لینتر گیری

طرح واحد لینتر‌گیری بذر پنبه

پنبه یکی از محصولات راهبردی صنعتی و ماده اولیه صنایع نساجی است و با کاربردهای وسیع در صنعت، یکی از مهم‌ترین محصولات کشاورزی در جهان است. با توجه به سودآوری بالای پنبه برخی از کشورها به این محصول لقب طلای سفید را داده‌اند. سطح زیر کشت پنبه در کشور حدود ۹۷۰۰۰ هکتار و میزان تولید آن ۸۱۰۰۰ تن می‌باشد درحالی‌که سطح زیر کشت پنبه در استان خراسان جنوبی۷۱۷۰ هکتار و میزان تولید آن ۱۷۹۲۵ تن می‌باشد.
بذر مهم‌ترین نهاده تولید محصولات زراعی ازجمله پنبه بوده و کرک گیری بذر پنبه مهم‌ترین مرحله فرآوری آن می‌باشد. گرایش کشاورزان به کشت مستقیم پنبه باعث شده است تا استفاده از بذر پنبه دلینته به‌طور محسوسی افزایش یابد. شرکت بهداشت بشروی سعی بر آن دارد تا با احداث کارخانه لینتر گیری در بهبود هر چه بیشتر وضعیت کشت و تولید بذر پنبه تلاش نماید.
روش لینترگیری مدنظر استفاده از روش مکانیکی است چراکه حفظ قوه نامیه بذر پنبه درروش مکانیکی به‌مراتب از روش شیمیایی بهتر می‌باشد و همچنین درروش مکانیکی پسماند حاصل از دلینته بذرها برای خوراک دام قابل‌استفاده می‌باشد. به‌طورکلی پنبه برای تولید البسه، تجهیزات پزشکی، کالای خواب، بافت منسوجات و همچنین تولید روغن مورداستفاده قرار می‌گیرد.

وضعیت بازار محصول

بر اساس گزارش کمیته مشورتی جهانی پنبه، این محصول در بیش از ۶۰ کشور جهان کشت و ۲٫۵ درصد از زمین‌های قابل‌کشت را اشغال نموده است. ۱۵۰ کشور جهان درگیر صادرات و واردات این محصول هستند. در سال ۲۰۱۹ سطح کشت جهانی پنبه ۳۳ میلیون هکتار می‌باشد به‌طوری‌که بیشترین کشت مربوط به کشورهای هندوستان ۱۲, ۶۰۰، آمریکا ۴, ۱۳۰ و چین ۳٫۳۶۷میلیون هکتار است. از بزرگ‌ترین واردکننده‌های پنبه می‌توان به کشورهای چین ( ۲, ۱۰۰ میلیون تن)، بنگلادش ( ۱, ۵۴۴ میلیون تن) و ویتنام (۵۱۰, ۱ میلیون تن) اشاره کرد و همچنین آمریکا با ( ۳٫۲۱۴ میلیون تن)، برزیل با ( ۱, ۳۱۰ میلیون تن) و هند با (۰٫۸۰۰ میلیون تن) بزرگ‌ترین صادرکنندگان جهان می‌باشند.
سطح زیر کشت پنبه در کشور حدود ۹۷۰۰۰ هکتار در ۱۸ استان کشور و میزان تولید آن ۸۱۰۰۰ تن می‌باشد درحالی‌که سطح زیر کشت پنبه در استان خراسان جنوبی ۷۱۷۰ هکتار و میزان تولید آن ۱۷۹۲۵ تن می‌باشد به همین جهت شرکت بهداشت بشرویه سعی بر آن دارد تا با احداث کارخانه لینتر گیری در بهبود هر چه بیشتر وضعیت کشت و تولید بذر پنبه تلاش نماید و با توجه به این‌که تعداد کارخانه‌های لینترگیری بذر پنبه در کشور بسیار کم و محدود به ۲ الی ۳ کارخانه می‌باشد که از بابت فروش محصول کارخانه نگرانی وجود نخواهد داشت.
هم‌اکنون ۵۰ درصد پنبه موردنیاز کشور همچنان وارداتی است. میزان واردات پنبه در سال ۱۳۹۸ برابر با ۹۷ هزار تن و ارزبری آن در حدود ۲۰۰ میلیون دلار بوده است. با توجه به نیاز کشور، پنبه تولیدی در کشور ۱۰۰ درصد مصرف می‌شود و صادرات این محصول صورت نمی‌گیرد. شایان‌ذکر است که در کشور حدود ۷۰ کارخانه فعال پنبه‌پاک‌کنی وجود دارد که کافی است.

