آشنایی با سازه گلخانه

آشنایی با سازه گلخانه

طي سالهاي اخير شاهد روند رشد روز افزودن احداث واحدهاي گلخانه اي در سراسر كشور هستيم . در واقع گلخانه به مثابه يك تكنولوژي جديد به شدت مورد پذيرش كشاورزان قرار گرفته است . توليد در خارج از فصل ، امكان كنترل عوامل محيطي ، امكان كشت هر محصول در هر منطقه آب و هوايي ، كنترل آفات و بيماريها ، مصرف كمتر آب ،‌راندمان بالاي توليد ،‌دوام محصول پس از برداشت ، قيمت بالاتر محصول براي فروش در خارج از فصل كشت محيط آزاد و مواردي از اين دست مزاياي اين روش كشت هستند . و كشت گلخانه اي به دليل همين مزايا امروزه به عنوان يكي از مهمترين و پيشرفته ترين شاخه هاي علوم كشاورزي نمود پيدا كرده است . در حال حاضر بيش از 1500 هكتار گلخانه براي توليد محصولات مختلف در كشور احداث شده است و هر سال بر اين مقدار افزوده ميشود . عمده ترين محصول توليدي گلخانهاي ايران خيار گلخانه اي است كه بازار خوبي هم براي صادرات دارد و به دنبال آن صيفي جات ديگر نظير گوجه فرنگي ، طالبي ،‌توت فرنگي ، فلفل دلمه اي ، لوبيا سبز و … نيز توليد مي شوند و حتي پرورش موز و آناناس هم در برخي نقاط رواج يافته است ( شهرك هزار واحدي گلخانه اي رشت ) . توليد گلهاي زينتي نيز از ديرباز در گلخانه هاي رايج بوده است و با توجه به پتانسيل خوب كشور ايران مي رود كه به عنوان يكي از شاخه هاي مهم صادراتي كشور ظاهر شود . همچنين طي سالهاي اخير پرورش گياهان داروئي نيز در برخي نقاط ( اطراف كرج ،‌يزد و اصفهان ) رواج يافته است . گياهان داروئي نيز داراي راندمان بالاي توليد در گلخانه و سودآوري بالائي هستند.

انواع گلخانه ها :
گلخانه ها از نظر نوع توليد و نوع تيپ سازه داراي انواع مختلفي به شرح ذيل مي باشند.
تقسيم بندي بر اساس نوع توليد:
1-گلخانه هاي توليدي سبزي و صيفي شامل محصولاتي نظير خيار, گوجه فرنگي, توت فرنگي, فلفل, بادمجان, طالبي, سبزيجات برگي(ريحان- شاهي و……..) مي باشد.
2-گلخانه هاي توليد گل و گياهان زينتي براي توليد انواع گلهاي شاخه بريده(رُز- ژربرا – گلايول – داودي) وگلهاي آپارتماني مي باشد.
3-سالنهاي گلخانه اي توليد قارچ دكمه اي و قارچ صدفي
از نظر نوع سازه گلخانه ها به دو دسته چوبي يا سنتي و مدرن يا فلزي تقسيم مي شوند.
4-گلخانه هاي چوبي
اسكلت اصلي اين گلخانه ها از چوب با پوشش پلاستيك مـي باشد. ارتفاع در ايـن سازه هـا 2 تا 3 متر و سيستم گرمايي و تهويه مناسبي ندارد و بدليل ارتفاع پايين مناسب كشت محصولاتي نظير خيار و گوجه فرنگي نمي باشد. مزيت اين گلخانه ها قيمت ارزان احداث هر واحد آن مي باشد ولي بدليل نامناسب بودن محيط داخلي براي رشد گياه معمولاً ميزان توليد در واحد سطح در مقايسه با گلخانه هاي مدرن بسيار كمتر است. بدلايل ذكر شده اين نوع گلخانه ها توسعه نيافته است و گلخانه هاي چوبي كه قبلاً احداث شده به تدريج به گلخانه هاي مدرن تبديل مي شوند.
5-گلخانه هاي فلزي يا مدرن
اسكلت اين گلخانه ها از فلز است كه معمولاً با پلاستيك هاي ضد اشعه ماوراء بنفش (uv) پوشش و داراي سيستم گرمايشي و تهويه مناسب مي باشد. ارتفاع اين نوع گلخانه ها بيش از 5/4 متر است و بدليل شرايط مناسب رشد گياه در اينگونه سازه, عملكرد در واحد سطح نسبت به گلخانه هاي چوبي افزايش دارد.
اتصال قطعات در گلخانه هاي فلزي بوسيله پيچ ومهره(پرتابل)و يا استفاده از جوش مي باشد. هزينه واحد گلخانه هاي پرتابل نسبت به سيستم جوشي 20-15% بيشتر است ولي نصب آن آسانتر و تغييرات در سازه راحت تر است.

 

انواع گلخانه ها از لحاظ پوشش

پلاستیکی

پوششهای پلاستیکی می تواند از جنس پلی استر ، پلیوینل کلراید (P.V.C) پلی وینل فلوراید(P.V.F) باشد . از مزایای این پوششها عدم نیاز به اسکلتهای سنگین وکاهش هزینه گرم کردن تا حدود 40% نسبت به گلخانه های شیشه ای یک لایه است.
اغلب پوششهای پلاستیکی از نوع پلی اتیلن بوده که معمولاً به ماده مقاوم کننده در مقابل UV( اشعه ماورای بنفش ) آمیخته شده اند که در این صورت طول عمر آنها تا حدود 3 سال قابل افزایش است . امروزه در کشورهای پیشرفته پلی اتیلن و سایر پوششهای پلاستیک را به مواد نگهدارنده نور مادون قرمز (IR) آمیخته می کنند که تلفات دمای گلخانه را در شب 15 تا 25 درصد کاهش می دهند .
PVF نیز یکنوع پوشش پلاستیکی جدید است که تا ده سال دوام داشته و واکنش آن نسبت به نور وقیمت آن تقریباً معادل شیشه است.پوششهای دوبل پلاستیکی نیز کاهش هزینه سوخت تا یک سوم نقش موثری دارند . امروزه عملاً تمام گلخانه های مدرن دارای پوشش پلاستیکی از سیستم هوای فشرده بین دولایه استفاده می کنند. دولایه پلاستیک که یکی از آنها مستقیماً روس سطح خارجی ورقه دیگر قرار می گیرند، توسط بالشتکی از هوای فشرده از یکدیگر جدا می شوند. لایه خارجی پلاستیک جهت کاهش نور ماوراءبنفش (U.V) باید 0.152mm ضخامت داشته باشد در حالیکه لایه درونی فقط نیاز به 0.102mm ضخامت دارد زیرا نور U.V در این محل کمتر است.

