طرح احداث مینی پالایشگاه (پالایشگاه مقیاس کوچک یا مینی ریفاینری)

پالایشگاه های نفت با هدف تبدیل نفت خام و یا میعانات گازی به فرآورده های قابل استفاده توسط مصرف کنندگان ایجاد می شوند . بدون شک دسترسی به منابع خوراک هیدروکربنی، بزرگی و تنوع بازار فرآورده های پالایشگاهی و فناوری های منجر به تولید اقتصادی این محصولات، مهمترین عوامل مؤثر بر مکان احداث پالایشگاه و همچنین ظرفیت آنها می باشند. در گذشته از آنجا که تولید نفت خام از میادین بزرگ با ظرفیت و طول عمر بالا، امکان پذیر بوده است و از سوی دیگر مصرف فرآورده ها در نقاط خاصی از کشور متمرکز شده و همچنین راندمان تولید در فناوری های موجود پایین بوده است. توجیهات کافی برای احداث پالایشگاه های با ظرفیت بالا وجود داشته است. مجموعه عوامل فوق تمایل به بالا بردن ظرفیت واحدهای تولید فرآورده را افزایش داده و اقتصاد متوسط پالایشگاه ها را با افزایش ظرفیت جبران نموده است. نگاهی به گذشته و توقف روند احداث پالایشگاه های بزرگ در کشور و اتفاقات سالهای گذشته نشان دهنده تغییراتی در اتمسفر احداث پالایشگاه می باشد. تغییراتی از قبیل عمومی شدن استفاده از فرآورده ها در کلیه نقاط کشور، رشد جمعیت شهرها و در نتیجه پراکندگی مراکز مصرف، وجود خطوط لوله نفت خام در گسترده بزرگتری از کشور، افت تولید میادین نفت و گاز بسیار بزرگ و لزوم به تولید رساندن میادین کوچکتر در اقصی نقاط کشور، امکان یافتن واردات نفت خام از مبادی خارج از کشور (همانند طرح Swap) و همچنین دستیابی به فناوری های جدیدتر و اقتصادی، توجیهات مناسبی برای احداث پالایشگاه های کوچک و پراکنده در سطح کشور می باشند. به این لیست از دلایل می توان به توجیهاتی نظیر افزایش ضریب اطمینان در امنیت ملی در اثر پراکنده کردن واحدهای تولید فراورده های نفتی را افزود. همچنین در خصوص کشورهای همانند ایران که از وسعت سرزمینی بالایی برخوردارند، پراکنده کردن واحدهای تولید فرآورده با ملاحظه دسترسی به منابع خوراک، منجر به کاهش هزینه های حمل و نقل فرآورده ها می گردد. با ذکر دلایل فوق می توان به برداشت مناسبی از تعریف واحدهای با پالایشگاه های با ظرفیت پایین دست یافت. Mini Refinery واحدهای کوچک تولید فرآورده های پالایشگاهی با ظرفیت ۲۰۰ تا ۲۰۰۰۰ بشکه در روز می باشند که توانایی تولید فرآورده های قابل استفاده توسط مصرف کنندگان نهایی (مطابق با استانداردهای مورد نیاز کشور) را دارا می باشند.

طرح احداث مینی پالایشگاه (پالایشگاه مقیاس کوچک)

فناوری Mini Refinery (مینی ریفاینری) به همین علت از فناوریهای رایج که تنها مقیاس آن کوچک شده باشد (Miniaturized Refinery) و یا اینکه به جداسازی اولیه پالایشگاهی (Toping Plants) که فرآورده های خام را به عنوان محصول ارائه می دهد، تشخیص داده می شود. فناوریهای مورد نظر دارای نقاط مشترک و شاخص دیگری نیز می باشند که آنها از انواع واحدهای پالایشی دیگر متمایز می نمایند. به طور مثال در اغلب موارد واحدهای Mini Refinery به نحوی طراحی و ساخته می شوند که در چهارچوب یک یا چند کانتینر که به سرعت قابل اتصال به یکدیگرند قرار گیرند. این نوع از مجموعه های فرآیند Modular نام گرفته اند. کاربرد این روش موجب تسریع در ساخت، تست احداث و نصب آنها می گردد. همچنین با این روش سرمایه گذاران می توانند متناسب با توانایی تأمین خوراک و کشش بازار محصولات، ظرفیت کلی واحد پالایشی را افزایش داده و از مکانیزم سرمایه گذاری تدریجی بهره ببرند. در صورت بکارگیری چند Module پالایشی و ایجاد ظرفیت، می توان Availability مجموعه را بالا برده و اقتصاد بهتری را انتظار داشت.

