجی و دارای قیمت‌های متفاوت است، این كالا در بازار دارای نواسان می‌باشد و بنابراین در قیمت نهایی محصول تاثیر زیادی خواهد داشت‌.

روش تولید كاغذ كاربن

کاغذ کاربن به عنوان محصول مورد بررسی طرح، از لحاظ كاربرد به دو دسته مخصوص نوشتن و مخصوص تایپ تقسیم می‌شود. همچنین از نظر نوع كاغذ كاربن به دو نوع حلالی و مومی طبقه‌بندی می‌شود‌. فرایند ساخت كاغذ كاربن بطور كلی به شرح نمودار مقابل می‌باشد‌، مركب از اختلاط دوده یا رنگ‌های آنیلین با موم چربی یا روغن تهیه می‌شود. ساخت مركب نیاز به تجربه و دانش فنی دارد. بنابراین در ابتدای تولید كاغذكاربن بهتر است كه مركب مورد نیاز خریداری شود به همین دلیل تجهیزات ساخت مركب از فرایند حاضر حذف شده اند. پوشش داشتن كاغذ با مركب مهمترین فرایند در ساخت كاغذ كاربن است و به مهارت و تجربه نیاز دارد. مركب به‌طور یكنواخت و مساوی و در ضخامت ثابت یك طرف كاغذ را پوشش خواهد داد‌. پس از پوشش‌دهی، رول‌های كاغذ كاربن باز شده و بازرسی می‌شود پس از كنترل، صفحات بزرگ كاغذ كاربن برش خورده و سپس توسط گیوتین به اندازه‌های نهایی بریده می‌شود. به منظور بدست آوردن كیفیت یكنواخت‌، محصول خام كه در اندازه نهایی برش خورده برای مدتی تحت شرایط ثابت نگهداری می‌شود (again) پس از گذراندن این مرحله كاغد كاربن در بسته‌های صد تایی بسته‌بندی شده و جهت حمل در كارتن قرار می‌گیرند‌.

قیمت تولید داخلی و جهانی کاغذ کاربن

با وجود اینكه این كالا نقش بسزایی را در بسیاری از موارد ایفا می كند اما به دلیل وجود مواد اولیه در داخل كشور قیمت بالایی را در بازار مصرف به خود اختصاص نداده است این كالا در خارج از كشور نیز كاربرد فراوانی داشته و مسلما موارد مصرف بیشتری دارد و البته كیفیت كالای مورد نظر بالاتر خواهد بود ولی در هر حال تاثیر خاصی در قیمت این كالا ندارد و تقریبا در این مورد با هم تناسب دارند و قیمت بازار داخل و خارج تفاوت چندانی با هم ندارند. تولیدات داخل دارای قیمت های از 10000 تا 15000تومان برای هر بسته 100 ورقی می باشند.

طرح تولید کاغذ کاربن (6)

كشورهای عمده تولید كننده کاغذ کاربن

به خاطر كاربرد خاص این كالا نمی توان هیچ كشوری را از قاعده استفاده از این محصول استثنا كرد چرا كه كالایی است كه موارد مصرف آن همه گیر است و عمومیت دارد و مختص هیچ شهر یا كشور و یا صنف خاصی نمی باشد و در همه جا قابل ساخت و بهره برداری می باشد. در جداول زیر اسامی برخی از كشور های تولیدكننده كه از نظر حجم تولید دارای مقام می باشند آمده است. آمریکا ، آلمان ، اندونزی ، پرتغال.

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید کاغذ کاربن

1. کاغذ کاربن : 2109512325
2. کاغذ کاربن یکبار مصرف : 2109512326
3. کاغذ کاربن لس : 2109512331

وضعیت واردات و صادرات کاغذ کاربن

در نمودار زیر وضعیت واردات و صادرات کاغذ کاربن در کشور به تفکیک سال آمده است.

طرح تولید کاغذ کاربن (5)

وضعیت واحد های فعال تولید کاغذ کاربن

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید کننده کاغذ کاربن در کشور به تفکیک استان آمده است .

طرح تولید کاغذ کاربن (4)xx

خلاصه بررسی اقتصادی طرح تولید کاغذ کاربن

ظرفیت تولید سالیانه : 1000000 بسته
نرخ برابری دلار : 14000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 2000 مترمربع
زیربنای ساختمان ها :800 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز :35 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 1.5 میلیارد تومان
ارزش ماشین آلات و تجهیزات : – میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : 24 درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.