شیشه ای

گلخانه های شیشه ای از پر هزینه ترین نوع گلخانه های صنعتی محسوب می شوند. نیاز به اسکلت محکم و نیز استفاده از پوشش شیشه و همچنین مصرف سوخت بالا در این گلخانه ها باعث افزایش قیمت این نوع گلخانه ها در مقایسه با پلاستیکی و پلی کربنات گردیده است. از مزیتهای این نوع گلخانه ها به قابلیت بالای عبور نور و حرارت آفتاب می توان اشاره کرد که در مناطق سردسیر و کم نور دارای کارایی بالایی می باشند. همچنین گلخانه های شیشه ای نسبت به انواع دیگر گلخانه ها دارای بیشترین طول عمر می باشد که البته به همان نسبت هزینه های نگهداری آن نیز نسبت به دیگر انواع گلخانه ها بالاتر می باشد.

پلی کربنات
از جمله مزیتهای پوشش پلی کربنات به جای شیشه هزینه کمتر ونیز وزن سبک تر آن می باشد. همچنین مقاومت بالای آن نسبت به پلاستیک باعث تقاضای روزافزون آن به عنوان پوشش در صنعت گلخانه گردیده است .پوشش پلی کربنات اغلب جهت پوشش قسمت های جلو ، عقب و نیم دایره های مربوطه و یا کناره ها و سقف گلخانه درصورت تقاضای مشتری درنظرگرفته میشود. ورقهای پلی کربنات جایگزین مناسبی برای شیشه بوده و باعث صرفه جویی در انرژی می شوند. بطوريكه در تابستان از ورود گرما به داخل جلوگيري كرده و در زمستان مانــــع خروج و هـدر رفتن گرمــــــاي داخـل مي شوند.

 

خصوصيات سازه هاي پيشرفته و مدرن
امروزه بارزترين خصوصيت استاندارد گلخانه هاي چند دهانه و پيشرفته (Multi Span & High Technology) دنيا، ارتفاع بلند و عرض زياد آنهاست. چرا كه هر چه گلخانه مرتفع تر باشد حجم هواي داخل گلخانه بيشتر خواهد شد و اين خود نه تنها باعث كاهش مصرف انرژي گرمايش و سرمايش گلخانه خواهد گشت بلكه باعث كاهش رطوبت اضافي و نيز تجمع هواي نامطلوب در بالاي گلخانه و در دسترس قرار گرفتن هواي تازه در كنار گياه خواهد شد.
حجم زياد هواي گلخانه امكان ثابت نگه داشتن دماي داخل گلخانه را نيز فراهم مي آورد و در نتيجه خطرات ناشي از تنش هاي وارده بر گياه در اثر تغيير ناگهاني دماي خارج گلخانه از بين مي رود.
بيشتر بودن عرض گلخانه نيز مزايايي همچون استفاده بهينه و راحت تر از فضاي بين دو ستون و در نتيجه كرت بندي بيشتر و امكان اتوماسيون را فراهم مي آورد.
به علاوه عرض بيشتر باعث كاهش تعداد ستونها و ناوداني ها ميشود و اين خود نه تنها نور بيشتري را فراهم مي آورد بلكه باعث كاهش قيمت تمام شده نيز ميگردد.
از نظر فني نيز در ساخت گلخانه هاي پيشرفته به موازات افزايش ارتفاع و عرض گلخانه، استحكام و مقاومت سازه در برابر باد (Wind Load) برف (Snow load) و بار آويزان (Crop load) ضمن سبكتر ساختن سازه مي بايست محاسبه گردد، چرا كه هر چه ارتفاع گلخانه افزايش يابد، شدت باد نيز افزايش مي يابد. همچنين هر چه عرض گلخانه بيشتر شود فشار بار آويزان و بار برف بر روي سقف و احتمال فروريختن سقف، افزايش مي يابد. در كنار يك سازه خوب، تجهيزات متناسب با كشت مورد نظر و اقليم خاص منطقه احداث گلخانه بسيار ضروري و عامل تعيين كننده در موفقيت و يا عدم موفقيت يك پروژه محسوب مي گردد.
7 متر مربع ارتفاع،9 متر و 60 عرض 3 مترو 40 عرض دريچه سقفي حجم بيشتر – مصرف سوخت و انرژي كمتر، تنظيم بهتر و راحت تر فاكتورهاي رشد‌(نور، دما، رطوبت) و حذف تنش حرارتي .
امروزه پوشش هاي پلي اتيلن( نايلون) گلخانه هاي پيشرفته علاوه بر خصوصيت ضد اشعه ماوراي بنفش (Anti -UV) داراي خاصيت تفرق نور (Diffusion) نيز مي باشند. بدين معنا كه نه تنها بايد قابليت عبور نور را به خوبي دارا باشند بلكه نور را متفرق مي كنند تا درتمام جهات و زوايا به گياه بتابد.
اين خصوصيت راندمان گياه را بالاتر برده و در زمستان كه شدت نور كمتر است بسيار مفيد واقع مي گردد. (قرمز شدن گوجه فرنگي در زمستان)
امروزه جهت عايق نمودن جداره گلخانه ها و كاهش تبادل حرارت با محيط بيرون، پوشش پلاستيك دو جداره باد شونده مي سازند.(30 سانتي متر فاصله دو جداره)
اين مزيت نه تنها باعث كاهش چشم گير مصرف سوخت و انرژي مي شود بلكه خود باعث حذف چكه هاي آب از سقف(Condensed water) مي گردد.
از ديگر خصوصيات مهم يك گلخانه استاندارد و پيشرفته تهويه سقفي آن است، كه هر چه اين تهويه بهتر انجام شود راندمان توليد نيز افزايش مي يابد. تهويه مناسب باعث مي شود كه هواي تازه شامل اكسيژن و Co2 همواره در دسترس گياه باشد. بعلاوه رطوبت اضافي نيز به هنگام تخليه هواي نامناسب تجمع يافته در بالاي گلخانه خارج مي شود.
نصب آسان توري ضد حشره، قابليت نصب پرده هاي سايه افكن و يا نگهدارنده گرما (Energy Saver) و همچنين قابليت اتوماسيون از ديگر خصوصيات سازه هاي استاندارد و پيشرفته دنيا است.
اتوماسيون سازه و تجهيزات، نه تنها هزينه پرسنل را به حداقل مي رساند بلكه باعث كاهش دخالت انسان و در نتيجه كاهش خطا مي گردد.