وضعیت عرضه و تقاضای محصول در داخل و خارج از کشور و وضعیت صنعت در جهان

نفت خام پس از استخراج، جهت تبدیل به فرآورده های قابل استفاده در زندگی روزمره و نیز فرآورده های مورد نیاز صنعتی، به مراکز پالایشگاهی ارسال می شود. در این مراکز با انجام عملیات ویژه بر روی نفت خام، انواع فرآورده های مورد نیاز تهیه شده و به شبکه توزیع عرضه می شود. مراکز پالایشگاهی بر اساس نحوه استفاده از آن ، در محل های متفاوتی احداث می شود. پالایشگاه های صادراتی در کنار بنادر و پالایشگاه های داخلی در نزدیکی مراکز مصرف و با توجه به منابع مورد نیاز نظیر آب برق و نیروی انسانی، احداث می شود. حمل و نقل نفت خام و فرآورده ها نیز، پس از بررسی های لازم ساخته می شود. عملیات پالایش نفت خام تا قبل از سال ۱۹۰۰ میلادی محدود به تقطیر ساده نفت برای تولید فرآورده های اصلی تجاری، یعنی نفت چراغ و روغن و دو محصول کم مصرف آن زمان، یعنی بنزین و گازوئیل بود. در اوایل قرن بیستم میلادی همراه با توسعه صنایع اتوموبیل سازی، رشد سریعی در میزان مصرف بنزین موتور حاصل شد. صنعت پالایش برای تطبیق با وضعیت جدید، روش های جدید پالایشی برای تبدیل محصولات اضافه بر مصرف، به بنزین موتور ابداع گردید.

طرح احداث پالایشگاه مقیاس کوچک

در سال های پس از جنگ جهانی دوم به دنبال پیشرفت سریع تکنولوژی در صنایع مصرف کننده فرآورده های نفتی و همچنین توسعه سریع استفاده از این فرآورده های سنگین به فرآورده ها، تحول بزرگ و اساسی دیگری در صنعت پالایش در زمینه تبدیل فرآورده های سنگین به فرآورده های سبکتر نظیر بنزین و محصولات میان تقطیر بوجود آمد. در حال حاضر نیز با کاهش مصرف فرآورده های سنگین مانند نفت کوره و جانشین شدن تدریجی آن با سوخت های دیگر نظیر گاز، زغال سنگ و انرژی اتمی، صنعت پالایش جهان با تطبیق هر چه بیشتر خود در جهت تولید فرآورده های سبکتر مواجه است. از آنجا که مقدار هر فرآورده نفتی در نفت خام محصول یک منبع نفتی، ثابت است و با روش های معمولی تقطیر (روش های غیر واکنشی) قابل تغییر نیست و نیز درصد مورد نیاز هر فرآورده نفتی در کشورهای مختلف جهان بسته به نوع آی و هوا، نوع زندگی اجتماعی و اقتصادی، سطح درآمد عمومی و غیره تفاوت می کند، روش های مختلفی برای تبدیل فرآورده های مازاد بر مصرف، ابداع شده است، بطور مثال در کشور آمریکا به دلیل کثرت اتوموبیل ها و بعد مسافت، بنزین و موتور، قسمت اعظم فرآورده های مصرفی را تشکیل می دهد. در حالی که در ژاپن نفت کوره و فراورده های میان تقطیر خیلی بیشتر از بنزین موتور مصرف دارد. در کشور ما، مصرف فرآورده های میان تقطیر (مانند نفت سفید و گازوئیل) به مراتب بیشتر از میزان تولید این محصولات از نفت خام، به روش معمولی تقطیر است. به این ترتیب لازم است هر کشوری انواع خاصی از واحدها و عملیات پالایشگاهی را بکار گیرد. تا نیازهای خود را به فراورده های مختلف نفتی مرتفع سازد.

