طرح روغن کشی زیتون

طرح روغن کشی زیتون

زیتون و فرآورده هایی که از این میوه سبز به دست می آید، سال های زیادی است که به سبد مصرفی خانوارها اضافه شده است. توصیه های پزشکی و تبلیغاتی که در این زمینه وجود دارد، بر این امر تاثیرگذار بوده است. این شرایط در حالی است که هنوز بخش زیادی از جامعه به این میوه و فرآورده های آن دسترسی ندارند. قیمت بالای زیتون، روغن زیتون و کنسرو زیتون مهم ترین دلایل این امر هستند.
مواردی از این دست موجب شده واردات قابل توجهی در این زمینه انجام شود چون میزان زیتون تولیدی در ایران جوابگوی بازار نیست. همین امر دست سوداگران کنسرو و روغن زیتون را باز گذاشته تا کالایی با کیفیت نامرغوب را راهی بازار کنند.
روغن زیتون به عنوان یکی از اصلی ترین محصولاتی که از میوه زیتون تولید می شود، جایگاه قابل توجهی در سطح جهان یافته و به دلیل ارزش غذایی بالایی که دارد، تقاضای زیادی در سال های اخیر نسبت به آن پیدا شده است.

با وجود کمبودهایی که در زمینه های کشت و برداشت زیتون در کشور به چشم می خورد اما همان میزانی نیز که برداشت می شود، نیاز به مرحله فرآوری دارد. بنابراین واحدهای فرآوری نیز در این زمینه فعال هستند؛ از واحدهایی که کنسرو زیتون را تولید می کنند تا واحدهایی که از زیتون ها روغن کشی می کنند.
زیتون و فرآورده های این محصول ارزشمند به واسطه خواص دارویی بی شمار، همواره مورد توجه اکثر مردم جهان بوده و با پیشرفت علم و پی بردن به خواص بیشتر آن این محصول با افزایش تقاضای چشمگیری روبه رو شده است.
اخبار متعدد درباره زیان های جسمی که از سوی غذاهای سرخ شده با روغن های متفرقه طبخ می شود، در رسانه های جهان انتشار می یابد سبب شده که میل به این روغن ها در جهان روند صعودی به خود بگیرد. جلالت نیز صحبت هایش را با بیان اهمیت روغن زیتون در روند تندرستی مردم جامعه آغاز می کند و از این روغن خوراکی با عنوان اکسیر تندرستی یاد می کند.
بعد از اینکه ذائقه مردم جهان به دلیل افزایش بیماری های گوارشی به ویژه در رانندگان و کارمندان، بیش از پیش به سمت روغن زیتون کشیده شد، بازار این محصول معجزه آسا هر روز داغ تر می شود. در این میان خریداری روغن زیتون اصل برای مردمانی که به دنبال مصرف زیتون و روغن زیتون هستند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.عضو هیات مدیره شورای ملی زیتون درباره چگونگی تشخیص اصل بودن روغن زیتون می گوید: باید تلخی و تیز بودن آن انتهای گلو را بسوزاند و بوی میوه زیتون احساس شود.
بازار روغن زیتون به عنوان یکی از بخش های مهم تجارت مواد غذایی در جهان شناخته می شود که سریع ترین میزان رشد را طی سال های گذشته داشته است، به طوری که هر سال نیز نسبت به سال گذشته، رشد بیشتری را نشان می دهد.
خواص مثبت زیادی که این ماده غذایی دارد، باعث افزایش توجه نسبت به آن شده و بسیاری از مردم به خاطر ارزش غذایی که این ماده دارد، به سوی آن گرایش پیدا کرده اند؛ حتی کشت زیتون نیز به عنوان یک فعالیت اقتصادی مقرون به صرفه در بسیاری از نقاط دنیا باب شده است و در این میان کشورهایی مانند هند و برزیل که چندان شرایط مناسبی را برای کشت این ماده غذایی ندارند نیز شروع به سرمایه گذاری در این بخش کرده اند.
با اینکه موفقیت زیادی نصیب این کشورها نشده است، اما به هرحال چنین اقداماتی نشان دهنده این نکته است که تجارت روغن زیتون به عنوان یکی از مهم ترین بازارهای رو به رشد جهانی شناخته شده است و ارزش اقتصادی فراوانی را در پی دارد.

