طرح پرورش خروس سیاه یا آیام سمانی (1)

طرح پرورش خروس سیاه یا آیام سمانی

خروس سیاه یا نژاد نیوجرسی بعنوان نژاد غول دو منظوره که پس از آن به طور سنتی توسعه داده شده مورد استفاده برای تولید گوشت سنگین است.خروس سیاه شانه تک با لاله گوش سیاه و پوست سیاه و تخمگذاری با تخم مرغ رنگ پوست قهوه ای تولید می کند. نژاد غول نیوجرسی در سه گونه سیاه، سفید، و آبی را انجمن طیور آمریکا (APA) به رسمیت می شناسد.

وزن استاندارد خروس سیاه

خروس: ۵٫۸۹ کیلو.
مرغ: ۴٫۵ کیلو.
خروس: ۴٫۹ کیلو است.
پولت: ۳٫۶ کیلو.
همانطور که از نام آن پیداست، نیوجرسی نسبت به سایر پرندگان، غول پرندگان معروف است. در واقع، این پرنده دارای بزرگترین وزن از هر نژاد به رسمیت شناخته شده است. همه چیز در مورد نژاد خروس غول نیوجرسی بزرگ و با ابهت است. اندازه نژاد نیوجرسی غول به منظور حمایت از وزن عظیم از یک پرنده بالغ بسیار بزرگ است. متوسط وزن خروس سیاه نسبت به دیگر نژاد ها بسیار عظیم جثه می باشد. طول، عرض بسیار عمیق، با این تصور کلی که یک مرغ بزرگ مربع است. بدن به صورت افقی با پشت پهن و مسطح با رفت و برگشت تا کوتاه به دم، که نسبتا کوتاه و در یک زاویه ۳۰ درجه به ۴۵ درجه قرار می گیرد. کله بزرگ، و نسبتا گسترده است، در اثر یک پدیده قابل توجیه علمی مرغ و خروس‌های سیاه کشور اندونزی در جهان مشهور و قیمت گوشت آنها سرسام آور شده است.

علت سیاهی خروس سیاه یا آیام سمانی

بررسی‌ها نشان می‌دهند، کارشناسان علت سیاهی کامل پرها و حتی گوشت این مرغ و خروس‌ها را بیماری ژنتیکی به نام Fibromelanisis عنوان کرده‌اند که سبب نوعی جهش ژنتیکی و تغییر رنگدانه‌‌های بدن این حیوان شده است. این بیماری حتی سبب شده کلیه پرها، ماهیچه‌ها، استخوان‌ها و سایر اندا‌‌م‌های داخلی و خارجی این پرندگان کاملا سیاه باشد. این حیوان که در زبان ترکى آذرى قره خروس نامیده مى شود یکى از مهم ترین گونه هاى جانورى زیست بوم بین المللى ارسباران در آذربایجان شرقى است که در معرض انقراض قرار دارد. این پرنده بومى آذربایجان شرقى در کنار وجود گونه مشابه دیگرى با نام سیاه خروس قفقازى از شهرت جهانى برخوردار است.

تاریخچه خروس سیاه یا آیام سمانی

کشور اندونزی منشا پیدایش این مرغ و خروس ها بوده است، اما نحوه پیدایش این پرنده ها نیز بسیار جالب است، عده ای از دانشمندان بر این باورند این مرغ و خروس ها در اثر بیماری نادری به نام فیبروملانیسایز که یک بیماری ژنتیکی است، دچار تغییرات عمیقی در پوست، مو، گوشت و استخوان خود شده اند. در اثر این بیماری ملانین های موجود در سلول های پرنده به شدت ترشح یافته و رنگدانه های سیاهی را در سلول ها از خود برجای گذاشته است که این بیماری به ترتیب به جوجه ها نیز سرایت نموده و در نهایت با ازدیاد آنها شاهد مرغ و خروس های سیاه امروزی هستیم که با قیمت بسیاری بالایی به فروش می روند و غذای مورد علاقه بسیاری از اعیان و ثروتمندان به شمار می رود. اما برخی دیگر بر این باورند که این پرنده ها از گونه ای به نام آیام بکیسار (Ayam Bekisar) سرچشمه گرفته است که گونه های بکیسار در دسته های کوچکی در جزایر اندونزی زندگی می کنند.

اصول جوجه کشی و پرورش مرغ و خروس نژاد آیام سمانی

با داشتن تخم نطفه دار و دستگاه جوجه کشی کالیبره شده و رعایت نکات جوجه کشی می توانید این پرنده زیبا را در محیط زندگی خود پرورش دهید. دوره جوجه کشی برای مرغ ایام اسمانی ۲۱ روز می باشد و دمای مورد نیاز ۳۷.۵ و رطوبت ۵۸ درجه می باشد که در دوران هچ دما به ۳۴ درجه و رطوبت به ۶۲ درجه تغییر پیدا می کند. جهت تغذیه باید بدانید که این پرندگان می توانند به صورت طبیعی از دانه های گیاهان ،گیاهان ،حشرات و بی مهرگان تغذیه کنند و به صورت مصنوعی از کنسانتره ها ،استارترها و جیره های مخصوص طیور استفاده نمود.x پرها، گوشت و اندام‌های داخلی این پرنده به رنگ سیاه است، اما خون جاری در رگ‌های آن به رنگ قرمز تیره است و تخم‌هایی که می‌گذارد نیز به رنگ تخم‌مرغ‌های معمولی است.

