طرح تولید زغال بریکت

فرآیند توليد بریکت از زغال سنگ جهت استفاده در تامین سوخت و تولید انرژي

در حال حاضر در ایران و سایر کشور ها از دو روش جهت تولید ذغال استفاده می شود.
1- روش سنتی
2 -روش مکانیزه
در روش سنتی که نمی تواند منجر به ساخت بریکت شود ، چوب را داخل کوره در بسته قرار می دهند و سپس اتش می زنند و پس از تبدیل شدن به ذغال ، ذغا ل ها را جمع اوري می کنند.

در روش مکانیزه معمولی که با اندکی تغییر می تواند به تولید بریکت منجر شود ، روند تولید به این صورت می باشد که خورده ذغال و یا چوب توسط دستگاه خرد کن به قطعات ریز تبدیل شده و سپس با تسمه نقاله به میکسر هاي مخصوص چند جزیی انتقال می یابند و پس از همگن دن با افزودنی ها که می توانند صمغ عربی یا آسفالت و …. باشند توسط برس ، قالب بندي می شوند.

نمودار فرآیندي که در اکثر واحد هاي تولید کننده کشور هاي خارجی آمده است به شکل زیر است :
فرآیند توليد بریکت از زغالسنگ
همانطور که ملاحظه می شود ساخت بریکت یک فرآیند مشخص و مرحله بندي شده است و تکنولوژي پیچیده اي نمی باشد اما نکات فنی زیر در آن وجود دارد :
مواد پرکننده مانند نشاسته و قیر و ملاس و نشاسته و صمغ عربی و ….. با ترکیب درصد هاي مختلف می تواند مخلوط گردد که باعث محصولات با خواص مختلف می شود ؛ براي تولید بریکت مناسب باید فرمولاسیون بهینه به دست آورد
آب اضافه شده در سیستم به علت ایجاد اختلاط مناسب است که مقدار ان نباید خیلی کم و یا خیلی زیاد باشد در تولید با به مقدار دقیق آن توجه کرد هر چه مواد اولیه بیشتر خرد شوند و حالت پودري تر باشد کیفیت بریکت تولیدي بهتر است لذا لازم است هم از اسیاب گلوله اي و هم از ساینده ها که در لیست تجهیزات اورده می شود استفاده کرد .

در مرحله بریکت سازي باید از یک پرس هیدرولیکی که قابلیت ردن قالب هاي متفاوت از بریکت را دارد استفاده کرد تا تنوع محصولات در شکل و انداره بالا برود ، لازم به ذکر است فشار پرس بین 80 الی 100 بار فشار مناسب براي بریکت سازي می باشد .
خشک کردن بریکت هم با خشک کن صنعتی و هم در زیر نور آفتاب امکان پذیر است اما در واحد هاي کاملا مکانیزه و پیشرفته عموما از خشک کن صنعتی پیوسته نقاله دار استفاده می شود اما با توجه به ظرفیت هاي متغیر دستگاه ها معمولا در کنار خشک کن صنعتی امکان خشک کردن طبیعی را نیز می گذارن تا در صورت لزوم از ان استفاده کنند .
تجهیزات مورد نیاز جهت ساخت بریکت از ذغال سنگ به شرح زیر است :

ردیف نوع دستگاه توضیحات
1 باسکول صنعتی جهت وزن کشی مواد اولیه و محصولات
2 خرد کن جهت خرد کردن مواد اولیه به خصوص ذغال
3 آسیاب دیسکی جهت پودر سازي و همگن سازي
4 بریکت ساز دستگاه پرس هیدرولیکی 100 بار با محفظه خروجی به خشک کن
5 نقاله بلتی جهت انتقال مواد
6 نقاله اسکرو جهت انتقال مواد
7 اختلاط چند جزیی جهت ساخت بریکت نهایی به صورت پودر