بزرگ ترین تولیدکنندگان روغن زیتون

اسپانیا به عنوان بزرگ ترین تولید کننده و همچنین صادرکننده روغن زیتون در جهان به شمار می رود و کشور ایتالیا نیز در مقام دوم تولید و صادرات این محصول قرار دارد. جالب است بدانید تقریبا نیمی از روغن زیتون مصرف شده در جهان را اسپانیا تولید می کند. از دیگر تولیدکنندگان برجسته این محصول نیز می توان به کشورهایی نظیر تونس و یونان اشاره کرد که از دیرباز، محصولا زیتون آنها در جهان معروف بوده است.

تولید جهانی روغن زیتون

تولید زیتون در سطح جهان به دلیل تغییرات آب وهوایی در نوسان است، به عنوان مثال در سال ۲۰۱۴ مقدار روغن زیتون تولید شده جهانی ۲.۵۶۰.۰۰۰تن برآورد شده بود که در مقایسه با سال گذشته که ۳.۱۶۴.۰۰۰تن بود، میزان تولید کمتر بوده و یک سقوط ۱۹درصدی را نشان می داد. در اسپانیا نیز به عنوان رهبر بازار جهانی روغن زیتون، همین روند دیده می شود، به طوری که در سال ۲۰۱۴ یک سقوط ۵۰درصدی در زمینه تولید زیتون، در این کشور دیده شده بود.
آمار فوق بیانگر این نکته مهم است که قیمت گذاری محصولی مانند روغن زیتون به شدت تابع شرایط اقلیمی و آب وهوایی بوده و با توجه به مقدار تولیدی که در هر سال دارد، قیمت آن نیز در نوسان خواهد بود. بعد از اسپانیا که نخستین تولیدکننده بزرگ روغن زیتون در جهان است، کشورهای تونس، ایتالیا و یونان نیز از جمله تولیدکنندگان اصلی این محصول در سطح جهان محسوب می شوند. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۴ میزان تولید کشور تونس حدود ۲۶۰هزار تن بوده است که نشان دهنده قابلیت بالای این کشور در تولید این محصول است.

بزرگ ترین مصرف کنندگان روغن زیتون

جالب است بدانید دو کشور اسپانیا و ایتالیا به عنوان بزرگ ترین مصرف کنندگان روغن زیتون نیز در جهان شناخته می شوند و ایالات متحده آمریکا نیز سومین مصرف کننده روغن زیتون در جهان محسوب می شود. همچنین جالب است بدانید که به خاطر ترویج الگوی مصرف روغن زیتون در جهان، شاهد افزایش رشد قابل توجهی از مصرف زیتون در کشورهای عضو بریکس (BRIC) هستیم.
کشورهای گروه بریکس شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است که یک گروه از قدرت های اقتصادی نوظهور در جهان به شمار می روند. از طرفی به دلیل افزایش توصیه های سلامتی که درباره این ماده غذایی می شود و طبیعتا تقاضای مصرف آن را بالا می برد، دو کشور آسیایی هند و چین نیز در آینده ای نه چندان دور، در لیست بزرگ ترین مصرف کنندگان روغن زیتون قرار خواهند گرفت.
به رسمیت شناختن فواید روغن زیتون و قرار دادن آن به عنوان یکی از مواد اساسی پخت وپز، از جمله دلایل اصلی گرایش به سوی این ماده غذایی در کشورهای مذکور است.
طرح روغن کشی زیتون

میزان سرمایه مورد نیاز جهت طرح روغن کشی زیتون

دستگاههای روغن کشی زیتون با توجه به کارکردی که دارند، هزینه های متفاوتی هم برای خریدشان صرف می شود. مثلا اینکه برای گرفتن روغن ۲۰۰کیلو یا ۱۰تن زیتون دستگاه های متفاوتی مورد نیاز است، که با توجه به دوره زمانی ۲ تا ۳ماهه برداشت زیتون و روغن کشی، نیازی نیست هر تولیدکننده زیتونی دستگاه های روغن کشی شخصی را هم داشته باشد، بلکه می تواند زیتون ها را به واحدهای روغن کشی بسپارد و البته از آنها کیفیت مورد نظرش را بخواهد.
هرچه دستگاه ها پیشرفته تر باشد، حرارت کمتر و تفاله کمتر و در نتیجه روغن مرغوب تری تولید می شود. دستگاه های پیشرفته هم معمولا از کشورهای اسپانیا، ایتالیا و ترکیه وارد می شوند.
بسته به میزان ظرفیت دستگاه ها و حجم زیتونی که قرار است روغن کشی شود، این ماشین آلات بین ۳۰۰میلیون تومان تا ۳میلیارد تومان قیمت گذاری می شوند. مکان مورد نیاز باید حداقل بین ۴۰۰ تا ۵۰۰متر مساحت داشته باشد.

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی. 🙂

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی در حوزه صنایع غذایی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه مینمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)