طرح تولید گاز CO2 با خلوص بالا از دود کارخانجات با استفاده از فناوری پیشرفته غشایی

طرح تولید گاز CO2 با خلوص بالا از دود کارخانجات با استفاده از فناوری پیشرفته غشایی

توضیح در رابطه با گاز CO2 یا کربن دی اکسید

کربن دی‌اکسید یا گازکربنیک (با فرمول شیمیایی CO2)) از ترکیب کربُن با اکسیژن به دست می‌آید. گاز کربنیک بر اثر احتراق زغال و مواد آلی در مجاورت اکسیژن، تخمیر مایعات، تنفس حیوانات و گیاهان و غیره به دست می‌آید. (به‌طور بسیار ساده‌تر می‌توان گفت زمانی که کربن می‌سوزد-یا به عبارت دیگر سوختن کامل صورت می‌گیرد-گاز دی‌اکسید کربن تولید می‌شود). گاز دی اکسید کربن اولین بار در قرن هفدهم توسط شیمیدانی به نام “جان باپتیست ” شناسائی شد.
گاز کربن دی اکسید خلوص بالا دارای خلوص ۹۹.۹۹% است. گرید آن آزمایشگاهی است و ناخالصی های آن از جمله رطوبت و هیدروکربن بسیار کمتر از گرید دیگر گازها است و برای کاربردهای حساس تحقیقاتی و صنعتی که نیاز به گاز CO2 با خلوص بسیار بالا است استفاده می شود. از جمله این کاربردها کمک به ارتعاش دهنده های لیزری در صنعت می باشد که میزان پایین ناخالصی ها در این ترکیب به بهبود عملکرد آن کمک می کند.

شرح مختصر از فرآیند طرح تولید گاز CO2 با خلوص بالا از دود کارخانجات با استفاده از فناوری پیشرفته غشایی

طراحی و ساخت دستگاه جداسازی و تخلیص گاز CO2 در یک سوله اولیه انجام شده و پس از آماده سازی، تجهیزات مورد نظر در کنار یکی از واحدهای صنعتی، پاالیشگاهی و… نصب و راه اندازی و به بهره برداری خواهید رسید. لذا قیمت محصول تولیدی بسیار پایین خواهد بود. این واحد از دو بخش اصلی ۱ –فشرده سازی و سردسازی گاز ۲ -جداسازی و تخلیص تشکیل شده است. بخش اول با روشهای موجود انجام میشود که قابل دسترسی است. بخش دوم در قالب یک فناوری بسیار پیشرفته (غشایی) بوده که صرفا در اختیار شرکت دانش پژوهان صنعت نانو است. این دانش فنی و فناوری نقطه قوت اصلی شرکت است.

ظرفیت تولید سالانه

روزانه ۳۰ تن

میزان سرمایه مورد نیاز جهت تولید

بودجه: کمتر از ۱۵ میلیارد تومان
نام محصول: تولید گاز CO2 با خلوص بالا از دود کارخانجات با استفاده از فناوری پیشرفته غشایی
ظرفیت تولید: ۳۰ تن
نرخ برابری دلار: ۱۲۰۰۰۰ ریال
زمان برگشت سرمایه گذاری اولیه: ۲ سال
قیمت ماشین آلات تولید گاز CO2 با خلوص بالا از دود کارخانجات با استفاده از فناوری پیشرفته غشایی: ۷۹۰۰۰میلیون ریال
نرخ بازده داخلی: ۵۰ %
سرمایه ثابت ۱۲۶۰۰۰ میلیون ریال
سرمایه در گردش: ۱۶۸۰۰ میلیون ریال
سرمایه کل: ۱۴۲۸۰۰ میلیون ریال

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)