طرح تولید رب اسپتیک

تولید رب اسپتیک

گوجه فرنگی یکی از سبزیهای مهم است که به لحاظ داشتن ویتامین های A و C و مواد غذایی نقش مهمی را در سلامت جامعه ایفا می نماید.و به صورت های رب، کنسرو، سوپ سس، خمیر، کچ آب، پوره و آب گوجه فرنگی مصرف میگردد.
هدف ابتدایی از این طرح، پیدا کردن روشهای توجیه پذیر در مورد تولید با کیفیت رب اسپتیک است به طوری که این محصول بتواند ضمن عرضه در سطح وسیع بازار به خوبی از لحاظ کیفیت پاسخگوی پسند مشتری باشد. ظرفیت تولید طرح ۵ هزار تن در سال می باشد.
بسته بندی رب گوجه اسپتیک

اصطلاح اسپتیک، زیاد مورد استفاده قرار می گیرد و در اکثر موارد به نوع بسته بندی اشاره دارد. در بسته بندی و تولید رب گوجه اسپتیک استاندارد های زیادی استفاده شده و در ایران این نوع بسته بندی برای صادرات رب گوجه فرنگی مرسوم تر است. تولید رب گوجه اسپتیک بدین معناست که در ابتدا مواد و ظروف بسته بندی رب گوجه به صورت استریل در آمده و سپس در شرایط خلا رب گوجه فرنگی به درون آن ها ریخته شده و بسته بندی در شرایطی که مانع ورود و نفوذ میکروب باشد، صورت می گیرد و این شرایط می تواند از رشد دوباره ی میکروب ها جلوگیری نماید. تولید اسپتیک در ایران برای صادرات رب به کشورهای اروپایی مورد پذیرش قرار گرفته است و تولید رب گوجه فله کمتر انجام می شود.

خط تولید رب گوجه فرنگی از ساختار پیچیده تری نسبت به تولید فله ای و بسته بندی در قوطی فلزی برخوردار است.

در این نوع بسته بندی استفاده از دستگاه های مختلف بسته بندی رب در قوطی فلزی کاربرد نخواهد داشت و البته صادرات رب با این روش نیز کمتر انجام می شود.

در میان دستگاه های مختلف خط تولید گوجه فرنگی و بسته بندی آن، کانتی نیوس، بچ، پری هیتر، دربندی، پاستوریزاتور، تونل پاستور ، پرکن و دربندی جزو مهمترین دستگاه ها می باشند که هر کدام دارای مشخصات و ویژگی های متفاوت و متمایز هستند.

کارخانجات تولید کننده ی رب به دو روش هات بریک وکلد بریک از دستگاه پری هیتر استفاده می کنند. در این دستگاه لوله هایی با قطر کم وجود دارد که در میان آن ها جریان بخار آب و جریان گوجه های خردشده در کنار هم صورت می گیرند ، دمای گوجه خرد شده در دستگاه پری هیتر در روش کلد بریک ، تا ۷۰ درجه سانتی گراد و در روش هات بریک تا ۹۰ درجه سانتی گراد می رسد . این کار به منظور جداسازی پوست از پالپ و بدست آوردن آب گوجه انجام می شود.

بعد از دستگاه پری هیتر در خط تولید گوجه فرنگی در کارخانجات، مواد از صافی با قطرهای مختلف عبور می کنند تا پوست گوجه از پالپ گوجه جدا شود.

سپس عملیات غلیظ شدن رب گوجه فرنگی تا بریکس مورد نظر توسط دستگاه اواپراتور ( کانتی نیوس) انجام می شود. تمامی مراحل نام برده شده تا رسیدن به بریکس معین، بستگی به نوع دستگاه و براساس مشخصات فنی خطوط تولید، رب گوجه متفاوتی را ایجاد می کنند.

رب گوجه با بریکس معین یکی از تخصصی ترین و مهم ترین موارد در هنگام تولید رب گوجه فرنگی می باشد که امروزه براساس هدف تولید اعم از فروش به صورت فله ای ، بسته بندی در قوطی فلزی ، بسته بندی در شیشه ، بسته بندی اسپتیک و به طور کلی تر صادرات و یا فروش داخلی شرکت تولید کننده رب متفاوت خواهد بود.

در انتهای تولید رب گوجه فرنگی، روی مواد تغلیظ شده عملیات پاستوریزه شدن برای کاهش بار میکروبی قبل از بسته بندی انجام می گیرد.

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار طرح تولید رب اسپتیک

پیش بینی ظرفیت و ترکیب تولید : ۵۰۰۰ تن در سال
مساحت زمین: ۳۵۰۰ متر مربع
تعداد و ترکیب نیروی انسانی طرح تولید رب اسپتیک: ۳۰ نفر

ابعاد اقتصادی طرح تولید تولید رب اسپتیک

قیمت ماشین الات وتجهیزات طرح تولید تولید رب اسپتیک: ۱۵۸۰۰ میلیون ریال
برآورد سرمایه گذاری ثابت : ۲۷۰۰۰ میلیون ریال
ارزش خالص دارایی:۳۹۰۰۰ میلیون ریال
نرخ بازدهی طرح: ۳۳ درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی. 🙂

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی در حوزه صنایع غذایی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه مینمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.

۴/۵ - (۱ امتیاز)