طرح کشت و تولید کاملینا

گیاهی است علفی، دارای ساقه راست و کمی خشن، به ارتفاع 30 سانتی متر الی 120 سانتی متر که منشاء اولیه آن، نواحی استیپی آسیا بوده و از آنجا به مناطق دیگر راه یافته است. پرورش آن امروزه به علت مصارفی که روغن دانه گیاه در نقاشی و صابون سازی دارد، در کشور های مختلف مانند فرانسه، آلمان، سویس، هند و روسیه معمول است. سرعت رشد گیاه در محیط کشت مناسب بحدی است که 3 ماه پس از کاشتن دانه، می توان از آن بهره برداری به عمل آورد. برگ های باریک و دراز آن، حالت ساقه آغوش و پهنک منتهی به 2 زائده در محل اتصال به ساقه دارد. گل های آن کوچک، زرد رنگ و واقع در راس انشعابات ساقه است. میوه خورجینک آن، گلابی شکل، واقع بر روی دمگل دراز و محتوی دانه های بسیار کوچک، به رنگ قهوه ای مایل به زرد یا مایل به قرمز است. پراکندگی آن امروز به نحوی است که در غالب مناطق مساعد اروپا، آسیا و بعضی نواحی شمالی آفریقا یافت می گردد.

کاملینا یا منداب شتری (کتنجک)

نام انگلیسی: camelina, gold-of-pleasure, false flax

نام علمی: Camelina sativa

خانواده: Brassicaceae

نیازهای اکولوژیکی کامیلینا

آذربایجان، دیلمان، خسرو، اطراف ارومیه، برخی از نواحی غربی ایران، همدان

ترکیبات شیمیایی کامیلینا

دانه گیاه دارای نوعی ماده روغنی معادل 15 تا 30 درصد است. این ماده پس از استخراج، به صورت مایعی به رنگ زرد به دست می آید. بو و طعم آن کمی شبیه بو و طعم سیر است. در حالت تازه قابل خوردن است ولی معمولا از آن برای مصارف صنعتی استفاده به عمل می آورند. روغن مذکور از گلسیرید های اسید های اولئیک، پلمتیک، اروسیک و لینئیک تشکیل می یابد.

خواص درمانی کامیلینا

روغن گیاه کاملینا جزو با کیفیت‌ترین روغن‌ها است، این گیاه 40درصد امگا 3 و 20درصد امگا 6 در روغن خود دارد و 95درصد اسیدهای چرب اشباع مفید در روغن آن موجود است. روغن این گیاه علاوه‌بر مصرف خوراکی مصرف دارویی نیز دارد. کنجاله این گیاه نیز می‌تواند به‌عنوان غذایی مناسب برای دام، طیور و آبزیان مورد استفاده قرارگیرد. گیاه کاملینا در برابر سرما، گرما، خشکی، شوری زمین، آفات و امراض و… بسیار مقاوم است، ضمن اینکه خاصیت ضدسرطانی آن هم به اثبات رسیده است.

از دانه گیاه می توان به عنوان ملین استفاده به عمل آورد زیرا دانه ها در مجاورت آب، مقداری مواد لعابی خارج می کنند که خود باعث سهولت دفع و رفع یبوست می گردد. ضمنا با مصرف آن، تحریک مخاط دستگاه هضم از بین می رود. در درمان بواسیر نیز اثرات مفید ظاهر می نماید.

در استعمال خارج، اثر نرم کننده پوست دارد و از آن، جهت درمان ترک و شقاق پوست بدن می توان استفاده کرد و اگر با سفیده تخم مرغ مخلوط گردد و سپس بر روس سوختگی ها اثر داده شود، درد و ناراحتی را تسکین می بخشد. کلیه قسمت های گیاه نیز طبق نظر اطبای قدیم، در رفع التهاب های موضعی موثر واقع می گردد. چون صابون حاصل از روغن گیاه، نرمی و لطافت به پوست بدن می بخشد از این نظر مورد توجه است.