طرح_احداث_مینی_پالایشگاه_پالایشگاه

خلاصه ای از ارزیابی موقعیت رقابتی شرکت در داخل و خارج از کشور

شرکت در صورت حضور در بازارهای جهانی و کشورهای همسایه هم از نظر قیمت و سهم بازار (با توجه به ظرفیت بالای تولیدی و مجوز بهره برداری اخذ شده) و هم از نظر کیفیت قابل رقابت می باشد. همچنین مطابق مجوز صادر شده سبد کالای این شرکت در مقایسه با سایر رقبا و شرکت های مشابه داخلی تکمیل تر و قابل اشاره می باشد.
وابستگی کسب و کارهای شرکت به شرایط اقتصادی عمده ای که در آن فعالیت می کند
کلیه محصولات و خوراک این شرکت وابسته به قیمت نفت و قیمت ارز در بازار داخلی و همچنین شرایط منطقه از نظر امنیتی بوده و متأثر از نوسانات در این حوزه می باشد.
طرح های توسعه آتی محصولات و خدمات، میزان سرمایه مورد نیاز، زمان تقریبی اجرا، منابع تأمین مالی و …

طرح احداث پالایشگاه مقیاس کوچک

اهمیت احداث طرح مینی پالایشگاه

در یک بررسی اجمالی اهم دلایل توسعه­ ی پالایشگاه ­های کوچک را در عناوین ذیل خلاصه می ­شود:
کاهش میزان تولید و صادرات نفت خام و میعانات گازی همزمان با اعمال تحریم ­های اقتصادی؛
تولید و عرضه­ ی نفت خام و برش­ های نفتی در منطقه ­ی خودگران کردستان عراق؛
عرضه ­ی میعانات گازی تولیدی در پالایشگاه های گازی کشور از جمله ایلام، شهید هاشمی­ نژاد (خانگیران) و پارس جنوبی در بورس انرژی؛
خصوصی­ سازی مجتمع­ های پالایشگاهی و پتروشیمیایی کشور؛
تقاضای قابل توجه فراورده­ های هیدروکربوری در همسایه های شرقی کشور از جمله افعانستان و پاکستان؛
قاچاق و انحراف سوخت به دلیل اختلاف قابل توجهی قیمتی بنزین و نفت گاز در کشور با سایر کشورهای همسایه؛
بهره ­گیری از پدافند غیر عامل در ساختار تولید و توزیع فراورده­ های سوختی کشور؛
تولید و عرضه برش ­های هیدروکربوری مختلف در پتروشیمی ­های مبتنی بر خوراک مایع (بنزین پیرولیز، ریفورمیت و …)؛
وجود فرصت­ های فراوان در سواحل خلیج فارس جهت بانکرینگ سوخت؛
این نکته نیز قابل توجه است که با گذشت زمان و بالغ شدن ذی­ نفعان این موضوع در کشورهای عراق و البته افغانستان و از طرف دیگر وضع قوانین سخت ­گیرانه تر در کشور به منظور جلوگیری از قاچاق و انحراف سوخت و نهایتا جلوگیری از صادرات محصولات بدون استاندارد باعث شده است که جذابیت احداث پالایشگاه­ های کوچک کمتر و کمتر شود.

خلاصه بررسی اقتصادی طرح احداث مینی پالایشگاه (پالایشگاه مقیاس کوچک)

موضوع فعالیت این مینی پالایشگاه، تولید گازوئیل و بنزین، روغن دنده و موتور ، ضد یخ و مکمل سوخت است. ظرفیت هر یک از محصولات این مینی پالایشگاه به شرح ذیل است :
تینر شستشو ۱۵۰۰۰ تن
تینر روغنی ۱۵۰۰۰ تن
ضد یخ ۱۰۰۰۰ تن
برش هیدروکربنی سبک (بنزین و گازوئیل) ۵۵۰۰۰ تن
برش هیدروکربنی سنگین (بنزین و گازوئیل) ۴۰۰۰۰ تن
هیدروکربن سبک حاصل از بلندینگ (بنزین و گازوئیل) ۱۲۰۰۰۰ تن
هیدروکربن سنگین حاصل از بلندینگ (بنزین و گازوئیل) ۹۰۰۰۰ تن
ظرفیت تولید سالیانه : ۳۴۵۰۰۰ تن
نرخ برابری دلار : ۱۴۰۰۰ تومان
مساحت زمین موردنیاز : ۳۰۰۰۰ مترمربع
زیربنای ساختمان ها : ۵۵۰۰ مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : ۲۸ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : ۲۸ میلیارد تومان
ارزش ماشین آلات و تجهیزات : – ۲۱ میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی : ۳۵ درصد