خط تولید چسب چوب

چسب چوب یکی از بهترین محصولات برای اتصال قطعات چوبی به یکدیگر می باشد که در انواع ۵۰۰ گرمی، ۱ کیلویی، حلبی و گالونی در بازار عرضه میگردد. اما از چسب چوب صرفاً در بهم چسباندن قطعات چوبی استفاده نمی شود و کاربردهای دیگری همچون چسباندن کاغذهای مقوایی و تکه های مجسمه نیز دارد. یکی از مشخصات چسب چوب دیرگیر بودن این نوع چسب می باشد که با این امکان شما می توانید با خیال راحت قطعات و تکه ها را بهم بچسبانید. حلال چسب چوب آب است و به همین دلیل می توان از انگشتان دست و همچنین از قلمو برای مالیدن چسب به نقاط مد نظر خود استفاده کنید. اگر به دنبال چسب چوب در بازار قدم بردارید متوجه خواهید شده که چسب چوب در دو نوع بی رنگ و سفید در بازار عرضه میگردد. این نکته لازم به ذکر است که چسب چوب نامرغوب و فاسد به صورت ژله ای میباشد و روی آن آب افتاده است.
چسب چوب‌ها بر پایه همو پلیمر پلی وینیل استات می باشد. چسب چوب بوی خاصی ندارد و قابلیت حل شدن با آب و رنگ‌های پلاستیکی را دارد. چسب چوب از نظر ظاهری شبیه به شیر است و رنگ آن سفید می باشد. چسب چوب مانند عسل غلیظ است اما برای استفاده از چسب چوب در کارگاه نجاری، نیاز به حل کردن آن با آب نیست. یکی از رزین هایی که به شکل محلول در آب استفاده ی فراوانی دارند و در انواع هموپلیمر و کوپولیمر موجود می باشد پلی وینیل استات (PVA) است. یکی از مهمترین انواع چسب های پلی وینیل استات چسب سفید یا همان چسب چوب می باشد. از موارد دیگر کاربرد پلی وینیل استات در تهیه چسب گرانولی حرارتی می باشد. چسب های پلی وینیل استات در دو نوع عمده ی پایه حلال و پایه آب موجود می باشند. برای چسباندن استاندارد صفحات چوبی با این چسب ۱۰ دقیقه تا ۳ ساعت زمان در دمای ۲۰درجه سانتیگراد و تحت فشار ۱مگا پاسکال نیاز است. این نوع از چسب ها مقاومت پایینی به تغییرات آب و هوا و رطوبت دارند. چسب های پلی وینیل استات در برابر حلال ها ضعیف هستند اما در مقابل گریس، روغن و مشتقات نفتی مقاومت قابل قبولی از خود نشان می دهند. چسب خشک شده در مقابل نور پایدار است اما با بالارفتن دما (بالاتر از ۴۵ درجه) شروع به نرم شدن می کند. این چسب ها از نظر قیمتی معمولا ارزان هستند. قبل از استفاده از قطعات چسبانده شده با این چسب ۱-۷ روز زمان برای خشک شدن کامل نیاز است. این چسب تحت فشار تمایل به جاری شدن و پخش شدن دارد به همین دلیل پرکننده خوبی برای حفره های ریز سطح کار محسوب می شود. دمای مناسب کاربری برای این نوع چسب ۱۶-۳۲ درجه می باشد.

چسب چوب دارای دو فاز مجزا میباشد :

فاز اول : رزین پلی وینیل استات امولشن، که به صورت اماده در بازار موجود میباشد.
فاز دوم: کاتالیست
طریقه ساخت فاز دوم یا کاتالیست :
مقدار مواد برای تولید ۱۰۰۰ گرم کاتالیست :
– پلی وینیل الکل ۷۵ گرم
– کلرید امونیوم ۱۷۰ گرم
– کلسیم کلرید ۲۵ گرم
– اسید اگزالیک ۱۳۰ گرم
– آب ۶۰۰ گرم

فرآیند تولید چسب چوب :

ابتدا ۶۰۰ گرم اب را تا دمای ۹۰ درجه گرم میکنیم سپس همزمان با همزدن ۷۵ گرم پلی وینیل الکل رو به صورت اهسته به اب اضافه میکنیم تا تمام ترکیب حل شود و یک ژل یکنواخت به دست بیاید سپس مخلوط را تا دمای ۴۰ درجه سرد میکنیم و سپس اسید اگزالیک و کلسیم کلرید و کلرید امونیوم رو هر کدام به اهستگی و به فاصله زمانی از همدیگر به ترکیب اضافه میکنیم به طوری که کاملا هر کدام در ژل به صورت کامل حل بشود و در صورت حل نشدن ترکیب دما رو تا ۶۰ درجه نیز میتوانیم بالا ببریم تا به کمک دما یک امولسیون یک دست به وجود بیاید.
در این مقطع کاتالیست ما اماده میباشد.در صورتی که نیاز به این باشد که چسب حالت پلاستیکی بیشتری داشته باشد میتوان مقداری پروپیلن گلیکول به ان اضافه کرد.بعد از اماده شدن کاتالیست به نسبت ۱۰ درصد کاتالیست به ۹۰ درصد رزین پلی وینیل استات با هم در میکسر اختلاط رو انجام میدهیم و سپس بسته بندی میکنیم.