آشنایی با سازه گلخانه

طرح گلخانه FAO

در طرحی كه این سازمان برای سازه‌های گلخانه‌ای معرفی كرده تمام اسكلت گلخانه پیش ساخته و بدون استفاده از هرگونه جوشكاری و تماماً فلز آهن گالوانیزه بوده و توسط پیچ و مهره و بست مونتاژ می‌شود.
ارتفاع و عرض دهانه بنا به نوع كشت متفاوت بوده و این سازه از نظر مهندسی لزوماً باید در برابر باد با سرعت ۱۲۰ كیلومتر در ساعت و وزن برف تا ارتفاع ۸۰ سانتیمتر (در صورت روشن بودن سیستم گرمایشی) مقاوم باشد. در این سازه جهت تهویهٔ مناسب، پنجره‌های كناری به ارتفاع ۵/۱ متر در طرفین و سیستم پد و فن در ابتدا و انتهای گلخانه و پنجرهٔ سقفی سراسری دقیقاً در راس كمان تعبیه می‌شود. برای پوشش این سازه از پلاستیك آنتی UV (حداقل دارای ۳% مادهٔ موثر) و ضد عرق و در مكانهای سردسیری و كم نور استفاده از پوشش پلی كربنات دو جداره (حداقل فاصلهٔ دو جداره ۸ میلیمتر) پیشنهاد می‌شود. جهت حفظ دما و انرژی، این سازه به صورت به هم پیوسته بوده و حتی‌الامكان یك‌پارچه و دارای اندازهٔ طول و عرض نزدیك به هم (تقریباً مربع شكل) می‌باشد.

 

مشخصات فنی سازه های گلخانه های تونلی

1- سازه و پوشش:
1-1- مشخصات گلخانه:
2-1-1- ابعاد پيشنهادی گلخا نه:
ابعاد گلخانه ها بستگی به اندازه زمين دارد. با توجه به اينکه عرض هر دهنه 8 متر می با شد عرض گلخانه می تواند هر ضريبی از 8 باشد و طول آن با توجه به اينکه الکتروموتورها قادر به بازوبسته کردن 120 متر پنجره می باشند، اين طول توجيه اقتصادی بيشتری دارد اما در مجموع هرطول و عرضی امکان پذير است.
برای مثال اندازه و ابعاد یک گلخانه در جدول زير مشخص شده است:

مساحت گلخانه  4320 متر مربع
6 تعداد تونلها
8 متر پهنای هرتونل
48 متر عرض گلخانه
90 متر طول گلخانه
4320 مترمربع مساحت گلخانه
50 /2متر فاصله بين قوسها
4 متر ارتفاع زير ناودان
5 متر فاصله بين ستونهای داخلی
50 /2 متر فاصله بين ستونهای کناری
 6 متر ارتفاع تا زير قوس

2-1- فونداسيون:
جهت قرارگيری ستونهای 2*50*100 و یا2*80*80 ميليمتر، در زمين چاله ها به قطر 50 سانتيمتر، عمق 90-80 سانتيمتر، و بفاصله 50/ 2متر از يکديگر در کناره ها، 3 متردر جلوی دهنه های 8 متری و 5 متر درداخل گلخانه حفر می شوند. ستونها در عمق 60 سانتيمتری قرار ميگيرند و با بتنی که دارای مشخصات فنی بخصوصی ميباشد پر ميشوند.

