طرح تولید کربنات مس

کربنات مس (Copper carbonate) ماده ای غیر آلی (Inorganic) با فرمول شیمیایی CuCO3 می باشد و به دلیل Ksp بسیار پایین حلالیت بسیار کمی در آب دارد. این ماده در سولفوریک اسید و استیک اسید حل می شود و تبدیل به سولفات مس و استات مس می شود.
با اعمال حرارت به کربنات مس و تجزیه ی آن می توان اکسید مس تولید نمود، گاز کربن دی اکسید نیز محصول جانبی واکنش خواهد بود. کانی کربنات مس معدنی مالاکیت (Malachite) نام دارد و هیدروکسی کربنات مس آزوریت (Azurite)نام دارد.

کاربردهای کربنات مس

آبکاری مس
تولید رنگدانه و صنعت رنگسازی
تولید استات مس ( Copper acetate )، اگزالات مس و ترکیبات مختلف مس
رنگ آمیزی ساختمان های قرون وسطایی
کهنه کاری ظروف و مجسمه های هنری
تولید کاتالیست های مس و مصرف در صنایع شیمیایی، نفت و پتروشیمی

 

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید کربنات مس

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
کد آیسیک کربنات مس:2411512437

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید کربنات مس

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
کد تعرفه گمرکی کربنات مس:28369900

روش تولید کربنات مس

کربنات مس از طریق واکنش سولفات مس محلول با کربنات سدیم Na2CO3 و یا بیکربنات سدیم NaHCO3 به دست می آید. محصول جانبی این واکنش سولفات سدیم می باشد.ابتدا محلول سولفات مس در مخزن واکنش، با دمای بیش از 60 درجه ی سانتیگراد که توسط همزن مناسب هم زده می شود وارد می شود و سپس کربنات سدیم به آرامی به محلول اضافه می شود. با افزایش pH محلول تا عدد 6، کل یون مس موجود در محلول رسوب داده و در محلول معلق می شود.

سولفات سدیم تولید شده نیز به صورت محلول باقی خواهد ماند. با فیلتر کردن دوغاب بدست آمده توسط دستگاه فیلتر پرس، کیک کربنات مس جداسازی شده و برای خشک کردن با خشک کن دوار، خشک کن بستر سیال و یا خشک کن طبقاتی آماده سازی می شود. پس از خشک کردن کیک می توان آن را آسیاب نموده و پس از کیسه گیری به فروش رساند.
محلول سولفات سدیم زلال خارج شده از فیلتر پرس را می توان با تغلیظ و انتقال به حوضچه ی کریستال گیری پلی اتیلنی تبدیل به سولفات سدیم کریستالی هفت آبه ( Na2SO4.7H2O) نموده و یا با استفاده از دستگاه خشک کن اسپری درایر تبدیل به سولفات سدیم خشک (Sodium sulfate) نمود

وضعیت واحد های فعال تولید کربنات مس

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای فعال تولیدکربنات مس در کشور به تفکیک استان آمده است .

وضعیت واردات و صادرات کربنات مس

نمودار واردات و صادرات کربنات مس در کشور به تفکیک سال در شکل زیر آمده است.

.

 

نکته مهم

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقريبی است.

امکان سرمايه گذاری با ظرفيتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاری کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهی می توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.