طرح تولید کارت های pvc

امروزه کارت های پی وی سی بخشی از زندگی روزمره مردم هستند. در سرتاسر دنیا از این نوع کارت در موارد مختلف همچون کارت شناسایی و حضور و غیاب و اعتباری و کنترل تردد و پرسنلی، کارت بانکی، کارت اعتباری، کارت دانشجویی، کارت خرید و فروشگاهی و…مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به استفاده زیاد این کارتها و تقاضای رو به رشدی که این کارتها دارند فرصت سرمایه گذاری امروز به تولید کارتهای پی وی سی اختصاص دارد.
کارت‌های اعتباری پی وی سی از جنس پی وی سی و در انداره های استاندارد ۸۶*۵۴ میلی‌متر تولید می‌شود. کارت پی وی سی در انواع مختلف نظیر ساده، مغناطیسی (Magnetic cards) و هوشمند (Smart Cards) قابل ارائه بوده و امکان صدور و چاپ این کارت‌ها به صورت رنگی و تک‌رنگ با در نظر گرفتن موارد امنیتی مانند نشان و مهر طلاکوب و بارکد و طرح سازمانی میسر می‌باشد.

نوار مگنت آن در دو مدل Hi-Co و Lo-Co قابل ارائه می‌باشد که طبیعتاً کارت مغناطیس Hi-Co از کیفیت بالاتری برخوردار است.
سیم کارت یا واحد شناسایی مشترک (Subscriber Identity Module) یک تراشه حافظه قابل حمل است که در گوشی‌های تلفن همراه و به منظور استفاده از سرویس‌های شبکه مخابرات سیار استفاده می شود. این واحد حافظه همزمان با دیجیتال شدن شبکه‌های مخابرات سیار و ظهور نسل دوم این شبکه‌ها یعنی GSM در سال ۱۹۹۰ ارائه شد. در واقع سیم کارت یک هارد دیسک بسیار کوچک است که به صورت اتوماتیک با قرار گرفتن در هر گوشی موبایل فعال شده و اطلاعات مختلفی از جمله شماره تلفن، اطلاعات شبکه‌ای مشترک، دفترچه تلفن، پیام های کوتاه و . . . را در خود ذخیره می‌کند. به بیان دیگر سیم کارت نقش یک گذرنامه را بازی می‌کند که با ارائه آن می‌توان از سرویس شبکه سیار کشورهای مختلف برای برقراری ارتباط استفاده کرد.

بررسی بازار کارت های پی وی سی

امروزه کارت های پی وی سی بخشی از زندگی روزانه مردم را تحت تاثیر خود قرار داده اند. افراد در هر گروه سنی و در هر جایگاهی امروزه با کارت های PVC سرو کار دارند، این وابستگی از خرید های روزانه تا عبور و مرور در محل‌های گوناگون و شرکت‌ها و سازمان‌ها را نیز در بر می‌گیرد. کارت پی وی سی بدلیل استحکام زیاد و امکان مجهز شدن به حافظه های بسیار ظریف و کوچک قابلیت های بسیار بزرگی را در خود فراهم کرده است. به طوریکه بانک ها و موسسات مالی برای کارت های اعتباری خود از کارت های PVC استفاده می کنند. شرکت های حمل و نقل مانند BRT و مترو کارت های اعتباری خود را از پی وی سی تهیه می‌کنند.
شرکت ها و موسسات برای هویت سازمانی خود و کارمندانشان و کنترل ورود و خروج به سازمانشان از کارت های تردد و پرسنلی استفاده می کنند. همچنین به نا به گفته رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، هم اکنون حدود ۱۰۳ میلیون سیم کارت تلفن همراه در کشور موجود است که نشانگر تقاضای بسیار بالای این محصول می‌باشد.
با توجه به مطالب گفته شده، لزوم عدم خروج ارز از کشور، کیفیت بالا و قیمت پائین تمام شده محصول، پیش بینی می‌شود بازار و تقاضای مناسبی برای این محصولات پیش بینی می‌گردد.

سرمایه گذاری مورد نیاز جهت احداث واحد تولید کار پی وی سی

بر اساس محاسبات انجام شده این طرح از بازدهی بسیار مناسبی برخوردار می باشد و نرخ بازده داخلی آن حدود ۴۰ درصد می باشد. البته سرمایه گذاری این طرح نیز نسبتا بالا می باشد که در عرض ۲٫۵ سال قابل بازگشت می باشد. احداث یک واحد با ظرفیت عملی معادل۹۰ میلیون عدد در سال به حدود ۳۵ میلیارد تومان سرمایه نیازمند است، میزان اشتغال طرح حدود ۶۰ نفر پیش بینی میگردد.
با توجه به مواردی چون تامین بخشی از تقاضای داخلی و ویژگی‌های منحصر به فرد طرح تولید کارت های پی وی سی و کاربرد گسترده و رو به رشد محصولات طرح و همچنین کاهش نیاز به واردات آن با توجه به رشد روزافزون پیش روی کشور در امر الکترونیکی شدن از یک سو و نرخ بازده داخلی و بازگشت سرمایه مناسب طرح از سوی دیگر، طرح را به عنوان فرصت سرمایه‌گذاری ارزشمند می‌توان معرفی نمود.

۵/۵ - (۲ امتیاز)