3-1- شيب:
شيب گلخانه تقريباً 1/0 % يعنی بسته به مقدار و تناوب بارندگی در منطقه در هر صد متر 15-10 سانتيمتر خواهد بود. لوله های خروج آب باران حدوداً در هر 55 مترناودان نصب خوهد شدکه آب را به داخل گلخانه هدايت ميکنند و از آنجا در زير يا روی زمين بوسيله لوله ها به حوضهای ذخيره آب منتقل خواهند شد تا در صورت نياز و مناسب بودن کيفيت جهت آبياری مورد استفاده قرار گيرد.
4-1- قطعات سازه: (اندازه ها و ابعاد داده شده درموارد مختلف قابل تغييرند)
1-4-1- ستونها: قوطی هاي 2*50*100 ميليمتر که گالوانيزه گرم هستند ساخته شده اند. فاصله ستونها از يکديگر در کناره ها 5/2 متر، در جلوها 3 متر ، در داخل گلخانه 5 متر و طول ستونها 6/4 متر ميباشد.
2-4-1- ستونهای باد شکن : قوطي هاي 2*80×80 ميليمتر (گالوانيزه گرم) در جلو گلخانه در هر دهنه 8 متری 2 عدد به فاصله 3 متر از يکديگر نصب ميشوند.
3-4-1 – قوس ها: لوله های گرد 5/1×60 (گالوانيزه سندزايمر). فاصله قوسها ازيکديگر50/2متر بوده و با پيچ مهره به محل پيش بينی شده در سر ستونهای دوبله متصل ميشوند. تمام قوسها از ناحيه نوک جهت استحکام بيشتردر طول گلخانه بوسيله لوله های کمر بندی بهم متصل ميشوند. بعلت فاصله کم هلالی ها از يکديگر(5/2) وترکيب علمی سازه، پلاستيک پوشش نيازی به سيم کشی نخواهد داشت.
4-4-1- سرستونها: وظيفه سرستونها اتصا ل چهارعنصر اصلی گلخانه يعنی قوس، ستون، ناودان و ميان بند ميباشد. سرستون از ورقه گالوانيزه دو ميليمتری وباماشين آلات ديجيتالی ساخته ميشود تا محل قرار گرفتن چهار قطعه اصلی را بد قت مشخص کند. طراحی سرستون به نحوی است که کانال، ميان بند، قوس و ستون کاملاً و دقيقا در محل خود نشسته و فشاری به يکديگر وارد نمي کنند.

5-4-1- باد شکن های گوشه ای و جلوئی: لوله های قوطی 2x80x80 در گوشه های گلخانه و لوله های گرد 5/1×48 يا قوطی در قطعات پلی. تعداد ، ابعاد و نحوه قرارگيری اين باد شکن ها بستگی به سرعت بادهای مسلط در محل مورد نظر گلخانه خواهد داشت.
طرح زير نماي کناری اين بادشکن ها را نشان ميدهد.

6-4-1 – ميان بند: لوله های گرد5 / 1 x 40 که ستونها را در عرض بهم متصل ميکنند. وظيفه اين ميان بند ها علاوه بر استحکام بيشترايجاد تکيه گاه برای صيفی جات از قبيل فلفل ، گوجه فرنگی و خيار بوده و فاصله آنها از يکديگر5 متر ميبا شد.
7-4-1- لوله کمر بندی قوس: لوله های 5/1×32 که قوسها را در امتداد تونل از نوک بهم متصل می کنند.
8-4-1- باد شکن های ميان بندها:
باد شکن بلند: لوله های گرد 50/ 1 x25 يک عدد برای هرميان بند.
باد شکن کوتاه: لوله های گرد 50/1 x25 دو عدد برای هرميان بند.
باد شکن به شکل هفت: لوله های گرد50 /1 x32 دو عدد برای هر ميان بند که از وسط در دو جهت مخالف به نوک قوس ها متصل می شوند.

9-4-1- ناودانها: 2x450x5000 ميليمتر (گالوانيزه گرم). در طراحی ناودان ها د قت بسياری شده است تا آنها به طريقی به سر ستون متصل شوند تا آب باران به داخل گلخانه نفوذ نکرده و همچنين در اثرتماس مرتب پيچها با آب باران دچار مشکل نشوند. بعلاوه در اين پيچها ازواشرهای مخصوص استفاده میشوند. همچنين در محل اتصا ل دو کانال به يکديگراز سيليکان نيزاستفاده می شود.

10-4-1- لوله های پلی اتيلن: لوله های نگاه دارنده پوشش گلخانه از جنس پل اتيلن به طول 40/2 متر که در امگا قرار ميگيرند.
11-4-1- امگا: امگاها به ضخامت 5 /1 ميليمتر ، گالوانيزه گرم هستند. وظيفه آنها نگهداری پلاستيک به کمک لوله های پلی اتيلن در کناره ها، جلوها و سقف گلخانه است. گالوانيزه گرم با کيفيت اروپائی
mµ 63.1-75.2طبق مقررات UNE-EN1179, UNE-37501 و UNE-ISO1461
امگا با طراحی مدرن ساخته شده و نيازی به پيچ و يا ورقه جهت نگهداری پلاستيک ندارند. تعداد:
• درناودان ها دو رديف
• درکناره ها سه رديف
• درجلو،بالای دهنه يک نيم دايره چسبيده به قوس
• درجلو دهنه 4 رديف

5-1- کيفيت مواد:
کليه قطعات و لوازم جانبی گلخانه های شرکت آشيانه سبز تهران با همکاری و نظارت معتبرترين شرکت های اسپانيائی و هلندی آماده و نصب ميشوند. برخی قطعات و تاسيسات گلخانه در صورت امکان و با در نظر گرفتن توجيه اقتصادی و بدون ايجاد خدشه در کيفيت و کارآئی آنها در ايران توليد می شوند، ديگر قطعات و تاسيسات مستقيما از کشورهای اسپانيا و هلندخريداری ميشوند. شرکت آشيانه سبز تهران گواهی ميکند که گالوانيزه موادی که درساخت گلخانه مورد استفاده قرار ميگيرند با رعايت قوانين اروپائی انجام شده وکليه قطعات دارای يک پوشش مشخص و استاندارد گالوانيزه هستند.
6-1- درب ها:
درب های کشوئی 3×50/ 3 متراز جنس آهن بوده و جهت پوشش آن از پلی کربنات استفاده میشود.