کشت کاملینا

کاملینا یا (کتان‌کش) گیاهی است که طی چند سال اخیر، کشت آن به‌عنوان یک دانه روغنی در سطح کشور آغاز شده و دانه‌های روغنی در بین محصولات زراعی از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشند و پس از غلات دومین ذخایر غذایی جهانی را تشکیل می‌دهند. کشت دانه روغنی کاملینا حتی نسبت به کلزا ظرفیت خوبی دارد زیرا که این گیاه نسبت به تنش های محیطی سازگار تر است و همچنین نیاز غذایی کمتری می طلبد که این امر موجب صرفه جوی در بحث انواع کود ها و سموم می شود.ب

گیاه دارویی-روغنی کاملینا گیاهی است که در سال‌های اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده است و مهم‌ترین مزیت آن، انجام کشت آن در پاییز و برداشت آن در اواخر فروردین‌ماه، نیاز آبی کمتر، سازگاری بهتر با شرایط اقلیمی منطقه، مقاومت فوق‌العاده به خشکی و سرمای بهاره، حساسیت کمتر به شیوع آفات و عدم حساسیت گیاه به ریزش محصول در زمان برداشت می‌باشد.

این گیاه مقاومت بالایی نسبت به آفات رایج در دانه‌های روغنی مانند سوسک گرده‌خوار دارد. پتانسیل تولید عملکرد در کاملینا به اثبات رسیده و به‌عنوان گزینه مناسب در تناوب با غلات دانه‌ریز مطرح است. میانگین تولید در کشورهای اروپایی ۲.۵-۲ تن در هکتار بوده و نظر به تاریخچه محدود کشت آن در ایران برداشت از مزارع کاشت شده عملکردی معادل ۱.۵-۱ تن در هکتار را رقم زده است.

همچنین در فصل برداشت به ریزش مقاوم است.این محصول بسیار دانه ریز است و میوه آن به صورت خورجینی است که این این باعث می شود به صورت کمباین نیز برداشت شود.کشت دانه روغنی کاملینا برای کشاورزان درآمد خوبی را با توجه به اینکه دراین سال ها قیمت نهاده های کشاورزی افزایش یافته است این محصول نیازی زیادی به تغذیه ندارد خواهد داشت.این گونه گیاهی در خاک های شور و اراضی دیم و سنگلاخی و شنی قابلیت کشت بهتری دارد و به طور کلی برای اراضی فقیر و کم آب بسیار مناسب است.

ꞌꞌکاملیناꞌꞌ دومین گیاه روغنی پُراهمیت

کاملینا، گیاهی روغنی دارویی است که بسیاری از پژوهشگران کشورهای توسعه یافته به ویژه آمریکا و کانادا در حال بررسی جنبه های مختلف آن هستند. این گیاه که به تازگی وارد کشور ما نیز شده در کانادا پس از کلزا بااهمیت ترین گیاه روغنی شناخته می شود و محصولات خوراکی و آرایشی متعددی از آن روانه بازار دنیا شده است.

معرفی گیاهان جدید می‌تواند با تغییرات الگوی کشت گامی موثر در جهت اقتصادی‌کردن کشاورزی، ایجاد اشتغال جدید و پایدار باشد. تغییرات شدید اقلیمی، شیوه‌های کشت، نیاز بازار، پیشرفت تکنولوژی و… سبب شده است تا محققان در حوزه کشاورزی همواره به دنبال گیاهان جدید با قابلیت‌های تغذیه‌ای و اقتصادی مناسب باشند. گیاه کاملینا توسط یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه رازی (درقالب شرکت دانش‌بنیان) اصلاح و کشت شده‌است. تاکنون تنها یک رقم تحت عنوان «سهیل» از این گیاه روغنی در کشور معرفی شده و سازگاری آن در شرایط دیم برای تمامی اقلیم‌های کشور تایید شده‌است.باتوجه به شرایط این گیاه به‌دلیل نیاز آبی کم، کشت پاییزه و سازگاری با اقلیم منطقه، می‌توان امیدوار بود توسعه کشت این گیاه گامی موثر در جهت اقتصادی‌شدن کشاورزی و ایجاد اشتغال پایدار گردد و درصورتی‌که بازار مصرف این دانه روغنی تامین گردد، پتانسیل توسعه کاشت این گیاه به‌خوبی در سطح کشور فراهم می‌باشد.

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار طرح  کشت و تولید کاملینا

عملکرد سالیانه : 1.5 تن در هکتار
نرخ برابری دلار : 25000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 10 هکتار
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز :2 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 200 میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : 45 درصد

 

نکته مهم

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاري مطرح مي شود. جداول و نمودارها تقريبي است.

امکان سرمايه گذاري با ظرفيتهاي مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاري کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهي مي توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.