لینتر گیری

پیش‌بینی رشد آتی بازار محصول تولیدی

با توجه به این‌که در حال حاضر حدود ۵۰ درصد پنبه موردنیاز کشور در داخل تولید می‌شود. پیش‌بینی می‌شود باوجود تحریم و همچنین برنامه کاهش صادرات پنبه توسط کشورهای تولیدکننده به‌واسطه توسعه صنایع نساجی آن کشورها، تأمین پنبه موردنیاز از طریق واردات با محدودیت شدیدی مواجه شود. لذا پیش‌بینی می‌شود که در چند سال اخیر گرایش کشاورزان به کشت مستقیم پنبه تا استفاده از بذر پنبه دلینته شده به‌مراتب افزایش پیدا کند و این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

اهمیت تولید محصول

پنبه یکی از محصولات راهبردی صنعتی و ماده اولیه صنایع نساجی است. از با روغن پنبه‌دانه در صنایع روغن‌کشی و از کنجاله آن در خوراک دام استفاده می‌شود. از پنبه چندین فرآورده مهم دیگر استحصال می‌شود که مهم‌ترین آن لینتر موردنیاز صنایع نظامی است. با توجه به این‌که تأمین لینتر خام به‌عنوان یک ماده راهبردی از اولویت‌ها و دغدغه‌های صنایع دفاعی کشور است و در حال حاضر کل لینتر موردنیاز از طریق واردات تأمین می‌شود می‌توان به اهمیت تولید این محصول پی برد به‌طوری‌که با اجرای این پروژه بخشی از لینتر موردنیاز صنایع دفاعی کشور تأمین می‌شود.

حمایت‌های قانونی طرح

پنبه در اولویت حمایت‌های عمومی وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد. این حمایت‌ها عبارت‌اند از: تسهیلات سرمایه در گردش کشاورزان تسهیلات خرید ماشین‌های کشاورزی – یارانه نهاده‌های کشاورزی و برنامه‌های تحقیقات آموزش ترویج.

کرک گیری پنبه

بذر پـنبه دارای کرک‌هایی است که به آن ‘لینتر’ گفته می‌شود، حتی درصورتی‌که بذر در کارخانه لینترگیری شود، باز مقداری کرک روی دانه می‌ماند که هنگام کاشت اشکال‌هایی به شرح زیر ایجاد می‌کند.
کرک مانع جذب آب توسط بذر می‌شود و درنتیجه بذر دیرتر سبز می‌شود.
کرک باعث آلودگی بذر به انواع قارچ‌ها می‌شود.
کرک باعث به هم چسبیدن بذرها می‌شود و در کار ماشین بذرکار اشکال ایجاد می‌کند.
ضدعفونی کردن بذرهای کرک دار دشوار است.
کرک مصرف بذر را افزایش می‌دهد.
در کارخانه‌ها مخصوصاً برای تولید روغن پنبه‌دانه بالاترین راندمان روغن‌کشی زمانی به دست می‌آید که بهترین درجه جداسازی دانه و پوست صورت گیرد. معمولاً پنبه‌دانه مورداستفاده در کارخانه‌های برای تولید روغن پنبه‌دانه دارای الیاف کوتاهی به نام لینتر می‌باشد. این الیاف توسط دستگاهی به نام لینترگیر می‌باشد.

لینتر گیری

الیاف توسط دستگاهی به نام لینتر گیر از دانه جدا می‌شود. دستگاه استاندارد لینتر گیر در صنعت نوع اره‌ای است. نوع دیگر لینتر گیری، سیستم سایشی می‌باشد. البته لینترگیری می‌تواند به طریق شیمیایی یعنی با استفاده از اسیدکلریدریک رقیق انجام شود به‌این‌ترتیب تنها به‌عنوان مواد سوختی کاربرد دارد.
بهتر است عمل لینتر گیری قبل از نگهداری پنبه‌دانه در سیلو صورت گیرد. زیرا این الیاف در طول نگهداری رطوبت و دما را در خود نگه می‌دارند که سبب فساد دانه روغنی می‌گردد. یکی از منابعی که از آن کربوکسی متیل سلولز تهیه می‌شود، لینتر پنبه‌دانه می‌باشد.

سطح دانه بیشتر واریته‌های پنبه پوشیده از کرک‌های ریز یا لینتر می‌باشد و درصورتی‌که باهمان وضع کاشته شوند، مشکلات زیادی به وجود می‌آید، بدین‌جهت قبل از کاشت باید لینترهای موجود در سطح دانه‌ها را از بین برد. به این عمل، کرک‌زدایی یا لینتر گیری و یا دلینته کردن می‌گویند، و دارای محاسن زیر است.
چون در زراعت‌های مکانیزه، کاشت به‌وسیله بذرافشان انجام می‌شود، کرک‌زدایی از مسدود شدن سوراخ‌های خروجی بذرافشان جلوگیری می‌کند.
اگر عمل کرک‌زدایی صورت نگیرد، درکشت دست پاش و حتی هنگام کاشت با ماشین بذرافشان، بذرها به هم چسبیده، تعدادی باهم در نقاط مختلف زمین قرارگرفته و سبب تراکم بیش‌ازحد بوته‌ها در واحد سطح شده که پس از مدتی، تنک کردن آن‌ها مستلزم هزینه زیادی می‌شود، بعلاوه مقدار بذر مصرفی هم از حد موردنیاز تجاوز می‌کند.
بذرهای دلینته شده پس از کاشت به سهولت آب و رطوبت اطراف خود را جذب کرده، زودتر جوانه می‌زنند.
با عمل کرک زذائی، وزن و حجم بذور کمتر و حمل‌ونقل آن‌ها ساده‌تر می‌گردد.
چون کرک‌زدایی آغل با بکار بردن مواد شیمیائی صورت می‌گیرد و این مواد شامل اسیدهای مختلف می‌باشند، به از بین بردن آفات و عوامل بیماری‌زای موجود در سطح دانه‌ها کمک می‌شود.
بذرهای کرک گیری شده هرگاه لازم شود که برای مدتی نگهدارش و انبار گردند در مقایسه با بذرهای کرک دار، جای کمتری را در انبار اشغال می‌نمایند.
وجود کرک‌ها خود محل مناسبی برای آفات و بیماری‌ها می‌باشد.

روش‌های مختلف لینتر‌گیری

لینتر گیری و یا کرک‌زدایی دانه‌های پنبه به روش‌های متفاوتی انجام می‌شود که عبارت‌اند از:

خیساندن بذر

ساده‌ترین و کم‌خرج‌ترین روش برای کرک گیری، روش خیس کردن دانه‌ها می‌باشد. عده‌ای از زارعین پنبه‌کار برای کرک گیری و تسریع در خروج جوانه، حدود ۱۲ تا ۲۴ ساعت قبل از کاشت، دانه‌ها را در داخل بشکه و یا ظرف آب خیس می‌نمایند. پس‌ازاین مدت کرک‌ها نرم شده و در اثر مالش دادن با دست جدا می‌شوند و چون پوست بذر در اثر تماس با آب، مرطوب و نرم می‌شود، جوانه زودتر از آن خارج می‌گردد.
هرگاه بذری که برای کاشت استفاده می‌شود مقدارش زیاد باشد، کرک گیری بدین مشکل شده و به‌ناچار باید این عمل را به‌دفعات تکرار کرد. در این روش بذرهای پوک و نارس در سطح آب قرارگرفته و به سهولت از بقیه دانه‌ها جدا می‌شوند.

استفاده از ماسه

این طریق نیز روشی است سنتی و قدیمی که در اغلب نقاط ایران معمول است. در این طریق بذرها را با ماسه‌مخلوط و در دستگاه مخصوص یا ظرف‌های بزرگ و یا گونی ریخته، آن‌ها را کاملاً به هم می‌زنند تا در اثر سایش و تماس بین ماسه و دانه‌ها، کرک آن‌ها گرفته شود.

روش مکانیکی

در این روش از دستگاه‌های مکانیکی که دارای اره‌های مخصوص برای لینترگیری می‌باشند استفاده می‌شود. در کارخانه‌های پنبه‌پاک‌کنی، مش‌ها را در ماشین مخصوص ریخته و پس از جدا شدن الیاف، دانه‌ها وارد قسمتی دیگر از دستگاه شده و بدون آن‌که به آن‌ها آسیبی برسد لینترها جدا می‌گردند (این دستگاه به‌طور کامل قادر به لینتر گیری نیست).لینتر هایی که به این طریق از سطح دانه‌ها جدا می‌شوند به مصارف مختلف از قبیل پنبه هیدروفیل می‌رسند.

روش حرارتی

در این طریق که کرک گیری بهتر از روش قبلی انجام می‌شود به کمک شعله افکن‌های مخصوص کرک‌های موجود در سطح دانه‌ها را از بین می‌برند، در این طریق کرک گیری بایستی دقت شود که مدت‌زمان تماس شعله با دانه‌ها کم‌وبیش از چند ثانیه نباشد، زیرا شعله آتش موجب سوزاندن دانه‌ها شده، به جوانه آن‌ها آسیب‌رسیده و یا بین می‌روند.
مشعل‌هایی که برای سوزاندن کرک‌ها بکار می‌روند، معمولاً حدود ۱۳۰۰ تا ۱۳۱۵ درجه سانتی‌گراد حرارت تولید می‌نمایند. در این روش چون از وجود جریان هوا که از روی صفحات مشبک عبور می‌نماید استفاده می‌شود، بذرهای نارس و مواد خارجی نیز جدا می‌گردند.

لینتر گیری
روش شیمیائی

در این روش برای کرک گیری و یا دلینته کردن بذر از اسید و یا گازهای مختلف شیمیائی استفاده و به روش‌های مختلف انجام می‌شود:
استفاده از اسیدسولفوریک غلیظ: در روش‌های قبل چون تمام کرک‌ها از سطح دانه جدا نمی‌شوند، لذا برای کرک‌زدایی کامل از وجود اسید استفاده می‌گردد که آن روش‌تر wet process می‌گویند. در این روش دانه‌ها در داخل مخازن مخصوص در اسید غوطه‌ور می‌شوند ضمناً باید مدت‌زمان تماس دانه‌ها با اسید زیاد نباشد، زیرا اسید غلیظ موجب سوزانیدن پوست و یا جوانه موجود دردانه می‌گردد.
سپس دانه‌ها را از داخل اسید خارج و با آب می‌شویند تا تمامی و یا باقی‌مانده اسید موجود در سطح دانه‌ها از بین برود، پس‌ازآن دانه‌ها را کاملاً خشک می‌نمایند. در این طریق تمام کرک‌ها به‌خوبی از سطح دانه‌ها جدا می‌شوند و اگر آفت و یا عامل بیماری‌زا نیز در سطح دانه‌ها وجود داشته باشد، ضدعفونی شده و از بین می‌روند علاوه بر این، بذرهای نارس و پوک و مواد خارجی نیز جدا می‌شوند.
استفاده از بخار یا گاز اسید: در این طریق که به آن روش خشک dry process می‌گویند، از مخلوط گاز اسیدسولفوریک و اسیدکلریدریک استفاده می‌شود. به‌این‌ترتیب ابتدا دانه‌های پنبه را در یک مخزن گردان وارد می‌کنند و از طریق یک استوانه مشبک که در این دستگاه وجود دارد که ضمن تماس با دانه‌ها، موجب از بین بردن کرک‌ها شده و بذرهای نارس و مواد خارجی نیز جدا و در انتهای دستگاه اثر اسیدهای باقی‌مانده درروی دانه‌ها به‌وسیله آمونیاک خنثی می‌گردد.
استفاده از اسیدسولفوریک رقیق: لینتر گری دانه‌های پنبه با استفاده از اسیدسولفوریک غلیظ، هرچند موجب از بین بردن تمامی لینترها می‌گردد، لکن دارای معایبی به شرح زیر است:
۱- احتمال آسیب رسیدن به پوست و جوانه بذر وجود دارد.
۲- مقدار اسید مصرفی زیاد و ازنظر اقتصادی و افزایش همیشگی بهای اسید، مقرون به‌صرف نیست.
۳- کرک‌های جداشده توسط اسید غلیظ به علت مخلوط شدن با اسید به‌صورت توده لجن مانند غیر قابل‌استفاده درمی‌آید.
۴-اسید غلیظ به علت دارا بودن اثر سوزانندگی شدید، برای انسان و وسایل کار خطرناک می‌باشد.
۵- چون مقداری از اسیدسولفوریک همراه با ضایعات کارخانه‌های لینترگیری وارد آب‌های جاری می‌شود بدون شک برای موجودات زنده آبزی، جانوران، انسان و گیاهان مضر و خطرناک می‌باشد. برای کاهش معایب روش قبلی، متخصصان به فکر استفاده از اسید رقیق افتادند و سرانجام در فاصله سال‌های ۱۹۷۶ تا ۱۹۷۸ در ایالت می‌سی‌سی‌پی (آمریکا) این فکر به مرحله اجرا ذر آمد.
استفاده از اسید رقیق دارای محاسن زیر است.
۱- مقدار اسید مصرفی به‌مراتب کمتر و برای هر ۱۰۰۰ کیلوگرم بذر حدود ۵/۱۶ لیتر اسید رقیق با غلظت ۱۰ تا ۱۳ درصد موردنیاز است، درصورتی‌که درروش قبلی برای این مقدار بذر حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ لیتر اسید غلیظ لازم می‌باشد.
۲- پس‌ازآنکه بذر پنبه در ماشین‌های مخصوص توسط اسیدسولفوریک رقیق لینترگیری شد، معمولاً حدود ۲ تا ۳ درصد اسید روی دانه‌ها باقی می‌ماند که در قسمت انتهای دستگاه به‌وسیله آمونیاک و یا آهک، اثر آن خنثی می‌گردد.
۳- مدت‌زمان لازم برای از بین بردن کرک‌های موجود درروی دانه‌ها در این روش ۶۰ تا ۹۰ ثانیه می‌باشد.
۴- بذور کرک گیری شده ضمن خروج از قسمت انتهایی دستگاه کاملاً\\\” خشک می‌شوند.
۵- در طریقه استفاده از اسید غلیظ، کرک‌های حاصله قابل‌استفاده نیستند، لکن درصورتی‌که از پودر اسید استفاده شود، کرک‌های حاصل قابل‌مصرف حتی برای خوراک دام‌ها بوده و در صنعت نیز آن‌ها استفاده می‌گردد.
۶- کیفیت روغن دانه‌هایی که به روش کرک گیری می‌شوند تغییر نمی‌کند.
۷- کرک‌های حاصله را می‌توان در کارخانه‌های مخصوص به گلوکز و قند تبدیل و از این قبیل الکل کرد.
۸- هزینه خرید وسایل و نصب کارخانه کرک گیری در این طریق بیش از روش قبلی است، لکن فروش کرک‌های حاصله و مصرف کمتر اسید جبران این هزینه را طی سال‌های مختلف می‌نماید.
۹- در این روش مقدار و غلظت اسید مصرفی به‌مراتب کمتر شده و با افزایش درجه حرارت (تا ۶۵ درجه سانتی‌گراد) می‌توان کرک‌ها را از بین برد. آماده کردن زمین جهت کاشت: یکی از عوامل مهم در رشد و نمو بوته پنبه، مهیاکردن زمین و آماده ساختن شرایط مناسب رشد و تولید ریشه کافی در خاک می‌باشد، بنابراین پس‌ازآنکه زمین مناسب، با در نظر گرفتن تناوب، انتخاب و مشخص گردید، شرایط زمین ازنظر فیزیکی و شیمیایی برای رشد و نمو باید آماده گردد تا هنگامی‌که بذر در خاک قرار گرفت تولید جوانه در شرایط محیطی مساعد انجام‌شده و گیاه به رشد خود ادامه داده و محصول مناسبی تولید نماید. بدین منظور در درجهٔ اول بایستی نسبت به نوع زراعت و بقایای محصول قبل توجه داشت.
درصورتی‌که بقایای محصول قبلی دارای ریشه و ساقه ضخیم و تقریباً خشابی باشد (مانند پنبه، ذرت، آفتاب‌گردان و …..) بایستی به‌وسیلهٔ علف خورد کن‌های مخصوص (محور چرخشی (rotary mover)) کاملاً خورد و زیرخاک شوند تا به مواد ارگانیکی زمین اضافه‌شده و ضمناً مانعی جهت انجام عملیات تهیه زمین و کاشت و غیره نباشد.

لینتر گیری
هرگاه جهت خورد کردن ساقه و یا بقایای محصول سال قبل وسیلهٔ مناسبی در اختیار نباشد می‌توان تعدادی دام در مزرعه رها کرد تا از برگ‌ها و اندام‌های نرم نباتات تغذیه نماید. ضمناً ادرار و مدفوع حیوانات جهت تقویت و اصلاح زمین مناسب است، سپس باقیمانده ساقه و شاخه‌هایی که مورداستفاده حیوانات واقع نشده بایستی قطع و از مزرعه خارج گردد.
در بعضی نقاط ساقه‌های پنبه را به مصرف نئونان رسانیده و یا از آن‌ها استفاده متعدد می‌کنند. بعضی از کشاورزان ساقه‌ها را بدون آنکه قطع نمایند در زمین آتش می‌زنند. این عمل تااندازه‌ای موجب از بین رفتن آفات و امراض موجود در مزرعه نیز خواهد شد. به‌طورکلی زمین مورد کشت پنبه را بایستی در پائیز شخم عمیق زد و تا اوایل بهار بدون تغییر باقی گذاشت تا در طول مدت زمستان آب باران و یا برف را در خود ذخیره ضمناً قسمت زیادی از کلوخ‌های حاصل از شخم در اثر باران و یا یخبندان خرد و تهویه خاک بهتر انجام شود.
درصورتی‌که کود دامی در اختیار باشد لازم است برای هر هکتار حدود ۲۰ تا ۳۰ تن همراه با شخم پائیز به زمین اضافه شود. چون ریشه پنبه عمیق است، اگر عمق خاک زراعتی زیاد نباشد بایستی حتماً نسبت به ازدیاد عمق خاک تا حدود ۴۵ سانتیمتر اقدام نمود و زمین را در پائیز شخم زد تا با نرم شدن عمق خاک پنبه به‌سادگی به اعماق نفوذ و رشد نبات بهتر انجام شود.
در اوایل بهار و قبل از کاشت بذر، زمین را به‌وسیله دیسک شخم سطحی می‌زنند تا کلوخ‌ها کاملاً خردشده و اگر علف‌های هرز در زمین رشد کرده باشند در زیرخاک قرار گیرند.
درصورتی‌که در منطقه کشت پنبه به روش کرتی و قدیمی معمول باشد، پس از اتمام شخص به‌وسیله ماله زمین را صاف و با بیل، کلدر و یا مرز کش مخصوص برای کرت بندی اقدام می‌گردد. در مناطق مرطوب و زمین‌های سخت بهتر است از گاوآهن‌های دیسکی دوار برای شخم زمین استفاده شود، تا از ایجاد کلوخ‌های بزرگ و زیاد جلوگیری گردد.
عمق شخم برای پنبه نباید از ۲۰ سانتیمتر کمتر باشد، زیرا در غیر این صورت ریشه‌های عمیق این گیاه نمی‌توانند به‌خوبی در خاک نفوذ نمایند و در تابستان ‌که هوا گرم و تبخیر زیاد می‌شود مقاومت نبات در مقابل خشکی و حرارت نیز کم خواهد شد. بهترین وضع در شرایطی است که ذرات خاک دارای ابعادی برابر ۳ تا ۶ میلی‌متر و تقریباً به‌اندازه ابعاد بذر پنبه باشند، زیرا اگر ذرات خاک بزرگ باشند تولید جوانه و خروج آن از خاک مشکل است و به‌عکس اگر ذرات خیلی ریز و کوچک باشند فشردگی آن‌ها پس از آبیاری و یا توسط باران و یا رگبار و باد خیلی شدید خواهد شد.
یکی از اثرات مهم تهیه زمین، مبارزه با علف‌های هرز و پارازیت‌ها می‌باشد، زیرا گاهی اوقات در داخل خاک لارو حشرات مختلف وجود دارد و اجرای شخم موجب می‌گردد که آن‌ها به سطح خاک آمده و در اثر عوامل مختلف مانند آفتاب، پرندگان و برخی دیگر از حیوانات از بین بروند. مسئله زمان شخم یکی از عوامل مهم در کاشت پنبه می‌باشد و بستگی کامل به نوع زراعت قبل، شرایط جوی، درصد رطوبت و شرایط فیزیکی خاک دارد.
در شرایط اقلیمی معتدل، شخم پائیزه برای پنبه بهترین نتیجه را خواهد داد، زیرا کلوخ‌هایی که به‌وسیله شخم به وجود می‌آیند در اثر باران و یخبندان زمستان خرد می‌شود و زمان کافی هم برای پوسیدن و تبدیل به مواد ارگانیکی وجود دارد. همچنین اجرای شخم در پائیز موجب از بین رفتن حشرات و لارو آن‌ها خواهد شد ولی اگر در فصل پائیز به علت وجود رطوبت زیاد خاک، انجام شخم امکان‌پذیر نباشد ناچارا بایستی در اواخر زمستان و یا اوایل بهار زمین را شخم زد.
در مناطق گرم و خشک برای جلوگیری از تبخیر رطوبت و فرسایش خاک بهتر است زمین را مدت کوتاهی قبل از کاشت شخم زد. در بعضی مناطق با شروع اولین باران فصل پائیز می‌توان زمین را شخم زد، رطوبت ذخیره در این حالت برای تولید جوانه تقریباً کافی است.
در مناطق گرم (نسبت به مناطق معتدل) باید به عمق شخم توجه بیشتری مبذول گردد زیرا اگر عمق شخم کم و یا شخمی به عمق حدود ۱۵ سانتیمتر زده شود در قسمت اعماق تهویه انجام‌نشده و نتایجی که بعداً از گیاه حاصل می‌شود رضایت‌بخش نخواهد بود.

کد آیسیک مرتبط با طرح واحد لینتر‌گیری بذر پنبه

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت ها و زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
با توجه به بررسی های انجام شده کد آیسیک طرح واحد لینتر‌گیری بذر پنبه به شرح جدول ذیل می باشد.

نام محصول
Product Name
کد آیسیک
لینتر پنبه حاصل از فرآیند پنبه پاک کنیCotton linter۰۱۴۰۵۱۲۳۰۹
لینتر پنبه دانه باقی مانده از عملیات استخراج و تصفیه روغنCotton linters۱۵۱۴۴۱۲۴۲۰

 

کد تعرفه گمرکی مرتبط با طرح واحد لینتر‌گیری بذر پنبه

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.

نام محصول
Product Name
کد تعرفه گمرکی
لینتر پنبه حاصل از فرآیند پنبه پاک کنیCotton linter۱۴۰۴۲۰۰۰

 

وضعیت واحد های فعال طرح واحد لینتر‌گیری بذر پنبه

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای فعال طرح واحد لینتر‌گیری بذر پنبه در کشور به تفکیک استان آمده است .

جدول واحدهای فعال طرح واحد لینتر‌گیری بذر پنبه
وضعیت واحد های فعال طرح واحد لینتر‌گیری بذر پنبه

در جدول زیر تعداد و ظرفیت واحدهای فعال طرح واحد لینتر‌گیری بذر پنبه در کشور به تفکیک استان آمده است .
جدول واحدهای فعال طرح واحد لینتر‌گیری بذر پنبه

پیش بینی وضعیت سرمایه گذاری طرح واحد لینتر‌گیری بذر پنبه

ظرفیت : ۳۱۰۰ تن
نرخ برابری دلار : ۲۸۰۰۰ تومان
مساحت زمین موردنیاز : ۱۵۰۰۰ مترمربع
زیربنای کل : ۶۰۰۰ مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : ۳۷ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : ۳۰ میلیارد تومان (بدون احتساب هزینه زمین)
ارزش ماشین آلات و تجهیزات : ۱۵ میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی در سال مبنا : ۳۲ درصددرصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۲ امتیاز)