7-1- پنجره ها يا تهويه های طبيعی:
معمولا حدود 25% از سطح کل يک گلخانه جهت تهويه طبيعی يا پنجره درنظر گرفته ميشود.
1-7-1- پنجره های سقفی: پنجره های سقفی 2/ 1 یا 4/1 در نمام تونل ها با در نظر گرفتن باد غالب طراحی میشوند.
• اجزائ تشکيل دهنده:
موتورهای دنده ای: که حرکت را به لوله انتقال جهت بازوبسته شدن پنجره منتقل ميکنند.
بازوهای پنجره: لوله های قوطی 50/1x30x50 منحنی گالوانيزه گرم که درقسمت بالا دارای دنده هائی ميباشند.
گروه چرخ و دنده: که حرکت را ازلوله انتقا ل به بازوی پنجره منتقل ميکنند تا پنجره بازوبسته شود.
ريلها: به ضخامت 3 ميليمترو طول 2 متر

2-7-1- پنجره های کناری: تهويه کناری به تبادل طبيعی هوای داخل گلخانه کمک ميکند. (در اين طرح تنها يک پنجره کناري در روي پد در نظر گرفته شده است)
• اجزاي تشکيل دهنده آن عبارتنداز:
موتورهای دنده ای: چرخش اتوماتيک را به لوله تلسکوپی 20×20 منتقل ميکنند که با چرخش خود پلاستيک را به دورخود جمع می کنند و در نتيجه پنجره باز ميشود.
ورقه ثابت موتورکاهش دهنده: به ضخامت 6 میلیمتر و دو لبه
لوله های محافظ: 5/1×32 که از پلاستيک محافطت ميکنند.
تهویه بال کبوتری: تهویه بال کبوتری شامل دو موتور و دو محور مجزا میباشد که در سقف نصب میشود.. این نوع پنجره در صورت نیاز بجای پنجره یک طرفه سقفی 4/1 و 2/1 پیش بینی شده است.

8-1- پيچ و مهره ها:
کليه قطعات گلخانه پيش سا خته بوده ودر عمليات نصب از جوش استفاده نميشود. پيچ ومهره های مورد استفاده دارای کيفيت و مقاومت بالابوده و با رعا يت استاندارد های اروپائی ساخته شده اند.
9-1- مقاومت ها: (اثراتی که در محاسبات سازه درنظرگرفته ميشوند)
محاسبات سازه ها با رعايت قوانين اروپائی انجام شده اند. دراسپا نيا جهت سا خت گلخانه اثرات زير در نظر گرفته ميشوند:
• اثرات دائم : اثرات ناشی از وزن قطعات سازه ای يا غير سازه ای. تاسيسات جانبی حتی اگر بطور دائم نصب شده باشند شامل اين اثرات نيستند.
• اثرات تاسيسات جانبی دائم: اثرات ناشی از اين تاسيسات يا خدمات که شامل وزن های این تاسيسات، مانند گرمايشی، خنک کننده، نور مصنوعی، سایيان ها ، آبياری، تهويه و ايزولاسيون می باشند.
• اثرات باد: مقاومت سازه طبق قوانين تجربی اروپائی در مقابل سرعت 120 کيلومتر در ساعت محاسبه شده است.
• اثرات برف: مقاومت سازه طبق قوانين تجربی اروپائی در مقابل 40 کيلوگرم در مترمربع محاسبه شده است.
• محصول ها: مقاومت سازه در مقابل وزن محصولات گلخانه ای طبق قوانين تجربی محا سبه شده است و برابر با 40 کيلوگرم در هر مترمربع می با شد.
• مقاومت سازه درمقابل وزن عمودی برسازه: مقاومت سازه در مقابل وزن نيروی انسا نی جهت عمليات نگهداری وتعميرات روی سازه.
• مقاومت در مقابل تاسيسات موقتی: مقاومت سازه در مقابل وزن هائی که بوسيله ماشين آلات متحرک مانند جرثقيل، ريلها، ماشين آلات تميزکننده و يا کاربران آنها محاسبه می شود.
• اثرات حرارتی: مقاومت سازه در مقابل تغييرات دما محاسبه ميشود.
• اثرات زلزله ای: محاسبات مقاومت سازه درمقابل زلزله طبق قوانين اروپائی انجام می شوند.
10-1- رنگ سازه
در حالت عادی ، جهت پوشش قطعات سازه گلخانه از یک لایه گالوانیزه استفاده میشود که پس از مدتی شروع به شوره زدن وزنگ زدن کرده و باعث کوتاهی عمرگلخانه میشوند.
رنگ الکترواساتیک بصورت پودری روی سطح قطعات سازه گالوانیزه پاشیده شده و درون کوره با حرارت بالا پخته می شود. این امر باعث ایجاد یک لایه بسیار مقاوم روی گالوانیزه شده که در نتیجه طول عمر آهن را بالا برده و همچنین از پرت حرارتی و داغ شدن آن درروزهای گرم تابستان(بدلیل سفید بودن) جلوگیری کرده و طول عمر گلخانه افزایش پیدا میکند. بعلاوه سطح صاف به تمیزترنگه داشتن هرچه بیشتر سازه و در نتیجه افزایش طول عمر سازه کمک میکند.
آشنایی با سازه گلخانه
11-1- پوشش پلاستیکی:
پوشش پیشنهادی گلخانه فیلم حرارتی Anti-UV بوده که شامل کلیه لوازم جانبی جهت نصب آن به سازه می باشد.
پوشش گلخانه به شکل ذیل پیشنهاد می شود:

پوشش گلخانه
پوشش ثابت فیلم حرارتی – ضد یو وی
کناره ها فیلم حرارتی – ضد یو وی
انتها فیلم حرارتی – ضد یو وی
پنجره های بالا فیلم حرارتی – ضد یو وی
پنجره های کناری فیلم حرارتی – ضد یو وی
پنجره های انتها ندارد
پارتیشن بندی ندارد
نیم دایره جلو فیلم حرارتی – ضد یو وی

لوازم جانبی جهت نصب پوشش به سازه شامل طرح می باشد.
1-11-1- مشخصات فنی فیلم حرارتی:
درشرایط عادی عمر این پلا ستیک در اسپا نیا سه فصل پیش بینی می شود. این فیلم دارای افزودنی های UV و فیلترهای IR و سه لایه جهت کیفیت بهتر می باشد.
مشخصات استثنائی فیلم فشرده سه لایه:
• مقاومت بالای مکانیکی
• مشخصات فنی حرارتی و نوری عا لی
• گارانتی سه لایه(200میکرون)
• قابلیت عبورنوربالاوبی رنگ
ترکیب سه لایه طبق نیازهای مشتری قابل تغییرند.