طرح پرورش خروس سیاه یا آیام سمانی (2)ط

مزایای خروس سیاه یا آیام سمانی

۱. منبع آنتی اکسیدان
یکی از مزایای بهداشتی موجود در گوشت مرغ سیاه، داشتن خواص آنتی اکسیدانی آن است. آنتی اکسیدان کارنوزین اخیرا در گوشت مرغ سیاه کشف شده است. علاوه بر این ثابت شده است که گوشت مرغ سیاه دارای کارنوزین بیشتری نسبت به مرغ سفید است. همانطور که ثابت شده است، خواص آنتی اکسیدانی نقش مهمی در ارتقاء سلامت بدن دارند. یکی از مزایای مهم وجود آنتی اکسیدان‌ها در بدن محافظت آن در برابر التهابات است. این بدن را از ابتلا به بیماری‌هایی خطرناکی چون سرطان حفظ می‌کند. بنابراین مرغ سیاه می‌تواند گزینه مناسبی برای غذای شما باشد، چرا که به شما کمک می‌کند تا سالم و تندرست باشید و از انواع خطراتی که بدنتان را تهدید می‌کند، فاصله بگیرید.

۲. از بینایی محافظت می‌کند
با توجه به خواصی که از آنتی اکسیدان‌های موجود در گوشت مرغ و خروس سیاه سراغ داریم، این گوشت به بهبود عملکرد بدن کمک می‌کند. یکی از آن عملکردها محافظت از بینایی شما است. آنتی اکسیدان در پیشگیری از بیماری دژنراسیون ماکولا«Macular degeneration، این بیماری شایع‌ترین علت کوری در افراد مسن است. در این بیماری ماکولا یا لکه زرد چشم تخریب می‌شود. ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه و مسئول دید مستقیم و واضح است که برای کارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی لازم است» بسیار موثر است. در واقع این آنتی اکسیدان برای واضح دیدن اجسام به ما کمک می‌کند. شما می‌توانید با استفاده ازمیوه‌ها و سبزیجات سبز که دارای مقدار بالایی از ویتامین A هستند، به چشم‌تان کمک کنید تا سالم بماند. از این رو خوردن مرغ سیاه و دیگر غذاهای سالم می‌تواند طول عمر شما را افزایش دهد.

۳. منبع پروتئین
مواد مغذی موجود در گوشت مرغ سیاه که برای سلامتی نیز بسیار مهم است، را نمی‌توان انکار کرد. مرغ سیاه نیز مانند سایر پرندگان منبع خوبی از پروتیئن است. اما با توجه به مطالعاتی که در این باره صورت گرفته است، مقادیر پروتئین موجود در گوشت مرغ سیاه بیشتر از سایر پرندگان است. گوشت این مرغ برای کسانی که می‌خواهند بدنی عضلانی داشته باشد، بسیار کارآمد است. در واقع وجود پروتئین برای ساخت عضلات بدن بسیار ضروری است. همچنین غذاهای پروتئینی می‌توانند به تثبیت سطح قند خون کمک کنند. شما می‌توانید با مصرف این نوع مرغ هم نیاز بدنتان به پروتئین را تامین کنید و هم به سالم ماندن آن کمک زیادی کنید.

۴. کم کلسترول بودن
همه مردم برای رفع نیاز خود، مواد غذایی مصرف می‌کنند. در این بین بیشترشان به دنبال موادغذایی هستند، که از سطح کلسترول کمتری برخوردار باشد. به عنوان مثال مرغ سیاه می‌تواند گزینه مناسبی باشد. ثابت شده است که سطح کلسترول گوشت مرغ سیاه از مرغ سفید کمتر است. این بدان معنی است که شما می‌توانید بدون نگرانی از گوشت مرغ سیاه مصرف کنید. شما برای اینکه تمام نیازهای بدن به مواد مغذی را تامین کنید، باید گوشت مصرف کنید. حال اگر این گوشت مصرفی از مرغ سیاه تهیه شده باشد، به سلامتی خود نیز کمک زیادی کرده‌اید.

۶. منبع ویتامین E
مرغ سیاه منبع خوبی از میتامین E را در خود جا داده است. مرغ سیاه این ویتامین ضروری برای سالم ماندن بدن را دارد. این ویتامین که از لخته شدن خون داخل بدن جلوگیری کرده و همچنین بیماری‌های عروق کرونر را نیز کاهش می‌دهد. با این تفاسیر وجود ویتامین E برای سلامت قلب بسیار ضروری است. این ویتامین می‌تواند به گردش خون در بدن کمک کرده و به پوستتان سلامتی و شادابی ببخشد، این گزینه می‌تواند یکی از مزایای عالی گوشت مرغ سیاه باشد که خیلی‌ها به دنبال آن هستند.

طرح پرورش خروس سیاه یا آیام سمانی (3)

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت پرورش خروس سیاه یا سمانی

۱٫ مرغ و خروس (پرورش حیوانات) : ۰۱۲۲۵۱۲۳۱۷

جدول موازنه صادرات و واردات خروس سیاه یا سمانی

طرح پرورش خروس سیاه یا آیام سمانی (6)

بررسی بازار خروس سیاه یا سمانی

قیمت گوشت سیاه بسیار بالاست و هر کیلوی آن ۲۰۰ دلار می ارزد(یعنی مبلغی معادل ۷۰۰٫۰۰۰ تومان) که البته غیرقابل تصور است.از سوی دیگر این غذا جزو غذاهای اعیانی مردم جنوب شرق آسیا به حساب می آید که علاقه ی زیادی هم به خوردن آن دارند.

وضعیت واردات و صادرات خروس سیاه یا سمانی

در نمودار زیر وضعیت واردات و صادرات خروس سیاه یا سمانی در کشور به تفکیک سال آمده است .

طرح پرورش خروس سیاه یا آیام سمانی (5)

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.