مقیاس ارزش واحد قانون
رنگ بی رنگ
ضریب فلوئنسی 4/0 گرم/10دقیقه ASTM D-1238
چگالی اسمی 945 کیلوگرم/مترمکعب ASTM D-1505
محتوای AV 10 %
عبور نور 89 % ASTM D-1003
نورپراکنده 50 % ASTM D-1003
مقاومت در مقابل ضربه 1300 Gr(F50) ASTM D-1709
کشش 120 Mpa ASTM D-638/882
مقاومت فشاری طولی 22 Mpa ASTM D-638/882
مقاومت فشاری عرضی 22 Mpa ASTM D-638/882
مقاومت کششی طولی 550 % ASTM D-638/882
مقاومت کششی عرضی 550 % ASTM D-638/882

12-1-پوشش پلی کربنات:
پوشش پلی کربنات جهت پوشش قسمت های جلو و عقب و نیم دایره های مربوطه و یا کناره های گلخانه درصورت تقاضای مشتری درنظرگرفته میشود.
کلیه قطعات، پروفیل ها و پیچ و مهره ها جهت نصب پلی کربنات شامل پیشنهاد می باشد.
پلی کربنات ساخت اروپا بوده که صرفا” به منظور استفاده در پوشش های گلخانه ای با در نظر گرفتن مقاومت در مقابل اشعه های مضر خورشید و دیگر مسائل فنی تولید شده است
مشخصات فنی پوشش پلی کربنات ضد یو وی ساخت اروپا :

مشخصات فیزیکی
چگالی 120 گرم/سانتی مترمکعب
جذب آب 0.15%
مشخصات نوری
انتقال نور 90%
انتفال opal  سفید 46%
انتقال نور برنز 46%
مشخصات مکانیکی
مقاومت به تغییرشکل تا حد کشش >60N/MM2
مقاومت به تغییرشکل تا حدشکستن >60N/MM2
افزایش طول تا حد کشش 7%
افزایش طول تا حد شکستن >80%
انعطاف حد کشش 2300 N/M2
انغطاف Module 1890 N/MM2
مقاومت شوک ایزود 800 J/M
سختی هارد ول 118 E.R.
مشخصات حرارتی
حرارت خدماتی دراز مدت -40 + 100 C
حرارت خدماتی کوتاه مدت -40 + 120 C
درحه حرارت VICAT 145-150 سانتیگراد
حرارت تغییر شکل درمقابل بار 135-140 سانتیگراد
ضریب انبساط حرارتی 6.7-10-5 m/mºC
هدایت حرارتی 0.21 W/mºC

شرايط عقد قرارداد ساخت گلخانه با پيمانكاران واجد شرايط و نحوه پرداخت تسهيلات
الف- نوع و خصوصيات سازه
1- تمامي قطعات به كار برده شده فلزي الزاما بايد آبكاري شده باشد.
2-لوله هاي به كار گرفته شده بايد ساخت يكي از كارخانجات معتبر و با آبكاري گرم باشد.
3- سازه حداقل بايد داراي دو پوشش ثابت و موازي كه پوشش اول آنتي U.V با ضخامت حداقل 180 ميكرون و پوشش دوم آنتي فوگ باشد .
4-سازه گلخانه بايد پرتابل و با استفاده از پيچ و مهره و يا پين و بست نصب گردد و استفاده از جوشكاري در ساخت اجزا اصلي گلخانه مجاز نمي باشد .
5- گلخانه الزاما بايد داراي پنجره بغل و پنجره سقفي به صورت اتوبوسي باشد.
6 – ارتفاع مفيد گلخانه تا زير ناودان حداقل 5/3 متر و ارتفاع نهايي سازه حداقل5 متر باشد.
7-خصوصيات كليه قطعات مورد مصرف و نقشه تاييد شده سازه بايد ضميمه قرارداد گردد و به امضاي طرفين قرارداد رسيده باشد.
8-پيمانكار سازنده بايد گلخانه را در برابر برف تا ارتفاع 60 سانتيمتر و باد تا سرعت 120 كيلومتر ضمانت نمايد(نصب تجهيزات مناسب جهت ايجاد مقاومت در برابر باد الزامي است) همچنين سازه را به مدت يكسال در برابر حوادث طبيعي بيمه نمايد.
9-هر گونه خسارت وارده به خريدار در اثر كيفيت سازه بايستي توسط سازنده پرداخت گردد.
ب- نحوه پرداخت مبالغ خريد و نصب سازه گلخانه
1- تا40% از مبلغ قرارداد خريد و نصب قطعات همزمان با عقد قرارداد جهت خريد و حمل قطعات گلخانه به محل
2-تا80% از مبلغ قرارداد خريد و نصب قطعات بعد از تحويل كليه قطعات و نصب آنها و سيم كشي ( مرحله قبل از نصب پوشش)
3- تا 90% از مبلغ قرارداد خريد و نصب قطعات بعد از انجام پلاستيك كشي
4- باقيمانده از مبلغ قرارداد خريد و نصب قطعات(حداقل 10%) به عنوان حسن انجام كار بعد از اتمام سازه و رفع كليه نواقص حداكثر بعد از سه ماه( اين مبلغ همزمان با آزاد سازي قسط سوم احداث گلخانه در حساب جداگانه اي به نام پيمانكار و قابل برداشت تنها با نامه مديريت جهاد كشاورزي شهرستان واريز مي گردد. )
5-خريد ساير تجهيزات( سيستم آبياري- سيستم گرمايشي- سيستم روشنايي و…..)با قرارداد جداگانه و يا ارايه فاكتور از سازندگان معتبر با شرط رعايت حداقل هاي تعيين شده و پس از تاييد امكان پذير است .
تذكر 1 : به ازاء هر  هزار متر مربع گلخانه تامين حداقل 250000 كيلو كالري گرما الزامي است و سيستم آبياري شامل مخزن ذخيره آب به ميزان هر متر مربع گلخانه 4 ليتر و الكترو پمپ متناسب با وسعت گلخانه، تانك كود، فيلتر و لوله هاي اصلي و فرعي است.
تذكر 2: جهت هر واحد گلخانه حداقل دو دستگاه بخاري مورد نياز است .
تذكر3: مديريت جهاد كشاورزي شهرستان به عنوان ناظر پروژه بر عمليات ساخت و نصب نظارت خواهد داشت و پرداخت هر گونه وجه بعد از تاييد آن مديريت خواهد بود و سازمان به عنوان ناظر عالي در اجراي پروژه نظارت داشته و بر حسب ضرورت از نحوه اجراي طرح بازديد خواهد داشت.

چشم انداز صنعت تجهیزات گلخانه ای

با توجه به گرایشی که نسبت به کشاورزی، باغبانی و پرورش گل ها و گیاهان خانگی در محیط های گلخانه ای دیده می شود، در این گزارش سعی می کنیم چشم انداز این صنعت را تا سال 2019 بررسی کرده و جایگاه انواع مختلف گلخانه را در سطح این بازار بررسی کنیم؛ در پایان نیز اشاره ای به روند رشد گلخانه های هوشمند در سطح جهان خواهیم داشت.

آشنایی با سازه گلخانه

رشد 26میلیارد دلاری بازار جهانی گلخانه تا سال 2019

پرورش گل ها و گیاهان گلخانه ای همیشه به عنوان یکی از تفریحات و نیازهای انسان با او همراه بوده، به گونه ای که از دیرباز باغبانی کردن به عنوان روشی مرسوم در زندگی اقوام مختلف جهان حضور داشته است و در برخی موارد پرداختن به امور باغبانی برای اهداف اقتصادی صورت می گرفت و در مواردی دیگر نیز جنبه تفریحی داشته و مربوط به علایق شخصی افراد می شد؛ اما در هر دو صورت علاقه به پرورش گل ها و گیاهان همیشه با انسان ها بوده است و در دنیای امروز نیز، انسان معاصر با وجود دغدغه های زیادی که در زندگی ماشینی خود پیدا کرده است، نسبت به این نیاز خود بی تفاوت نبوده و نوع خاصی از باغبانی را شکل داده  است که همان باغبانی گلخانه ای است.

به این معنا که زندگی  در آپارتمان ها و فضاهای کوچک امروزی شاید توانسته باشد باغبانی به شیوه سنتی را محدود کند، اما پرورش گیاهان و گل ها را در گلخانه ها امکان پذیر کرده و از این منظر باید گفت که بازار قابل توجهی نیز در سطح جهان برای گلخانه ها و تجهیزات آنها به وجود آمده است، ضمن اینکه باغبانی در گلخانه ها به صورت کلان تر و با اهداف تولیدی و اقتصادی نیز صورت گرفته و بنابراین بازار این تجارت، در دوره های اخیر رشد قابل توجهی پیدا کرده است.

 

چشم انداز بازار گلخانه تا سال 2019

باغبانی در محیط های گلخانه ای روشی در کشاورزی محسوب می شود که معمولا برای پرورش گل ها، گیاهان یا محصولات کشاورزی خاصی صورت می گیرد و خصوصا در دوره های اخیر با پیشرفتی که تکنولوژی در سطح جهان پیدا کرده است، روند رشد و حرکت این شیوه باغبانی به صورت مثبتی جلوه گر شده است، به طوری که محققان اقتصادی پیش بینی کرده اند که ارزش این بازار تا سال 2019 به بیش از 26میلیارد دلار برسد.

فراهم کردن شرایط آب وهوایی مورد نیاز پرورش محصولات مذکور در فضای گلخانه ها باعث حذف تغییرات آب وهوایی دخیل در روند رشد آنها شده و در نتیجه افزایش تقاضا برای تجهیزات و روش ها پرورش گل خانه ای را در پی داشته است که در نهایت، نتیجه آن رشد بازار مذکور در سال های آتی خواهد بود.

 

گلخانه پلاستیکی؛ بزرگ ترین بازار این صنعت

به طور کلی می توان سه نوع گلخانه را در بازار این صنعت از یکدیگر متمایز کرد که شامل گلخانه های پلاستیکی، گلخانه های شیشه ای و انواع دیگر آن می شوند. در این میان بیشترین میزان تقاضا برای گلخانه ها در سطح جهان، نسبت به نوع پلاستیکی آن دیده می شود و انتظار می رود در سال های آینده نیز گلخانه پلاستیکی بزرگ ترین سهم را در بازار این صنعت داشته باشد.

عواملی مانند تعمیر و نگهداری آسان این نوع گلخانه ها و همچنین هزنیه های کمتری که در پی دارند، باعث افزایش تقاضا برای گلخانه های پلاستیکی شده است؛ به طوری که محققان معتقدند حدود 78درصد از سهم بازار جهانی گلخانه ها را تا سال 2019 انواع پلاستیکی آن تشکیل خواهد داد.

 

جایگاه بازار گلخانه در جغرافیای جهان

بازار جهانی گلخانه در مناطق مختلف جهان مانند آمریکا، اروپا، آسیا و… حضور داشته و تقریبا در بیشتر کشورهای جهان چه به صورت شخصی و چه به صورت تولیدات مهم اقتصادی، گرایش به باغبانی و کشاورزی گلخانه ای دیده می شود، اما طبق بررسی های صورت گرفته، بیشترین سهم را در میان مناطق جغرافیایی، کشورهای EMEA از آن خود کرده اند، خصوصا کشورهایی مانند اسپانیا، هلند و ایتالیا از جمله بزرگ ترین بازارهای این صنعت محسوب می شوند؛ همچنین محققان اقتصادی پیش بینی کرده اند تا سال 20199 کشورهای گروه EMEA  که بخش هایی از اروپا، خاورمیانه و آفریقا را شامل می شوند، بیش از 61درصد از سهم این بازار را به خود اختصاص دهند.

 

گلخانه های هوشمند؛ آینده این تجارت

با توجه به پیشرفت های قابل توجهی که در عرصه فناوری های جهانی صورت گرفته است، یکی از بخش های جدید و در عین حال تاثیرگذار بازار جهانی گلخانه ها، استفاده از سیستم های هوشمند در این صنعت است، دستگاه های هوش مصنوعی، حسگرها و دستگاه های کنترلی که برای تسهیل در آبیاری و کنترل محیط زیست گلخانه ها استفاده می شوند، همچنین اتوماسیون کردن سیستم گلخانه ها و کاربرد انرژی های پاک مانند نور خورشید در این مراکز و تاسیس گلخانه های خورشیدی از جمله نمونه های گلخانه های هوشمند به شمار می روند که در سال های اخیر رشد زیادی پیدا کرده و خصوصا در کشورهای EMEA  کاربرد قابل توجهی داشته اند، به طوری که محققان اقتصادی پیش بینی می کنند بازار گلخانه های هوشمند در جهان تا سال 2020 نرخ رشد سالانه 17درصد را تجربه کند که چنین رقمی نشان می دهد آینده سیستم های کشاورزی و باغبانی گلخانه ای جهان، به سوی هوشمندتر شدن پیش می رود.

 

راهنمای جامع پرورش صیفی جات گلخانه ای

28.500 تومان

راهنمای جامع پرورش صیفیجات گلخانه ای

محتوای مجموعه :
فیلم آموزشی کشت و پرورش گوجه گلخانه ای
فیلم آموزشی کشت و پرورش خیار گلخانه ای
فیلم آموزشی کشت و پرورش فلفل گلخانه ای
فیلم آموزشی کشت هیدروپونیک

آشنایی با سازه های مختلف و مدرن گلخانه ها نظیر :
گلخانه های مولتی اسپان، گلخانه های تونلی، گلخانه های شیشه ای، گلخانه با پوشش پلی کربنات با دستورالعمل نصب
مبانی و اصول طراحی گلخانه – Planning a Home Greenhouse
راهنمای شناخت بیماریهای گلخانه
تولید سبزیجات ارگانیک در گلخانه – Organic Greeenhouse Vegetable Production
کیفیت منابع آب و نقش آن در تولید محصولات گلخانه ای – Water Quality
عکس های اختصاصی از گلخانه های آنتالیا ، ترکیه – Antalya Greenhouses
مبانی کنترل بيولوژيک در محصولات گلخانه ای – Biological Control in Greenhouse
کنترل رشد و نمو گیاهان گلخانه ای با استفاده از Photoselective covers
مدیریت تنش شوری در محصولات گلخانه ای – Managing salts in greenhouse production
تاسیسات باغبانی (گلخانه ها)، بستر ها و ظروف کشت، گیاهان پوششی، زینتی، آموزش پیوند زدن گیاهان
آشنایی با سیستم پوشش دوجداره با هوای فشرده در گلخانه

محاسبات مالی و اقتصادی طرح گلخانه 30000 متری کشت خاکی (طرح توجیهی احداث گلخانه، زمان بندی امور، گانت چارت)
لیست قیمتهای بروز کلیه تجهیزات گلخانه و سازه آن (لیست قیمت گلخانه های تونلی و لیست قیمت تجهیزات گلخانه ای)
کاتالوگ تجهیزات و تاسیسات گلخانه ای شامل :
گلخانه های خانگی
گلخانه های تجاری
پوشش های گلخانه
سیستم های سرمایش
سیستم های گرمایش
قطعات سازه
سایر تجهیزات

توضیحات

محتوای مجموعه شامل :
فیلم آموزشی کشت و پرورش گوجه گلخانه ای
فیلم آموزشی کشت و پرورش خیار گلخانه ای
فیلم آموزشی کشت و پرورش فلفل گلخانه ای
فیلم آموزشی کشت هیدروپونیک

آشنایی با سازه های مختلف و مدرن گلخانه ها نظیر :
گلخانه های مولتی اسپان، گلخانه های تونلی، گلخانه های شیشه ای، گلخانه با پوشش پلی کربنات با دستورالعمل نصب
مبانی و اصول طراحی گلخانه – Planning a Home Greenhouse
راهنمای شناخت بیماریهای گلخانه

تولید سبزیجات ارگانیک در گلخانه – Organic Greeenhouse Vegetable Production
کیفیت منابع آب و نقش آن در تولید محصولات گلخانه ای – Water Quality
عکس های اختصاصی از گلخانه های آنتالیا ، ترکیه – Antalya Greenhouses
مبانی کنترل بيولوژيک در محصولات گلخانه ای – Biological Control in Greenhouse

کنترل رشد و نمو گیاهان گلخانه ای با استفاده از Photoselective covers
مدیریت تنش شوری در محصولات گلخانه ای – Managing salts in greenhouse production
تاسیسات باغبانی (گلخانه ها)، بستر ها و ظروف کشت، گیاهان پوششی، زینتی، آموزش پیوند زدن گیاهان
آشنایی با سیستم پوشش دوجداره با هوای فشرده در گلخانه

محاسبات مالی و اقتصادی طرح گلخانه 3000 متری کشت خاکی با قیمت های بروز شده (طرح توجیهی احداث گلخانه، زمان بندی امور، گانت چارت)
لیست قیمتهای بروز کلیه تجهیزات گلخانه و سازه آن (لیست قیمت گلخانه های تونلی و لیست قیمت تجهیزات گلخانه ای)
کاتالوگ تجهیزات و تاسیسات گلخانه ای شامل :
گلخانه های خانگی
گلخانه های تجاری

پوشش های گلخانه
سیستم های سرمایش
سیستم های گرمایش
قطعات سازه
سایر تجهیزات

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “راهنمای جامع پرورش صیفی جات گلخانه ای”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *